Жан Нувель і його вежі

/ Персона /

Один із найвідоміших архітекторів Франції (та й не тільки), він працює над проєктами по всій Європі, а також в Азії, Північній і Південній Америці. Часто дуже складно знайти стилістичну схожість між будівлями Нувеля. Адже щоразу він починає свій проєкт із нуля, з нових ввідних, що визначаються конкретним середовищем.

Не останнє місце у його вже немалому творчому доробку посідають висотні проєкти.

«Хмарочоси у всьому світі є надто схожими. Часто вони здаються взаємозамінними і можуть бути де завгодно. Вкрай рідко вони відповідають характеру самого міста. Вони високі, але анонімні. Гладкі паралелепіпеди, що відбивають багато чого за своїми надто блискучими стінами», — каже Жан Нувель.

Але його власні хмарочоси — не такі. Кожна висотка натхнена місцевим культурно-історичним контекстом та ідеально вписується в ландшафт окремо взятого міста. Його проєкти — ніби шматочок паззла, якого бракувало, потрібна будівля в потрібному місці.

PRAGMATIKA.MEDIA зібрала кілька найпримітніших веж Жана Нувеля.

 

Башта Аґбар, Барселона

 • 1999–2005
 • Висота: 144,4 м
 • 34 поверхи + 4 підземні
Torre Agbar, Барселона
Torre Agbar, Барселона
Torre Agbar, Барселона

Башта Аґбар (Torre Agbar) стоїть у Барселоні на межі нового технологічного кварталу [email protected] Назву хмарочос, зведений за проєктом Жана Нувеля та іспанської фірми b720 Arquitectos, отримав від власників — холдингової компанії Grupo Agbar. На характерну обтічну форму будівлі Нувеля надихнула, з одного боку, дзвіниця барселонського храму Саграда Фамілія Антоніо Гауді, з іншого — вершини хребта Монтсеррат у Каталонії.

Фасад будівлі обшитий різнокольоровими металевими панелями. У них розташовано близько 4000 світлодіодних пристроїв, які утворюють складні поєднання: здалеку здається, що вежа переливається всіма кольорами веселки. Крім того, зовні хмарочос покритий скляними панелями, які можуть рухатися за сигналами датчиків температури і адаптуватися під погодні зміни.

 

Поліцейська дільниця, Шарлеруа

 • 2009–2015
 • Висота: 75 м
 • 22 поверхи + 3 підземні

53W53, Нью-Йорк

Відділення поліції у Шарлеруа

Відділення поліції у Шарлеруа

Відділення поліції у Шарлеруа

Ateliers Jean Nouvel та MDW вирішили об’єднати штаб-квартиру поліції Шарлеруа й танцювальну студію в одному місці. В підсумку з’явився новий доступний міський простір. Центром цього простору стала темно-синя башта, яку зайняло поліцейське управління. Ідея полягала в тому, щоб створити орієнтир у масштабі міста, який не був би надто високим, але говорив би про те, що служби поліції завжди відкриті.

Циліндрична форма та висота вежі нагадує дзвіницю ратуші Шарлеруа. Зовні будівля викладена темно-синьою цеглою — відсилання до кольорів поліцейських сил. Конструктивно вона складається із залізобетонного каркасу та дерев’яного фасаду, викладеного цеглою. При цьому будівля відповідає критеріям пасивного будинку. Під вежею знаходиться трирівнева підземна стоянка, а також зона затримання, архіви та інші складські приміщення.

 

Бурдж Доха, Доха

 • 2003–2012
 • Висота: 232 м
 • 46 поверхів + 3 підземні
Burj Doha / Doha Tower, Доха
Burj Doha / Doha Tower, Доха
Burj Doha / Doha Tower, Доха
Burj Doha / Doha Tower, Доха
Burj Doha / Doha Tower, Доха

Бурдж Доха (Burj Doha) — висотна офісна будівля, розташована в столиці Катару. Будівля також має циліндричну форму й увінчана куполом, який закінчується світловим шпилем. Зовні вежа обшита багатошаровою ажурною оболонкою, яка, крім естетичної, має ще й іншу функцію: захищає будівлю від перегріву, що особливо актуально для регіону. Візерунки зовнішньої оболонки нагадують машрабію — елемент арабської архітектури, що є дерев’яними ґратками, які зазвичай закривають вікна та балкони. У темний час доби поверхня Бурдж Доха може використовуватися як величезний екран, на який проєктується зображення.

 

Марсельєза, Марсель

 • 2006–2018
 • 135 м
 • 31 поверх
La Marseillaise, Марсель
La Marseillaise, Марсель
La Marseillaise, Марсель
La Marseillaise, Марсель
La Marseillaise, Марсель

Башта Марсельєза (La Marseillise) стала частиною реновації марсельського району Ла-Жольєт. Бетонний фасад хмарочоса пофарбований у 27 відтінків червоного, білого та синього. Така палітра — не відсилання до французького прапора, а характерні тони марсельського ландшафту: синій — небо та море, білий — берегова лінія та хмари, червоний — черепичні дахи та цегляні стіни. Інтер’єри будівлі захищені від спекотного середземноморського сонця екранами й профілями, які при цьому розмивають силует будівлі, роблячи його органічнішим. У вежі знайшлося місце і для зелених зон: дерева висаджені на цокольному поверсі та на даху.

 

53W53, Нью-Йорк

 • 2007–2019
 • 320 м
 • 73 поверхи + 5 підземних

53W53, Нью-Йорк

53W53, Нью-Йорк

53W53, Нью-Йорк

53W53, Нью-Йорк

53W53, Нью-Йорк

Нещодавно будівництво 53W53 на Манхеттені дійшло до найвищої точки: на вежу встановили гострокінечну фінальну конструкцію. Тепер хмарочос офіційно став сьомою за висотою будівлею в Нью-Йорку. Хоча спочатку передбачалося, що він буде заввишки 381 метр, міська влада вкоротила його на 60 метрів. При цьому нову будівлю критики вже встигли охрестити «найбільш хвилюючим доповненням до обрію Манхеттена» з часів Empire State building і Chrysler building.

Вежа має гранчасту форму і звужується до верху, завершуючись кількома кристалоподібними піками. Будівля є багатофункціональною: нижні поверхи займе нью-йоркський Музей сучасного мистецтва (MoMA), також у висотці розмістяться апартаменти, кінотеатр, бібліотека, спортзал, ресторан і винні льохи. З вікон відкриватиметься краєвид на Центральний парк.