Вищий рівень свободи для архітектора. Schüco: ті, хто знає, як

Кожному візіонеру-архітекторові потрібен той, хто зможе втілити в реальність його найсміливіші фантазії. Дозволить вільно працювати з футуристичними об'ємами або продовжити шлях модерністів та будувати чорні скляні вежі, залишаючись при цьому в жорстких рамках екопарадигми. Матеріалізація ідей неможлива без участі інженерів, конструкторів і без якісних матеріалів.

PRAGMATIKA.MEDIA в колаборації із Schüco Ukraine запускає цикл статей, в яких ми знайомимо аудиторію з можливостями, що відкриваються перед архітекторами та будівельними компаніями України завдяки доступу до досвіду й технічних інновацій компанії — лідера ринку у сфері розроблення та виробництва системних рішень для вікон, дверей, фасадів, технологій безпеки, розсувних і сонцезахисних систем.

У першому з матеріалів розповідаємо про те, чому зіркові архітектори обирають для реалізації своїх проєктів технології Schüco, а з топ менеджерами компанії Schüco Ukraine розмовляємо про її місію, допомогу Україні та про те, якою мірою українські архітектори та забудовники можуть розраховувати на консультативну та партнерську підтримку Schüco.

Port House — штаб-квартира управління порту Антверпен-Брюгге. Дизайн Zaha Hadid Architects і Bureau Bouwtechniek є яскравим прикладом симбіозу історичної та сучасної архітектури. Фото: © the Antwerp Port Authority — Peter Knoop

Загальна ДНК

Що спільного між знаменитим сяючим Port House від Zaha Hadid Architects в Антверпені та університетськими будинками з білим «нитковим» візерунком на фасадах від Studio Gang у Чикаго? Або між чорним кристалом Powerhouse Telemark від Snøhetta в Порсгрунні та центром IKEA, що нагадує білий фірмовий стелаж, від querkraft architekten у Відні? Чи між музеєм Баугаузу у Веймарі та нещодавно відреставрованим будинком Кемпера авторства Ріхарда Нойтри у Вупперталі?

Кристали офісних веж, старі церкви, фабрики, школи та гімназії, театри та музеї, ратуші, а також житлові будинки, багатоквартирні чи приватні особняки — у портфоліо Schüco сотні будівель, абсолютно несхожих одна на одну. Кожна зі своєю історією, характером і харизмою. Але частина їхньої спільної ДНК — родом із німецького Білефельда.

Фрагмент фасаду енергоефективної офісної будівлі Powerhouse Telemark від Snøhetta в Порсгрунні, Норвегія. Фото: © Sindre Ellingsen

«Кожен рік ми випускаємо календар із фотографіями красивих споруд, збудованих із використанням фасадних систем, вікон чи дверей Schüco, і нам доводиться влаштовувати великий внутрішній конкурс. Нових цікавих архітектурних об’єктів, де застосовується наша продукція, здається, так багато, а місяців усього 12», — каже Томас Хаусфельдер, керівник департаменту з продажу та маркетингу Schüco в Україні, Ізраїлі, Монголії та країнах Кавказу.

Чому Жанна Ган, Девід Чіпперфілд, К’єтіль Торсен та інші архітектори обирають для своїх ексклюзивних проєктів алюмінієві чи сталеві системи саме цього німецького бренду?

Гуртожиток та їдальня університету Чикаго, спроєктовані Studio Gang Architects Chicago. Фото: © Schüco International KG

Для девелоперів, архітекторів та інженерів-конструкторів бренд Schüco — це приблизно те саме, що Bang & Olufsen для меломанів або MercedesBenz для автолюбителів. Але не в престижі справа. Точніше, не тільки в ньому.

Чому Жанна Ган, Девід Чіпперфілд, К’єтіль Торсен та інші архітектори обирають для своїх ексклюзивних проєктів алюмінієві чи сталеві системи саме цього німецького бренду?

Німецький бренд рік у рік цілеспрямовано та впевнено розширює свій асортимент, щоб забезпечити архітекторам максимально високий ступінь свободи дизайну та майже безмежну палітру опцій. Schüco дозволяє підбирати варіанти для різних бюджетів. На етапі складання робочої документації більшість архітекторів уже не схильні витати в хмарах і керуються суто практичними міркуваннями та цифрами.

 

Haus Kemper, відреставрована у 2021 році іконічна будівля Ріхарда Нойтри у Вупперталі, Німеччина. Фото: www.frankpeterschroeder.com

Енергоефективність +

Якби Людвіг Міс ван дер Рое проєктував свій знаменитий Seagram Building не в 1954, а після низки енергетичних криз, то ікону модернізму, цю елегантну піонерську вежу з навісним скляним фасадом із тонованого скла з латунними імпостами ніколи не стали б критикувати як «найбільш енергорозтратну будівлю Нью-Йорка». Його б просто не збудували.

Seagram Building — одне з найзнаменитіших творінь Людвіга Міса ван дер Рое у Нью-Йорку, США. Фото: RFR REALTY

Основоположник міжнародного стилю, створюючи «архітектуру з кісток і шкіри» (тобто з несучої конструкції та скляної оболонки) і передбачивши загальну обсесивну любов до скляних хмарочосів, жив у світі доступної, дешевої і, здавалося, невичерпної енергії. Німецький архітектор фокусувався на естетичних якостях скляних фасадів, а технічні рішення залишав інженерам. У середині XX століття інженери намагалися, але не завжди встигали за стрімкою архітектурною думкою. Тому чорна вежа Seagram стала антисимволом енергоефективності: комфортний мікроклімат в офісних просторах забезпечується за рахунок безперервно працюючих систем примусової вентиляції, обігріву й охолодження.

Хайнц Шюрманн — засновник компанії Schüco (Heinz Schürmann & Co). Фото: www.schueco.com

У 1951 році Хайнц Шюрманн організував спочатку маленьке, фактично «гаражне» виробництво віконних систем з алюмінію. Він розумів, що архітектори, закохані в скло за унікальну здатність «дематеріалізувати» важкі об’єми та розміри, заклали фундамент процвітання його віконного та вітринного бізнесу. Але чи передбачав Шюрманн, що за 70 років його компанія стане найбільшим розробником систем для огороджувальних конструкцій у світі, що постачає продукцію до 80 країн на різних континентах?

Перший виставковий стенд Schüco на виставці Hannover Messe у 1957 р. Фото: www.schueco.com

У 1954 році німецька компанія вкоренилася в індустріальному місті Білефельді, у Східний Вестфалії. Шюрманн відразу зробив ставку на інновації. Вже в 1957 році на виставці Hannover Messe компанія представила авангардні будівельні профілі та фурнітуру з алюмінію.

Чи передбачав Шюрманн, що за 70 років компанія стане найбільшим виробником огороджувальних конструкцій у світі, що постачає продукцію до 80 країн?

Конструкції з алюмінієвих профілів і скла приваблювали архітекторів і девелоперів тим, що мінімізували навантаження на фундамент і залишали вільною корисну площу підлоги, адже такі стіни були дуже тонкими. Спочатку висока теплопровідність конструкції не здавалася великою проблемою, адже до нафтової кризи 1973 року енергія була дешевою. Потім всім учасникам ринку стало очевидно, що без вирішення проблеми тепловтрат доведеться поставити хрест на амбітних архітектурних планах.

 

Powerhouse Telemark від Snøhetta став символом переходу Норвегії до «зеленої» економіки. Фото: © Sindre Ellingsen

У Schüco завжди працювали візіонери. Ще за два роки до кризи інженери компанії розробили великогабаритні розсувні панелі (а також вікна, двері, фасади) з високими теплоізоляційними властивостями і вже в 1971 вивели на ринок перший теплоізольований стійково-ригельний фасад від Schüco.

Більш ніж 70 років тому засновник компанії Schüco Хайнц Шюрманн обрав для свого бізнесу гасло «I can and I will» — «Можу й буду». Досвід, накопичений відтоді, дозволив генеральному партнерові Schüco International KG Андреасові Енгельхардту впевнено заявити: «Ми знаємо, як».

Для конструкції покрівлі Powerhouse Telemark використовувалася фасадна система Schüco FWS 50.HI. Фото: © Sindre Ellingsen

Сьогодні (навіть незважаючи на найбільшу світову енергетичну кризу 2021–2022) ті, хто обирає екодизайн, вже не зобов’язані жертвувати елегантністю образу та перевагами панорамного скління, навіть якщо йдеться про вежі з чорного скла. Наочний приклад — еталонна будівля Powerhouse Telemark, побудована у 2020 році в норвезькому місті Порсгрунн. Будівля має інноваційний теплоізольований фасад Schüco FWS 50.HI і дах із вбудованими фотоелектричними модулями. За 60-річний життєвий цикл вуглецево-нейтральна будівля виробить майже 15 мільйонів кіловат-годин енергії. Незважаючи на чорний кристалічний імідж, історично скомпрометований Seagram, об’єкт, спроєктований Snøhetta, отримав сертифікат екологічної стійкості BREEAM Excellent. Цей сертифікат видається, якщо будівля не тільки енергоефективна, але й збудована зі сталих (перероблюваних) матеріалів і зручна для користувачів.

Сьогодні ті, хто обирає екодизайн, вже не зобов’язані жертвувати елегантністю образу, навіть якщо йдеться про вежі з чорного скла

Енергоефективні рішення Schüco доступні не тільки для ексклюзивних проєктів. Вони можуть бути використані для реновації морально застарілих житлових споруд, зокрема панельних багатоповерхівок «пізньорадянського» періоду. Наприклад, типові панельки в Ростоку (місто-порт, яке було основним транспортним вузлом колишньої Східної Німеччини) з новими фасадами набули модерного вигляду та енергоефективності.

 

Кампус компанії Schüco в Білефельді, Німеччина. Фото: Roland Borgmann

Кампус як візитівка

Кампус Schüco в Білефельді, який відвідали журналісти PRAGMATIKA.MEDIA, — це колекція унікальних будівель, які одночасно є візитівкою компанії.

Welcome Forum був створений спеціально, щоб комфортно приймати гостей і партнерів з усього світу. Це місце, де можна дізнатися в деталях про інноваційні розробки та корпоративні цінності, оглянути та протестувати зразки нових систем і фурнітури.

Welcome Forum — будівля для прийому гостей і делегацій у кампусі Schüco. Фото: Roland Borgmann

Архітектура, створена проєктувальниками one fine day, бюро з Дюссельдорфа, дає відвідувачам можливість обійти по колу виставковий зал і побачити, як працюють безбар’єрні системи з порогом, що опускається в підлогу, або сонцезахисні системи, що дозволяють затемнити частину скла на вибір. Це видається справжньою магією. Тут також виставлені пожежостійкі, зломостійкі, куленепробивні системи, системи з підвищеним акустичним захистом, фрагмент скляного теплоізольованого фасаду заввишки кілька метрів, а також фрагмент зеленого фасаду із живими рослинами — в компанії розвивають і цей перспективний напрям.

Проєкт Welcome Forum розробили в архітектурній компанії one fine day. Фото: Roland Borgmann

Просто дивно, скільки ноу-хау може ховатися за тонким, практично непомітним із зовнішнього боку профілем: приховані водостоки, повітряні камери, мехатронні приводи. Багато датчиків моніторінгу стану вікна, таких, які рахують скільки циклів відкривання пройшло з моменту виготовлення, та багато іншого.

Прагнення розробників до раціональної оптимізації витрат енергії простежуються в кожній деталі. Якщо у відвідувача виникло бажання дізнатися більше про той чи інший зразок, він може отримати інформацію, скориставшись QR-кодом.

Фрагмент купольної самонесучої конструкції Schüco Grid2Shell

Частину стелі будівлі займає фрагмент купольної самонесучої конструкції Schüco Grid2Shell, ця фасеткова структура дозволяє створювати футуристичні об’єми, подібні до тих, що проєктувала Заха Хадід і так любить Норман Фостер.

На території кампусу Schüco у Білефельді також розташований технологічний центр, який має ліцензію на проведення незалежних досліджень

Окремий зал виділено для демонстрації промислових роботів і верстатів для виробництва алюмінієвих систем. Schüco продають не лише продукцію, а й технології, а також навчають персонал.

Виставковий зал для демонстрації промислових роботів і верстатів Schüco

Технологічний центр Schüco — це держава в державі. Тут тестують нові системи та вузли, піддаючи їх різним випробуванням: граничним температурам, динамічним навантаженням, розстрілюють із роботизованої установки, що імітує зброю, пропускають крізь вогонь і воду. Можна побачити, як працюють роботи, протягом багатьох годин постійно відчиняючи й зачиняючи стулки вікон і дверей. Чи витримає вікно 100 тисяч циклів відкривання? А 200 тисяч? А 1 млн.? На окремому стенді змонтовують фрагмент фасаду 12-метрової висоти. Далі на нього обрушать шквальний вітер і дощ. Замовник розробки зможе спостерігати за процесом тестування дистанційно за допомогою камер.

Технологічний центр у Білефельді має ліцензію на проведення незалежних досліджень, тобто тут можуть здійснюватися випробування зразків продукції інших компаній на їхнє замовлення.

Наступна будівля, спроєктована Architekten Wannenmacher + Möller GmbH, використовується також як навчальна база. В іншій частині будівлі є простори для конференцій і заходів. Для опалення й охолодження цієї будівлі використовується енергія сонця та геотермальні насоси.

Серце кампусу Schüco в Білефельді — будинок Schüco One, спроєктований студією 3XN. Фото: Stefan Brückner

Але головний об’єкт кампуса — це, безумовно, штаб-квартира Schüco One, створена як розширення старого адміністративного корпусу копенгагенськими архітекторами 3XN. Schüco One унікальна вже тому, що є першою у світі будівлею, сертифікованою відразу за трьома системами сталості: LEED, BREEAM та DGNB, а її фасадна система відповідає сертифікату Cradle-to-Cradle. Це означає, що всі частини фасаду можна переробити й повторно використовувати.

Відкриті робочі простори у штаб-квартирі Schüco One. Фото: Frank Peterschröder

Відкриті робочі простори Schüco One виходять в атріум, де білі спіральні сходи піднімаються з центру фоє до верхнього рівня. Прозорий дах пропускає велику кількість сонячного світла, яке, тим не менш, не створює дискомфорт співробітникам.

Атріум у будівлі Schüco One з електрохромним склом

Електрохромне скло можна затінювати в літні спекотні дні, а антивідблисковий захист виключає потрапляння прямих променів на робочі місця. Усі фасадні вікна обладнані рулонною сонцезахисною системою — фірмовою розробкою Schüco.

Автопаркінг у кампусі Schüco з фасадом із посиленого текстилю. Фото Christian Eblenkamp

Тут же, на території кампусу, розташовані модернізовані будівлі Digital Hub One та сервісна служба Schüco Corporate Services, паркінг з унікальним параметричним фасадом із посиленого текстилю (також розробка Schüco) та величезні склади, з яких відвантажують продукцію в різні точки світу.

Автопаркінг у кампусі Schüco з фасадом із посиленого текстилю. Фото Christian Eblenkamp

Складські простори практично повністю автоматизовані. Процеси, які раніше вимагали значних фізичних навантажень, виконуються роботами. Але для людей також вистачає роботи. Оператори комплектують замовлення, завантажують комп’ютер даними, контролюють процеси відвантаження продукції.

Стенд Schüco на виставці BAU 2019 у Мюнхені. Фото: Lukas Palik

Напередодні BAU 23

Під час нашого візиту співробітники кількох департаментів Schüco занурені в підготовку до участі у найбільшій галузевій події — міжнародній виставці архітектури та будівництва BAU 2023, яка проходитиме із 17 по 22 квітня в Мюнхені. Традиційно BAU проводиться кожні два роки, але в 2021 через карантин подія пройшла в онлайн-форматі. Очікується, що через перерву виставка пройде з подвійним успіхом. Стенди учасників займуть 19 павільйонів Messe München, прогнозується, що кількість відвідувачів перевищить чверть мільйона людей. Як ключові теми, яким будуть присвячені експозиції, обрані найнагальніші: проблема зміни клімату, цифрова трансформація, будинки майбутнього, ресурси та переробка, модульні будівлі.

Загальна зацікавленість в інноваціях у сфері будівництва є абсолютно обґрунтованою. Європа порівняно безболісно пережила найбільшу енергетичну кризу, зокрема завдяки тому, що концепція економії ресурсів і модернізації будівель у пріоритеті не перший день, а як мінімум останнє десятиліття. Теоретично Європа зможе до 2050 року заощадити до 285 мільярдів євро за рахунок економії енергії для охолодження будівель. Залишилося реалізувати цей план на практиці.

Томас Хаусфельдер, керівник департаменту з продажу та маркетингу Schüco в Україні, Ізраїлі, Монголії та країнах Кавказу

Томас Хаусфельдер: «Україна важлива для нас. Із чого саме ви почнете велику реновацію?»

У штаб-квартирі Schüco ми поспілкувалися з представниками керівництва компанії. На запитання PRAGMATIKA.MEDIA щодо планів компанії, зокрема в Україні, відповів Томас Хаусфельдер, керівник департаменту з продажу та маркетингу Schüco в Україні, Ізраїлі, Монголії та країнах Кавказу.

PRAGMATIKA.MEDIA: Якщо говорити про компанію загалом, то який напрям розвитку, вирішення яких проблем сьогодні є пріоритетним для Schüco?

Томас Хаусфельдер: Для нас сьогодні особливо важливою є тема протистояння кліматичним змінам і охорона навколишнього середовища. Це означає, що ми працюємо над проблемою утилізації ресурсів, впроваджуємо ресайклінг і повторне використання алюмінію. Сьогодні ми розглядаємо будівлю як об’єкт, який згодом підлягає утилізації. І вже сьогодні слід думати про те, як можна використовувати всі ці матеріали після того, як будівля буде виведена з експлуатації. Ми приділяємо увагу не лише дизайну та функції наших систем, не лише тому, як наші вікна, двері та фасади будуть виглядати та працювати в будівлі. Ми також дбаємо про те, як ці матеріали та системи можна переробити й використовувати знову ефективно та без шкоди для навколишнього середовища.

Офісна будівля ERBA є результатом реконструкції історичної будівлі прядильної фабрики у Вангені, Німеччина. Фото: miguelbabo-photography

На ринку вже з’явилися алюмінієві профілі та інші вироби з алюмінію, що використовується повторно. Тобто відходи зібрали, відсортували, переплавили й наново піддали плавленню. І ми бачимо чітку тенденцію на ринку: оголошуючи тендери, інвестори та розробники дуже часто віддають перевагу виробам із переробленого алюмінію. Відповідальні замовники сьогодні бажають бачити у своїх проєктах ресайкл-продукцію. Це важливо навіть для подальшої сертифікації будівель і споруд.

Для скління історичної будівлі фабрики використано систему сталевих профілів Janisol Arte 2.0. Фото: miguelbabo-photography

Пластикові вікна, які відслужили, також переробляють: подрібнюють до гранулату, потім змішують з іншими композитами. (Із 2022 року компанії Remondis Recycling GmbH & Co. KG та Schüco Polymer Technologies KG уклали угоду про те, що замикають цикл переробки ПВХ Schüco й готові запропонувати компаніям-партнерам ексклюзивну послугу з переробки обрізків профілів із віконних конструкцій, а також зі старих вікон. — Прим. ред.)

Історичний будинок порцелянової мануфактури Zeller Keramik після реконструкції. Целль-ам-Гармерсбах, Німеччина. Фото: © Raissa Axmann

P.M.: Які ринки є для вас пріоритетними та найбільш перспективними?

Т. Х.: Нашим ключовим ринком залишається передусім Німеччина та Європа загалом. Азійський ринок просто величезний, ясна річ, ми зацікавлені в тому, щоб збільшувати там свою присутність.

Також Близький Схід є дуже важливим та багатообіцяючим напрямком для нас. І в найближчій перспективі дуже великий інтерес для компанії представляє африканський континент у цілому.

Однією з важливих якостей наших систем є те, що вони стабільні, а отже, функціональні в різних кліматичних умовах: витримують перепади температур, сильний мороз і сильну спеку. Тобто їх можна успішно використовувати в країнах з різними кліматичними умовами.

Kristall Tower — проєкт Astoc Architects & Planners, Büro Prof. Michael Lange, реалізований із використанням фасадних систем Schüco. Гамбург, Німеччина. Фото: Fotodesign Ulrich Wozniak

P.M.: А щодо України, наскільки важливий цей регіон?

Т. Х.: Україна для нас завжди була цікавою і такою залишається. Українське представництво Schüco було офіційно відкрите у 2001 році, вже через рік воно набуло статусу дочірньої компанії. До війни замовлення від українських партнерів давали гарний оборот, ми відзначали добрі темпи розвитку будівельного ринку в Україні, причому у всіх регіонах. Для нас дуже важливо далі допомагати Украйні відновлюватись.

P.M.: Ви не планували відкрити свій склад в Україні, щоб спростити логістику та скоротити терміни доставки?

Т. Х.: Ідеї відкрити склад в Україні є, але все залежить від ситуації та обсягів будівництва. Найбільший склад продукції Schüco в Європі знаходиться в Білефельді. Якщо йдеться про продукцію для ексклюзивних будівель, то, оскільки центральний склад знаходиться тут, і профілі, і фурнітура транспортуватимуться в Україну вантажним автотранспортом із Німеччини, як це відбувається зараз. Але ідея відкриття проміжного складу в Україні, із запасом найбільш питомої продукції, існує, і коли настане слушний момент, її буде реалізовано.

Культурний центр Kilden, збудований за проєктом ALA Architects. Крістіансанн, Норвегія. Фото: © Schüco International KG

P.M.: Ви скоріше зацікавлені в постачанні для житлового будівництва, тобто в обсягах, чи орієнтуєтеся на замовників ексклюзивних будівель? Незважаючи на війну, українські архітектори та девелопери не відмовляються від амбітних ідей і впевнені, що незабаром зможуть їх утілити.

Т. Х.: Потенціал українського ринку великий, роботи дуже багато. Все залежить від бюджету майбутніх об’єктів, від того, якими архітектори та девелопери бачать майбутні будинки. Незважаючи на наш майже безмежний асортимент, не все їм може пасувати. На українському ринку є й інші виробники алюмінієвих конструкцій, тому архітектори мають можливість обирати, і таке конкурентне середовище — це цілком нормально. Вирішальну роль відіграє бюджет і критерії якості, на які орієнтується замовник.

Всі наші інноваційні продукти, зокрема й орієнтовані на кліматичний та екологічний порядок денний, доступні для українських архітекторів

Інше питання — суто політичне. Із чого саме в Україні почнуть велику реновацію: з будівництва масового житла чи з будівництва адміністративних та ексклюзивних будівель? Який план затвердить ваш уряд? Від цього залежить, які обсяги фінансування виділять інвестори та на що буде вирішено витратити ці інвестиції. Багато країн готуються допомагати відновленню України, і європейські інвестори зацікавлені в тому, щоб їхні гроші витрачалися розумно: на будівництво якісних стійких будівель, що відповідають сучасним стандартам енергоефективності. Будівель, які можна буде сертифікувати, зручно експлуатувати, а в майбутньому — розібрати на матеріали, які можна буде переробити й повторно використовувати. Всі наші інноваційні продукти, зокрема й орієнтовані на кліматичний та екологічний порядок денний, доступні для українських архітекторів.

Фрагмент фасаду культурного центру Kilden. Фото: © Schüco International KG

І звичайно, ми всі чекаємо на закінчення війни. Для вибудовування логістики необхідно розуміти, що з дорогами, в якому вони стані, знати повоєнні умови на кордонах. Усі ми в Schüco віримо в краще. Тому дали нашим українським співробітникам гарантію роботи, щоб вони могли продовжувати свою діяльність навіть у важкий воєнний час. Наразі наші колеги в Україні продовжують активно працювати, готують проєкти реконструкції та нового будівництва. І готуються до подальшого розвитку.

P.M.: Запит від українських замовників, можливо, буде зі специфічним акцентом на безпеку. Це продиктовано життям у нестабільних воєнних умовах. Усі ми хотіли б почуватися в безпеці, хоча б усередині будівель. У Schüco готові відповісти на такий запит?

Т. Х.: Наша продукція універсальна, її можна використовувати в проєктах будь-якого масштабу та складності — від приватного будинку до аеропорту. Залежно від функції будівлі, різняться й технічні умови. У нас у компанії є спеціальний департамент, який працює над системами для ексклюзивних будівель, з особливими вимогами щодо безпеки. Серед них — адміністративні будівлі, банки, посольства, офіси.

Спортивний центр Werk 12, спроєктований MVRDV Architects та N-V-O Architekten. Мюнхен, Німеччина. Фасад будівлі зі стрічковим склінням прикрашений фразами з популярних коміксів. Фото: Ossip Duivenbode

Сьогодні екстрабезпека не відкидає френдлі-дизайн. Посольства чи адмінбудівлі не повинні мати вигляд сейфа чи обгороджуватися високими стінами — вони все частіше прагнуть бути прозорими та демократичними. Насправді прозорі скляні стіни з тонкими, майже непомітними рамами, — куле- й вибухостійкі. За бажанням замовника можна зробити безпечними один-два поверхи в корпоративній вежі, і з вулиці ці вікна нічим не вирізнятимуться. Замовник може отримати безпечні панорамні вікна, двері чи безпечний фасад навіть у своєму приватному заміському будинку. У шоурумі представлений зразок безпечного фасаду, але візуально він нічим не відрізняється від звичайного. Тільки коштує дорожче. Ми можемо убезпечити будівлю від пожеж і вибухів. Питання в ціні. Все залежить лише від бюджету.

Спортивний центр Werk 12, спроєктований MVRDV Architects та N-V-O Architekten. Мюнхен, Німеччина. Фасад будівлі зі стрічковим склінням прикрашений фразами з популярних коміксів. Фото: Ossip Duivenbode33

Коли говориш про якість, зручно порівнювати нашу продукцію з автомобілями. Наприклад, є автомобіль у стандартній комплектації і в люксовій. Є авто, що розганяються до швидкості 300 км/год. Питання: як часто я використовуватиму цю функцію? І чи є в цьому сенс, якщо така машина коштує вдвічі чи втричі дорожче за звичайну?

Якщо архітектори запроєктували конструкції зі скла й алюмінію — це один бюджет, якщо зі сталі та посилених, а можливо, броньованих склопакетів — інший. Але в питанні безпеки немає верхньої цінової планки. Завжди можна вимагати все більшого рівня захищеності, і ціна такого замовлення буде неординарно високою. Потрібно знаходити баланс між ціною та проблемою.

P.M.: Чи спрямовувати стратегічні ресурси та зусилля на безпеку будівель чи на сучасну оборону й дипломатію? Так, це питання політики. Ми знаємо, що ви не тільки зберегли дочірню компанію в Україні, а й надавали активну допомогу родинам співробітників і всім українцям.

Т. Х.: І ми в Німеччині, і наші колеги з інших бюро та інших країн — Польщі, Франції тощо — у найкоротший термін зуміли консолідувати зусилля щодо організації допомоги. Було приємно відчувати солідарність усередині компанії. Наші місцеві співробітники самі запропонували допомогу та прийняли біженців у своїх сім’ях. Ми придбали та відправили в Україну машину швидкої допомоги, а також кілька електрогенераторів.

Це не означає, що ми зробили все, що могли, і на цьому заспокоїлися. Що стосується майбутньої виставки BAU в Мюнхені, для мене це не просто значуща подія, а й можливість обговорити з колегами плани надання подальшої допомоги — за участю наших українських співробітників, а також українських архітекторів, інженерів і девелоперів. Сама тема будівництва — це відмінна платформа для обговорення планів на майбутнє.

Олексій Сверчков, комерційний директор Schüco Ukrainе

Олексій Сверчков: «Ми не бачимо зниження вимог до якості продукції чи спрощення проєктів з метою економії»

На запрошення Schüco Ukrainе виставку відвідає делегація українських архітекторів і девелоперів. Напередодні події журналісти PRAGMATIKA.MEDIA поспілкувалися з комерційним директором Schüco Ukrainе Олексієм Сверчковим, щоб дізнатися, як українське представництво працює в умовах воєнного часу та які очікування співробітників від участі в BAU й зустрічі з колегами та партнерами з бізнесу.

Hamburg Kunsthalle: історична будівля артгалереї була відреставрована у 2015 році за проєктом студій Büro Prof. Michael Lange, LH Architekten. Гамбург, Німеччина. Фото: Markus Dorfmüller, Johanna Klier

PRAGMATIKA.MEDIA: Вам вдалося зберегти команду, незважаючи на військову агресію рф. Чи відчували ви підтримку ваших європейських колег? У чому вона полягала?

Олексій Сверчков: З першого дня війни ми отримували величезну кількість дзвінків від наших колег із різних країн. Усі хотіли нам чимось допомогти, питали, що можуть зробити для нас. Буквально протягом тижня цей процес був добре організований, у компанії було створено для цього Комітет допомоги Україні. Були сформовані перші гуманітарні конвої з медикаментами, предметами першої необхідності, дитячим харчуванням тощо. Всі ці речі були доставлені нашими вантажівками на українсько-польський кордон, де далі через гуманітарні фонди допомога розподілялася по регіонах України. Крім того, українським співробітникам було запропоновано притулок у європейських країнах. Багато наших колег із Європи навіть виходили з ініціативою розмістити когось із України у себе вдома.

Ми всі вдячні за таке співчуття, але наше місце тут, тож усі співробітники українського представництва залишились на своїх робочих місцях. Колеги з Краматорська та Харкова зараз працюють в інших регіонах України. Для дітей наших співробітників були організовані безкоштовні онлайн-курси англійської мови, а вихованцям дитячого будинку з Маріуполя, яких дивом врятувала Еріка Розенфельд (Erika Rosenfeld у березні 2022 року разом зі своїм братом Давидом Альбрехтом врятували 50 людей із сильно постраждалого від війни міста Маріуполя та розмістили їх у рідному місті Лааге. Серед них 32 дитини з дитячого будинку. — Прим. ред.), компанія Schüco допомогла з ремонтом їхнього нового будинку в Німеччині.

Hamburg Kunsthalle: історична будівля артгалереї була відреставрована у 2015 році за проєктом студій Büro Prof. Michael Lange, LH Architekten. Гамбург, Німеччина. Фото: Markus Dorfmüller, Johanna Klier

Важливо сказати і про підтримку, яку компанія Schüco в особі центрального офісу надала тим нашим клієнтам, хто не в змозі був забрати свої замовлення чи опинився в тяжкому фінансовому становищі. Потужності деяких переробників були просто зруйновані. З усіма ми знайшли спільну мову й запропонували способи вирішення проблем. Деяким клієнтам ми допомогли з роботою за кордоном. Наприклад, департаментом логістики центрального офісу було ухвалене рішення про розміщення замовлення на виготовлення сталевих палет для компанії Schüco International KG саме в Україні. Це серйозне рішення, і ми вдячні за довіру.

P.M.: Наскільки змінився ваш робочий процес у зв’язку з війною — логістика, практика роботи з клієнтами? Чи змінився запит від клієнтів, на чому сьогодні вони наголошують, які якості продукції ставлять у пріоритет?

О. С.: За два попередні роки пандемії ми добре адаптувалися до віддаленої роботи. У нас уже були відпрацьовані алгоритми комунікацій, розроблені власні програмні продукти, віртуальні тури, презентації, програми для співробітників, онлайн-кабінет для клієнтів і багато іншого. Тож проблем із комунікаціями чи якихось непереборних труднощів із нашого боку не було.

Штаб-квартира компанії EPLUS. Дюссельдорф, Німеччина. Фото: © Schüco International KG

Щодо логістики, ми вже багато років працюємо в кількох режимах. Клієнти можуть відвантажуватися як зі складу в Німеччині, так і отримувати продукцію вже в Києві. На деякий період (це був березень-квітень 2022 року) ми призупинили відвантаження замовлень в Україну, але вже у травні 2022 року постачання відновилося. Насамперед це були, звичайно, вже розпочаті до війни проєкти, але є й чимало об’єктів, скління яких уже почалося під час воєнних дій. Ці проєкти знаходяться в різних містах України: Київ, Дніпро, Львів, Одеса. Таким чином ми повністю залежимо від ситуації на будівельному ринку й готовності наших партнерів продовжувати скління об’єктів.

Звісно, були труднощі з імпортом, транспортом, довгими перетинами кордонів тощо. Але це все тимчасові складнощі, які глобально не вплинули на нашу здатність залишатися надійним партнером. Щодо участі в проєктуванні фасадів, то ця робота навіть у найважчі дні не зупинялася. Я не можу сказати, що змінилися вимоги замовників чи архітекторів. Усе дуже індивідуально та залежить від конкретного проєкту. Будь-якого зниження вимог до якості продукції чи спрощення проєктів із метою економії ми не бачимо.

Штаб-квартира компанії EPLUS. Дюссельдорф, Німеччина. Фото: © Schüco International KG

P.M.: Сьогодні в уряді працюють над стратегією відновлення України. Йде запекла дискусія: одні агітують за швидкі та дешеві рішення, інші закликають дотримуватися принципу Build Back Better. Ваша думка: чи стане саме продукція Schüco, незважаючи на високу вартість у преміумсегменті, найкращим рішенням для акцентних бізнес-будівель і суспільно значущої громадської архітектури?

О. С.: Я не став би стверджувати, що продукція Schüco — це лише преміумсегмент, і до того ж за високу вартість. Це швидше міф, на практиці все інакше. Наші технічні рішення, якість самої продукції вражають замовників в усьому світі (представництва Schüco є більш ніж у 80 країнах), серед яких не тільки держави з розвиненою економікою. Якби наша продукція була настільки дорогою, то навряд чи ми займали б лідерські позиції практично на всіх ринках. Schüco системи є дуже енергоефективні, таким чином ми допомагаємо заощаджувати кошти по обслуговуванню будівель.

Тимчасові складнощі глобально не вплинули на нашу здатність залишатися надійним партнером. Щодо участі в проєктуванні, то ця робота навіть у найважчі дні не зупинялася

Що стосується нашої країни, а саме знакових проєктів, які символізуватимуть нову Україну, ми вважаємо, що вони повинні відповідати останнім тенденціям в архітектурі. Це свого роду погляд у майбутнє та розставання з радянським і пострадянським минулим. Скління таких цікавих і складних форм якраз і є нашою спеціалізацією. У нас величезний досвід, безліч реалізованих складних об’єктів, персонал, який складається зі спеціалістів світового рівня. Все це, звичайно, впливає на прийняття рішення під час вибору системи для скління.

AirPark — офісна будівля з теплоізольованим фасадом. Франкфурт-на-Майні, Німеччина. Фото: © Fotografie Dietmar Strauß, Besigheim

 

P.M.: Чому для української команди важливо взяти розширену участь у виставці BAU? Що плануєте привезти звідти?

О. С.: Як я вже зазначив, у нас є бажання підтримати наших партнерів у ці непрості дні. Ми всі віримо в те, що незабаром ми відновимо країну, зробимо наші міста ще красивішими, ніж вони були до війни. Для цього необхідно залишатися в курсі останніх розробок, інновацій світової будівельної індустрії.

Виставка BAU в Мюнхені – це найбільший форум інновацій. Враховуючи, що 4 роки він не проводився наживо, можна собі уявити рівень і кількість новинок. Ми хочемо, щоб наші інвестори, архітектори та підрядники були в курсі всього, що там буде представлене. Ми організували групу з більш ніж 50 осіб, яких ознайомимо з нашими інноваціями. Це буде зроблено на найвищому рівні, так, як ми це вміємо робити. Члени української делегації зможуть також ознайомитися з експозиціями інших виробників будівельних технологій (матеріалів, верстатів, програмного забезпечення та інше). Ми будемо дуже раді, якщо результати ми побачимо в реалізованих українських проєктах.

 


Представництво Schüco в Україні

м. Київ, вул. Лейпцизька, 15 А ( 2-й поверх)
тел. +38 044 490 68 37
www.facebook.com\schueco

 

Переглянути статтю у форматі PDF: