Воєнні рейки українського дизайну: творчість як маніфест

/ Дизайн /

Війна триває, війна триває вже понад рік і, ймовірно, триватиме ще певний час. Війна вплинула на життя українців і змусила переосмислити ставлення до багатьох речей. Дизайну, зокрема. Авторка Тетяна Телегіна зібрала в матеріалі нові проєкти та розробки, які були створені українськими дизайнерами та винахідниками під час війни.

Ця стаття є спробою звернути увагу на те, що війна не закінчилася; війна триває, і Україна все ще потребує підтримки.

24 лютого 2022 року росія напала на Україну. Це було рівно рік тому. Уже рік європейська країна живе під звуки повітряних тривог і постійно чекає від росії чергового теракту.

Для кожного українця, незалежно від віку та професії, світ розділився на «до» і «після», а дизайн набув нових смислів і функцій. Ми всі зрозуміли, що дизайн — це метод вирішення конкретних проблем; це насамперед функція, а потім — чітка форма.

До повномасштабного російського вторгнення розвиток українського дизайну йшов у ногу зі світовим і гармонійно вписував локальні меседжі в глобальні програми. Але після 24 лютого 2022 року сутність і принципи художнього дизайну змінилися, зайнявши своє місце у війні. Використовуючи досвід минулих років, українські дизайнери зосередилися на функціональних об’єктах, необхідних для нових реалій воєнного часу. Ці об’єкти допомагають вирішити проблеми в сховищах, бліндажах, лікарнях, розбомблених будинках. Ці об’єкти допомагають рятувати життя, знаходити ворогів, захищати спадщину та приносити частинку затишку туди, де це здається неможливим.

Звичайно, багато дизайнерів продовжують створювати естетично привабливі продукти для спокійного життя: меблі, освітлення й аксесуари, і це дуже добре, тому що завдяки їм ми можемо відчувати ґрунт під ногами і залишатися сильними. Але сьогодні я хочу поговорити про товари військового призначення, тож почнімо!

ДИЗАЙН як МАНІФЕСТ

NOOM. Gropius Low Chair Military Edition в рамках проєкту «Ukraine: Design for Real Time»

Об’єкт: Gropius Low Chair Military Edition від NOOM у співпраці з Наталією Бакуліною та Антоніною Латайко

Gropius Low chair від NOOM

Концепція: проєкт показує два періоди українського дизайну: до і після 24 лютого, а також те, як змінюється суть і принцип художнього дизайну в історичному контексті. «Ми прагнули передати наші почуття, поєднавши класичну форму Gropius Low chair від NOOM, розроблену в мирний час, із камуфляжною сіткою часів війни. Для кожного українця, незалежно від віку та професії, світ розділився на «до» і «після», а дизайн набув нових смислів і функцій», — розповіли дизайнери.

Gropius Low chair від NOOM

Оригінальний стілець Gropius, розроблений багато років тому, був натхнений геометричними формами, переважно циліндрами, і виготовлений із нагоди сторіччя заснування школи Баугауз. Фанерний каркас покритий спіненою гумою та поліефірною бавовною, а потім оббитий вовною для комфортної амортизації та забезпечення належної ергономіки. Ми поєднали в ньому форму та функціональність саме так, як це робили великі майстри Баугаузу минулого століття. Камуфляжна сітка Military Limited Edition складається з понад чотирьох тисяч вузлів, на які кріпляться інші шматки тканини.

Більше про Gropius Low Chair Military Edition можна знайти тут

Про NOOM: NOOM — це молода українська дизайнерська компанія, яка швидко розвивається і займається виробництвом меблів, освітлення, декору та аксесуарів для дому. NOOM створює скульптурні та привабливі дизайнерські вироби, які покращують будь-який простір, чи то житловий, чи то комерційний інтер’єр.

Балансуючи між експресією та функціональністю, NOOM став місцем, де дизайн зустрічається з мистецтвом.

ДИЗАЙН як РІШЕННЯ

balbek bureau: проєкт RE:Ukraine Monuments

Візуалізація: balbek bureau

Українська студія balbek bureau розробила «RE:Ukraine Monuments» — модульну, просту в установці та швидку в монтажі систему захисту пам’ятників і скульптур від руйнування під час війни. Цю технологічну систему можна застосувати до скульптурних пам’яток різного розміру.

Детальніше про проєкт дивіться тут

Про balbek bureau: це відома студія архітектури та дизайну інтер’єру, заснована українськими архітекторами Славою Балбеком і Борисом Дороговим. Уже 14 років вони проєктують комерційні, корпоративні та житлові приміщення на замовлення.

Головний підхід полягає в тому, щоб дослідити основи, а потім зануритися в деталі, щоб перетворити прагнення на новаторське середовище.

HARDRIDE: Рукавички для пілотів дронів

Війна триває рік, тобто чотири сезони, три з яких супроводжуються холодними погодними умовами, що вимагають не тільки міцних, а й зручних рукавичок для операторів дронів. HARDRIDE розробив і виготовив рукавички з мембранною тканиною, взаємозамінною прозорою/непрозорою панеллю, флісом та ізоляцією — тільки найкраще для найкращих.

Фото: HARDRIDE

Більше про проєкт дивіться тут

Про HARDRIDE: фірма заснована у 2011 році. HARDRIDE: «Ми розробляємо, шиємо та продаємо одяг, сумки, рюкзаки й тактичне спорядження. Продукція для цивільних і військових потреб».

Container design studio: електромопед «Карпати» та багатофункціональний мобільний польовий душ

Електромопед «Карпати» — топова модель української компанії Delfast, презентована Міністерству оборони та Національній гвардії України. Зараз його активно використовують військові на передовій, наприклад, для транспортування NLAW (Next Generation Light Anti-tank Weapon).

Візуалізація: Container design studio

Основні характеристики\переваги індивідуального транспорту:

  • швидкість — 80 км/год;
  • вага — 70 кг (без підвіски)
  • запас ходу — до 320 км без підзарядки;
  • безшумність, всюдихідність і висока мобільність;
  • вантажопідйомність — із посиленою рамою до 50 кг;
  • просте обслуговування працюючих компонентів, швидка зарядка, батарея великої ємності.

Портативний польовий душ призначений для швидкої гігієни в польових умовах. Виготовляється з металевих труб і тканини для кемпінгу.

Візуалізація: Container design studio

Переваги:

  • складаний, легкий, без дрібних деталей, які легко губляться;
  • форм-фактор простий;
  • монтаж/розбирання однією людиною без інструктажу займає всього дві хвилини;
  • міцний і вітростійкий, низька вартість виробництва.

Детальніше про проєкти дивіться тут

Про Container design studio: Container design studio була заснована Євгеном Пуклічем у Харкові у 2015 році. Студія спеціалізується на дизайні промислових і колекційних предметів, меблів і освітлення. Як і інші українські дизайнерські бренди, Container design studio змінила основну спеціалізацію через нові умови (повномасштабне вторгнення росії). Протягом трьох місяців студія почала розроблення серії продуктів для Збройних сил України і вже отримала контракти з Міноборони та Нацгвардією.

Команда працює над новими проєктами та розробляє тактичний військовий одяг, спальні мішки, ноші, польовий душ тощо.

Hochu rayu: ремонтна установка VOVK; евакуаційно-ремонтно-відновлювальний мобільний комплекс ZUBR; «автомобільний бронежилет» PANCERNYK

VOVK — мобільна, швидка, прохідна, маневрена ремонтна установка. Працює у складі ремонтно-відновлювального підрозділу на пункті збору пошкоджених автомобілів і може працювати у відокремленій зоні.

Візуалізація: Hochu rayu

Призначена для простого ремонту й оснащена відповідними інструментами та обладнанням. Робочий діапазон: тил і до 10 км від лінії фронту.

ZUBR — евакуаційно-ремонтно-відновлювальний мобільний комплекс, потребує 5–6 осіб. Працює у складі ремонтно-відновлювального підрозділу і може діяти на відокремленій ділянці. Призначений для евакуації пошкодженого обладнання та здійснення більш складних ремонтних робіт, як-от заміна й ремонт важких складних вузлів і агрегатів. Робочий діапазон: тил і до 50 км від лінії фронту.

Візуалізація: Hochu rayu

PANCERNYK — це «автомобільний бронежилет», просте адаптивне рішення, яке має врятувати життя мирним жителям і військовим у неброньованих машинах.

Візуалізація: Hochu rayu

PANCERNYK виготовляється зі спеціальних захисних матраців — міцної тканини з кишенями для вставки кевлару та броньованих металевих пластин.

Цю конструкцію можна адаптувати до будь-якого транспорту відповідно до кількості матраців і з різним наповненням кишень для різного ступеня захисту; вона швидко монтується за допомогою магнітів і застібок.

Про Hochu rayu: Hochu rayu — це удостоєне багатьох нагород дизайн-бюро з України, засноване у 2007 році двома братами — Віталієм і Юрієм Кирилівими разом із Данутою Кріль. Кожен проєкт у Hochu rayu перетворюється на цілісний макросвіт, де дизайн є рішенням, яке поєднує архітектуру, ландшафт та інтер’єр з об’єктами, елементами комунікації, продуктами та промисловим дизайном відповідно до потреб замовника та концепції. Сьогодні Віталій і Юрій Кириліви проходять військову службу в Збройних силах України.

Детальніше про проєкти дивіться тут

Yaroslav Cosmonaut: щити-невидимки та маскувальні щити-невидимки; тримач планшета 7″–11″ для пульта дрона

Щити-невидимки. Ідея створити міцний щит із лентикулярного листа та прозорої акрилової основи прийшла в голову з одного з уроків на YouTube. Так, ідея не оригінальна, але дуже корисна для порятунку життів воїнів. За цим простим щитом-невидимкою людина може повністю зникнути і бути невидимою навіть для тепловізійних камер.

Візуалізація: Yaroslav Cosmonaut

Тримач для планшета. Під час війни все більше людей відкривають для себе силу дизайну для вирішення проблем. «Кілька моїх товаришів попросили мене вирішити проблему та створити тримач для планшета пульта дистанційного керування дроном, — сказав дизайнер. — Пульт дистанційного керування часто використовуваного дрона Autel Evo 2 pro в базовій конфігурації дозволяє підвішувати тільки телефон, а не планшет. Я почав придумувати універсальний складаний тримач для планшета, який намалював у Fusion 360 і роздрукував на 3D-принтері. Це було рішенням».

Візуалізація: Yaroslav Cosmonaut

Більше про проєкти дивіться тут

Про Yaroslav Cosmonaut: До війни Ярослав працював у концертному прокаті й мав невелике виробництво всіляких інсталяцій для заходів. Він також займається 3D-друком і є членом ГО «Українські месершміти», яке створює БПЛА.

Олег Верещагін: Військовий дрон HIGHCAT HC4 і ліжко з картонних коробок

Дрони HIGHCAT HC4. «Я ніколи не був мілітаристом. Війна, розпочата росією проти моєї країни, України, кардинально змінила моє життя. Тому я робив цей проєкт у співпраці з німецькою компанією, яка виробляє безпілотники для Збройних сил України. Я не міг залишитися осторонь і зробив внесок у цей проєкт», — сказав дизайнер.

Фото: Олег Верещагін

HIGHCAT — військовий безпілотник, розроблений німецькою компанією HALI TEX спеціально для Збройних сил України. «Я доопрацював наявне технічне рішення (макет) за формою та графічним оформленням. Також розробив логотип цього напряму діяльності компанії», — розповів дизайнер.

Ліжко з картонних коробок. Біженцям часто доводиться спати на підлозі в непристосованих приміщеннях. Використання доступного матеріалу (спеціально виготовленого або випадково знайденого) може значно підвищити рівень комфорту. Після використання картон переробляється як зазвичай. Це рішення може завантажити незадіяне пакувальне виробництво під час війни. Дуже проста конструкція не вимагає спеціальних інструментів або навичок для складання.

Фото: Олег Верещагін

Більше про проєкти дивіться тут

Про Олега Верещагіна: Олег народився в Харкові. У 1996 році закінчив Харківську державну академію дизайну і мистецтв (ХДАДМ).

Він одружений, має двох синів (зараз через війну родина живе в Європі.)

На початку 2000-х разом зі своїм другом Андрієм Нікішиним він організував бюро, яке займалося промисловим і графічним дизайном, інтер’єром і малими архітектурними проєктами. На рахунку VNdesign Bureau багато цікавих проєктів в Україні та за кордоном, участь і нагороди в конкурсах.

Із початком війни характер роботи змінився, залишилися тільки іноземні замовники. Велику увагу довелося приділити волонтерській діяльності та облаштуванню життя в нових умовах.