Вікна: «історія боротьби»
Прозорість зовнішніх оболонок будівель, про яку ми раніше писали, зокрема у статті «Постприватність та убертранспарентність. Тенденції, які змінили сучасну архітектуру», не тільки відкрила нові можливості й дозволила людині насолоджуватися краєвидами, залишаючись у захищеному просторі, а й створила низку користувацьких проблем, які, втім, успішно вирішуються завдяки сучасним технологіям.
“The history of architecture is the history of the struggle for the window,” — заявив у 1929 році основоположник модернізму Шарль-Едуар Жаннере-Ґрі, більш відомий світові як Ле Корбюзьє. Підперезуючи будівлі стрічковими вікнами, Корбюзьє керувався прагненням впустити в будинок максимальну кількість світла протягом усього світлового дня.

За тисячоліття вікно еволюціонувало від крихітного отвору, крізь яке виходило дорогоцінне тепло, до систем панорамного скління з п’ятиметровими дистанційно керованими слайдерами. Сучасні технології зовнішнього сонцезахисту дозволяють людям почуватися магами: навіть при максимальному регульованому затіненні зовні вікна залишаються прозорими зсередини, що дозволяє зберігати зв’язок між внутрішнім простором і навколишнім світом. Захищаючись від сонця, не доводиться жертвувати гарним краєвидом. Ця можливість особливо важлива, коли йдеться про панорамні вікна на високих поверхах. Вид за вікном має значення, впевнені розробники та архітектори.
Скління — ровесник нашої ери. Наприкінці першого століття римські склодуви виявили, що додавання оксиду марганцю в розплавлену суміш піску, вапна та соди дозволяє створювати прозоре скло. Розміри, параметри рами, фурнітура та сонцезахист — у різних країнах свої власні варіанти оформлення віконних отворів, які залежать також від клімату та культурних традицій.
Упродовж століть вікна були символом розкоші. В Англії в 1696 р. навіть ввели податок на вікна. Будинки, що мали понад 10 вікон (а пізніше — 7), оподатковувалися. Цей закон сильно вдарив по здоров’ю нації — у наступні 200 років мешканці бідних багатоквартирних нетрів, де вікна забивали та замуровували з міркувань економії, страждали від нестачі інсоляції та вентиляції й сотнями помирали від висипного тифу, віспи, холери та інших захворювань. Податок скасували лише 1851 року. Але ця історія цілком може пояснити той факт, що в Новому світі (і не тільки там) скляні хмарочоси досі залишаються символом престижу та процвітання.
Якщо у давнину вікно було найуразливішим елементом теплової оболонки будівлі, то сьогодні, коли сучасні вікна конкурують із утепленими стінами за своїми захисними якостями, вони є головним інструментом для керування внутрішнім мікрокліматом.
Як визначити комфортність?
Комфортний мікроклімат у приміщенні — поняття суб’єктивне, оскільки у кожної людини індивідуальний режим активності та терморегуляція тіла. Мають значення фізичні властивості, як-от зріст, вага, вік. Різниця у відчуттях може бути значною: комусь спекотно за +18°, комусь холодно за +26°. Відіграють роль повітряні потоки та різниця температур повітря й навколишніх поверхонь (зовнішніх стін, стелі, підлоги чи вікна) — вона не повинна становити понад 4,2 градуси. В середньому для людей комфортна температура від 22° C до 27° C і вологість повітря від 40% до 60%.

Сонцезахисна система Schüco AB ZDS, інтегрована у фасадні системи Schüco. Джерело зображення: schueco.com
В Україні мікроклімат у житлових, навчальних і робочих просторах регулюється серією держстандартів, зокрема ДБН В.2.5-67:2013 «Опалення, вентиляція та кондиціонування» та ДСТУ Б EN 15251:2011 різного типу приміщень у діапазоні від 18 до 27 градусів.
Санітарні та будівельні норми не є константою та можуть редагуватися залежно від актуальної держполітики та економічних умов. Минулої зими, з урахуванням російських атак на українську інфраструктуру та дефіциту енергоресурсів, Кабінет Міністрів України знизив норми мінімальної температури в житлових приміщеннях із 18 до 16 градусів Цельсія.
Природне бажання створити в будинках оптимальне теплове середовище згідно з індивідуальними потребами мешканців сприяє попиту на автономні системи опалення та модернізацію будівель з метою їх утеплення.
У статті «Вищий рівень свободи для архітектора. Schüco: ті, хто знає, як» ми вже описували історію компанії — лідера ринку у сфері розроблення та виробництва системних рішень для вікон, дверей, фасадів, технологій безпеки, розсувних і сонцезахисних систем. Тепер сфокусуємось на практичних способах створити оптимальний мікроклімат для житла та офісу.
Олексій Сверчков, комерційний директор Schüco Ukrainе: «Важливо розуміти, що домогтися енергозбереження можливо, тільки якщо всі складові частини фасадів відповідають високим вимогам. Використання високоутепленої алюмінієвої системи без відповідного склопакета або економія на елементах примикання світлопрозорої конструкції до будівлі зводить усі зусилля нанівець. Фахівці компанії Schüco ще на початку 2000-х років передбачили тенденцію щодо енергозбереження і почали величезну роботу з розроблення нових систем. Причому це не модернізація наявних, а саме створення абсолютно нових платформ.
Домогтися енергозбереження можливо, тільки якщо всі складові частини фасадів відповідають високим вимогам
Нові системи повинні були не тільки відповідати найвищим вимогам щодо ізоляції, а й давати можливість вбудовувати склопакети небаченої на той час товщини 50 мм і вище, вагою від 500 кг. Сьогодні вже нікого не здивуєш енергоефективними склопакетами панорамного формату площею понад 10 кв. м і вагою понад 1 тонну. При цьому їхня товщина доходить до 70 мм.
Для реалізації таких проєктів ми пройшли довгий шлях, це не тільки розроблення і запуск у серію нових продуктів і їх випробування, а й тисячі реалізованих об’єктів у всіх куточках земної кулі. Цей безцінний досвід дає нам змогу з упевненістю дивитися в майбутнє. Ми проводимо розрахунки за допомогою спеціалізованого ПЗ, вивчаємо теплові потоки, температури на поверхні різних матеріалів за різних режимів (температура, вологість), протікання ізотерм, положення точки роси та багато іншого. Ці розрахунки дають інформацію для прийняття дуже важливих рішень, від яких надалі залежить працездатність усієї конструкції».
Правильні вікна для пасивного будинку
Прагнення енергоефективності мотивує замовників і проєктувальників звертатися до прогресивних концепцій, зокрема концепції пасивного будинку, яка є провідним будівельним стандартом у Європі.
Дизайн пасивного будинку орієнтований на мінімізацію та в ідеалі зведення до нуля використання енерговитратних систем активного опалення та охолодження. Порівняно із середньостатистичною новобудовою пасивні будинки споживають на 75% менше енергії. Вони герметичні, і в цій конструкції саме вікно є найефективнішим інструментом. За допомогою вікна регулюється рівень освітленості, якість повітря, здійснюється контроль температури та шуму. Водночас вікна мають відповідати загальним вимогам пасивного стандарту.

Зростаючий інтерес до будівництва пасивних будівель відзначається в різних країнах, але Німеччина є однозначним лідером у сфері стандартизації та сертифікації. З 1996 року Інститут Passivhaus у Дармштадті (Німеччина) розробив стратегії проєктування для різного типу клімату, а також «критерій комфорту пасивного будинку» для різних кліматичних зон. Згідно із запровадженими в червні 2022 року жорсткими нормами, двері та вікна повинні мати коефіцієнт теплопередачі не більше 0,8 Вт/м2ˣС.
Schüco має у своєму асортименті повний набір продуктів Passivhaus, включаючи навісні елементні фасади, вікна та двері, які доступні навіть для українських замовників. Їхнє застосування можливе не тільки в новому будівництві. Заміна в будинках 60-х — 80-х років XX століття старих вікон на сертифікований продукт Passivhaus допоможе скоротити енергоспоживання більш ніж на 20%.
Олексій Сверчков: «Сьогодні, на жаль, серед вимог українських замовників відповідність стандартам пасивного будинку трапляється не так часто. Для цього є кілька причин і безліч пояснень. Насамперед — слабка наочність цього визначення і нерозуміння, для чого це потрібно. Усі розуміють, що будувати потрібно енергоефективно, але багато процесів у нас ще не формалізовані і не вибудувані в єдину політику. Дуже важливо популяризувати це питання, а також стимулювати забудовників відповідати цим стандартам. Неодмінно ситуація зміниться.
За допомогою вікна регулюється рівень освітленості, якість повітря, здійснюється контроль температури та шуму. Вікна мають відповідати вимогам пасивного стандарту
Ось лише один приклад: ще 15 років тому використання двокамерних склопакетів було розкішшю, яку собі могли дозволити лише одиниці. Сьогодні однокамерний склопакет для огороджувальних конструкцій — просто табу. Причому в усіх регіонах України, незалежно від клімату. З іншого боку, з кожним роком норми з енергоефективності посилюються і з часом будуть гармонізовані з європейськими. Це дає надію на те, що під час вибору тих чи інших матеріалів для будівництва перевагу буде віддано тим, що відповідають критеріям пасивного будинку. Сьогодні замовник задовольняється тим, що регламентує ДБН. Також важливо, щоб стандартам пасивного будинку відповідали всі компоненти майбутньої будівлі, а це вже особливий підхід у проєктуванні.
Ще на стадії ескізного проєкту закладаються основоположні критерії: розташування приміщень згідно зі сторонами світу, освітленість, вплив природних чинників (дощі, вітри, сонце тощо). У приватному будівництві ситуація дещо інакша, там замовник цікавиться показниками і готовий піти на більш високі стандарти для свого власного житла. Він не вважає це непотрібною переплатою».
Смарт-скло як побутова магія
Якщо ми вже згадали Ле Корбюзьє, варто зазначити, що апологет систем стрічкового скління не був бранцем ідеї радикальної максимізації інсоляції, а насамперед орієнтувався на здоровий глузд і кліматичні особливості місцевості, проєктуючи простори освітлені, але водночас захищені від перегріву.

Приклади використання скла з динамічним фарбуванням SageGlass® у віконних, дверних та фасадних системах Schüco. Джерело зображення: schueco.com
Повернувши з напівзабуття ідею сонцерізів на фасадах, архітектор зробив різнокольорові brise-soleil фішкою житлових будівель Unité d’habitation у Марселі та Берліні. Практично глухий цегляний фасад Індійського музею в Ахмадабаді відповідає спекотному клімату Індії. Інсоляцію будівлі тут вирішено за рахунок першого поверху, піднятого на стовпах-пілонах, і внутрішнього патіо. Сьогодні музей міг виглядати дещо інакше, можливо, був би більш відкритим. Подібно до того, як фармацевти вдосконалюють засоби сонячного захисту для шкіри, інженери-технологи вдосконалюють якості віконних систем, наділяючи їх новими характеристиками, зокрема й захисними.
Клімат України в останні роки досить швидко змінюється від помірно континентального до різко континентального. Різниця між літніми максимумами та зимовими мінімумами становить 70–80 градусів. Значно зросла кількість днів із надзвичайно високими температурами, так званими «хвилями тепла», коли температура повітря вдень перевищує 30–35° С. На півдні та сході країни кількість спекотних днів без дощу може сягати 70 поспіль! Тепле літо не виключає аномальних морозів узимку. У таких умовах тема кліматичної архітектури має бути в топі дискусій.

Приклади використання скла з динамічним фарбуванням SageGlass® у віконних, дверних та фасадних системах Schüco. Джерело зображення: schueco.com
Влітку виникає необхідність затінення великої площі скління та провітрювання. Словом, необхідне грамотне керування тепловою енергією
Все частіше в проєктах українських архітекторів трапляються зимові сади, які не лише є розширенням житлового простору, а й виконують роль акумулятора тепла в зимові сонячні дні. Але влітку виникає необхідність затінення великої площі скління та провітрювання. Словом, необхідне грамотне керування тепловою енергією.
Олексій Сверчков: «Енергоефективність — це не тільки історія про заощадження тепла. Важливо створити комфортні умови для проживання чи роботи і в спекотну пору року. Уже давно підраховано, що охолодження приміщення до комфортного рівня в спеку обходиться втричі дорожче, ніж обігрів його в зимовий період. Хоча склопакети не є нашою спеціалізацією, але тут ми все ж таки пропонуємо нашим клієнтам комплексні рішення. Йдеться про так зване смарт-скло, або склопакети зі змінною прозорістю. Це кооперація з відомим виробником скла Saint-Gobain. Продукт називається SageGlass® — це динамічно тоноване скло для вікон і фасадів Schüco. Скло змінює свій колір при подачі невеликого електричного заряду шляхом активізації електрохімічних процесів.

Ступінь світлопроникності електрохромного скла можна регулювати в діапазоні від 1% до 60%. Джерело зображення: schueco.com
За допомогою функції LightZone® можна створити три різні зони тонування. Наприклад, у верхній частині склопакета за високого сонця — темніший, а посередині та внизу — прозоріший для візуального контакту із середовищем. Також можливий поступовий перехід тонування за допомогою функції Harmony™. Керування функціями може здійснюватися автоматично, натисканням кнопки або через мобільний додаток SageGlass®.
У стандартній комплектації доступні чотири кольори склопакета, інші кольори — за запитом. Це чудове рішення для вертикальних конструкцій, а також насамперед для дахових світлових ліхтарів, для зимових садів.

Приклад використання сонцезахисної системи SageGlass®: адміністративна будівля HeKa Herzog GmbH у Грабен-Нойдорфі, Німеччина. Джерело зображення: schueco.com
Витрати на охолодження приміщень підведуть нас до того, що системи зовнішнього сонцезахисту стануть просто безальтернативними
Взагалі сонцезахист — це найважливіший параметр комфортного перебування людини в будівлі. Зовнішній сонцезахист — найефективніший засіб від перегріву. Але, на жаль, це додаткові витрати під час облаштування фасаду будівлі. Замовники неохоче йдуть на це, оскільки ці витрати лягають на собівартість будівництва. Але я впевнений, що із часом встановлення зовнішніх блоків кондиціонерів на фасадах будівель буде заборонене, а витрати на охолодження приміщень підведуть нас до того, що системи зовнішнього сонцезахисту стануть просто безальтернативними. А якщо це буде закріплене на рівні будівельних норм, то ми відчуємо, наскільки комфортнішими і зручнішими стали наші будівлі».

Приклад використання системи вентиляції VentoTherm Twist у шкільних просторах. Джерело зображення: schueco.com
Вентиляція та елегантність
Пропускати світло, захищати від світла. Що ще? Звичайно, вікно — це джерело природного надходження свіжого повітря. Років 20 тому, коли українці почали масово використовувати майже герметичні вікна зі склопакетами, вони зіткнулися з такими неприємними проблемами, як задуха, конденсат і пліснява. Старі дерев’яні вікна забезпечували в приміщеннях повітрообмін настільки успішно, що багато мешканців «хрущовок» навіть закривали решітки будинкової вентиляції, не бачачи в них сенсу. Що ж, їх довелося відкривати.
Слабка фурнітура пластикових економвікон коштувала дорого і була не надто надійною — швидко виходила з ладу. Популярністю користувалися «глухі» склопакети. Втім, досвід користувача швидко показав згубність подібної економії не тільки для здоров’я людей, але і для здоров’я будівель.
У Schüco є супертехнологічні рішення для вентиляції, зокрема й для проєктів особливо чутливих просторів — медичних клінік, шкіл, а також для замовників, вимогливих до естетики архітектурного об’єкта.
Концепція децентралізованої вентиляції дає змогу в рази поліпшити якість повітря в приміщенні і знизити витрати, якщо приміщення не використовується
Олексій Сверчков: «Нам треба чітко поділяти вентиляцію на природну — за допомогою елементів, що відкриваються, і вентиляцію примусову, коли використовується різне обладнання для припливу повітря. Schüco може запропонувати велику кількість рішень як для першого, так і для другого випадку. Якщо почати з природної вентиляції, я хочу зазначити, що тема елементів, які відкриваються, — одна із центральних для компанії Schüco. Усі наші фасадні системи мають можливість вбудовування безлічі варіантів стулок, до того ж для різних типів відчинення, габаритів, типів керування, і при цьому відповідають найвищим вимогам до дизайну.
Ми приділяємо увагу не тільки безпеці, комфорту управління, а й тому, який вигляд має стулка, що відчиняється, з фасаду. Чи не занадто перетини профілів виділяються, створюючи дисонанс із фасадом? Наші останні розробки пропонують елементи, що відчиняються, повністю приховані в площині фасаду. Вимогливий дизайнер запитає: а що ж ізсередини? Ми відповімо, що наші вікна чудово доповнюють дизайн приміщення. Це, звісно ж, завдяки повністю прихованій фурнітурі та вишуканим ручкам, які отримали найпрестижніші дизайнерські нагороди, зокрема й Red Dot Award.
Але і це ще не все: ми пішли далі й замислилися над тим, наскільки привабливий вигляд має торець нашого вікна у відчиненому положенні. Хочу вам сказати, виглядає так само чудово, як, наприклад, підкапотний простір престижного автомобіля. Всі механізми приховані, технологічні вузли закриті накладками з якісних матеріалів. І як доповнення до всього — Co-Brand Clips, спільний логотип виробника вікон (або замовника) із Schüco на спеціальній металевій пластині. Це просто приклад нашої любові до деталей.

Приклад використання системи вентиляції VentoTherm Twist у шкільних просторах. Джерело зображення: schueco.com
Звісно, останніми роками ми активно розвиваємо тему мехатронного керування відчиненням. Усі наші системи можуть бути моторизовані та керуватися як комп’ютером, так і через спеціальні мобільні додатки. Як і у випадку з механічною фурнітурою, всі електрокомпоненти приховані в профілях, і вікно зовні не відрізняється від звичайного.
До речі, ці рішення часто використовуються в лікарнях і школах, де необхідно забезпечити провітрювання без участі людини (наприклад учнів або пацієнтів). Зазвичай для економії простору в навчальному класі або в лікарняній палаті фрамуги, що відчиняються, встановлюють високо, у важкодоступному місці, тому дистанційне відчинення в запланований час — ідеальне рішення в такому випадку. Природне відчинення — найпростіший варіант забезпечити приміщення свіжим повітрям за короткий період часу. Але тільки коли за вікном дійсно свіже повітря, і через відкрите вікно не чути приголомшливий шум вулиці. Для таких випадків у нас є цілий спектр рішень — різні прилади примусової вентиляції, оснащені фільтрами і системами рекуперації повітря. Це можуть бути невеликі за розмірами панелі, ті, що вбудовуються у вікно, та серйозніші прилади, що розміщуються в парапетному просторі та повністю відповідають за комфортний клімат у приміщенні. Це вже концепція децентралізованої вентиляції, яка дає змогу в рази поліпшити якість повітря в приміщенні і знизити витрати, якщо приміщення не використовується (якщо людина у відпустці, відрядженні тощо).
Однією з новинок цього напряму є вентиляційний блок Schüco VentoTherm Twist. Принцип його роботи такий: за допомогою пари вентиляторів забезпечується безперервна подача свіжого повітря в приміщення з одночасним виведенням відпрацьованого повітря. Приміщення постійно забезпечується свіжим повітрям за допомогою двох вентиляційних модулів, які працюють симетрично. Повітря, що надходить ззовні, проходить через голчастий тепловий накопичувач, нагрівається і потім через фільтр подається в приміщення. Водночас використане повітря виводиться з приміщення через цей самий накопичувач, нагріваючи його. За такого принципу провітрювання ми використовуємо до 80% нагрітого в приміщенні повітря для нагрівання холодних потоків, що надходять із вулиці. Цей блок має елегантний зовнішній вигляд, дуже схожий на віконну раму. Він може монтуватися як зверху або знизу вікна, так і з боків. Зовні будівлі його практично не помітно, а зсередини він чудово вписується в дизайн вікна. Управління блоком VentoTherm Twist здійснюється за допомогою пульта за запрограмованими заздалегідь режимами. Можна налаштувати автоматичне провітрювання при досягненні критичного рівня CO2. За цим стежитиме вбудований датчик».
Коли шум не заважає
Акустичний комфорт, на жаль, часто опиняється в найнижчій позиції пріоритетів замовника і проєктувальників. Іноді архітектор ігнорує звуковий ландшафт або допускає прикру помилку, проєктуючи глибокі балкони, які ловлять і підсилюють навіть незначний шум. Багатокамерні пакети ефективно відсікають зовнішній шум, проте поки вікно зачинене. Втім, Schüco має відповідь і на подібний запит: на виставковому стенді компанії на BAU 2023 в Мюнхені було представлене вікно із силіконовим ущільнювачем і спеціальним профілем, завдяки яким у режимі провітрювання відсікається шум.

Schüco AWS 90 AC.SI — вікно із силіконовим ущільнювачем і спеціальним профілем, завдяки яким у режимі провітрювання відсікається шум. Фото: Schüco Deutschland
Олексій Сверчков: «Шумоізоляція дуже важлива, особливо якщо йдеться про будівлі, розташовані поблизу завантажених автомагістралей, залізничних шляхів чи аеропорту. Міський шум не тільки завдає незручностей, а й погіршує якість життя і, якщо ви постійно піддаєтеся його впливу, може призвести до захворювань. У документі ВООЗ (Всесвітньої організації охорони здоров’я) щодо шумового забруднення йдеться про те, що воно є однією з найважливіших екологічних небезпек для фізичного і психічного здоров’я населення. Поки в нас цій проблемі не приділяють належної уваги, у багатьох світових столицях уже створюються карти шумового забруднення. Боротьба із шумом — це комплексне завдання: з одного боку, необхідно усувати його джерела, а там, де це вже неможливо, використовувати засоби й методи боротьби з його наслідками.
Це постійна дилема: зачинити вікна для звукоізоляції або відчинити для вентиляції?
Постійна дилема: зачинити вікна для звукоізоляції або відчинити для вентиляції? Наша компанія представила рішення: це акустичне вікно AWS 90 AC.SI, яке можна відчинити для провітрювання, залишаючи дратівливий шум транспорту ззовні. Schüco AWS 90 AC.SI — це оптимальне рішення для будівель, що перебувають у шумному середовищі.
Особливо чутливі приміщення, як спальні та дитячі кімнати, розташовані на стороні фасаду, що виходить на вулицю, можуть природним чином вентилюватися за допомогою цієї віконної системи, і не потрібно турбуватися про шум транспорту».

Schüco One як маніфест і втілення чеснот
Кліматологія в архітектурі — важливий кросдисциплінарний напрям, але порівняно новий. Приклади, коли в одному об’єкті реалізовані всі інновації разом, можна на пальцях перерахувати. Нова будівля штаб-квартири Schüco в кампусі Білефельда, відкрита восени 2022 року, стане першою будівлею у світі, що отримала відразу три сертифікати стійкості: LEED, BREEAM і DGNB (Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen — німецька національна система сертифікації). Використання матеріалів, що переробляються, і пакетних стійких рішень, а також реалізація концепції «New work» перетворили Schüco One на символ інноваційної спрямованості.
Складчаста конструкція фасаду дозволяє запобігти перегріву внутрішніх просторів, відбиваючи прямі сонячні промені
Кредо авторів архітектурного проєкту, данського бюро 3XN Copenhagen, звучить як Architecture shapes behavior — «Архітектура формує поведінку», тому відправними точками дизайну стали комфорт співробітників і корпоративні принципи компанії-замовника.
Органічна форма семиповерхової будівлі з чергуванням прозорих і непрозорих блоків продиктована прагненням створити виразний індивідуальний образ, але не тільки. Складчаста конструкція фасаду дозволяє запобігти перегріву внутрішніх просторів, відбиваючи прямі сонячні промені.
Відкриті робочі місця виходять до центрального атріуму, який піднімається на всю висоту будівлі. У конструкції світлового люка використовували електрохромне динамічне тоноване скло SageGlass®, яке темніє в яскраві сонячні дні, запобігаючи потраплянню теплової енергії сонця, але пропускає світло.
Складна хвиляста форма балконів, що виходять в атріум, і шумопоглинаюча обробка поверхонь гасять звуки і дозволяють створити акустичний комфорт, який зазвичай є проблемою для відкритих офісів.
Захист від сонця на вікнах забезпечують вбудовані внутрішні рулонні штори Schüco Integralmaster з електричним керуванням і фронтальний сонцезахисний екран Schüco CSB, що інтегрований у фасад із 1-го по 6-й поверх. Це дозволяє забезпечити прохолоду та гарантувати відсутність потрапляння відблисків на робочі місця та екрани комп’ютерів, але зберігає прозорість вікон.
Незважаючи на те, що згідно з європейськими стандартами й дефініціями мікроклімат вважається сприятливим, якщо він влаштовує 80% людей, що перебувають у будівлі, проєктувальники вирішили відмовитися від повністю централізованого управління й надати співробітникам можливість індивідуального контролю та регулювання. У Schüco One реалізовано гнучку гібридну систему управління мікрокліматом. Сонцезахист, освітлення, опалення та вентиляція керуються централізовано за допомогою штучного інтелекту, який обирає оптимальний сценарій з урахуванням часу доби та погоди. У той же час співробітники можуть самостійно вручну відкривати вікна на провітрювання, піднімати й опускати жалюзі в кожному з робочих просторів залежно від особистих уподобань. На третьому, п’ятому та шостому поверхах будівлі, а також на даху влаштовані відкриті тераси, де співробітники можуть працювати або відпочивати на свіжому повітрі.
Відвідування Schüco One, що встановила нову планку якості для офісної будівлі в Європі, змусило задуматися про те, наскільки скрупульозно та уважно архітектори й замовник поставилися до поняття «комфортний мікроклімат», створивши архітектурний об’єкт, який можна вважати своєрідним маніфестом відповідального та чуйного ставлення до користувачів. Продовжуючи серію матеріалів у партнерстві із Schüco, в наступній статті ми порушимо ще більш чутливу тему та розповімо про нові технології у сфері безбар’єрних рішень.
Представництво Schüco в Україні
м. Київ, вул. Лейпцизька, 15 А ( 2-й поверх)
тел. +38 044 490 68 37
www.facebook.com/schueco.ukraine