Реалізований компанією складний багатоплановий задум виявився надзвичайно новаторським не тільки для України, а й для всього світу, і перетворив міську площу на джерело радості та гордості за свою країну. Будучи частиною комплексної лайтинг-стратегії Маріуполя, проєкт Expolight вирішує одразу кілька завдань і запускає глобальну трансформацію міста, яке змінює свій імідж із промислового на рекреаційний.

«Перетворення площі Свободи є одним із центральних елементів майбутнього майстер-плану, яким ми зараз активно займаємося. Це найбільша міська площа, де можуть збиратися маріупольці. Тому було важливо саме тут заявити про ребрендинг із промислового центру на місто біля моря, позначити міцні зв’язки між усіма областями України та зробити це так, щоб гордість за свою країну виникала як від самого сторітеллінгу, так і від вражаючої різноманітності задіяних технологій», — розповідає Микола Каблука, керівник компанії Expolight.
Поставлене Маріупольською міською радою завдання створити проєкт, якому немає аналогів в Україні, вдалося не лише виконати, а й перевершити — таких об’єктів за своїм технологічним і функціональним наповненням, як площа Свободи, немає ніде у світі. А значить, орієнтирів для наслідування у творців не було, і відштовхуватися треба було від самої локації, поступово нанизуючи на неї різні смисли та використовуючи для їхнього втілення суперсучасні технології.
Культурні коди
Наявність трибуни-амфітеатру за площею наштовхнула на думку про перетворення всієї її площини на інтерактивний екран, на який можна не просто дивитися з глядацького залу, а самим перебувати всередині «сцени» і бути активними учасниками шоу. Коли визначилися з «екраном» і проєкціями, постало питання про місце розміщення обладнання.
Враховуючи відкритість простору, було вирішено до опор для поміщених у термобокси лазерів і освітлення додати пустотілу форму, яка, з одного боку, служитиме футляром, а з іншого — нестиме декоративно-смислове навантаження.

Скульптурний образ для футлярів підказала назва площі. Так у небі з’явилася зграя ширяючих на різній висоті птахів. У процесі створення дизайну зібраної з полігонів форми ще з одного функціонального завдання — зробити перфорацію на крилах птахів для зменшення вітрильності — народилася ідея використати для цього орнаменти, притаманні різним областям: 25 птахів — 25 регіонів України.
Кожна фігура птаха декорована перфорацією — орнаментом, що відповідає одному з 25 регіонів України
Наступним кроком проєктувальників стало внесення до сценографії освітнього моменту. «Займаючись адаптацією українських орнаментів для нашої мети, я звернув увагу на схожість графічної структури орнаменту та QR-коду. Вони справді схожі, і обидва є кодами: орнамент — культурний код конкретного регіону, QR-код — код сучасної культури», — розповідає Микола Каблука.

У процесі створення дизайну із функціонального завдання — зробити перфорацію на крилах птахів для зменшення вітрильності — народилася ідея використати для цього орнаменти з різних областей країни: 25 птахів — 25 регіонів України
На кожній світловій опорі з птахом розмістили QR-код, який веде на сторінку сайту площі Свободи, присвячену цій області, з фото та короткою інформацією. Таким чином, поблукавши площею, можна здійснити віртуальну подорож по всій Україні й побачити, яка вона різноманітна й прекрасна.
За статистикою, 90% жителів Донецької області ніколи не залишали її меж, і той факт, що Expolight фіксує в середньому 500 сканувань QR-кодів на тиждень, говорить про те, що компанії вдалося залучити маріупольців і гостей міста до пізнавально-розважальної гри.
ЗМІ з лазерів і світла
Щовечірнє лазерне шоу є проєкцією 25-ти квітів-символів, які трансформуються в географічні контури областей, з’єднуються й утворюють єдину карту України. Поза шоу площа освітлюється залежно від дня тижня, пори року, і в рамках кожного світлового сценарію створюються тематичні лазерні проєкції.

«Площа Свободи — це найбільша міська площа, де можуть збиратися маріупольці. Тому було важливо саме тут заявити про ребрендинг із промислового центру на місто біля моря». Фото: Іван Авдєєнко
Також площа чутливо реагує не лише на календарні свята, для яких передбачений спеціальний контент, а й на важливі події в житті країни та світу. Вихід збірної України до чвертьфіналу Євро-2020, День захисту від домашнього насильства, річниця чорнобильської катастрофи та багато інших подій відбилися у світлових образах площі протягом цього року, виконуючи таким чином функцію світлового ЗМІ міста, закладену авторами.

За допомогою мобільного телефону та світлового QR-коду будь-яка людина може створити та запустити на 30 секунд власного лазерного дельфіна. Фото: Іван Авдєєнко
Завдяки гнучкій цифровій системі управління команда Expolight віддалено створює на запит міста спеціальний ситуативний контент. Його «заливання» контролюється через камери, подія вноситься до розкладу, після чого запускаються певні меседжі й центральна площа Маріуполя «говорить» із городянами й висловлює свою позицію.
Така можливість трансформації дозволяє шоу бути постійно цікавим і живим, і, за оцінками Expolight, актуальність запропонованих рішень має забезпечити проєкту не менше десяти років успішного функціонування.

Графічна структура українських орнаментів і QR-кодів має схожість: орнамент — культурний код конкретного регіону, QR-код — код сучасної культури. Фото: Іван Авдєєнко
Статус першого у світі інтерактивного громадського простору просто неба площа Свободи отримала завдяки ще одному ноу-хау Expolight: у каустичних хвилях, що символізують море, хлюпаються дельфіни, яких «створюють» самі відвідувачі, відсканувавши світловий QR-код тут же на площі й зайшовши в спеціальний додаток.
«Щоб створити ефект чистої морської води із сонячними відблисками на поверхні, ми розробили спеціальні каустичні склодувні фільтри, а до них — відповідні діоди. А коли у сценографії з’явилося море, ми зробили ще й інтерактив: протягом останніх 20 хвилин кожної години за допомогою мобільного телефону та QR-коду будь-яка людина може створити й запустити на 30 секунд власного лазерного дельфіна.
Можна обрати стать, професію та колірну гаму — загалом близько 180 варіантів. Найпопулярнішим виявився дельфін в образі рок-зірки. За вечір діти примудряються запустити близько тисячі дельфінів!» — розповідає Микола.
Доданки унікальності
Expolight є авторами концепції та ідеї проєкту, сценарію лазерного шоу та повсякденних сезонних режимів, графіки й музичного супроводу, а також творцями динамічних світлових програм для всіх елементів площі: трибуни, флагштока, дерев і фонтану; розробниками веб-додатка — конструктора проєкцій дельфінів і спеціального сайту, задуманого як цифрове дзеркало реальної площі Свободи, а також розробниками дизайну, конструктиву та виробниками декоративних освітлювальних опор.

У каустичних хвилях, що символізують море, хлюпаються дельфіни, яких «створюють» самі відвідувачі. Фото: Іван Авдєєнко
Проєкт нині займає перше місце за складністю в топі самої компанії та в усьому світі, про що свідчать отримані компанією престижні нагороди: «Журі IES Illumination Awards і LIT Lighting Design Awards оцінили наш проєкт за інноваційність, складність управління, імерсивність рішень і філософію цінностей, зашифрованих у сценографії.
Проєкт у Маріуполі з великим відривом випереджає всі наявні публічні простори в розвинених країнах із необмеженими бюджетами, як-от Китай, Японія, США. Щоб його реалізувати, нам довелося подолати багато технологічних проблем.
Expolight створили динамічні світлові програми для всіх елементів площі: трибуни, флагштока, фонтану та дерев
Зокрема, ми розробили складний сервер, аналогів якому немає, що дозволяє синхронізувати лазер, кольородинамічні елементи, білі світильники, що димуються, лазерні установки, керовані через оптичні роутери, звук, управління фонтанами, ув’язати це все зі складним добовим і річним розкладом. Із певної дати вимикаються фонтани, змінюються саундтреки… Це об’єктивно дуже складний проєкт», — розповідає Микола Каблука.

Проєкт площі Свободи в Маріуполі займає перше за складністю місце в рейтингу як самої компанії, так і в усьому світі, про що свідчать отримані компанією престижні нагороди. Фото: Іван Авдєєнко
Наступним етапом із упровадження світлового генплану стане робота над приватним університетом «Метінвест Політехніка» за проєктом нідерландського бюро MASA Architects. Університет знаходиться на території парку, що примикає до площі Свободи, і буде поєднаний із нею концепцією освітлення.
За словами Миколи Каблуки, поява університету продовжить тенденцію стрімкого розвитку Маріуполя, який уже зараз викликає почуття гордості за рідний регіон завдяки публічному простору світового рівня, створеному Expolight.
Текст: Катерина Ошемкова
Фото: Іван Авдєєнко