Українська перспектива. Обговорюємо з директором ТОВ «Форбо Флорінг Україна» Василем Негребецьким плани розширення європейського бізнесу в Україні

На початку серпня аналітики The Financial Times проаналізували звітність великих європейських компаній і повідомили, що прямі втрати з 24 лютого 2022 року перевищили 100 млрд євро. Процес виведення бізнес-активів із території країни-агресора триває й досі. Паралельно компанії повертають бізнес до України або навіть нарощують його, незважаючи на продовження воєнних дій. Зокрема це стосується будівельного ринку. Раніше PRAGMATIKA.MEDIA розповідала про мотиви та наміри таких великих європейських виробників, як Schüco, Sadolin, Reynaers тощо, розширювати свою присутність на українському ринку. Цього разу ми поспілкувалися з керівником українського представництва швейцарської компанії Forbo про те, як європейські компанії працюють в Україні сьогодні.

Forbo — найстаріший і провідний європейський виробник підлогових покриттів і будівельних клеїв. У 2022 фінансовому році, навіть з урахуванням втрат на російському підсанкційному ринку, чистий виторг компанії склав 1 293,2 млн швейцарських франків. У девелоперському та архітектурному середовищі Forbo виділяється як виробник екологічно чистого й натурального лінолеуму. Швейцарці повернулися до оригінальної рецептури, розробленої ще в 1863 році винахідником Фредеріком Волтоном, доопрацювали її і тепер під торговою назвою Мармолеум випускають підлогові покриття, виготовлені з природної сировини: лляного насіння, деревного борошна та джуту. Відповідно до звіту компанії, 70% компонентів є відновлюваними, а 43% — переробленими.

Василь Негребецький, директор ТОВ «Форбо Флорінг Україна» і регіональний директор із продажу по Українi, Грузії, Казахстану, Киргизстану та Молдові

З погляду споживача головні якості Мармолеуму — це його гіпоалергенність, антибактеріальність і високий ступінь міцності та стійкості до стирання. Ця специфіка робить покриття для підлоги Forbo ідеальними для використання під час відновлення й нового будівництва об’єктів чутливої інфраструктури: лікарень, дитячих садків і шкіл. Для українців, які мають відновити тисячі подібних об’єктів, наявність таких матеріалів на відстані витягнутої руки — на складах у західних областях — більш ніж вигідна. Для виробника — з урахуванням перспективи — безумовно, теж. Василь Негребецький, директор ТОВ «Форбо Флорінг Україна» і регіональний директор із продажу по Українi, Грузії, Казахстану, Киргизстану та Молдові, розповів PRAGMATIKA.MEDIA про актуальну ситуацію та плани на розширення.

PRAGMATIKA.MEDIA: Як саме війна вплинула на роботу українського представництва? Що змінилося в логістиці, у процесах продажів, можливо, в запитах замовників?

Василь Негребецький: У перші 3 тижні ми призупинили торгову діяльність, основним завданням була безпека співробітників. Ми одразу відкрили додатковий склад у Львові, перемістили складські матеріали з Києва туди та в кінці березня 2022 року вже відновили діяльність зі Львова. Також головний офіс пішов нам назустріч: незважаючи на всі ризики та відсутність можливості оплачувати авансом за імпортовану продукцію, ми все ж таки відновили імпорт і вже на початку квітня завезли першу вантажівку покриттів для підлог в Україну. Логістика досить швидко відновилась, особливо щодо доставки з Європи до Львова.

Використання покриття для підлоги Marmoleum від Forbo в лікарні Bon Secours Hospital Cork, Ірландія. Фото: F22 Photography

P.M.: Розкажіть трохи докладніше про команду Forbo в Україні: скільки людей у вашому колективі? Працюєте дистанційно чи ваш київський офіс є відкритим для відвідувачів?

В. Н.: У колективі на сьогодні 5 людей, офіс відкритий, працюємо повноцінно з клієнтами. Колеги, які можуть виконувати роботу дистанційно, частково працюють із дому. Один співробітник зараз служить у ЗСУ.

P.M.: Forbo Ukraine — частина великої міжнародної компанії. Як відреагувало керівництво головного офісу на агресію росії?

В. Н.: Офіс в Україні та всі наші партнери одразу після повномасштабного вторгнення рф надіслали лист до керівництва головного офісу Forbo, де окреслили чітку позицію про неприпустимість ведення бізнесу з країною-агресором. Головний офіс компанії Forbo розташований у Швейцарії, і його політика — чітке дотримання санкцій. Наша продукція під санкції потрапила лише частково. Оскільки у компанії є завод в росії, вихід із ринку певною мірою ускладнений, адже це фактично означає подарувати його військовим злочинцям. Варіанти обговорюються.

Використання покриття для підлоги Marmoleum від Forbo в студентському кампусі Ecla, Франція. Фото: ©REPONSE

Найбільше замовлень надходить від медичних закладів, тоді як раніше лідером був офісний сегмент

P.M.: Як ви можете охарактеризувати актуальну ситуацію на будівельному ринку України?

В. Н.: Ринок поступово відновлюється, але основні замовники зараз — це клієнти із заходу України. Нарешті оживає Київ. Також змінилася структура попиту по сегментах, тепер найбільше замовлень надходить від медичних закладів, тоді як раніше лідером був офісний сегмент.

Нещодавно ми завершили такі знакові соціально важливі об’єкти, як центр протезування Superhumans у Винниках і реабілітаційний центр Unbroken у Львові. Особливостями цих проєктів були надзвичайна швидкість проєктування й реалізації та значний акцент на доступності, безбар’єрності середовища.  

Щодо вибору покриття підлог, то особлива увага зверталася на стійкість — підлоги повинні витримувати експлуатацію з навантаженням від лікарняних каталок і візків, а також на гігієнічність, екологічність та довговічність. Безумовно, дизайн теж мав велике значення, адже відомо, що в сучасному естетичному середовищі процес реабілітації проходить значно краще. Як оптимальне рішення для підлоги на цих об’єктах ми спільно обрали гомогенне вінілове покриття Sphera Energetic виробництва Нідерландів.

Також в Україні, незважаючи на війну, активно розвивається сегмент гостинності. Ми укомплектували підлогами та й зараз постачаємо замовлення на кілька проєктів готельних комплексів.

Василь Негребецький, директор ТОВ «Форбо Флорінг Україна» і регіональний директор із продажу по Українi, Грузії, Казахстану, Киргизстану та Молдові

P.M.: Forbo — компанія з великим досвідом і географією. Чим український ринок принципово відрізняється від європейського? Які локальні особливості, відмінності в поведінці клієнтів, замовників ви могли б відзначити?

В. Н.: Основна відмінність — у тому, що роль архітектора та повага до його праці у нас, на жаль, категорично недостатня. Коли немає авторського нагляду, досить часто рішення щодо вибору підлог затягується підрядником до останньої миті, коли вже доводиться обирати з того, що є в наявності на заводі чи навіть на складах в Україні. Від цього програє якість проєкту, може змінитися концепція дизайну в останню хвилину. Однак хочу підкреслити, що якість роботи наших дизайнерів і архітекторів на дуже високому рівні, це відзначається моїми європейськими колегами. Та й об’єктивно: серед українців уже достатньо номінантів і переможців міжнародних архітектурних, дизайнерських конкурсів.

Традиційно представники та партнери Forbo співпрацюють з архітекторами ще на етапі проєктування, щоб обрати правильне рішення, виходячи з технічних вимог і концепції дизайну. Роль якісного покриття для підлоги в комерційних і громадських об’єктах важко переоцінити, адже найбільше функціонального навантаження в приміщенні припадає саме на підлогу.

Використання покриття для підлоги Marmoleum від Forbo в інтер’єрі медичної клініки в Цюріху, Швейцария. Фото: Adreian Streuli St-Gallen

Традиційно представники та партнери Forbo співпрацюють з архітекторами ще на етапі проєктування

P.M.: Для продажу на європейському ринку важливим є індивідуальний стиль, дизайн та екологічність продукту. Які пріоритети українських замовників?

В. Н.: Це дуже залежить від сегменту. Для сфери гостинності, наприклад, дуже важливий індивідуальний стиль, кастомний дизайн. Ми часто приймаємо замовлення на індивідуальний друк на наших покриттях із затвердженням спеціального візерунка за ескізом архітектора. Останнім часом ми збільшили технічні можливості індивідуального друку, розширили власну цифрову бібліотеку та знизили мінімальний поріг замовлення.

Покриття з колекції Marmoleum Splash від Forbo
Покриття з колекції Marmoleum Splash від Forbo
Покриття з колекції Marmoleum Splash від Forbo

Процес є приблизно таким: дизайнер надає ескіз і параметри візерунка (розміри, кольори, крок малюнка), завод виготовляє тестовий зразок і надсилає дизайнерові для погодження із замовником. Лише після погодження фізичного взірця запускається виробництво. Також Forbo працює зі всесвітньо відомими архітекторами, котрі створюють власні серійні колекції. Ми пропонуємо їх у всіх країнах світу, наприклад колекцію Flotex by Starck, створену спільно з Філіпом Старком.

Використання покриття для підлоги Marmoleum від Forbo в студентському кампусі Utrecht University, Нідерланди. Фото надане Forbo

P.M.: Серед об’єктів, покриття для яких ви постачали в останні місяці, лікарні та дитячі садки. Для цієї сфери висуваються якісь специфічні вимоги до якості продукції? Які саме?

В. Н.: Оскільки більшість об’єктів відновлення фінансується міжнародними організаціями та фондами, то дійсно, підвищились вимоги до покриттів. Радує, що віддають перевагу підлоговим покриттям, які пройшли верифікацію щодо сталого розвитку, екологічності, зменшення негативного впливу на довкілля. Наш натуральний лінолеум Marmoleum, наприклад, отримав підтвердження, що протягом життєвого циклу зменшує викиди CO2: це перша така відзнака серед покриттів для підлог.

P.M.: Чи планує компанія Forbo посилювати присутність в Україні?

В. Н.: Так. Рішення про додатковий склад у Львові було спочатку тимчасовим, але тепер уже погоджено в бюджеті, що у нас буде функціонувати 2 склади в Україні постійно. Також у планах розширити офіс і відкрити шоурум у Києві до кінця цього року.