Цінувати самобутність
Свого часу після відвідування Міланського меблевого салону і відомих італійських фабрик засновник Varenycia Group, столяр-різьбяр і дизайнер меблів за фахом Андрій Варениця був глибоко вражений ступенем патріотизму у ставленні італійців до власного продукту та справи. Настільки, що потім його довго не полишала думка: чим ми гірші?
«Чому такі самі речі або навіть кращі не можна створювати в Україні? — згадує тодішні роздуми підприємець. — Я ніколи не сумнівався в тому, що українці не менш талановиті. Якщо продукт зроблений щиро, зі смаком та в довершених пропорціях, то він обов’язково буде користуватися попитом вдома, за кордоном і працюватиме на імідж країни».
Згаданий випадок стався давно, на початку шляху компанії. Український бренд меблів Varenycia було засновано у 2010 році, тринадцять років тому. Відтоді відбулося багато речей, і з камерної мануфактури Varenycia Manufacture, що спеціалізувалася виключно на виготовленні меблів і столярних виробів для індивідуальних проєктів, бренд виріс до групи компаній Varenycia Group. З потужним виробництвом повного циклу у Львові, власним конструкторським бюро, активним представництвом у Польщі, серійним виготовленням меблів — лінійкою предметів інтер’єру, що випускається під торговою маркою Varenycia Design, і модульних кухонь Prosta. Всі ці сходинки компанія вже пройшла і рухається далі.
Але лейтмотив залишається тим самим: створювати вироби, які б не тільки поєднували в собі дизайн і характер, а й демонстрували українську самобутність. Зрештою, це одна з причин, чому для Varenycia Group так важливо залишатися в Україні й виготовляти меблі в рідних цехах, а не переносити потужності за кордон — щоб не втрачався цей зв’язок із домом.
У суспільному розрізі ми звично сприймаємо діаспору як згуртовану спільноту «своїх» за кордоном, своєрідну «краплинку» батьківщини в новому невідомому морі, хоча люди, що цю спільноту формують, а також їхні історії переїзду, мотиви, соціальна активність дуже різні. З бізнесовою діаспорою, тобто українськими торговими марками та компаніями, виробниками, крафтярами, які наразі працюють і вдома, і в інших країнах, або ж повністю релоковані — історія схожа. Їх об’єднує присутність за кордоном, але дійшли вони туди різними шляхами. Хтось іще на етапі створення бачив рух на закордонні ринки бажаним вектором розвитку, інші концентрувалися на українських клієнтах і не думали про це взагалі до моменту Х. Для певної кількості виробників, дизайнерів та авторів джерелом глобальних змін став 2022 рік. Причини зрозумілі: шок війни, економічні та виробничі виклики, включно з фактичною неможливістю виготовляти продукцію на територіях, де ведуться бойові дії, або окупованих ворогом, довготривалі зміни в логістиці та попиті на готові вироби чи продукцію. Для деяких компаній релокація стала чи не єдиною можливістю вберегти себе і свої ідеї від занепаду, підтримати штат працівників.
Андрій Варениця: «Відкрити представництво у Варшаві виявилося нашою найкращою інвестицією за всю історію існування Varenycia Group»
На тлі подій повномасштабної війни стрімко зросла кількість згадувань про нашу країну у світових медіа, загальна впізнаваність української символіки. Повертаючись до мирної теми виробництв і дизайну — збільшилась також цікавість до виробів Made in Ukraine, багато з яких приємно вразили споживачів своєю оригінальністю, абсолютною тотожністю сучасним світовим трендам і вимогам до рівня виконання. Україну набагато частіше запрошують до участі в міжнародних виставках, артзаходах, бієнале. В широкому сенсі у світі на нас звертають увагу і намагаються підтримувати. Проте це не означає, що ці увага, лояльність, запит будуть тривати вічно та триматися на високому рівні самі по собі. Кожна компанія, бренд і всі ми наразі є амбасадорами своєї країни, незалежно від того, наскільки активно і як часто це транслюємо свідомо.
Бути відкритим
Від самого початку, з моменту заснування тринадцять років тому, коло інтересів Varenycia Group не обмежувалося виключно українським ринком.
«Ця відкритість усьому світові була нашим основним орієнтиром, який вів компанію на Захід, спонукаючи кожного разу виходити за звичні межі та освоювати нові горизонти», — ділиться думкою засновник підприємства.
Станом на зараз компанією реалізовано понад 350 проєктів, їхня переважна географія — Польща, Туреччина, Німеччина, Австрія, Іспанія, Франція, Швейцарія, Італія, Нідерланди.
У 2017 році компанія відкрила представництво в Польщі для міжнародних проєктів. Андрій Варениця розповідає: в сучасних реаліях на нього лягає основне навантаження.
«Мабуть, це було нашою найкращою інвестицією за всю історію існування Varenycia Group, — додає він. — Зараз польський офіс завантажений роботою на 70–80% і виступає своєрідною гарантією для європейських клієнтів. Перше, про що запитують майже всі наші нові замовники, — чи є у нас офіс в ЄС».
Офіс розташований у Варшаві, але працюють у ньому українці. Засновник зазначає: в планах компанії незабаром збільшити кількість працівників у цьому відділенні. Паперова робота із замитнення-розмитнення наразі виконується колегами у Львові.
Більш ніж сім років виробник експортує меблі та столярні вироби, виготовлені за індивідуальними замовленнями, за кордон. Як ми вже згадували, в останні роки до них додалися серійні вироби: модульна кухня Prosta та комплементарна їй серія лаконічних меблів із масиву дуба Varenycia Design.
«Після повномасштабного вторгнення рф ми практично всі сили віддали на те, щоб не здати позиції війні, залишатися в Україні та робити те, що ми вміємо найкраще, — розповідає Андрій. — Виробництво, як і було, залишається у Львові, між тим ми ще активніше, ніж раніше, шукаємо збут нашого продукту в Центральній Європі».
«Не зупиняти виробництво і продовжувати працювати — для мене вкрай важливий і принциповий момент, бо я як керівник несу відповідальність за своїх співробітників. Нам не тільки вдалося зберегти всі робочі місця, ми маємо відкриті вакансії. Тому, якщо ви майстер меблевої справи або конструктор — запрошуємо до команди!» — усміхається він.

Минулоріч засновник Varenycia Group Андрій Варениця та бренд-директор Артем Зубкевич подолали 5200 км Європою під час імпровізованого робочого марафону. Джерело фото: скріншот youtube.com/@varenycia
До початку великої війни частка замовлень Varenycia Group на виготовлення меблів для індпроєктів у відсотковому співвідношенні була десь 70/30, де більшість становили українські об’єкти, а меншість — іноземні. Після лютого 2022 р. ця пропорція практично віддзеркалилася.
«Сьогодні 70% наших об’єктів розташовані поза межами України, — розповідає Андрій Варениця. — Зараз є вісім великих обʼєктів у Нідерландах, Німеччині, Швейцарії, Австрії, Італії та Франції. Виробництво завантажене експортними замовленнями».
Процес і досвід отримання таких замовлень яскраво та без купюр зображений у влозі двотижневої робочої поїздки країнами Європи, яку Андрій Варениця та бренд-директор групи компаній Артем Зубкевич здійснили наприкінці вересня минулого року.
12 днів, 5200 км і вісім європейських міст — звучить звитяжно, чи не так?
Андрій Варениця: «Українського меблевика дуже чекають у Європі»
Прихопивши із собою камеру і стільці Varenycia Design у тоненькій упаковці, вони завітали в міста, де розташовані закордонні об’єкти Varenycia Manufacture, які зараз у роботі, зустрілись із замовниками та працівниками на будівництвах, власноруч виконували заміри і… паралельно отримали ще низку замовлень.
«Українського меблевика дуже чекають у Європі, особливо зараз, — впевнено говорить Андрій Варениця. — В Німеччині деякі фабрики переходять на триденний робочий тиждень для економії ресурсів, з тією ж метою вимикають опалення в неробочий час. Відбуваються інші схожі процеси. Як все це вплине на якість продукції — невідомо. Ми ж пропонуємо український продукт, який є впевненим викликом відомим європейським брендам. Окрім того, жоден із европейських виробників не надає своїм клієнтам такого спектра послуг, який звикли пропонувати ми. Головне — честно робити справу, мати віру у свій продукт, розповідати про нього, сміливо і грамотно просуваючи його на ринку. Повторюся, для українського виробника зараз дуже великий потенціал можливостей у Європі».
Підприємець поділився рекомендаціями, що, на його думку, можуть стати в нагоді українським меблевикам, які перебувають у пошуку замовлень: «Перше — зверніться до Української Асоціації Меблевиків і дізнайтеся, які можливості вони можуть вам запропонувати. Асоціація організує спільні стенди на европейських виставках, це також можуть бути зустрічі з баєрами та інші заходи, де можна знайти потенційних замовників. Друге — йдіть вчитися! Наприклад, у бізнес-школу Smart People, де є Школа управління меблевим бізнесом. Слухайте людей, які відкрито діляться своїм досвідом на таких майданчиках, як, скажімо, Kaizen Institute Ukraine. Третє — розповідайте всім і всюди про свою справу, про те, що ви робите. Записуйте сторіз, доводьте інформацію до своїх друзів, знайомих, колег. Знайти майбутнього клієнта ви можете там, де навіть не очікували цього, тому важливо, щоб про вас знали».
Андрій Варениця: «Перше, про що запитують майже всі наші нові замовники, — чи є у нас офіс в ЄС»

Допомагати
Що може зробити велика меблева мануфактура в часи, коли думки й діяльність багатьох бізнесів і громадян у країні зосереджені на перемозі й для перемоги? Досить багато.
Із початком повномасштабної війни в команді Varenycia Group вирішили, що допомагатимуть на своєму місці й через те, що вміють робити краще за все: створювати та виготовляти меблі і столярні вироби.
Андрій Варениця розповідає: «Комусь процес виробництва може здаватися суто творчим або ж навпаки — технічним. Але кожного разу це насамперед вирішення конкретного життєвого завдання, і не завжди простого. Меблі не створюються ні для кого, вони для людей. Коли в перші тижні вторгнення рф ми побачили постраждалих співвітчизників, які прибувають до прихистків із різних регіонів, і те, в яких умовах вони вимушено перебувають, то зрозуміли: маємо зробити все можливе, щоб допомогти в забезпеченні для них комфортного проживання».

Система Firanka стала результатом партнерства дизайнерів студії +kouple, майстерні 22F, Varenycia Group та Zubkevich Agency. Фото надане Varenycia Group
«Головною метою було зробити прості за формою меблі для щоденних потреб, — продовжує розповідь Андрій, — і виготовляти їх із доступних матеріалів, що забезпечило б швидке та недороге виробництво. Firanka ефективно розв’язує проблему оснащення великих просторів, де організовано розміщують ВПО, наприклад, тих же модульних містечок. До системи входять спальні модулі, по суті це окремі мінікімнати з ліжком, власними «стінами», полицями, вмонтованими приліжковими тумбами та ін. Також ми спроєктували секції роздягалень, загальну кухню, компактні меблі для зон відпочинку й дитячі меблі».
Досвід роботи над проєктом Firanka став у нагоді, коли в селі Хоросно на Львівщині зводили нове модульне містечко. Разом із партнерами Varenycia Group взяли участь в оснащенні тимчасових домівок для українців, що втратили власну оселю.
«Це функціональні меблі, які не принижують гідність і задовольняють ключові побутові потреби, — розповідає Андрій Варениця. — Практичні двоповерхові ліжка, шафи, стільці, столи. Деякі предмети є розкладаними і мають декілька призначень. Передбачені робочі простори, місця для приготування їжі».
Командою Varenycia Group було запропоновано виготовляти всі ці предмети з фанери або ДСП. Долучившись до соціальної ініціативи, австрійська компанія FunderMax та її український представник BUDZIRKA передали на потреби проєкту 1700 кв. м ДСП-плити, що зменшило вартість виконання на 70%.
За словами Андрія Варениці, розв’язання подібних нестандартних завдань є викликом для виробника — і в професійній площині, і в полі творчих рішень, проте саме завдяки їм проєкти виходять на інший рівень: «Ми змінюємо й поглиблюємо фахове бачення, набуваються та прокачуються нові навички».
Фахівці Varenycia Group також розробили серію меблів для нового спеціалізованого медичного центру протезування та реконструкції Superhumans. Перша черга центру була відкрита у квітні цього року на базі Львівського обласного шпиталю для ветеранів війни та репресованих ім. Ю. Липи. Клініка допомагає відновлюватися людям, які зазнали поранень та втратили кінцівки через військову агресію рф, тому ключовою метою для проєктувальників центру — архітектурного бюро SavytskyyDesign — було зробити центр максимально безбар’єрним.
Андрій Варениця: «Через прості побутові предмети ми можемо покращити якість перебування в лікувальному центрі, прискорити відновлення захисників»
«І він такий на 98%! — ділиться Андрій Варениця. — Це для України, та ще й в умовах сьогодення, є безпрецедентним. Перед нашою командою стояло завдання створити особливі меблі, зокрема з певною специфікою висоти, адаптовані до твердості покриття, до опори тощо. Вони мають бути зручними для людей, які, наприклад, мають протези ніг, щоб комфортно було пересідати з колісного крісла».
Будівництво медичних закладів суворо регламентується нормами ДБН, аж до кольору стін, і проєктувальники центру Superhumans запевняють: у цьому проєкті передбачені норми навіть суттєво перевищені.
«Для фахівців Varenycia участь у цьому проєкті стала надзвичайно важливою, — розповідає Андрій Варениця. — Ми відчуваємо це як практичну допомогу нашим військовим та іншим постраждалим унаслідок бойових дій. Через прості побутові предмети ми можемо покращити якість перебування в лікувальному центрі, прискорити відновлення».
Розповідати про себе
«Виставки я намагаюся відвідувати регулярно, — розповідає Андрій Варениця. — Цього року завели нове правило — робити це разом, командою, бо розповідати про тренди можна багато, але завжди краще один раз побачити. Іншого, більш дієвого засобу створення професійного нетворкінгу, обміну досвідом, а головне — можливості завжди бути на передньому краю того, що відбувається в індустрії, поруч із ключовими гравцями ринку, годі й шукати».
«Розповідайте самі про те, що ви вмієте, що виходить у вас найкраще. Інакше ніхто не дізнається, що ви це можете», — Андрій Варениця
Власне, Varenycia Group і самим є що показати іноземному покупцеві, тож лише переглядом стендів команда не обмежується. На початку червня компанія взяла участь у imm Spring Edition 2023 у німецькому Кельні. Європейським споживачам була представлена нова розширена серія Varenycia Design. Лінійка містить обідній стілець, столи, барний і напівбарний стільці, вішаки, стінові панелі, кавовий та приліжковий столики і табурет.
Андрій Варениця називає червневий стенд тренуванням чи «тест-драйвом» перед основною сесією imm, яка відбудеться в січні 2024 р.
«Ми врахували всі нюанси щодо будівництва стенду, вибору павільйону та логістики, особливостей презентації, також розробили нове пакування за європейськими стандартами. Тепер на 100% готові до наступного січня і точно знаємо, що спроможні створити сильну конкуренцію топовим європейським брендам, — ділиться Андрій. — На виставці 4–7 червня отримали схвальні відгуки щодо нашої колекції від іноземних колег, дизайнерів. З’явилось приємне відчуття, що рухаємося в правильному напрямку».
«Суть бренду, закарбована у фізичній формі, і є тим, що знаходить відгук і приваблює покупця. Те, що він підсвідомо “зчитує”, дивлячись на предмет», — Андрій Варениця
Бути Made in Ukraine
«Байдуже, чиє виробництво — китайське, польське чи українське. Головне — чий бренд!» — цю фразу Андрій Варениця почув сім років тому на виставці в Кельні. Пролунала вона від чоловіка, який стояв біля стенду з великим написом «Made in Denmark».
Підприємець пригадує: тоді вислів данця здався йому зовсім далеким від реальності, і він не міг із ним погодитися.
«Тоді я вважав, що на першому місці має бути якісний продукт, бо саме це цінує споживач, і гарне виробництво — бо інакше гідний продукт не зробиш. Пізніше подорож до Копенгагена відкрила мені очі, — зізнається Варениця. — Меблі — це не вироби, виробництва чи столярки. Меблі — це бренди. Клієнт хоче саме його — бренд! Суть бренду, закарбована у фізичній формі, і є тим, що знаходить відгук і приваблює покупця. Те, що він підсвідомо “зчитує”, дивлячись на предмет. Погодьтеся, ми з вами безпомилково відрізняємо італійські меблі від речей, скажімо, скандинавського дизайну, саме за тим ледь вловимим характером і нюансами, які вони в собі містять».
За словами Андрія Варениці, формування автентичного бренду, впізнаваного, такого, який би міцно асоціювався з нашою країною, незламним духом її мешканців, промовляючи кожною деталлю «Зроблено в Україні», є надзавданням, головною метою для Varenycia Group, над якою вони продовжують працювати.
Розвивати виробництво та брати участь у соціальних ініціативах у відверто складний час, долати тисячі кілометрів у пошуках нових замовлень і для презентацій бренду — на все це потрібна непохитна віра у власну справу, неабияка енергія для руху вперед і сміливість. У Varenycia Group про це, безперечно, знають.