Тренди 2023 у дизайні кухні: інвестиційний total black, монохром і деталі

Дизайнери прогнозували у 2023 році сплеск споживчого інтересу до яскравих, кольорових кухонь та обіцяли, що любов до мінімалізму піде на спад. Можливо, що ці прогнози виправдаються до кінця року, але... поки перші міжнародні дизайнерські виставки в січні-лютому наочно продемонстрували нам ще твердішу прихильність виробників кухонних меблів і обладнання люксового сегмента до мінімалізму та монохромної колористичної гами. Розповідаємо про те, який вигляд має ідеальна кухня у 2023 році.

Такий сталий мінімалізм

Отже, якщо орієнтуватися не на інтуїцію, а на факти — останні каталоги виробників і стенди виставок дизайну в січні-лютому (зокрема Maison & Objet), — то вони говорять нам, що пропорції білого та чорного змінилися на користь останнього. Темно-сірі або радикально чорні меблеві поверхні та фасади з текстурами під бетон, метал і граніт у комбінації з чорною побутовою технікою організують кухню як стилістично єдиний простір. Подібні кухні — на першому місці в каталогах флагманських виробників кухонних кабінетів Boffi, OPPOLIA, Arclinea, Porcelanosa, Aran, Castagna, Poggenpohl, Eggersmann та інших. У цьому стриманому антрацитово-мармуровому мейнстримі лише зрідка трапляються кольорові акценти: глибокий синій, лісовий зелений, теракотовий.

Але монохром тим і гарний, що у відкритому плануванні здатний дружити з будь-якою, навіть найекстравагантнішою стилістикою вітальні і компенсувати будь-який колірний хаос

Кухонний кабінет від Silvera Poliform. Джерело зображення: Maison & Objet 2023/ Silvera Poliform

Виробник кухонної техніки Gaggenau для презентації люксової лінії традиційно обирає кухонні кабінети у темних тонах. Джерело зображення: Gaggenau

Помітно, що дизайнери завзято шукають нові образи і відмовляються від стилізацій, що вже набридли. Потреби, смакові вподобання та сценарії повсякденного життя замовника диктують не лише нові функції, індивідуальну ергономіку, а й свіжі образи. Люди відмовляються проживати чуже життя в чужих декораціях, вважаючи за краще вибудовувати своє індивідуальне середовище.

Кухня від Boffi, дизайн Piero Lissoni. Джерело зображення: Maison & Objet 2023/ Boffi

Вуглецево нейтральна стільниця від Cosentino. Джерело зображення: Maison & Objet 2023/ Cosentino

Мінімалізм виявився напрочуд сталим саме тому, що залишає користувачеві простір для самовираження. Доповнити кухонний простір екраном-плазмою чи сушеною воблою та жмутками трав — вирішувати господареві. Мінімалізм дозволяє мігрувати в хай-тек чи натуралізм буквально за крок. Завдання дизайнера — надати можливість для маневру, прибрати все нудне та побутове за фасади вбудованих меблів.

Чисте натхнення на тему «кухня та екологія» на виставці Oslo Design Fair 2023. Джерело зображення: Oslo Design Fair 2023

Зберігання

Оскільки все частіше ми обираємо собі ненудний посуд, то його можна не ховати, а розмістити на відкритих полицях. Дизайнери майже одностайні у своїй ворожості до закритих підвісних шаф над мийкою та плитою.

Стійка для аксесуарів від Damiano Latini. Джерело зображення: Maison & Objet 2023/ Damiano Latini

Компроміс — шафи-вітрини чи буфети, що стоять окремо, з рельєфним або тонованим склом, що дозволяє бачити обриси предметів усередині, але приховує деталі. Для тих, хто любить, щоб усе необхідне для швидкого приготування було просто під рукою, є настінні органайзери, що дозволяють зручно розмістити аксесуари, банки зі спеціями та інші дрібниці.

Настінний органайзер від Damiano Latini. Джерело зображення: Maison & Objet 2023/ Damiano Latini

Буфет із напівпрозорим склом, запущений Boffi у виробництво ще у 2015 році, сьогодні виявився гостро актуальним. Джерело зображення: Maison & Objet 2023/ Boffi

Вентиляція

Усе популярнішою стає технологія, що дає змогу залишити в минулому підвісні витяжки — з об’ємними коробами чи ковпаками, що створювали візуальну перешкоду на рівні голови. Використовуються витяжки з низхідним потоком, що підхоплюють пару й запахи і відразу втягують їх униз. Подібні витяжки, вмонтовані в стільницю або такі, що є частиною варильної панелі, ми помітили у Gaggenau, BORA, Elica та інших виробників.

Варильна панель із вбудованою витяжкою від V-ZUG. Джерело зображення: Maison & Objet 2023/ V-ZUG

Матеріал

Натуральний камінь для стільниць і панелей-фартухів — міцний, практичний — залишається позачасовим трендом. Але все частіше його впевнено заміняють стільниці з перероблених матеріалів: щебеню, бетону, скла, пластику. Вони не тільки естетично привабливі й настільки ж практичні, а й дарують господарям моральне задоволення від усвідомлення екологічної відповідальності. Відчуття причетності до кампанії за збереження природи — щире чи навіть продиктоване прагненням відповідати мейнстриму — важливий складник психологічного комфорту сучасного містянина. Звичайно, ринок намагається надати таку можливість, залишаючи доступ до традиційних альтернатив.

Вуглецево нейтральна стільниця від Cosentino. Джерело зображення: Maison & Objet 2023/ Cosentino

Вуглецеві-нейтральні (і навіть кольорові!) стільниці від Cosentino. Джерело зображення: Maison & Objet 2023/ Cosentino

Деталі

Ще одна ознака прихильності до екосвідомості — імплементація в ультрасучасне й технологічне середовище вінтажних предметів і деталей. Старовинні світильники, кухонне начиння, полиці зі старого дерева, з’їденого жуками, створюють темпоральні зв’язки, такі важливі для стабілізації простору.

Кухня з рустикальними акцентами та радикально чорною вбудованою технікою від Gaggenau. Джерело зображення: Gaggenau

Меблеві ручки від BYWIRTH/EKTA LIVING. Джерело зображення: Maison & Objet 2023/ EKTA

Меблеві ручки від Atelier Landon. Джерело зображення: Maison & Objet 2023/ Atelier Landon

Саме деталі перетворять технологічний і, можливо, дещо стерильний простір на житлове середовище. Деталі кухонних блоків, наприклад ручки, можна розглядати як оригінальний дизайнерський предмет. Що говорити про окремі аксесуари — навіть дизайн годівниці для домашніх тварин має значення.

Годівниця для тварин від LucyBalu. Джерело зображення: Maison & Objet 2023/ LucyBalu

Острови

Кухонні острови, залишаючись функціонально зручними для приготування та сервірування страв, перетворюються на місце для комфортного спілкування. За островом зручно сидіти: з’являється все більше місця для ніг, а барні стільці вже не нагадують крихких фламінго, стаючи стійкими та комфортними: з ергономічною спинкою, м’яким сидінням і міцними ніжками.

Барні стільці від ARIANESKÉ. Джерело зображення: Maison & Objet 2023/ ARIANESKÉ

Барні стільці від Les Gambettes. Джерело зображення: Maison & Objet 2023/ Les Gambettes

Кухня від Modulnova. Джерело зображення: Salone del Mobile 2022/ Daniele Lago

Іноді острів отримує крила — розкладні або висувні стільниці, які можна використовувати як повноцінний обідній стіл.

Кухня від Scavolini. Джерело зображення: Salone del Mobile 2022/ Scavolini

Цілком очевидно, чим керуються футурологи, передвіщаючи справжню революцію і прагнення до більш розкутого дизайну після пандемічних обмежень. Та фактично ми спостерігаємо повільний, але не менш цікавий процес природної еволюції. Але вже у квітні на нас чекають нові враження та, можливо, обіцяний ренесанс кольору на головній європейській меблевій виставці Salone del Mobile.