Такий сталий мінімалізм
Отже, якщо орієнтуватися не на інтуїцію, а на факти — останні каталоги виробників і стенди виставок дизайну в січні-лютому (зокрема Maison & Objet), — то вони говорять нам, що пропорції білого та чорного змінилися на користь останнього. Темно-сірі або радикально чорні меблеві поверхні та фасади з текстурами під бетон, метал і граніт у комбінації з чорною побутовою технікою організують кухню як стилістично єдиний простір. Подібні кухні — на першому місці в каталогах флагманських виробників кухонних кабінетів Boffi, OPPOLIA, Arclinea, Porcelanosa, Aran, Castagna, Poggenpohl, Eggersmann та інших. У цьому стриманому антрацитово-мармуровому мейнстримі лише зрідка трапляються кольорові акценти: глибокий синій, лісовий зелений, теракотовий.
Але монохром тим і гарний, що у відкритому плануванні здатний дружити з будь-якою, навіть найекстравагантнішою стилістикою вітальні і компенсувати будь-який колірний хаос

Виробник кухонної техніки Gaggenau для презентації люксової лінії традиційно обирає кухонні кабінети у темних тонах. Джерело зображення: Gaggenau
Помітно, що дизайнери завзято шукають нові образи і відмовляються від стилізацій, що вже набридли. Потреби, смакові вподобання та сценарії повсякденного життя замовника диктують не лише нові функції, індивідуальну ергономіку, а й свіжі образи. Люди відмовляються проживати чуже життя в чужих декораціях, вважаючи за краще вибудовувати своє індивідуальне середовище.
Мінімалізм виявився напрочуд сталим саме тому, що залишає користувачеві простір для самовираження. Доповнити кухонний простір екраном-плазмою чи сушеною воблою та жмутками трав — вирішувати господареві. Мінімалізм дозволяє мігрувати в хай-тек чи натуралізм буквально за крок. Завдання дизайнера — надати можливість для маневру, прибрати все нудне та побутове за фасади вбудованих меблів.

Зберігання
Оскільки все частіше ми обираємо собі ненудний посуд, то його можна не ховати, а розмістити на відкритих полицях. Дизайнери майже одностайні у своїй ворожості до закритих підвісних шаф над мийкою та плитою.
Компроміс — шафи-вітрини чи буфети, що стоять окремо, з рельєфним або тонованим склом, що дозволяє бачити обриси предметів усередині, але приховує деталі. Для тих, хто любить, щоб усе необхідне для швидкого приготування було просто під рукою, є настінні органайзери, що дозволяють зручно розмістити аксесуари, банки зі спеціями та інші дрібниці.

Буфет із напівпрозорим склом, запущений Boffi у виробництво ще у 2015 році, сьогодні виявився гостро актуальним. Джерело зображення: Maison & Objet 2023/ Boffi
Вентиляція
Усе популярнішою стає технологія, що дає змогу залишити в минулому підвісні витяжки — з об’ємними коробами чи ковпаками, що створювали візуальну перешкоду на рівні голови. Використовуються витяжки з низхідним потоком, що підхоплюють пару й запахи і відразу втягують їх униз. Подібні витяжки, вмонтовані в стільницю або такі, що є частиною варильної панелі, ми помітили у Gaggenau, BORA, Elica та інших виробників.
Матеріал
Натуральний камінь для стільниць і панелей-фартухів — міцний, практичний — залишається позачасовим трендом. Але все частіше його впевнено заміняють стільниці з перероблених матеріалів: щебеню, бетону, скла, пластику. Вони не тільки естетично привабливі й настільки ж практичні, а й дарують господарям моральне задоволення від усвідомлення екологічної відповідальності. Відчуття причетності до кампанії за збереження природи — щире чи навіть продиктоване прагненням відповідати мейнстриму — важливий складник психологічного комфорту сучасного містянина. Звичайно, ринок намагається надати таку можливість, залишаючи доступ до традиційних альтернатив.

Вуглецеві-нейтральні (і навіть кольорові!) стільниці від Cosentino. Джерело зображення: Maison & Objet 2023/ Cosentino
Деталі
Ще одна ознака прихильності до екосвідомості — імплементація в ультрасучасне й технологічне середовище вінтажних предметів і деталей. Старовинні світильники, кухонне начиння, полиці зі старого дерева, з’їденого жуками, створюють темпоральні зв’язки, такі важливі для стабілізації простору.

Кухня з рустикальними акцентами та радикально чорною вбудованою технікою від Gaggenau. Джерело зображення: Gaggenau
Саме деталі перетворять технологічний і, можливо, дещо стерильний простір на житлове середовище. Деталі кухонних блоків, наприклад ручки, можна розглядати як оригінальний дизайнерський предмет. Що говорити про окремі аксесуари — навіть дизайн годівниці для домашніх тварин має значення.
Острови
Кухонні острови, залишаючись функціонально зручними для приготування та сервірування страв, перетворюються на місце для комфортного спілкування. За островом зручно сидіти: з’являється все більше місця для ніг, а барні стільці вже не нагадують крихких фламінго, стаючи стійкими та комфортними: з ергономічною спинкою, м’яким сидінням і міцними ніжками.
Іноді острів отримує крила — розкладні або висувні стільниці, які можна використовувати як повноцінний обідній стіл.
Цілком очевидно, чим керуються футурологи, передвіщаючи справжню революцію і прагнення до більш розкутого дизайну після пандемічних обмежень. Та фактично ми спостерігаємо повільний, але не менш цікавий процес природної еволюції. Але вже у квітні на нас чекають нові враження та, можливо, обіцяний ренесанс кольору на головній європейській меблевій виставці Salone del Mobile.