Ворог традиційних форм, скандаліст і грубіян, що дозволяв собі підвищувати голос на клієнтів, лиходій із хваткою пойнтера. Дивовижно, як ця людина не зруйнувала весь Лос-Анджелес! Певно, лише тому, що не так багато збудував у рідній Каліфорнії. Більшість об’єктів, спроєктованих студією Morphosіs, заснованою Мейном ще в 1972 році як «гаражна практика», розкидані по всьому світу.

Gates Hall — зала Білла та Мелінди Гейтсів у Корнелльському університеті, Нью-Йорк, США. Фото © Roland Halbe
Інноваційний центр Bloomberg Center у Нью-Йорку, Perot Museum of Nature and Science у Далласі, будівля парламенту Болгарії з розривом на фасаді, кампус 41 Cooper Square на Мангеттені, Gates Hall — зала Білла та Мелінди Гейтсів у Корнелльському університеті — Мейн спроєктував десятки знакових об’єктів. А нагороди, отримані ним за всю кар’єру у сфері дизайну та архітектури, обчислюються навіть не десятками, а сотнями. Прітцкерівський комітет відзначив також заслуги Мейна як педагога і теоретика архітектури.
Через 10 років після отримання найвищої в архітектурній сфері премії ім’я Тома Мейна прогриміло на весь світ у негативному ключі. Причина — в новому будинку архітектора на Чевіот-Хіллз у Лос-Анджелесі, куди він із дружиною переїхав після 30 років проживання в Санта-Моніці.
Найкращою характеристикою будівлі, де тепер проживають Том і Блайт Мейни, було б визначення «легка ненормальність». Інтер’єр їхньої вілли в Санта-Моніці теж був доволі нетрадиційним, а новий будинок повністю «виходить за рамки». Стіни, відхилені від вертикалі на півградуса, стелі з гранями, множинні перфорації, басейн-ванна, надто тісний для плавання, проте завеликий для повсякденного купання, тощо.

Маєток архітектора Тома Мейна в Лос-Анджелесі, збудований на місці знесеного будинку письменника Рея Бредбері. Джерело фото: departures.com

Кабінет архітектора Тома Мейна в його будинку, вмебльований об’єктами, розробленими в Morphosis. Джерело фото: departures.com
Якщо придивитись уважніше, то розумієш, що дім ненормальний абсолютно. Том створював його як заперечення всіх загальноприйнятих норм. Навіть сам факт появи будівлі був ознаменований гучним скандалом.
Свій дім, перший житловий особняк за 50-річну кар’єру, Том Мейн побудував, зруйнувавши будинок всесвітньо відомого письменника Рея Бредбері!
У 2014 році Мейн викупив віллу Бредбері, де той прожив півстоліття, за $1,7 млн. Пасторальний будиночок із жовтими стінами й патіо з квітковими діжками Том безжально знищив, не лишивши на ділянці не те що цеглини, а й навіть жмені старої землі. Перш ніж узятися до забудови, Мейн доручив викопати котлован, із якого вивезли понад 400 вантажівок ґрунту. Жодна з камелій, котрі вирощував письменник, не вціліла.
Світова спільнота (цього разу не лише архітектурна) здригнулася. Los Angeles Times, а вслід на ним — і інші таблоїди вибухнули гіркими некрологами. Фонд Рея Бредбері висловив надію, що, можливо, зуміє відтворити кабінет письменника з його особистих речей у якомусь із музеїв. А що Мейн?
«Не міг знайти зв’язку між незвичайною природою письменника і неймовірною, приголомшливою банальністю будівлі!» — заявив Мейн. І здивовано знизав плечима
До речі, якщо гарненький будиночок Бредбері був позбавлений огорожі по периметру ділянки, то демонстративно «не гарненький» дім Мейна відгородився від вулиці подвійною лінією оборони: глухими стінами й металевим фасадом, що нагадує танкову броню, а потім ще й металевим забором із перфорованого кортену.
Ба більше, архітектор втрутився в громадський простір — прямокутний об’єм, обшитий металом, нависає над тротуаром. Але, певно, за законами Каліфорнії подібна інтервенція не карається. Словом, за Morphosis недарма закріпилася репутація агресивних хлопців. І особистий будинок засновника компанії є наочним тому підтвердженням.

І все ж Мейном неможливо не захоплюватись! Як і будь-який руйнівник традицій, Том має потужну харизму. Свобода його дій і творчості надихає студентів-архітекторів і дизайнерів на сміливі експерименти й пошуки нових виразних рішень.
На думку американських критиків, саме деконструктивізм Тома Мейна спровокував у Дональда Трампа гнівний порив узяти архітекторів під контроль — у підсумку з’явився указ «Про красиві будівлі», що зобов’язує будувати всі урядові об’єкти відповідно до принципів класицизму. Чи варто говорити, з яким обуренням сприйняли цей указ в Американському інституті архітекторів і Національному фонді охорони пам’яток старовини?
Том Мейн часто порівнює себе з виконавцем джазу: рваний ритм, модуляції, порушення класичних гармонічних схем… Але це порівняння людини, народженої в середині ХХ століття. З погляду мілленіала роботи Morphosis — це чистої води архітектурний панк. Втім, історія повниться парадоксами, і не виключено, що через пару-трійку десятиліть хтось із архітекторів нової хвилі назве будівлі Мейна «неймовірно, приголомшливо банальними». Чи ніколи?