Тисяча і одні двері Одеси

«Тисячі дверей Одеси» — спільний проєкт Urban Inst., 4City, «Архітектура Одеси», який стартував на початку лютого 2019 р. Мета каталогізувати та відновити старовинні двері.

«Проактивна увага до елементів будівель дозволяє зберігати ідентичність міста», — переконаний засновник проєкту Костянтин Ємельянов.

За рік вдалося каталогізувати понад 250 одеських будівель, у яких понад тисячу дверей потребують реставрації. Дві вже відреставровані: на Троїцькій, 43-Б двері встановлені наприкінці листопада 2019 р., на Коблевській, 9 обіцяють найближчим часом. Ще чотири — на стадії реставрації, 36 прораховані та очікують на фінансування.

Перші відреставровані двері проєкту «Тисячі дверей Одеси»
Прибутковий будинок. Вул. Троїцька, 43-Б  /  Олександрівський просп., 25
Дата побудови: 1903 р.
Архітектор і контроль: Федір Троупянський, Арнольд Рейхенберг
Меценати реставрації: Netpeak Group
Бюджет: $ 2,5 тис.

«Ми не займаємося вікнами чи ґратами балконів, бо це приватна власність, а двері — спільна. Це більш зрозумілі об’єкти, і величезна кількість людей зможе їх бачити та користуватися ними. До речі, багато цікавих дверей знаходяться у дворах, навіть одесити їх не бачили. Завдяки каталогу вони тепер доступні кожному, а їхня цінність очевидна», — наголошує Ємельянов.

Команда pro bono створює проєкт реставрації, складає кошторис, працює з мешканцями та меценатами. За словами Ємельянова, залежно від стану дверей роботи оцінюються від 1,5 до 3,5 тис. доларів. Коли мешканці збирають 50% необхідної суми і знаходяться меценати на другу половину, починається процес реставрації.

Прибутковий будинок Сапіра
Вул. Базарна, 50
Дата побудови: 1851 р.
Архітектор: інженер Д. І. Круг
Реконструкція: 1901 р. за проєктом А. В. Юргевича

Міська влада, за його словами, «не заважає». Хоча в рамках «Громадського бюджету» проєкт реставрації старовинних дверей у дев’яти одеських будівлях був запланований ще у 2018 р., обіцяні гроші наразі не виділені. Заявляють про ініціативи поновлення дверей деякі місцеві депутати. «У наших проєктах депутати беруть участь нарівні з меценатами. Подивимося, що вийде», — каже Ємельянов.

Він переконаний, що з кожними відреставрованими дверима проєкт набиратиме обертів. «Для образу міста потрібно зберігати хоча б рівень першого поверху. Важливе питання — залучення мешканців. Раніше вони навіть не знали, до кого звернутися. Тепер знають», — резюмує Костянтин.

Прибутковий будинок Драчинського
Вул. Відрадна, 7
Дата побудови: 1901 р.
Архітектор: Микола Востров
Пам’ятка архітектури та містобудування місцевого значення

Будинок Кухти
Вул. Князівська, 40/вул. Торгова, 24
Дата побудови: 1898 р.
Архітектор: Олександр Бернардацці
Пам’ятка архітектури та містобудування місцевого значення та пам’ятка історії місцевого значення

Прибутковий будинок Заблудовського
Вул. Гоголя, 14
Дата побудови: 1890 р.
Архітектор: Пауль Клейн
Пам’ятка архітектури та містобудування місцевого значення та пам’ятка історії місцевого значення