Технології Liebherr як частина концепції екологічного побуту

Світ викидає продуктів на загальну суму у $400 млрд щороку — таку статистику наводять дослідники Гарвардського університету. Щорічно в розвинених країнах у смітник відправляється 222 млн тонн їжі — в той самий момент, доки світом шириться дискурс про сталий розвиток та оптимізацію споживання. Цифри здаються глобальними й непідйомними (в певному сенсі такими вони і є), проте кожна така цифра починається з малого — нашого власного побуту, нашої повсякденної культури споживання та пріоритетів у виборі техніки для зберігання цієї їжі. Як сучасні виробники нині беруть референси для інновацій із самої природи та як технології впливають на об’єми відходів у побутових масштабах? Спілкуємося з експертами Liebherr у контексті їхніх власних розробок.

Місяць тому, 29 вересня, у світі відзначали Міжнародний день обізнаності про втрату їжі та харчові відходи. Нині ця проблема стає дедалі гострішою, особливо в розвинених країнах на тлі шалених темпів обігу на ринках, надмірного виробництва продуктів і несвідомого ставлення до питання об’єму відходів — як на промисловому рівні, так і в кожній домівці зокрема.

Ми говоримо про сталість і скорочення вуглецевого сліду, тоді як харчові відходи є третім у світі за величиною джерелом викидів парникових газів, які впливають на зміну клімату. Проблема є. Вона потребує вирішення. Втім, до чого тут побутова техніка?

За статистикою досліджень Гарвардського університету, щорічно у розвинених країнах до смітника відправляється 222 млн їжі – майже стільки ж, скільки виробляється у країнах Африки на південь від Сахари

Готування та зберігання їжі, прання, прибирання — ми впускаємо прилади у своє життя й робимо їх невід’ємною частиною повсякдення. Отже, пріоритети й життєві цінності, що ми їх намагаємося сповідувати, розвиваючись і стаючи свідомішими, неминуче відбиваються на технологіях і рішеннях, пропонованих виробниками техніки у своїх продуктах.

Чималою мірою увага брендів побутової техніки була свого часу зосереджена на створенні smart-оселі — функціональної, інтуїтивної, максимально підлаштованої до потреб власника. Ця теза не втратила актуальності, втім, із часом розширилась: наразі до вищезгаданих характеристик додалася екологічність, критерій доволі широкого спектра опцій — від економності до оптимізації кількості відходів за рахунок якісного зберігання.

Етичний та ощадливий is the new smart

За словами експертів компанії Liebherr, німецького виробника холодильної та морозильної техніки, у ЄС близько 14–15% енергії всіх домогосподарств витрачається на побутові прилади. При цьому чимала частка вуглецевого сліду від повного «циклу життєдіяльності» приладів припадає на їх виробництво та утилізацію. Подібні фактори важко ігнорувати на тлі світового кліматичного дискурсу, ба більше — вони роблять побутову техніку невід’ємним елементом боротьби за екофрендлі спосіб життя.

Cвого часу увага брендів побутової техніки була зосереджена на створенні smart-оселі – нині ж не менш визначним критерієм нових розробок стала екологічність

«Якщо ми прагнемо відповідального споживання й піклуємося про навколишнє середовище, то окрім, наприклад, таких звичних нам речей, як сортування сміття та мінімізація використання пластику, варто перевірити, наскільки економні та ефективні наші домашні прилади. Сучасний енергоефективний холодильник споживає менше електроенергії, ніж класична лампа розжарювання. А процес миття посуду руками вимагає на порядок більше води, ніж використання посудомийної машини. З погляду щоденного використання побутові прилади стають все більш ефективними та потребують менше ресурсів. Тренд на економність — давня історія для ЄС, яка поступово стає помітною й для нашого ринку», — вважає Антон Волощук, керівник департаменту побутової техніки в корпорації MIRS. Корпорація MIRS із 1997 року представляє інтереси Liebherr в Україні.

Антон Волощук, керівник департаменту побутової техніки в корпорації MIRS. Корпорація MIRS із 1997 року представляє інтереси Liebherr в Україні

«Тренд на економність — давня історія для ЄС, яка поступово стає помітною й для нашого ринку» – Антон Волощук

Споживанням електроенергії роль побутової техніки в питаннях сталого розвитку не вичерпується. Під час виробництва та утилізації техніки також використовуються ідеї екофрендлі підходу. Виробники повсякчас використовують перероблені матеріали, уважно підходять до процесу фільтрації та повторного використання відходів виробництва, залучають до цього виробництва нейтральні матеріали й речовини. Такі ініціативи, що нині впроваджуються великими компаніями, стають помітним і значущим критерієм успіху в подальшому зростанні на ринку, адже прямо віддзеркалюють ступінь корпоративної відповідальності в питаннях збереження планети і врівноваження негативних наслідків, що їх може спричинити людська діяльність.

Вже згадана вище компанія Liebherr наступного року святкуватиме ювілей: 70 років із моменту виробництва свого першого холодильника. Незважаючи на свою багаторічну історію і значні розміри, компанія лишається сімейним бізнесом, і нею продовжує керувати сім’я Liebherr. При цьому в питаннях розробки інноваційних технологій та втілення сучасних ініціатив на виробництві Liebherr — незмінно авторитетна фігура на ринку.

Ганс Лібхер (1915 – 1993) – засновник Liebherr. Компанію було створено у 1949 році, а вже у 1953 вона розпочала розробку і виготовлення холодильно-морозильної техніки

Ще майже 30 років тому компанія повністю перевела весь свій асортимент продукції на безпечні для озонового шару холодоагенти, а тепло, що виділяється в процесі виробництва, використовується для обігріву цехів та офісів. Одна з останніх «зелених» інновацій Liebherr — технологія BluRoX. Це новий підхід до ізоляції холодильно-морозильної техніки, який передбачає використання в якості ізолянта природного матеріалу — перліту (вулканічної породи) замість поліуретанової піни. Після закінчення терміну служби зовнішній корпус приладу з технологією BluRoХ можна практично повністю переробити та повторно відправити у виробництво.

Завод Liebherr-Hausgeräte в м. Оксенгаузен, Німеччина. Збудований у 1954 р., він є одним з перших заводів Liebherr, спеціалізованих саме на виробництві холодильно-морозильної техніки.

А як щодо безпосередньо їжі?

Час виходити із супермаркетів і вертатись на ринки — такої думки дотримуються дослідники та екоактивісти по всьому світу. В оточенні, що невпинно спонукає нас споживати більше, ніж ми фактично потребуємо, засилля пластику, пакетів, етикеток і рекламних матеріалів задачу не полегшує. До великих мереж продукти нерідко доставляються здалеку, і кожне таке транспортування має неабиякий вуглецевий слід.

Згідно з дослідженням Гарвардського університету, майже третина придбаної нами їжі викидається, бо ми схильні купувати більше, ніж у стані з’їсти, коли не плануємо своє меню. Не повністю з’їдені напівфабрикати часто викидають просто тому, що вже була відкрита упаковка, і в ній щось лишилося. При цьому кількість натуральних продуктових відходів значно скоротилася, а їм на зміну прийшли різноманітні напівфабрикати, що робить харчові відходи так само небезпечними, як і синтетичні.

Ринки – стійка та набагато більш екологічна альтернатива супермаркетам. Купуючи їжу на ринках, ми споживаємо більш натуральний та нерідко локальний продукт, при цьому скорочуючи використання пластику і дбаючи про власну культуру споживання

Якщо наша задача — споживати свідомо, неминуче доведеться змістити пріоритет із кількості на якість і натуральність

«Здорове харчування — дійсно важливий складник стійкого побуту людини, — переконані в Liebherr. — Щоб здорово харчуватися, необхідно купувати відповідні продукти: такі, що вирощуються неподалік місця споживання на фермерських господарствах. Таким чином дотримання принципів здорового харчування також допомагає розвивати локальне фермерське виробництво та скорочує негативний вплив глобальних перевезень на довкілля. Часто такі продукти продаються на ринках без індивідуального пластикового пакування — чи варто зазначати, наскільки це теж важливо? Якісні натуральні продукти необхідно відповідним чином зберігати: бажано, щоб ваш холодильник, по-перше, був виготовлений із безпечних матеріалів і не впливав на продукти, по-друге, створював правильні умови зберігання, які дозволять вам довше насолоджуватися смаком улюблених продуктів і скоротити рівень харчових відходів. Загалом здоровим продуктам — здорове зберігання».

Із цією тезою ми підходимо до розгляду технологій, безпосередньо створених для ефективнішого зберігання продуктів. Розуміючи, що тривалість зберігання продуктів є одним із ключових очікувань від холодильника, інженери Liebherr розробили камеру свіжості BioFresh і були одними з перших на ринку з таким рішенням.

Сьогодні ж окремі зони з різними умовами зберігання — це вже визнаний стандарт для холодильника

Розуміючи, що тривалість зберігання продуктів є одним із ключових очікувань від холодильника, інженери Liebherr розробили камеру свіжості BioFresh.

Зона свіжості BioFresh від Liebherr — це відділення всередині холодильної камери, де зберігаються фрукти, овочі, м’ясо, молочні продукти, риба й морепродукти за температури близько 0°C. Завдяки цьому рішенню продукти за температури трохи вище точки замерзання зберігають свої смакові властивості й корисні компоненти набагато довше. Це автоматично скорочує об’єми відходів у вигляді зіпсованих продуктів. Отже, подібні технології дають можливість споживати більш свідомо й виважено, не витрачати і не викидати більше, ніж насправді необхідно.

«BioFresh Professional — це вершина технологій збереження свіжості, — розповідає Антон Волощук. — Наприклад, крамниці з продажу свіжої риби продають її охолодженою, зазвичай на льоду, аби температура зберігання була трохи нижче 0°C. Такі умови дозволяють не заморожувати рибу й при цьому максимально продовжити її свіжість. Аналогічне рішення пропонує і зона BioFresh Professional: у контейнері Fish & Seafood-Safe доступне налаштування температурного режиму -2°C. За такого температурного режиму термін зберігання свіжої риби в середньому збільшується вдвічі.

Вбудовані моделі холодильників Liebherr дозволяють не лише наповнити оселю якісною технікою, а й також вписати дані технології в будь-яку візуальну концепцію інтер’єру. Медіа матеріали надала корпорація MIRS.

При цьому якщо ви не потребуєте багато місця для зберігання морепродуктів, ви можете розділити відведений під них контейнер на дві температурні зони. З одного боку в спеціальній ємності може бути встановлене налаштування -2°C для риби, а з іншого боку за стандартного налаштування трохи більше 0°C можуть зберігатися, наприклад, м’ясні продукти».

HydroBreeze — технологія, натхнена природою

На окрему увагу заслуговує розробка Liebherr для зберігання фруктів та овочів — HydroBreeze. Суть технології полягає в тому, що продукти зберігаються не лише в камері з оптимальним температурним режимом, а й також огортаються холодним туманом, котрий зберігає їхню свіжість протягом довгого часу. Опція HydroBreeze застосовується в зоні BioFresh Professional. Завдяки додатковій волозі зелень, фрукти й овочі зберігають структуру і хрумкість — власне, той стан, в якому ви приносите їх додому з ринку чи магазину (але краще з ринку, так?).

Натуральні фрукти й овочі - основа будь-якого здорового раціону. Втім, аби дотримуватись еко-френдлі цінностей в побуті та споживанні, варто звертати увагу не лише на те, що ми їмо, а й на те, як ми цю їжу зберігаємо.

«Натхнення для розроблення технології HydroBreeze ми знайшли в долині Салінас (Каліфорнія, США). Через близькість прохолодного Тихого океану долину й поля влітку вкриває легкий вологий туман, — діляться в Liebherr. — Це запобігає засиханню вирощуваних тут овочів. Ми застосували цей підхід для забезпечення свіжості: тепер холодний туман у холодильнику вкриває фрукти й овочі. Завдяки цій технології продукти зберігатимуться значно довше. Крім того, все це має дуже ефектний вигляд. HydroBreeze активується при кожному відкриванні дверцят холодильника. А коли вас немає вдома і двері тривалий час ніхто не відчиняє, то активація відбувається автоматично, кожні 90 хвилин. Тривалість генерації пари регулюється в інтервалі від 4 до 8 секунд. При цьому функція HydroBreeze мало впливає на споживання електроенергії. Моделі HydroBreeze стоять в одному класі енергоефективності разом зі своїми аналогами без цієї технології».

Якщо говорити про хронологію розроблення технологій, зону свіжості BioFresh компанія Liebherr уперше представила ринку ще в 1996 році, тоді ж ця ідея отримала унікальний патент. Відтоді технологія постійно розвивалася та покращувалася. Врешті її було доповнено до нинішньої комплектації, і система BioFresh Professional із HydroBreeze була представлена у 2021 році.

 

 

«Не можна сказати, що 25 років Liebherr розробляли технологію HydroBreeze. Це радше проміжок часу, за котрий компанія подолала колосальний шлях розвитку, отримала новий досвід та знання, і вже вони в підсумку дозволили створювати технології рівня HydroBreeze. З приводу ж паралельності розробок: створення HydroBreeze стало основою появи BioFresh Professional. По суті інженери Liebherr взяли діючу ефективну зону свіжості BioFresh, додали до неї рішення з професійного світу (власне, зрошення вологою фруктів і овочів, як на вітрині магазину) та отримали BioFresh Professional», — розповідає Антон Волощук.

Технології для кожної оселі

Тренд на екологічність у побуті й харчуванні має бути адаптивним і загальнодоступним. Це не має бути унікальним рішенням «свого для своїх» — радше навпаки, подібна техніка в ідеалі мала би бути здатна вписатись у будь-яку домівку. Один із важливих факторів поширення таких інновацій — адаптивність приладів до різних умов і локацій, зокрема габаритна.

Технології та дизайн приладів Liebherr – маркери якості поза часом. Фото надала корпорація MIRS.

Тренд на екологічність у побуті й харчуванні не має бути рідкісним та унікальним рішенням «свого для своїх»

«Екологічність і дружність до навколишнього світу — помітна тема в щоденній рутині Liebherr, — кажуть експерти компанії. — На всіх етапах роботи ми зіштовхуємося з нею. І говорячи про екологічність, ми завжди говоримо про наш продукт у цілому, не виділяючи окрему серію або модель.

Компактний прилад для невеликої міської квартири, містка модель для просторої кухні, яскравий акцент у дизайні кухонного простору або надійний вбудований помічник — яким би не був запит, Liebherr зможе запропонувати оптимальне рішення. Асортимент виробника може змінюватись залежно від країни присутності, але ніколи не буде недостатнім: наприклад, для ринку України доступно понад 300 моделей Liebherr.

Холодильник Liebherr UIK 1560 – компактна модель, що може бути вбудована під стільницю кухонного гарнітура.

Окремостоячі моделі пропонують широкий вибір із погляду габаритів: доступні як компактні прилади висотою 90 см, так і місткі side-by-side з корисним об’ємом більше 600 літрів. Вбудовані моделі мають широкий спектр можливих ітерацій: може бути використаний один прилад висотою від 90 до 178 см, а може бути зібраний центр свіжості, що складається з 3–4 приладів.

Дизайн Liebherr — приклад мінімалізму, який зберігає свою актуальність багато десятиліть. І хоч би яким був дизайн кухонного простору, прилад від Liebherr точно буде доречним».

Габаритне розмаїття не лише дозволяє підібрати саме такий прилад, що пасуватиме для конкретного приміщення. Припустимо, ви маєте місце для двостулкового холодильника — гарного, ефектного, мінімалістичного. Втім, вдома буваєте нечасто, живете самі й готуєте рідко. В такому разі рішення придбати натомість менший прилад виправдане, ба навіть екосвідоме: менший простір для охолодження, менше споживання електроенергії, менше місця для їжі, котру ви не з’їсте. І досить сучасні технології, аби продукти, які там уже лежать, дочекалися вас.

Один із важливих факторів поширення інновацій на ринку побутової техніки — адаптивність приладів до різних умов і локацій, зокрема й габаритна

Світова націленість на стійкий розвиток — певно, одна з найглобальніших тенденцій, що нині шириться нашим інфопростором

Під принципи сталого розвитку комплексно підв’язані фактично всі сфери людського життя та діяльності, і починаються ці прояви з найменшого, з особистого, з повсякденного. Техніка, що є невід’ємною частиною нашого побуту, — це водночас і віддзеркалення наших цінностей та стилю життя, і фрагмент оточення, що формує їх і спонукає до більш свідомого споживання. Цей розвиток ніколи не є чимось кінцевим — ми поступово опановуємо нові звички, знання й технології, і коли це стається, готові тягнутися вище й рости над собою. Так само ростуть і бренди разом із нами та нашими запитами.

Центр обслуговування клієнтів Liebherr. Будівля знаходиться на території заводу Liebherr-Hausgeräte в м. Оксенгаузен, Німеччина.

«Liebherr не стоїть на місці й постійно працює над інноваціями. — ділиться Антон Волощук, керівник департаменту побутової техніки в корпорації MIRS, що представляє Liebherr. — На найближчі роки важливим фактором у сфері екологічності та турботи про навколишній світ залишатиметься економність приладів. 2 роки тому на території Європейського Союзу набула чинності нова система енергоефективності побутових приладів, яка усталила нові підходи до визначення ефективності, а також встановила нові рекорди щодо ощадливості побутової техніки. Впровадження оновленої системи стало чудовим стимулом для розвитку технологій і рішень, пов’язаних з ефективним використанням електроенергії. І, звичайно, Liebherr планує очолити цю боротьбу».

 


Переглянути статтю у форматі PDF: