Світлий бік міста. Архітектурне освітлення та його перспективи

У сучасних містах світло настільки інтегрувалося в архітектуру, що стало її частиною. Сьогодні це один із будівельних матеріалів, за допомогою якого архітектори та урбаністи вирішують комплекс завдань міського розвитку. Теми багатогранного потенціалу використання підсвічування міських лендмарків ми торкнулися в одній із попередніх публікацій, у якій розглядали проєкт підсвічування Подільсько-Воскресенського мосту в українській столиці. Але крім мостів, де сяйво вогнів багаторазово множиться незліченними відображеннями, полотном для світлових художників стають історичні та сучасні будівлі, та й уся міська тканина загалом. 

Про історію питання, еволюцію та можливості систем архітектурного освітлення ми вирішили розповісти докладніше, використавши як ілюстрацію реальні кейси, надані лідером світового світлотехнічного ринку — компанією Signify (раніше відомою як Philips Lighting).

 

Гра діамантів і світло, яке продає

Знання психології сприйняття та досвід у сценографії дозволили Річарду Келлі — основоположнику світлодизайну — ще 60 років тому сформулювати терміни, які професіонали використовують і сьогодні. У своїй практиці Келлі комбінував три різновиди архітектурного світла: аmbient luminescence, focal glow, play of brilliants.

Річард Келлі, американський дизайнер, піонер архітектурного дизайну освітлення

Аmbient luminescence — загальне світло, функціональне й необхідне нам для того, щоб орієнтуватися в навколишньому просторі. Важливість якісного освітлення нічних просторів у контексті міського благополуччя очевидна. Фокусний, акцентний focal glow звертає увагу людини на пріоритетні деталі та вибудовує ієрархію об’єктів. Play of brilliants — «гра діамантів» — створює унікальну атмосферу.

Розробляючи концепцію підсвічування для знакового об’єкта, архітектори та світлотехніки роблять ставку на останні два типи освітлення, оскільки саме вони формують емоційну оцінку візуального середовища людиною. «Фокусне світіння привертає увагу, поєднує деталі, продає товари, виділяє важливе, — писав Річард Келлі. — Гра діамантів збуджує зорові нерви і, своєю чергою, збуджує тіло й дух, збуджує апетит, пробуджує цікавість, загострює розум».

Простіше кажучи, завдання архітектурного освітлення — подати будівлю, споруду та місто в найкращому світлі, «продати» їх максимально вигідно. Наприклад, сама історія вуличного освітлення Нью-Йорка почалася в 1697 р. з рішення Громадської ради Нью-Йорка, яка зажадала, щоб вікна домоволодінь, які виходять на бік вулиці, неодмінно освітлювалися в темний час доби для ведення вуличної торгівлі, зокрема й вечорами.

Торгові відносини в Новому світі були й залишаються справді сакральними. На початку XX ст. спочатку П’ята авеню, а до 1930 р. і весь Манхеттен перетворилися, за словами нью-йоркських газетярів, «на казкову нічну країну з освітленими повітряними замками». Американські фінансові магнати почали змагатися, намагаючись яскравим підсвічуванням виділити свої штаб-квартири, офісні та фінансові вежі в нічному пейзажі мегаполіса.

Відповідаючи на запит, архітектори вже почали враховувати необхідність підсвічування на етапі проєктування. Наприклад, «зикуратна» форма Paramount Building на Бродвеї в Нью-Йорку, побудованої ще 1926 р., була значною мірою продиктована необхідністю приховати безліч прожекторів, покликаних виділити будівлю вночі.

Іконічна вежа Сігрем-білдінг, створена Місом ван дер Рое та Філіпом Джонсоном спільно з Річардом Келлі, проілюструвала додаткову функцію панорамного скління: не тільки пропускати денне світло всередину, а й у темний час випускати назовні, що перетворює будівлю на самостійного світлового агента, джерело міського освітлення.

Різдвяна ілюмінація на алеї навпроти Рокфеллер-центру, Нью-Йорк. Джерело зображення: rockefellercenter.com

Пристрасть ньюйоркців до нічної ілюмінації сьогодні є феноменально високою. Вона досягає свого найвищого вираження взимку, напередодні різдвяних і новорічних свят. Місцеві журналісти створюють «світлові гіди» нічним містом, перераховуючи найбільш оригінальні та видовищні світлові інсталяції, місце розташування яких не обмежується алеєю навпроти знаменитого Рокфеллер-центру. Напередодні 2021 р. менеджери Hudson Yards ініціювали нову програму Shine Bright, прикрасивши не лише торговий центр, а оглядовий майданчик Vessel Томаса Хезервіка двома мільйонами світлових точок.

Повертаючись до Річарда Келлі, слід зазначити, що творець іконічних сценаріїв архітектурного екстер’єрного та інтер’єрного підсвічування оперував лише білим світлом різної температури. І всього життя виявилося недостатньо, щоб вичерпати варіативність експериментів з інтенсивністю світлового потоку, накладенням шарів, грою тіней.

 

Кольоровий ренесанс

Світлотехніки початку та середини XX ст. рідко використовували кольорове підсвічування як архітектурне. Для яскравих і чистих відтінків потрібне було дороге кольорове скло. Фарба, яку використовували для бюджетних світлофільтрів, була недовговічною, руйнувалася під дією температур і атмосферних опадів, а палітра неонових ламп була обмеженою. Витрати якості намагалися компенсувати кількістю, підключаючи до системи підсвічування будівель дедалі більше ламп. Їхнє обслуговування та часта заміна були дорогим задоволенням.

Завдання архітектурного освітлення — подати будівлю, споруду, місто в кращому світлі, продати його максимально вигідно

У 70-х роках XX ст. криза на ринку нафти і, як наслідок, зростання цін на електрику суттєво загальмували розвиток і широке впровадження архітектурного освітлення. Але в підсумку пауза благотворно вплинула на галузь. Енергокриза дозволила переосмислити підходи до використання світла, дала імпульс інноваційним напрацюванням, посилила конкуренцію на ринку виробництва світлового обладнання. Навіть таким технологічним гігантам, як Philips, потрібно було виявити чималу гнучкість, щоб зберегти своє лідерство і зайняти нову нішу у створенні систем управління освітленням через інтернет речей.

Розвиток LED-технологій, поява економних світлодіодних приладів, діджиталізація та можливість використовувати для архітектурного освітлення 16-мільйонну палітру RGB, можливість динамічного керування світлом у реальному часі з будь-якої точки планети — все це спровокувало в останні два десятиліття експонентне зростання інтересу до освітлення як окремих об’єктів, так і архітектурних ансамблів, вулиць, кварталів, районів.

Один із найяскравіших лендмарків Дубая — гігантська «фоторамка» з оглядовим майданчиком на висоті 150м — стала популярною локацією для селфі. Джерело фото: Signify

На думку архітектора та історика Дітріха Ноймана, мистецтво архітектурного прожекторного освітлення, яке зародилося на початку XX ст., зараз переживає всесвітній ренесанс. Світло — не просто технократичний інструмент. Воно стало новою мовою спілкування та взаємодії міста й городян.

Сьогодні, коли йдеться про створення майстер-планів для значних міських територій чи об’єктів, яким призначено стати символами чи лендмарками, до складу мультидисциплінарних команд практично завжди запрошують художників світла. Стратегії міст передбачають перетворення цілих районів і територій на своєрідну вітрину, яка демонструє мешканцям і туристам позитивне зростання й розвиток. І ця вітрина, звичайно, має бути яскравою та помітною після заходу сонця. Для градоначальників стало важливим спрямувати зусилля й кошти на створення іміджу не просто багатого, а прогресивного міста з розумним підходом до використання ресурсів.

 

Дива Піднебесної

Обсяг світового ринку архітектурного освітлення до 2021 р., за даними компанії Signify, перевищив 2 млрд євро. При цьому 45% припадає на частку «розумних» систем освітлення, причому індекс CAGR (сукупний середньорічний темп зростання) досить високий — 14%. Ці відомості свідчать про популярність системних рішень. Лідерами ринку є Китай та Північна Америка — найбільша кількість проєктів реалізується саме там.

Вид із річки Хуанпу на сучасний район Пудун із його яскравою ілюмінацією, Шанхай. Джерело фото: Signify

Шанхай

У Шанхаї Signify спільно з художниками зі світла UNOLAI Design Group реалізували найбільший на сьогодні у світі проєкт, у якому управління підсвічуванням 37 будівель на набережній Бунд, трьох мостів і більше 40 будівель у фінансовому районі Пудун було об’єднане системою Interact Landmark Lighting.

Підсвічування історичної архітектури на набережній у районі Бунд, Шанхай. Джерело фото: Signify

Історичні будівлі на набережній річки Хуанпу з моменту побудови на початку XX ст. були підсвічені теплим світлом за допомогою натрієвих ламп. Через століття система підсвічування потребувала модернізації. З фасадів і дахів видалили громіздкі кронштейни та кріплення, а натрієві лампи замінили на світлодіоди, які здатні не лише відтворити вінтажний теплий відтінок, а й налаштовуватись на різні тони білого.

Незважаючи на те, що набережна забудовувалася одномоментно, фасади будинків все-таки відрізнялися. Кожен будівельний матеріал по-різному відбиває й заломлює світло, відповідно, оригінальне підсвічування набережної було частково неоднорідним. Тонке налаштування світлодіодів дозволило досягти практично ідеально рівномірного освітлення й дало можливість поєднати прибережну архітектуру в єдиний світловий ансамбль.

Підсвічуванням набережної можна керувати синхронно з архітектурним динамічним освітленням об’єктів у Пудуні та на мостах, і це дозволяє безмежно експериментувати зі сценографією нічного пейзажу Шанхаю. І, що так само важливо для міських менеджерів, контролювати стан кожної світлової точки та планувати їхнє технічне обслуговування.

 

Гуанчжоу

Якщо проєкт Bund — це наочне свідчення сценографічних можливостей білого світла, то набережна Перлинної річки у Гуанчжоу — масштабний приклад використання різнокольорової палітри. 200 тисяч світлоточок, що контролюються за допомогою платформи Philips ActiveSite, установлені на фасадах 24-х знакових об’єктів: Hotel Landmark Canton, Tianzi Plaza, бізнес-центру Jiangwan, будівлі Guangdong Navigation Building та інших. Світлові шоу, які є особливо ефектними з палуби корабля, що пливе річкою, залучають до центру Гуанчжоу тисячі туристів, а до щорічної міжнародної виставки Guangzhou International Lighting Exhibition світлові художники зі світовими іменами розробляють для китайського мегаполіса нові й нові сцени.

 

Нанкін

Ще один китайський лендмарк, який хотілося б відзначити, — Міжнародний центр молодіжної культури в Нанкіні, що став його футуристичною пам’яткою. Центр збудували до юнацьких Олімпійських ігор 2014 р., а його проєкт ще у 2011 р. розробила легендарна Заха Хадід, яка надихалася традицією створення шовкової парчі Юньцзінь: її ще називають парчою з хмарним малюнком.

Унікальне «шовкове обплетення» від Захи Хадід не просто декоративна прикраса — це екзоскелет, що надає висотці сейсмостійкості. У Zaha Hadid Architects упевнені, що саме вражаюча архітектура Молодіжного культурного центру в Нанкіні стала каталізатором для інвестицій у розвиток інфраструктури ділового центру Hexi New Town, усього Нанкіна і провінції Цзянсу в цілому.

Smart-управління системами підсвічування дозволяє додатково на 60% скоротити витрати електроенергії

Міжнародний центр молодіжної культури від Zaha Hadid Architects з новим підсвічуванням. Джерело фото: Signify

Щоб унікальна архітектура будівлі експонувалася цілодобово, у 68-поверховий фасад імплантували 700 тисяч світлових вузлів. Світлодіодні світильники Vaya Flood, установлені на даху, створюють проєкцію на нічне небо, помітну за десятки кілометрів від Нанкіна. Вся ця масштабна система світлодіодного освітлення з динамічною зміною кольору управляється за допомогою платформи, розробленої в Signify. Smart-управління дозволяє додатково на 60% скоротити витрати електроенергії. У підсумку підсвічування Youth Cultural Centre обходиться менше 114 євро на день!

 

Ювелірне світло для архітектурної спадщини

Не тільки китайські та північноамериканські мегаполіси, а й невеликі міста хотіли б отримати максимум вигоди з туристичного потенціалу своїх визначних пам’яток. І один із найбільш очевидних кроків до того, щоб лендмарки працювали в режимі 24 / 7 — це модернізація міського освітлення в цілому та розстановка акцентів за допомогою підсвічування. Невипадково іспанське Більбао, що стало символом креативного та сталого розвитку, на Всесвітній виставці EXPO у Шанхаї ядром свого павільйону зробило гігантську світлову скульптуру художниці Естер Пісарро — об’ємний макет міста.

Тільки розуміючи, яким чином необхідно працювати з архітектурними формами, можна розробити правильний проєкт

Архітектурне освітлення можна вважати найбільш універсальним і ефективним способом самопрезентації духу міста. З урахуванням того, що експлуатація сучасних світлодіодних систем обходиться в рази дешевше за класичне підсвічування, а термін їхньої служби в рази довший, повинні переглядатися й підходи до використання цього інструменту. Як зазначив архітектор Ренцо Піано в ексклюзивному інтерв’ю для подкастів Signify: «Завдання — ефективність, довговічність і обмеження споживання, і сучасні технології нам у цьому допомагають. Раніше галогенна лампа працювала 1000 годин, а ртутна газорозрядна — близько 10000 годин. Світлодіоди можуть працювати більше 60 000 годин. Коли термін служби приладів змінюється, змінюється спосіб проєктування об’єкта».

Важливо відзначити, що архітектурні пам’ятки й тим більше об’єкти спадщини ЮНЕСКО потребують особливо делікатного підходу. Історичні архітектурні фасади — технофобні, чужі їм промислові форми можуть спотворити сприйняття об’єкта, порушити ілюзію «часової капсули», перетворюючи прекрасне на гротеск. Тільки розуміючи, як необхідно працювати з тими чи іншими архітектурними формами, можна розробити правильний проєкт.

У компанії Signify для історичних будівель зі складними фасадами завжди розробляють індивідуальний дизайн, відштовхуючись від архітектурного стилю будівлі. Іноді, якщо це потрібно для досягнення певного ефекту, компанія створює під конкретний проєкт світлові прилади з унікальними характеристиками.

 

Бардіїв

Історичний центр міста Бардіїв у Словаччині у 2000 р. був внесений до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Розробляючи проєкт архітектурного освітлення оригінальної ратуші та базиліки святого Егідія, фахівці Color Kinetics компанії Signify обрали в якості базових відтінки білого, використовуючи комбінації різних світлових температур для того, щоб виділити деталі пізньоготичної архітектури. Вертикальне світло підкреслює шорсткість мурування та сліди часу на стінах. Але можливості світлодіодів дозволяють в особливі дні обрати для будівель яскравіший колірний сценарій.

Ратуша і базиліка святого Егідія в Бардієві, Словаччина. Об’єкти внесено до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Джерело фото: Signify

Підсвічування ратуші та базиліки Святого Егідія в місті Бардіїв, Словаччина. Об’єкти внесено до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Джерело фото: Signify

Панама-В’єхо

Світло здатне вдихнути життя навіть у стародавні руїни. Панама-В’єхо — залишки древнього міста в Панамі — у 2003 р. внесені до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО як продовження історичного ареалу Панами. Це відкрило можливість отримання кредитів для реставраційних робіт на ділянці. Установка освітлення мала стимулювати туризм у вечірній час. Туристи можуть, завантаживши мобільний додаток, самостійно керувати підсвічуванням руїн: змінювати кут падіння світла, інтенсивність і колір. Словом, освоювати ази світлової сценографії.

 

Амстердам

Підсвічування інтер’єрів та екстер’єру державного музею Нідерландів було заключним етапом 10-річної реконструкції будівлі, шедевра архітектора П’єра Кайперса, зведеного наприкінці XIX ст. Рейксмюзеум став першим у світі музеєм, повністю освітленим за допомогою світлодіодів. І цілком зрозуміло, що роботу над освітленням музею, який приваблює понад 2 мільйони відвідувачів на рік, віддали в надійні руки.

Державний музей Нідерландів Рейксмюзеум — перший музей у світі, екстер'єр та інтер'єри якого повністю освітлені світлодіодами. Джерело фото: Signify

Своєю головною задачею в проєкті фахівці Philips Lighting позначили створення максимально комфортного для відвідувачів і безпечного для творів мистецтва середовища. Із цією метою у виставкових залах та атріумі музею фахівці Signify спільно з командою Beersnielsen lichtontwerpers використали нейтральне біле світло, яке сприяє достовірному сприйняттю фарб на художніх полотнах. Точкові світильники були адаптовані для музею — вбудовані заслінки генерують вузький промінь.

Важливою перевагою нової системи освітлення є те, що світлодіоди не випромінюють ультрафіолет та інфрачервоне світло, яке могло б нашкодити картинам. Тривимірні об’єкти висвітлюються світлодіодними лампами зі спеціальним фільтром, що створює глибокі тіні, які надають скульптурам глибини. Порівняно з таким відповідальним і ювелірно виконаним завданням реалізація підсвічування багато декорованого фасаду будівлі вже не здавалася такою складною.

Державний музей Нідерландів Рейксмюзеум — перший музей у світі, екстер’єр та інтер’єри якого повністю освітлені світлодіодами. Джерело фото: Signify

Загалом реконструкція музею за допомогою інноваційних технологій ХХІ ст. стала подією як для Нідерландів, так і для всієї Європи. Оновлений музей приваблює ще більше відвідувачів, зміцнивши свою позицію в рейтингу світових культурних об’єктів.

 

Від паркування до арени

Не тільки пам’ятники, архітектурні ансамблі та складні інженерні споруди на кшталт мостів або телевеж гідні того, щоб приміряти блискуче вбрання з тисячі світильників. Офісні й торговельні будівлі, об’єкти охорони здоров’я та спорту — всі вони здатні стати акторами на нічній міській сцені та нагадувати про себе навіть тоді, коли їхні внутрішні простори порожні.

 

Лідс

Колаборація талановитих архітекторів із художниками світла здатна навіть автопаркінг перетворити на акцентний об’єкт. Багатоповерховий автопаркінг в університетському кампусі, підсвічений світлодіодним підсвічуванням Color Kinetics від Signify, став визначною пам’яткою Лідса та предметом гордості студентів і викладачів. І це при тому, що в портфоліо Signify цей проєкт внесений до категорії бюджетних.

Архітектурне освітлення можна вважати найбільш універсальним і ефективним способом самопрезентації духу міста

Мюнхен

На динамічному освітленні мюнхенської Allianz Arena, найбільшого стадіону Європи, навпаки, не заощаджували: власники баварського футбольного клубу хотіли максимально посилити емоційні враження фанатів і телеглядачів до, під час і після матчів, змінюючи освітлення фасаду стадіону за допомогою динамічних барвистих дисплеїв. Сценарії освітлення розроблялися авторами архітектурного проєкту — студією Herzog & de Meuron.

У компанії Signify наголосили, що з погляду стійкості та ефективності система освітлення Allianz Arena є технологічно революційною. Використовувані світлодіоди економлять більше 60% електроенергії, середній строк їхньої служби становить 80 000 годин, і вся система надійна навіть в екстремальних погодних умовах: якщо раптом на Мюнхен обрушаться арктичні морози до -50° С, підсвічування знаменитого стадіону не потьмяніє й не вийде з ладу.

 

Лондон

Світлова інсталяція на хвилеподібному фасаді комерційної будівлі на торговій вулиці Оксфорд-стріт значною мірою допомогла проєкту студії AHMM Architects виграти Національну премію RIBA.

Динамічне підсвічування хвилястого фасаду будівлі 61 Oxford Street у Лондоні перетворює його на чарівний ліхтар. Джерело фото: studiofractal.co.uk

Восьмиповерховий об’єм будівлі вирізняється складною ієрархією вигнутих еркерів. Для їх підсвічування була розроблена нестандартна сітка зі світлодіодів, яка керується контролером залежно від часу доби, погоди та календаря з використанням святкових сценаріїв в особливі дні. Найкраща будівля 2016 р. за версією Королівського інституту британських архітекторів — немов чарівний ліхтар: її хвиляста скляна оболонка «відбиває всі великі традиції лондонських універмагів», а загалом будівля «піднімає планку для всієї Оксфорд-стріт».

 

Починаючи з чистого аркуша

«Освітлення — це одночасно мистецтво й наука», — вважав Річард Келлі. Сьогодні прийоми освітлення міського ландшафту, які новаторськи використовував Келлі, настільки міцно увійшли в наше повсякдення, що сприймаються як сама собою зрозуміла річ. Тим часом галузь настільки стрімко еволюціонує, що кваліфікація інженерів з освітлення, світлотехніків і світлових художників потребує постійного вдосконалення.

Якщо грамотно виставлене світло здатне залежно від завдання вирівнювати текстури та нерівності фасадів або підкреслювати деталі, то «погане світло» так само явно спотворить архітектуру. Якщо завдання освітлення — відтворити історичну атмосферу, то проєктувальник повинен розбиратися в специфіці архітектурних стилів, щоб використати для барокового чи вікторіанського будинку відповідне світло і не перетворити середньовічний замок на карикатуру, встановивши підсвічування, доречне для американських веж ар-деко. Користувацька навігація IoT-платформ управління Interact інтуїтивна і проста, але її налаштування та підключення систем — це високотехнологічне завдання, яке має виконувати професіонал.

«Якщо архітектура — це застигла музика, необхідно написати світлову партитуру для Києва, щоб він «зазвучав» по-новому

Директор Signify Ukraine Олексій Шершень вважає, що грамотне й тонке архітектурне освітлення здатне багаторазово посилити харизму української столиці, але для цього необхідний єдиний план lighting-оформлення її фокусних об’єктів: «Київ — це надзвичайно мальовниче місто з давньою історією, багатою на яскраві та пам’ятні події . На мою думку, це одна з найбільш недооцінених європейських столиць із погляду культурно-історичного туризму.

Якщо скористатися метафорою про архітектуру як застиглу музику, необхідно написати світлову партитуру для Києва, щоб він зазвучав по-новому. На високому рівні має бути опрацьована не лише концепція, а і її реалізація. Поки що, на жаль, ми бачимо в Києві (та й Україні загалом) лише окремі історичні об’єкти, якісно підкреслені світлом: костел Святого Миколая, Андріївська церква, Софійський собор, Пішохідний міст. Дуже сподіваємося, що ситуація незабаром зміниться! Компанія Signify готова поділитися своєю глобальною експертизою в цій галузі і з міською владою, і з департаментами містобудування, і з архітекторами. Незалежно від масштабу проєкту».

Підсвічування фасаду костелу Святого Миколая, м. Київ. Проєкт — лауреат премій IES ILLUMINATION AWARDS і Lighting Design Awards. Розроблений і реалізований компанією Expolight на устаткуванні Philips ColorKinetics. Фото: Expolight

Японський архітектор Тойо Іто 1986 р. побудував інтерактивну «Вежу вітрів» у Йокогамі. Проєкт став енциклопедичним прикладом глибокого взаємозв’язку між технологіями, архітектурою, містом і його мешканцями. Технократична скульптура й водночас резервуар для води, облицьований перфорованими алюмінієвими панелями, не тільки відображає міський пейзаж, але і взаємодіє з ним: два комп’ютери перетворюють силу вітру та міські шуми на світло, підключаючи в різних комбінаціях підсвічування з 1300 ламп, 12 неонових кілець і 30 прожекторів.

За три з половиною десятиліття тема інтерактивності та взаємодії людини з навколишнім світом стала ключовою в дизайні й технологіях. Ми прагнемо зробити навколишній простір більш керованим, і можливості систем Interact — коли підсвічуванням лендмарків можна керувати з будь-якого гаджета й інтегрувати з даними Big Data — багато в чому є відповіддю на цей запит. Тему інтерактивної взаємодії із соціумом і природою, а також екології міського освітлення ми продовжимо в наступному томі.

 

Читайте також

Connecting city. Свет на мостах. Interact LANDMARK от Signify