То що ж таке той slow living? Тренд, течія в дизайні чи ціла концепція світогляду? Технічно це все вищеназване водночас. Філософія підходу до споживання й облаштування житлових просторів, що нині має новий виток розповсюдження.
Пояснити простіше від зворотного: це ідейна протилежність «швидким» трендам, що заповнюють наш інфопростір (а часто — і наші домівки) не надто якісними, не надто довговічними та аж ніяк не екологічними речами. Речами, які ми купуємо, потім вони виходять із ладу, викидаються, ми знов купуємо те саме чи вже щось новіше, вигадане виробниками за цей час. Споживання, що породжує споживання; ринковий уроборос.
Slow living — це про вміння зупинитись і роззирнутись довкола себе, сповільнити цю нескінченну чергу придбань і викидань, оточити себе «своїми» предметами та цінностями. Навчитися звертати увагу на дрібниці, які наповнюють. Знати міру

«Повільні» інтер’єри — ті, що не женуться за трендами ринку, а віддзеркалюють цінності власника. Наповнення таких просторів виважене та гармонійне, бо кожна річ тут на своєму місці. Фото надане компанією ELIO HOME
На тлі подій останніх років у світі та в Україні зокрема домівки набули нових значень. Ми хочемо бачити їх місцем притулку, відновлення сил. Так, згідно зі звітами Deloitte, компанії, що в міжнародних масштабах спеціалізується на аналітиці ринку й консультуванні бізнесів, із кожним роком увага до принципів сталого розвитку зростає і стає дедалі принциповішим критерієм у формуванні нашого повсякдення — не лише на рівні бізнесу, а й у побуті.
«Перше опитування ми провели в березні 2020 року. Повторне опитування, проведене в березні 2021 року, показало, що хоча споживачі перейшли до більш сталого способу життя під час пандемії, це було пов’язано радше із впливом COVID-19, аніж зі свідомим вибором більш сталого способу життя. Втім, вже у 2022 році споживачі так само продовжують шукати і знаходити способи витрачати менше, наприклад переходячи до більш сталого способу життя та обираючи товари, які є більш довговічними або які можна легко використати повторно чи відремонтувати», — повідомляють експерти Deloitte.
Як щодо брендів?
Навряд чи стоїть питання, до чого тут бренди: вони є безпосереднім учасником споживчого ланцюга. Свідома філософія компанії, використання натуральних матеріалів, екофрендлі ініціативи у виробництві — ось критерії, за якими нині обирають, до кого йти і в кого купувати.
«Свідомий дизайн у сучасних інтер’єрах — це підхід до проєктування та оформлення приміщень, який враховує не лише естетичні аспекти, але й багато інших факторів, як-от функціональність, екологічна відповідальність, споживча поведінка, комфорт та здоров’я мешканців і вплив на навколишнє середовище. Цей підхід сприяє створенню балансу в сучасному житті, де час і темп дуже важливі, і може допомогти покращити якість нашого життя», — вважає Анастасія Іскімжи, проєктна менеджерка компанії ELIO HOME.
Свідома філософія компанії, використання натуральних матеріалів, екофрендлі ініціативи у виробництві — критерії, за якими нині обирають, до кого йти і в кого купувати
ELIO HOME — український меблевий бренд преміумсегмента. Наразі компанія не лише працює в Україні, а й також активно розширює свою присутність на міжнародному ринку. Ці процеси вимагають від бренду занурення у світовий контекст і розуміння викликів, які кидають компанії сьогоденні реалії й попит сучасної аудиторії. В їхньому числі – попит на “повільність” продукту, його відповідність принципам slow living. Подібно до того, як це відбувається у світі high fashion, саме преміальні бренди задають планку якості, віддзеркалюють тренди й ціннісні орієнтири, що йдуть «у ногу» з часом.
«ELIO HOME — це жити добре, а не швидко. Брендова філософія містить відпочинок, красу, мистецтво, єднання з природою й усвідомлення. Саме прожити день усвідомлено, акцентуючи увагу на якості та екологічності. Концепції slow living та ELIO HOME поєднує використання природних матеріалів, мінімалізм, обдумане та зосереджене середовище, яке сприяє релаксації та насолоді моментом, сьогоденням, не озираючись назад, не турбуючись про завтра. Часом нам дуже потрібен простір, де панує така атмосфера, щоб ми могли перезавантажитися, зупинити постійний рух, систематизувати свої думки, звільнити місце для нових ідей. Наші меблі створюють саме такий простір», — ділиться Анастасія Іскімжи.

«У центрі філософії ELIO HOME — обдумане та гармонійне середовище, яке сприяє релаксації та насолоді моментом», — Анастасія Іскімжи. Фото надане компанією ELIO HOME
Дійсно, відчуття «свого» простору часто підв’язане під те, якими об’єктами цей простір наповнений і наскільки ця картинка є постійною. Авжеж, складно говорити про дизайн інтер’єру як про щось стале, що ти обираєш раз у житті й живеш із ним довгі роки. Втім, є органічні зміни в інтер’єрах по мірі особистісного зростання та зміни смаків власника. А є невпинне чергування предметів інтер’єру, що постійно виходять із ладу чи перестають відповідати «швидким трендам» — а отже, частіше за все опиняються на звалищах, що є серйозною проблемою.
Екосвідомість як фактор впливу на споживання
Надмірне, неграмотне споживання та спричинений ним вплив на навколишнє середовище — це, власне, один із основних факторів, що спонукали тренд на slow living до розвитку й поширення.
Складно переоцінити важливість етичного та сталого дизайну, коли наслідки протилежного буквально стоять перед очима
Згідно з дослідженням EPA (United States Environmental Protection Agency), ще станом на 2018 рік у США було вироблено понад 12 млн тонн меблів. При цьому 2 мільйони тонн викинутих меблів було спалено і лише 40 тисяч тонн було перероблено. Натомість 9 млн тонн були знайдені на звалищах, що фактично становить три чверті від виробленого об’єму.

Дешеві меблі, розраховані на гонитву за «швидкими» трендами, — той самий фастфуд, лише у світі дизайну. Такі меблі дешеві, проте не надто якісні і геть не довговічні. А на довгих дистанціях ще й шкідливі для довкілля, адже саме ними врешті повняться звалища
Тож коли ми говоримо про те ж таки славнозвісне використання натуральних матеріалів, варто тримати в голові, що йдеться не лише про етичне виробництво на початку шляху. Ми також говоримо про тривалість цього шляху, що напряму підв’язана під якість продукту, котрий ми купуємо.
«Вибір натуральних матеріалів для меблів та інших продуктів для інтер’єру може суттєво впливати на їхню довговічність і зносостійкість, — зазначає Анастасія Іскімжи. — Продукція ELIO HOME, де використовуються натуральні матеріали, може вважатися стійкою інвестицією у власний житловий простір, із низкою переваг. Усі натуральні матеріали ретельно проходять дбайливий відбір командою ELIO HOME. Такі матеріали, як шпон, мармур, граніт і екошкіра, є дуже міцними та витривалими. Це робить їх довговічними й гарантує незмінність форм, текстур, кольору. Натуральні матеріали мають природний та елегантний вигляд, який залишається актуальним і класичним із плином часу. Вони не втрачають свою привабливість та стиль. І оскільки всі матеріали натуральні, вони екологічні та безпечні для здоров’я.

«Вибір натуральних матеріалів для меблів та інших продуктів для інтер’єру може суттєво впливати на їхню довговічність і зносостійкість», — Анастасія Іскімжи. Фото надане компанією ELIO HOME
Нам важливо поєднувати в продукті якість, дизайн та екосвідомий підхід – це врешті дає змогу забезпечити довговічність і ефективність меблів протягом тривалого часу».
Застосування натуральних матеріалів у меблевому дизайні таким чином, щоб виготовлена продукція була більш екологічною та відповідала принципам сталості, — один з основних пріоритетів сучасних брендів. Про це говорять не лише локальні майстерні чи окремі бренди – наразі про масштаб дискусії свідчать прес-релізи й експозиції світових виставок.
Так, міланська виставка Salone del Mobile, що, безперечно, є одним із найвизначніших щорічних заходів у цьому сегменті дизайну, у 2023 році була сфокусована саме на екофрендлі проєктах та ініціативах сучасних брендів. Італійський бренд Pedrali, наприклад, представив проєкт #PedraliBacktoNature, а з ним — і новий стенд, повністю виготовлений із натуральної сировини. Конструкція стенду дає можливість легкого демонтажу з перспективою повторного використання або роздільного перероблення використаних матеріалів.

«Ми обирали матеріали не лише за критерієм натуральності, а й за їхніми виразними властивостями. Кожен простір стенду характеризується власним об’ємом і вписується в загальну гаму природних землистих відтінків, як-от бежевий і пісочний. Можливість перероблення акцентує філософію сталого розвитку, що її притримується Pedrali: наповнювати простір означає піклуватися про оточення для благополуччя тих, хто ним користується», — діляться автори проєкту.
Підхід slow living сповідує не лише екологічне, а й також етичне споживання. Він підтримує свідомих виробників, які не шкодять довкіллю
На увагу заслуговує той, хто несе корпоративну відповідальність за довкілля і власний вплив на нього. На довіру заслуговує той, хто втілює цю відповідальність в конкретних ініціативах і прагне наносити менше шкоди.
«Що стосується питань перероблення, то ми використовуємо у своїх меблях виключно алюмінієві профілі — наші власні розробки. Як відомо, алюміній є одним із найбільш перероблюваних металів, у процесі ресайклінгу котрого не втрачаються його фізичні й механічні властивості. Усі залишки деревини ми використовуємо для виготовлення спеціальних пелет і маємо тверде паливо, щоб обігрівати наші приміщення восени і взимку. Це також допомагає нам розвивати виробництво з більш свідомої та екологічної позиції. До того ж це рішення неабияк рятувало нас минулого року під час блекаутів, — розповідає Анастасія Іскімжи про екологічні ініціативи у виробництві ELIO HOME. — Ощадливе виробництво вже не перший рік є одним із пріоритетів нашої компанії. Такий вектор розвитку передбачає залучення у процес оптимізації всіх співробітників. Власне, концепція максимальної цінності продукту для споживача і наше прагнення бути саме такою компанією, яка чує і прислухається до потреб свого клієнта, дозволяє нам впроваджувати lean інструменти на 100%».
Своє — отже, надовго
Slow living, однак, не лише про екологічність. Це також філософія поваги до власних вподобань і потреб – фокусу саме на них, а не на пропонованих ринком «швидких» трендах. Оточення, вибудуване за цими принципами, є комфортним, унікальним та дійсно бажаним на рівні найглибших і найщиріших цінностей людини.
Неможливо осягнути мистецтво втіхи повсякденням, коли воно наповнене «не твоїми» речами
Тому підхід до споживання має бути виваженим. Якщо колір — то улюблений, якщо меблі — то під себе, якщо своє — то надовго.
У такій площині міркувань найбільший успіх мають бренди, здатні зрозуміти потребу клієнта й надати унікальне, кастомізоване рішення. Коли йдеться про міжнародні масштаби діяльності, цей процес може бути непростим: забагато змінних з’являється у виробничому ланцюгу, що й без того вже містить логістику й оформлення замовлень із різних куточків світу.
Втім, як наприклад, уже згадані ELIO HOME знайшли рішення. Бренд запропонував клієнтам платформу — систему, що дозволяє кастомізувати обраний предмет умеблювання за кольором, габаритами й іншими показниками. Така опція дає компанії змогу виготовляти меблі все ще в рамках розроблених колекцій, однак адаптувати об’єкти під потреби клієнта й особливості локацій, де врешті ці меблі будуть розміщені.

Платформа ELIO HOME дає змогу кастомізувати вироби під індивідуальні потреби замовника. Клієнт може обрати колір і текстуру кожної деталі виробу — від полотна настінних панелей до накладок на дверних ручках. Фото надане компанією ELIO HOME
При цьому стилістично вироби ELIO HOME вирізняються лаконічністю форм і виразністю натуральних текстур. Такий почерк гармонійно вписується в концепт «змістовної простоти», що його транслює філософія slow living. Вироби ELIO HOME представлені не поодиноко, а лінійками, як комплексні й гармонізовані інтер’єрні рішення.
«Якщо ми говоримо про лінійку продуктів ELIO HOME, здатних у тандемі утворити виважене й комплексне рішення, то ми можемо розглянути продукти з кожної категорії. Наприклад, гардеробна система AIR LINE відкриває простір для творчого інтер’єрного оформлення, дозволяючи створити відчуття прозорості та просторової відкритості в будь-якому приміщенні, — ділиться Анастасія Іскімжи, наводячи приклади. — Стінові шпоновані панелі так само заслуговують уваги: дерево має унікальні текстури й зерно, які надають меблям природний та органічний вигляд. Широке розмаїття текстур дерева, запропонованих ELIO HOME, дає змогу додати затишку й тепла в будь-який інтер’єр. Це також асоціація з природою і здоров’ям, проста естетика, що спонукає до відпочинку й релаксації.

На прикладі кухні CARBON ми також можемо продемонструвати відповідність цій тенденції. Кухонний острів із каменю говорить про міцність і тривкість. Це матеріал, який витримує випробування часом і має властивість лишатися незмінним протягом десятиліть. Прості, гладкі лінії й мінімальна декорація підсилюють враження від повільності та простоти. Кухня UMBRA зі свого боку вертає нас до теплого осіннього лісу, а її кольорове рішення і приємна зернистість шпонованих поверхонь заспокоюють і гармонізують стан постійного напруження й руху. При цьому обидві кухні максимально укомплектовані інноваційними розробками та фурнітурою преміальної якості».

Кухня Carbon. Спільний проєкт із арт-директором ELIO – Мариною Черкашиною. Фото: Сергій Савченко. Фото надане компанією ELIO HOME
Зрештою, slow living — це стиль життя, в котрому немає місця для надлишку й шуму
Повсякдення, наповнене мільйоном задач та інфоприводів, має бути врівноважене наявністю зони комфорту. Житло — це місце, де хочеться почуватися вдома, своїм серед свого, а не власником купи тимчасових дрібниць, у яких немає ані сталості, ані спокою. Наповнення наших просторів — це наші відображення. Коли комфортно, свідомо й «тихо» довкола — з більшою вірогідністю так воно буде і в серці, і в голові.