Signify. Гра зі світлом: як архітектори використовують світлові рішення

/ Технології /

Компанія Signify (Philips Lighting) і PRAGMATIKA.MEDIA провели дискусійну панель, присвячену архітектурному освітленню.

Після появи таких об’єктів, як цифрова медіаскульптура «Куб» у столичному ЖК CHICAGO Central House, підсвічування пішохідного мосту на Володимирській гірці, перманентного інтерактивного лазерно-проєкційного шоу на о. Хортиця, тема світлового дизайну міського простору стає більш актуальною. Разом із провідними архітекторами України розбиралися, як професійна аудиторія використовує світлові рішення у своїй практиці та як знайти спільну мову зі світлотехнічними фахівцями.

Модератором дискусії про архітектурне освітлення виступив головний редактор PRAGMATIKA.MEDIA Костянтин Ковшевацький

Почалася зустріч професіоналів із презентації компанії Signify (у минулому Philips Lighting). Сьогодні саме ця компанія є світовим лідером із виробництва світлотехнічного обладнання. Директор ТОВ «Сігніфай Україна» Олексій Шершень поділився думкою про те, що, незважаючи на величезний досвід компанії (понад 130 років), для розвитку архітектурного світла саме в Україні важливо мати відкритий діалог з українськими архітекторами та дизайнерами, оскільки саме вони є джерелом ідей і концепцій.

Директор ТОВ «Сігніфай Україна» Олексій Шершень

Олексій поділився прикладами реалізованих компанією проєктів, щоб присутні змогли оцінити як різноманіття можливостей Signify, так і специфіку підходів до архітектурного світла в різних країнах. Чи ви знали, що більшість стадіонів, сертифікованих UEFA, освітлені приладами Philips? Немає таких сфер, до яких концерн не виявляв би інтерес.

«За допомогою світла можна покращити вигляд будь-якого міста. Воно здатне впливати на сприйняття будь-якого об’єкта. Давайте робити світ світлішим», — підсумував Олексій Шершень

Свідченням того, що це можна здійснити, стали продемонстровані під час презентації об’єкти в Шанхаї, Китаї, Південній Кореї з дивовижним світловим дизайном, створеним за допомогою обладнання Philips.

Юрій Береговський, провідний спеціаліст з архітектурного світла та інтелектуальних рішень компанії Signify

Естафету прийняв провідний спеціаліст із архітектурного світла та інтелектуальних рішень Signify Юрій Береговський. Він ознайомив гостей з унікальною розробкою Philips — віртуальною лабораторією архітектурного освітлення. По суті, це цифрова платформа, де відтворені різні види просторів і приміщень, включно з вулицями, парками, будівлями, дорогами, об’єктами HoReCa, житловими інтер’єрами, холами й лобі, фасадами, інженерно-технічними спорудами тощо. Ними можна віртуально прогулятися, моделюючи різні сценарії освітлення, оцінюючи, наскільки точно модель корелює з реальним об’єктом.

«Світло — це не тільки те, завдяки чому ми один і той самий об’єкт сприймаємо по-різному залежно від його інтенсивності, напрямку та кольорового наповнення. Світло — це те, на що реагує наш мозок», — наголосив Юрій

Учасники дискусійної панелі. Зліва направо: Костянтин Ковшевацький, PRAGMATIKA.MEDIA; Микола Морозов, archimatika; Анна Іскіердо, AIMM Group; Дмитро Аранчій, Dmytro Aranchii Architects і Жанна Кисельова, JK Lab

Перейшовши до дискусії, головний редактор PRAGMATIKA.MEDIA Костянтин Ковшевацький попросив учасників поділитися насамперед тим, що для них самих означає застосування світла у професійній діяльності та наскільки, власне, кожен зі спікерів задіює світло у своїй практиці.

Ось кілька ключових тез:

«Світло для мене — це насамперед функція у просторі. І мені хочеться, щоб у нас вона працювала, і працювала правильно», — архітектор Микола Морозов, керівник кріейторського відділу та Junior Partner компанії archimatika.

Архітектор Микола Морозов

«Світло — небезпечна дорога, ступивши на яку неправильно, можна залишити «яскравий слід в історії». У цьому аспекті завжди слід вдаватися до допомоги професіоналів: із цією функцією вони працюють красиво й не припускаються помилок», Анна Іскіердо, AIMM Group.

Архітектор Дмитро Аранчій

«Для нас світло є, безумовно, важливим. Водночас форма і функція також. Ми намагаємося дуже акуратно підходити до роботи з цим інструментом, щоб не наробити помилок, не нашкодити», — архітектор Дмитро Аранчій, Dmytro Aranchii Architects.

Костянтин Ковшевацький і архітектор Жанна Кисельова

«Без світла не буде архітектури та взагалі нічого. Тому, проєктуючи щось, я насамперед думаю про нього. Вірю, що світлом можна і поліпшити проєкт, і виправити. Ставлюся до нього як до певної першорядної речі. А оскільки світловий дизайн є продуктом людської діяльності, то до нього потрібно підходити з тією ж тенденцією, що й до гігієни тиші, тобто має бути і гігієна світла», — архітектор Жанна Кисельова, JK Lab.

Архітектор Олександр Кучерявий

Торкнулися і особливостей національного сприйняття світлового дизайну. Виходячи з професійного досвіду, учасники обговорення зійшлися на думці, що якщо раніше українці любили яскраві, суцільно залиті світлом рішення, то зараз поступово фокус зміщується в бік камерних акцентних сценаріїв.

Дизайнер Юрій Зименко та Ігор Чуйков

«Подібний дизайн я колись уперше побачила в Японії, і мені він дуже сподобався, — згадує Анна Іскіердо. — Світло — один із інструментів, який дозволяє виявити архітектурний об’єкт у темний час доби. Грамотного підсвічування у нас не вистачає. Добре, що яскраве висвітлення відходить».

Архітектори Олександр Прокопов, Галина Нікуліна, Вікторія Альохіна та дизайнер Міла Шаршова

Микола Морозов на це відповів словами свого іноземного колеги: «Усе, що у вас відбувається, є відображенням вашого соціуму». І додав: «Дивитися на Захід треба, але це аж ніяк не означає гнатися сліпо за їхнім досвідом, треба переймати те, що підходить нам. Я вважаю, що ми йдемо правильним шляхом».

Леся Благая та архітектор Альона Жернова

Жанна Кисельова, згадуючи роботу над Грецьким парком в Одесі спільно з компанією Expolight, зазначила таке: «Круто бачити, як все змінюється. Коли сім років тому ми тільки розпочали проєктування освітлення парку, я навіть слабо собі уявляла, що таке кельвін. Із того часу помітно набралася знань. Скажу, що, безумовно, світлотехнічний бік проєкту можна віддавати на аутсорс, але важливо й самому розбиратися в питанні, щоб правильно комунікувати зі світлодизайнером і отримати в підсумку потрібний результат».

Архітектор Славік Гайворонський

Підбиваючи підсумки зустрічі, Олексій Шершень сказав, що виявив твердий ґрунт для діалогу фахівців зі світла з архітекторами, а компанія Signify як виробник, що технологічно розуміє, які завдання перед ним стоять, готова допомогти в реалізації будь-якої функції, котру несе світло.

 

Текст: Надія Богата