Що спільного у знаменитих художників Едварда Мунка, Б’ярне Мелгарда й архітекторів легендарного бюро Snøhetta?

Ви скажете, що всі вони з Норвегії… Але не лише батьківщина об'єднала їх.

Ось уже кілька років архітектурне бюро розробляє проєкт маєтку із зухвалим дизайном для ексцентричного Мелгарда, який претендує на лаври «другого Мунка».

Епатажний Б’ярне Мелгард

Б’ярне Мелгард народився в Сіднеї 1967 року. Його батьки — норвежці за походженням — після перебування в Австралії повернулися до Осло, де й пройшло дитинство майбутнього художника. Закінчивши Норвезьку національну академію образотворчих мистецтв, він продовжив навчання в Рейксакадемії в Амстердамі та в голландській Академії Яна ван Ейка в Маастрихті. Після закінчення навчання Мелгард перебрався до Нью-Йорка і почав створювати свої епатажні та суперечливі інсталяції, ідея яких заснована на субкультурах S&M та хеві-метал.

Даша Жукова на кріслі Мелгарда. Британська преса звинуватила у расизмі і світську левицю

Скандал супроводжував не лише його першу виставку в Нью-Йорку у 2000 році, коли Мелгард продемонстрував публіці скульптуру, що зображує двох мавп у процесі парування. Ще більший резонанс у суспільстві викликав його об’єкт, створений у 2014 році й охрещений світовими ЗМІ «расистським кріслом».

Інсталяція була сидінням, виконаним зі скловолокна, опорою якому служить скульптура у вигляді афроамериканської дівчини в неоднозначній позі. На своє виправдання художник заявив, що він лише переробив ідею Аллена Джонса, який створив наприкінці 70-х цілу серію меблів із напівголими манекенами. За подібні вибрики одне з лондонських видань назвало бунтаря «найвідомішим норвезьким художником із часів Едварда Мунка».

Мелгард у процесі створення нового шедевра у своїй студії у Нью-Йорку

Нині Мелгард пише полотна в ключі експресіонізму, які часто містять текстові меседжі. А також планує переселитися з кам’яних джунглів Нью-Йорка на історичну батьківщину — до Осло.

Думка про повернення до Норвегії відвідала Б’ярне Мелгарда ще 2011 року. Він зв’язався з бюро Snøhetta для реалізації власної ідеї будинку під їхнім чуйним керівництвом. Протягом 7 років художник і архітектори обмінюються ідеями, скетчами та візуалізаціями маєтку, в якому, за словами художника, він «житиме, творитиме і планує померти».

Макет будівлі від бюро Snøhetta

Макет будівлі від бюро Snøhetta

Простір, у якому створюють «Будинок для смерті»

Деталі макету будівлі від бюро Snøhetta

Офіс норвезьких архітекторів, де на стендах розвішаний роздрукований дизайн-проєкт

Робоча назва проєкту майбутнього маєтку серед дизайнерів бюро звучить як «Будинок для смерті». Архітектори врахували всі побажання Мелгарда і зовсім недавно опублікували на своєму офіційному сайті результат усіх цих років роботи. Майбутній особняк художника — чорна кристалічна структура з містичними символами на фасаді, що спирається на колони у вигляді зооморфних істот. Футуристичний, масштабний, складний — особняк вразив публіку… і спричинив черговий скандал!

Майданчик під будівництво будівлі лежить у західній частині острова Осло, на ділянці під назвою «kikkut», де розташований старовинний маєток знаменитого колеги Мелгарда — Едварда Мунка.

Архівний знімок, на якому видно історичні споруди вілли та майстерні Едварда Мунка, а також позначене місце, де заплановано будівництво «Будинку для смерті»

Громадськість висловила рішучий протест із приводу зведення ультрасучасної вілли Мелгарда поруч із будівлею кінця XIX століття і подала позов до суду, очікуючи на заборону будівництва. Опозицію очолила спільнота художників Осло, яка заявила, що місце, де жив і працював Мунк протягом 30 років, має зберегтися у первозданному вигляді як частина культурної спадщини Норвегії.

Макет особняка

Найближчими тижнями буде винесений вирок у справі, і якщо суд ухвалить відмовити Б’ярне Мелгарду та бюро Snøhetta у дозволі на реалізацію проєкту, то він так і залишиться на рівні візуалізацій. Один із співзасновників Snøhetta так прокоментував ситуацію журналістові американського видання: «Якби в нашому суспільстві не існувало протилежних поглядів, пов’язаних зокрема із цим проєктом, це могло б свідчити про невігластво норвежців.