Вікторія Якуша та її бежевий. Sadolin: Обережно, пофарбовано!

/ Інтер'єр /

«Обережно, пофарбовано!» — це серія матеріалів, створених спільно з брендом SADOLIN, який входить до концерну AkzoNobel і є провідним світовим виробником фарби найвищої якості. У цьому проєкті ми розмовляємо про колір у контексті особистої історії з провідними українськими дизайнерами. 

Коли мова зайшла про бежевий — героїню визначили миттєво й без варіантів. Утім, у розмові з Вікторією Якушею ми не обмежилися лише бежевим, а зайшли в коричнево-земляну палітру. Чому саме ці відтінки важливі зараз — знає The Global Aesthetic Center. Кольором 2020 р. він назвав Brave Ground — теплий землистий відтінок, у якому читається спокій, надійність і повага до природи. Дизайн Вікторії Якуші існує поза трендами, вона йде власним шляхом, спираючись на українську автентику та осмислюючи давні традиції в розрізі мінімалізму й емоційної лаконічності.

Вікторія Якуша — один із головних амбасадорів українського дизайну у світі. Вікторія заснувала власну мультидисциплінарну студію у 2006 р., а 2019-го відкрила власну галерею живого дизайну в Брюсселі (Бельгія).

Вікторія Якуша. Фото: Babeth Albert

Команда Yakusha Design створює архітектурні проєкти, інтер’єри, а також розвиває лінійку колекційного дизайну Faina, в якій є меблі, декор, освітлення й аромати для дому. Саме предмети Faina зробили бренд упізнаваним у світі. Наприклад, нова робота Вікторії — торшер Soniah — на початку цього жовтня була представлена в Мілані в рамках Milano Design City. Він став частиною виставки Guiltless Plastic, де італійська галеристка Россана Орланді зібрала 25 об’єктів на тему екологічної дружності та нових матеріалів.

 

Пасочки з піску

Один із яскравих спогадів мого дитинства — канікули, які я проводила в селі у бабусі. Там були безкраї зелені території, ставки. Ми весь час були на вулиці: будували халабуди, лазили по деревах і пасли кіз. У цей час мені прищепилася любов до природи й водночас любов до традицій. Ми завжди святкували Трійцю, Івана Купала, і це було гарно та колоритно.

Переконана, що навіть зараз моя енергія — це заряд, який я отримала в дитинстві. Час, безтурботно проведений на природі, коли ти пізнаєш світ тактильно, дорогого вартує.

Меблі від Faina: стіл Ztista, стільці Toptun, диван Pampukh. Фото: Vova Klever. Стиль: Nastja Savchenko

Цей же заряд дитячої свободи я хочу дати своїм дітям. Для мене важливо, щоб улітку вони наїлися ягід, наплавалися, багато часу провели на сонці. Щоб це було повноцінне перебування в літі, а не «завантаження» книжками, відеоіграми чи культурними заходами.

 

Несхожий ні на що беж

Коли іноземці бачать предмети Faina на міжнародних виставках, вони не розуміють, український це дизайн чи якийсь іще. Тому що в їхній голові немає такої ніші — «український дизайн». Фраза, яку доводиться чути найчастіше: «Ви ні на що не схожі». Де б не проходила виставка, реакція саме така. Цей коментар говорить про те, що України досі немає на світовій дизайн-мапі. Ми багато зробили, щоб вона там проявилася, і для деяких людей це вже сталося. Але не на рівні масової свідомості, до такого ще далеко. Зараз нас сприймають просто інакшими, і ця відмінність приваблює.

Я постійно думаю про глобальні цілі, саме вони для мене є первинними. Мені нецікаво створювати маленьку та затишну квартиру для однієї людини. Так, я була б рада, що зроблю щасливою цю людину, але мої думки й амбіції мають інший масштаб.

Предмети Faina: світильник Strikha, стільці Toptun, ваза Bandura, на стіні гобелен Center of the Earth. Фото: Vova Klever. Стиль: Nastja Savchenko

Предмети Faina: стіл Ztista, ваза Kumanec. Фото: Vova Klever. Стиль: Nastja Savchenko

Один із наших проєктів — дизайн-експедиція «Земля надихає», коли у 2018 та 2019 рр. ми привезли до України дизайнерів і топових журналістів з усього світу, щоб показати їм старовинні ремісничі техніки. Цей проєкт потужно спрацював на імідж України. Ми розповіли світові про нашу культуру. Faina із самого початку була створена саме для того, щоб зробити український дизайн трендом, популяризувати його. Це не про моє особисте его, а про велику місію, яка мотивує нас рухатися та рости.

 

Колір землі

Уже більш ніж півроку ми з родиною живемо в Бельгії. Це розмірена країна, іноді навіть надто спокійна для мене. Саме тут я відчула особливий зв’язок із землею. Раніше надихалася природою, але садівництво чи городництво мене не приваблювали. А в Бельгії почалися різні думки на цю тему. Таке відчуття, що це проявляється ген землеробства, який завжди був усередині, але дрімав. Цікаво, що в Бельгії інша земля — її колір більш рудий. А звичні для нас буряки чи гарбузи тут вважаються чимось особливим і коштують досить дорого.

У Бельгії інша земля — її колір більш рудий

Свою любов до рідної української землі я втілила в нішевій лінійці ароматів для оселі, яку ми запустили у Faina. Це три різні, але багаті й унікальні за своєю природою аромати: Mochar, Cvit, Polyn. Для мене вони — запах дому.

Polyn — нішевий аромат для дому від Faina

Polyn, Mochar, Cvit — нішеві аромати для дому від Faina

Нейтральне тло

Люблю бежевий — це благородний і вдячний колір. Ти можеш зробити його теплішим, холоднішим чи абсолютно нейтральним. Я віддаю перевагу нейтральному бежевому, в якому не відчувається жовтого, червоного чи зеленкуватого. Цей колір не чіпляє та не дратує. Бежевий ідеально підходить для «моноінтер’єрів», які я обожнюю створювати. Називаю так проєкти, де все витримане в одному відтінку, а гра відбувається за рахунок фактур і матеріалів.

Віддаю перевагу нейтральному бежевому, в якому не відчувається жовтого, червоного чи зеленкуватого

Предмети від Faina: лава Pampukh, гобелен Center of the Earth

Гарний бежевий відтінок не так просто знайти. Жовтизна, що з нього випинається, руйнує ефект нейтральності. Згадую історії з 90-х, коли репутація бежевого помітно постраждала. Клієнти хотіли інтер’єри кольору «капучино», «кава з молоком» або ще якихось настільки ж безглуздих назв. Виглядало це «колгоспно», тому що відтінки бежевого та поєднання були підібрані неграмотно і створювали ефект претензійної дешевизни. Колір, із яким ми працюємо зараз, — зовсім інший бежевий.

 

Пісочний годинник

У мене четверо дітей — це впливає на спосіб життя та на роботу. Доводиться організовувати свій день таким чином, щоб багато поєднувати. Я тримаю в голові стільки завдань, що іноді мені здається, що там ціла бібліотека. Мама, креатор, бізнесмен — доводиться одночасно перебувати в різних вимірах. Я можу бути в садку, потім заскочити в магазин, купити щось для дому й паралельно думати про наступну колекцію Faina й робочі процеси: відвантаження чи якусь ситуацію на будівництві.

Діти додають фокусності. Навіть коли ти спокійно сидиш і читаєш, це нічого не означає. Боковим зором, третім оком ти відчуваєш, де зараз твоя дитина, що з нею відбувається — все це без напруження, на підсвідомому рівні.

Наявність дітей змінює ставлення до часу та роботи. Тому що час, проведений із дітьми, безцінний. І якщо ти замінюєш його на роботу, вона має бути дуже значущою, потрібною комусь, а не тільки для милування собою чи самоствердження. Кожен твій крок повинен мати велику аргументацію.

Faina House — галерея живого дизайну в Брюсселі. Фото: Koen Van Damme

Це велике щастя — мати чотирьох прекрасних дітей. Я багато чому в них навчаюся. Вони змушують переглянути цінності, роблять моє життя більш усвідомленим. Їм потрібна щаслива мати. Я з тих матерів, які прищеплюють дітям самостійність настільки рано, наскільки це можливо. Я запитую: «Яке твоє рішення? як ти думаєш? чого б ти хотів?».

Я не «мама-квочка», але беру участь у всіх процесах. У нас немає няні, мені цього не хочеться. Моїй молодшій дитині менше року, вона з’явилася у мене в більш зрілому віці. Це інакше, ніж було з першим, зараз я усвідомлюю цінність кожної миті. Хочеться кайфувати, і є енергія, щоб поєднувати материнство, роботу, нові проєкти.

 

Крафтовий бежевий

Давайте будемо чесними: Україна — це не країна з багатовіковою історією налагодженої меблевої промисловості. Через історичні перипетії чіткої побудованої структури у нас не було ні в чому. Все, що вибудовувалося, — відбиралося, руйнувалося, відроджувалося й руйнувалося знову. Ми весь час були в стані «тут і зараз». Я творча людина, а не промисловець.

Вибудовувати свою меблеву фабрику з нуля — не те, чим мені хотілося б займатися. Я починала як дизайнер інтер’єрів, а потім з’явилася Faina як моя місія. Це була відповідь на внутрішнє бажання представити Україну та свої думки в дизайні. Тому я обрала крафт і ручне виробництво.

Предмети Faina живі, вся наша філософія полягає в цьому

Ключове значення для мене відіграють почуття, чуттєвість, відчуття. Предмети Faina живі, вся наша філософія полягає в цьому. Сьогодні людина оточила себе безліччю речей, і з ними все чудово, мабуть. Але в цьому потоці ми втрачаємо зв’язок із собою, своїм умінням відчувати. Мені цікаво те, що могло б змінювати людей, робити їх кращими, привносити в їхнє життя унікальність.

Фото: Babeth Albert

Мені подобається, що в цьому є частка неідеальності, ми в Faina та Yakusha Design не зводимо досконалість у культ. А віримо в живе і справжнє — живий дизайн.

 

Текст: Надія Шейкіна