Wild wonder від Sadolin. Колір, що народжує дива

Останні десятиліття кольорові тренди у всьому світі поступово зміщуються в бік нейтральної гами. Офіційним відтінком 2023 року, на думку спеціалістів компанії Sadolin, має стати колір, що демонструє вершину цієї тенденції. Колір Wild wonder, або «насіння, що породжує дива», ніби створений самою землею. А простір, що збагачується палітрою з його похідних, здатний створити міцний зв'язок із природою й відновити у господаря дому відчуття гармонії та рівноваги. Традиційно про колір року 2023 від Sadolin спілкуємося з експертами в галузі дизайну та мистецтва.

© Akzo Nobel

«Книги сорокових років великі. Коричневі, зелені, бежеві. Відтінки землі та поганого друку. У часи відновлення люди мали чимось заповнити згарище, воліли стін, цілком створених із паперу… Приходили часи змін… На геологічному розрізі наших книжкових полиць — різнокольорові томи, за якими визначається шар шістдесятих. Наразі палітурки потьмяніли. Бежевий із рожевим, бежевий із зеленуватим, бежевий із блакитним — мутні, як очі схиленого старця…».

Це уривок із книги польського графіка та прозаїка Марціна Віхи. У своїй роботі «Речі, яких не позбувся» він ностальгує за втраченим: за людьми, які пішли із життя, предметами, що втратили свою новизну, епохами, що поступилися місцем прийдешньому. Ми пам’ятаємо людей, поки здатні їх описати, точніше, близькі нам люди доти знаходяться поруч, доки нам вдається створювати їхній доскональний опис, вважає Віха. Як письменник він чіпляється словами за сторінки, фіксуючи спогади, ніби намагаючись утримати минуле. Як художник він звертається до кольору, щоб створити із цим минулим потужну емоційну асоціацію.

© Akzo Nobel

Саме таким методом користується будь-який архітектор, скульптор, митець. Створюючи простори, предмети, полотна, майстер здатний «відкрити портал» в інші місця та відрізки часу. І для встановлення зв’язку з ними колір дійсно є сильним інструментом. І хоча сьогодні ми живемо аж ніяк не в епоху «поганого друку», проте так само потребуємо справжніх, теплих барв, у які занурював свої спогади польський письменник.

«У всьому світі наразі застосовують палітри, близькі до природних відтінків, — розповідає артдиректорка салону Davis Casa Фаїна Єренбург.

Фаїна Єренбург

Визначення актуального кольору року — процес, який потребує глибокого вивчення соціального, економічного та культурного запитів суспільства. Кожного року фахівці компанії фарб Sadolin разом із міжнародним ком’юніті архітекторів, дизайнерів, художників, психологів і представників суміжних дисциплін влаштовують триденний брейншторм, щоб обмінятися висновками зі своїх досліджень і знайти рішення, яке б відповідало загальному настрою часу.

«Україна наразі знаходиться у стані війни, постковідні Європа й Америка не можуть похвалитися хорошою психологічною реабілітацією після майже дворічного карантину, — пояснює Фаїна Єренбург, — тому актуальні кольорові тренди цілком виправдані та передбачувані, вони націлені на заспокоєння нервової системи та накопичення енергії». Так, на думку Global Aesthetic Center — спільноти експертів, об’єднаних брендом Sadolin, відтінком 2023 року має стати Wild wonder. Про що говорить цей колір і який вплив він має на психічно-емоційний стан людини? Чи здатний він створити той самий портал до втрачених місць і часів? І яким чином, оточуючи себе «правильними» предметами, фактурами й матеріалами, відновити відчуття дому та єднання з природою?

© Akzo Nobel

Колір землі

Винниківський ліс, що розтягнувся на пагорбах Львівського плато. Тут розташовані Медова печера та знаменита історична й природна пам’ятка «Чортові скелі». На березі Винниківського озера в оточенні величезного зеленого масиву, де ростуть звичайні та гірські сосни, японські модрини, смереки та червоні дуби, розмістився курортний комплекс Emіly Resort із рестораном Terra, інтер’єр якого створювали дизайнери Володимир Непийвода та Дмитро Бонеско, засновники YOD Group. Вони вважають, що для створення гармонійного простору важливо враховувати культурний контекст, навколишній ландшафт і обов’язково — характер природного світла. Надихаючись спектром відтінків хвойних і листяних дерев, дизайнери знайшли кольорове рішення для проєкту. Інтер’єр ресторану ввібрав у себе барви густих соснових крон, пісочно-сивих очеретів на березі озера, вигорілих трав, овечого хутра, пухкого лісового ґрунту після дощу.

«Поєднувати кольори, які підказує сама природа, — це як застосовувати інструмент Eyedropper у Photoshop, але в масштабах реального життя», — іронічно підмічають дизайнери. Така взаємодія внутрішнього та зовнішнього середовищ створює особливий настрій. «Для ресторанів, готелів і кав’ярень важливо не стільки підбирати відтінки, меблі, декор або фактури, скільки формувати атмосферу, знаходячи між усіма елементами певний баланс. Важливо розповідати історію та занурювати в неї гостей», — пояснює Володимир. «Природні фактури і натуральні кольори пасують до затишних і спокійних закладів, у які хочеться повертатися», — розповідає Дмитро.

Дмитро Бонеско та Володимир Непийвода

Шум вітру чи голосний спів птахів, аромати цитрусових дерев або солоного моря, скелі чи квітучі поля за вікном — від цього залежить, які барви, аромати та звуки «забере» собі інтер’єр. Неможливо переоцінити вплив навколишнього ландшафту на самопочуття та навіть здоров’я людини. Тож і атмосфера у внутрішньому просторі залежить від того, де розташований будинок, у якому природному середовищі. Але і посеред бетонних джунглів можна створити затишний зелений архіпелаг.

«Впускайте елементи природи у свій дім, — спонукає Фаїна Єренбург, — дерево, глину, каміння». На думку Єренбург, житло оживає зі створенням флористичних композицій, бо вони викликають стійкі асоціації та занурюють людину в той емоційний досвід, де вона відчувала себе щасливою. «Це дужа цікава, тонка та творча справа, — пояснює Фаїна, — дивлячись на букет, згадуєш шурхіт листя, перший сніг чи спів цикад».

© Akzo Nobel

Юрій Мирко, скульптор, співзасновник української творчої майстерні GORN Ceramics, вважає, що меблі, посуд, текстиль, художні твори з природних матеріалів мають потужну енергетику, і чим більше в домі таких речей, тим більш позитивною буде атмосфера. «Якщо речі не куплені в супермаркеті, а створені майстрами з любов’ю до своєї справи, — каже Юрій, — вони будуть буквально заряджати простір, робити його максимально комфортним і затишним».

Юрій Мирко

Дизайнерка та художниця Ліна Федоренко вважає, що контакту з природою в інтер’єрі можна досягти навіть без букета на столі. І важливу роль у цьому відіграє саме колір. У відтінку Wild wonder від Sadolin поєднані барви природи. Тут і подих морозного серпанку, і оксамит моху, і переливи колосся стиглого вівса, і відблиск сонця на золотистій соломі. Це складна та елегантна похідна від бежевої палітри, що балансує на межі між сірим, вершково-жовтим і ніжно-оливковим. Експерти компанії називають цей колір «насінням, що породжує дива».

Ліна Федоренко

На зв’язок бежевого кольору з природою вказує його назва: французьке слово beige походить від латинського beaticus. Бетикою метонімічно називали провінцію Іспанії, де виготовляли шерсть особливого роду світло-пісочного відтінку. Італійське bigio означає натуральний колір вовни

© Akzo Nobel

Друга шкіра

У формулі взаємовпливу простору та споживача постійною величиною Юрій Мирко вважає все-таки людину. Це вона створює та заряджає атмосферу, а не навпаки, мовляв, не місце красить… Для Юрія створення гармонії пов’язане не тільки з поєднанням предметів, фактур і матеріалів, але й з енергетикою самої людини. Майстерня, у який він працює, наповнена його власними думками, почуттями, мріями, емоціями, мантрами.

«Я намагаюся не пускати сюди неприємних людей і не вести якихось негативних розмов», — пояснює Мирко. Юрій вірить, що, наділяючи житло або творчу майстерню своїм внутрішнім світлом, можна зі звичайної кімнати зробити щось чарівне. І це будуть відчувати й інші люди, які приходять у дім. «Колиcь ми з дружиною жили в селі на Полтавщині, у нас була невеличка хата, — розповідає Мирко, — піч, глиняна підлога, дуже прості меблі, які я зробив власноруч, — ззовні сарай, але наші гості завжди були вражені атмосферою». Цю думку поділяє і Ліна Федоренко. «Простір може стати справжнім місцем сили, — запевняє Ліна, — особливо якщо він створений генієм».

«Ретельно добирайте предмети у свій дім, особливо зараз, — радить Фаїна Єренбург, — акцентний предмет у будинку — це предмет-маніфест, і ним не можна зловживати. Будь-який фокусний елемент може бути лише за умови загального спокійного фону. Якщо все у вашому інтер’єрі кричатиме, то акцент ніхто не почує — він любить тишу». «Акцентним предмет стає тоді, коли для цього створені умови», — вважає Ліна Федоренко. Насамперед це стосується обраного місця та навколишнього тла. «Можна створити сценарій руху погляду, сценарій емоційного сприйняття, який за допомогою кольору, напевно, зробити найлегше», — зауважує Ліна.

© Akzo Nobel

Колір дійсно здатний впливати на емоції, бо так влаштований людський мозок. «Якщо людині не пасує колір простору, це може викликати серйозні проблеми та навіть захворювання: зниження імунітету, роздратованість, безсоння, тривожні розлади, — розповідає Фаїна Єренбург, — чим більш спокійною буде гама наших інтер’єрів, тим більше шансів стабілізувати нервову систему».

У пошуках кольору 2023 компанія Sadolin cфокусувалася на питаннях ментального здоров’я. В умовах стресу та інформаційного перевантаження у людини виникає бажання позбутися всього зайвого, що можна вважати своєрідним синонімом оголення. У такому разі колір, який сприятиме «визволенню» й очищенню, має бути протилежністю до візуального шуму. Невипадково один із відтінків бежевого має назву nude, що буквально означає «оголений», тобто чистий, природний, натуральний. Саме такі властивості має Wild wonder.

© Akzo Nobel

Доповнюючи цей базовий колір, фахівці Sadolin розробили 4 палітри для дизайнерів. Усі вони відрізняються за емоційним впливом. Так, кольорова гама The Lush («Соковитість») — це історія, яка розповідає про природні багатства планети, пропонуючи прохолодні відтінки лісів, полів, садів і парків. Така палітра допомагає створити в інтер’єрі атмосферу сімейного затишку. Палітра The Buzz («Дзижчання») складається з теплих кольорів: ніжно-пудрових, рожевих, молочних, рудих, і ніби відсилає до стиглих плодів, фруктів і ягід. Така гама у просторі налаштовує на спілкування й відкритість. Обираючи барви для The Raw («Сировина»), експерти з кольору надихалися первісними природними фактурами та грубими натуральними матеріалами. В цій палітрі звучать відтінки дерева, кориці, каміння та піску.

Застосовуючи в інтер’єрі такі фарби, можна створити простір, що спонукатиме до творчої роботи. Холодні кольори The Flow («Потік») нагадують барви моря, гірських схилів чи ранкового туману. Це історія про рівновагу та спокій, який знаходить людина у своєму домі та в оточенні природи. Використовуючи гаму натуральних пастельних відтінків, можна створити не перевантажений і водночас дуже емоційний простір, який стане для власника комфортним, як друга шкіра. «Інтер’єри й архітектура відповідатимуть на запит зцілення тоді, коли цей запит буде вербалізовано, — вважає Ліна Федоренко, — адже задача архітектури та мистецтва — діалог». «Змінюючи інтер’єр, людина змінює власне життя», — впевнений Юрій Мирко.

Фото: Elizabeth Lies / Unsplash

Колір ностальгії

У 1981 році француженка Анна-Марія Беретта створює своє перше бежеве двобортне пальто — культову модель MaxMara номер 101801. Пізніше Томас Барбері презентує тренч із габардину світло-верблюжого кольору, що також стане іконою. Актуалізуючи відтінок Camel вже у XXI столітті, сучасний італійський дизайнер модного дому Burberry Рікардо Тіші присвячує класичній палітрі одну зі своїх останніх колекцій, символічно повертаючись до коріння. Таким чином, до кольору звертаються і для того, щоб створити міцний зв’язок з історією, сімейною справою, традицією.

Відтінки жовтого, бежевого та коричневого — це старі сімейні фото, улюблені кінострічки та колекційні ретроавтомобілі. Це кольори ностальгії, що відсилають до речей без віку. Без минулого не буде майбутнього, і саме тому, працюючи над пошуком актуального відтінку року, експерти Sadolin ретельно вивчають попередні палітри та їхній вплив на майбутні колористичні тенденції. У своєму дослідженні вони дійшли висновку, що більше 20 років кольорові тренди зсуваються в бік нейтральних природних відтінків. Wild wonder став кульмінацією цієї тенденції.

© Akzo Nobel

Об’єднати часи та людей можуть не тільки відтінки, але й форми та окремі предмети, які стають своєрідними комунікаторами через мову мистецтва. «Художник передає, транслює енергетику, втілює її у свій витвір, — вважає Ліна Федоренко, — я люблю історію, старовинні речі, незвичайні предмети, але тільки людина здатна вкласти в них якийсь особливий сенс. Навпаки не працює. Оберегом предмет стає тоді, коли має для людини певний сенс».

Юрій Мирко розповідає, що нерідко його клієнти стають друзями, тому що їм цікаво більше знати про автора, який створив предмет, що їх надихає. «Це не звичайна купівля-продаж, — пояснює Юрій, — а обмін енергіями. Я працюю та щось вкладаю у свою роботу. І це ціла історія. Коли дивишся на якусь картину чи витвір художника, може здатися, що його легко зробити, але за однією такою роботою може бути ціле життя».

© Akzo Nobel
© Akzo Nobel
© Akzo Nobel
© Akzo Nobel

Звичайно, матеріальні речі не творять дива, але вони можуть стати носіями дуже важливих сенсів, якими їх наповнює митець. Вони проростуть, як насіння, передаючи енергію творця. Простори, предмети та кольори резонують із тим, що існує далеко або, на жаль, є втраченим. Видається, ніби в цьому є щось магічне чи релігійне, але насправді так працює сила любові та сила мистецтва. Марцін Віха абсолютно правий: «Ми пам’ятаємо людей, поки здатні їх описати, точніше, близькі нам люди доти знаходяться поруч, доки нам це вдається».

Переглянути статтю у форматі PDF:

 

Читайте також

Еміль Дервіш і ультрамарин. Sadolin: Обережно, пофарбовано!

Колір йоду та YOD Group. Sadolin: Обережно, пофарбовано!

Вікторія Якуша та її бежевий. Sadolin: Обережно, пофарбовано!