Видовищніше, ніж фонтан Бурдж-Халіфа
Роботи з реконструкції Музею історії запорізького козацтва, що проводяться в рамках комплексної реновації Національного заповідника «Хортиця», ще продовжуються, а українська історія вже оживає суворо за розкадом у проєкціях Expolight. Прем’єра світлового шоу під назвою «Трансформація крізь історію» відбулася в серпні цього року, її було приурочено до Дня Незалежності України.
Головним референсом від замовника був музичний фонтан, розташований поряд із хмарочосом Бурдж-Халіфа в Дубаї — видовищна конструкція з висотою струменів, що сягають 150 м, у системі якої використовуються 6600 точкових і 25 кольорових прожекторів, а також газові форсунки та димогенератори, які створюють ефект вогню та диму. Складний мікс води, світла, музики, диму та вогню утворює виставу, від якої неможливо відірвати погляд і яка щодня збирає глядачів біля найвищої будівлі у світі. Саме такого ступеня привабливості заповідника «Хортиця» для туристів хотів досягти за допомогою світлового шоу замовник.
Завданням було створити одночасно інформаційну та розважальну іміджеву інсталяцію, яка завдяки своїй унікальності у світових масштабах стала б одним із нових візуальних символів Хортиці і магнітом для українських та іноземних туристів.

Щоб скерувати погляди на воду, на розлив Дніпра, який після заходу сонця зникає в темряві, компанія Expolight вирішила освітити два величезні пороги, щоб вони теж стали носіями історії
Локація вирішує
Планку було піднято досить високо, але в Expolight люблять подібні виклики, тим більше, що другим референсом був власний проєкт компанії — голографічна статуя Будди в нью-йоркському «Будда-барі», яку замовник запропонував повторити, але в образі козака. Від цієї ідеї Expolight швидко відмовилися: «Проаналізувавши масштаб простору — дніпровський розлив, ДніпроГЕС, ми зрозуміли, що яку скульптуру тут не встанови, вона не буде пропорційною місцевості», — розповідає керівник компанії Expolight Микола Каблука.
Рішення підказав ландшафт і панорамні види, що відкриваються з північної частини острова. Поруч із музеєм розташований штучний земляний пагорб — Курган Єдності, над яким майорить прапор України. Він був утворений під час будівництва музею в 1980-ті роки з ґрунту, що залишився після викопаного під будівлю котловану. Вже тоді проєктувальники оцінили видовий потенціал цієї ділянки: розмістивши пагорб на природній височині, вони додали ще біля десяти метрів висоти і збільшили тим самим радіус огляду, який склав понад десять кілометрів у всіх напрямках.
«Адже курган — це завжди про історію, про таємниці минулого, і логічним було за допомогою технологій, ЗD-мепінгу, ефектів колізії матеріалізувати те, що зберігає земля Хортиці»
Із пагорба видно греблю ДніпроГЕСу, панораму всього острова та широкого дніпровського русла. «У своїх проєктах ми завжди відштовхуємося від локації. Коли я вийшов на дах Музею історії запорізького козацтва, що є оглядовим майданчиком, а сам музей розташований на скелястому березі острова Хортиця, і побачив штучний пагорб, то мені спало на думку зробити так, щоб він розповідав історію.
Адже курган, нехай у цьому разі він і лише символ, бо був створений штучно, — це завжди про історію, про таємниці минулого, і логічним було за допомогою технологій, ЗD-мепінгу, ефектів колізії матеріалізувати те, що зберігає земля Хортиці», — розповідає Микола. Так Курган Єдності як домінанта простору з необхідним смисловим навантаженням та ідеальною геометрією на самому початку розроблення концепції перетворився на основний екран майбутньої інсталяції.

Микола Каблука: «Такого немає ніде у світі — жодної перманентної інсталяції із графікою, що малюється просто на небі»
Земля, вода і небо
Подальші міркування привели до ще однієї теми, яка допомогла створити багатовимірну структуру шоу та забезпечила його унікальність і масштабність: пагорб уособлює стихію землі, Дніпро — стихію води, а сакральність самого місця можна підкреслити проєкцією на небо.
«Щоб скерувати погляди на воду, на розлив Дніпра, який після заходу сонця зникає в темряві, ми вирішили висвітлити два величезні пороги — скельні виступи, сиві, потужні, вікові, щоб вони теж стали носіями історії», — продовжує розповідь Микола Каблука. Зробити відеопроєкцію в цьому випадку було технічно неможливо, тому виникла думка використати лазери та векторною графікою створити на кам’яних порогах анімацію, яка стане частиною шоу.
Наступний крок — проєкція відеографіки на небо — був із погляду реалізації дуже сміливою ідеєю. Але до брифу проєкту, нагадаємо, входила унікальність у світовому масштабі, а значить, виклик було прийнято без зайвих сумнівів. За словами Миколи Каблуки, «такого немає ніде у світі — жодної перманентної інсталяції з графікою, що малюється просто на небі».
Реалізувати задум вдалося завдяки розробленню Expolight суперпотужного лазера для проєкту Dnipro Light Flowers у Дніпрі, який світить у далечінь на десятки кілометрів. Експериментуючи тоді з лазером, Expolight взяли до уваги його можливості, щоб використовувати в майбутньому.
Пагорб уособлює стихію землі, Дніпро — стихію води, а сакральність самого місця пікреслили проєкцією на небо
Проаналізувавши ландшафт ділянки Хортиці поряд із музеєм, фахівці Expolight вирахували місце, де можна розташувати обладнання для створення проєкції на небо. Складність полягала в тому, що ефект порушується при віддаленні від точки лазера, але розташування оглядового майданчика на даху музею, його близькість до головного екрану — пагорба — трохи спростили завдання. Обладнання розташували біля підніжжя майданчика та запустили лазер над пагорбом у небо.
«Декораціями для шоу слугує сам ландшафт: острів, розлив, пороги, а всі елементи постановки зав’язані в єдину систему й підтримуються звуком», — розповідає Микола.
Шоу за розкладом
Ще одним важливим складником унікальності шоу є його перманентність — автоматичне увімкнення за розкладом, як і у випадку з музичним фонтаном Бурдж-Халіфа, але з іншими технологіями, які на постійній основі зазвичай не використовуються. Йдеться про 3D-мепінг у режимі щоденних трансляцій, який вимагає набагато серйознішого інженерного підходу, систем автоматизації та потужних серверів.
Саме таку інсталяцію Expolight розробили для Хортиці, і глядачі музичного фестивалю просто неба Zound 21, що проходив наприкінці серпня поряд із музеєм, на «Козацькому колі», стали її першою масовою фокус-групою. На оглядовому майданчику музею на світлове шоу «Трансформація крізь історію» одночасно може збиратися до 1000 глядачів. Розклад викладений на сайті музею й залежить від довжини світлового дня та карантинних реалій нашого часу.

«Декораціями для шоу служить сам ландшафт: острів, розлив, пороги, а всі елементи постановки пов’язані в єдину систему й підтримуються звуком», — розповідає Микола Каблука.
Персональна медіаісторія
Шоу на Хортиці має ще одну фішку — інтерактив. Прагнучи ввести в інсталяцію освітній момент, Expolight придумали зробити вебдодаток, який запускає коротке індивідуальне шоу на всі три носії. Відсканувавши на мобільний пристрій світловий QR-код, що з’являється, як тільки стемніє, на бетонному покритті оглядового майданчика, відвідувач потрапляє в додаток, де отримує запрошення запустити персональну медіаісторію та дізнатися корисну інформацію про Хортицю за чотирма категоріями: флора острова, його фауна, період козацтва та сучасність.

Відсканувавши на мобільний пристрій світловий QR-код, відвідувач потрапляє в додаток, де отримує запрошення запустити персональну медіаісторію й дізнатися корисну інформацію про Хортицю за чотирма категоріями: флора острова, його фауна, період козацтва і сучасність. Далі, зайшовши до категорії, відвідувач обирає з кількох опцій елемент, який йому цікавий, читає про нього й запускає 30-секундне шоу з трьома проєкціями та звуковим супроводом
Далі, зайшовши до категорії, відвідувач обирає з кількох опцій елемент, який йому цікавий, читає про нього й запускає 30-секундне шоу, яке містить всі три проєкції та звуковий супровід. Якщо ж QR-код відсканували й обрали медіаісторію для запуску одночасно кілька людей, програма автоматично створює чергу й повідомляє кожному глядачеві, скільки хвилин залишилося до початку його шоу, додатково попереджаючи вібро- та звуковим сигналом про старт. І світловий QR-код, і мобільний додаток — in-house розробки Expolight.
«Для нас завжди критично важливим в об’єкті є не просто естетика чи складні світлові технології, а посил, соціальний вплив. У цьому випадку нам вдалося додати ще й освітній момент, який краще засвоїться на тлі емоційного враження», — розповідає Микола Каблука.
Щоб досягти високого ступеня залучення та захопленості глядача, Expolight задіяли складні технологічні прийоми, кожен із яких по-своєму унікальний
Запорукою яскравих емоцій і видовищності, з якої ми розпочали цю розповідь, є імерсивність будь-якого шоу. Сучасному глядачеві недостатньо просто спостерігати за тим, що відбувається на сцені. Щоб його захопити, занурити в те, що відбувається, необхідно задіяти якомога більше візуальних і слухових рецепторів. Світлове шоу, створене Expolight, вражає глядача своїм масштабом і грою з природними стихіями. Під музичний супровід погляд глядача переходить із пагорба на скелясті пороги посеред Дніпра і в момент кульмінації шоу переноситься в небо.
Щоб досягти такого ступеня залученості та захоплення глядача, були задіяні складні технологічні прийоми, кожен із яких по-своєму унікальний. Це і проєкції на геооб’єкти, і векторна графіка на небі, і запуск індивідуального повномасштабного шоу з мобільного пристрою, і забезпечення роботи інсталяції в автоматичному режимі.
Приємно усвідомлювати, що локація світлового шоу, якому немає рівних у світі, — це Національний заповідник «Хортиця», а його творці — українська компанія Expolight, яка не втомлюється дивувати нас своїми проєктами.
Текст: Катерина Ошемкова