Перманентне світлове шоу на Хортиці. У постановці та виконанні Expolight

Видовищність — обов'язковий складник усіх масових проєктів, і історико-культурні — не виняток. Щоб привабити туристів на Хортицю, найбільший острів на Дніпрі площею 2,5 тис. га, який у буквальному сенсі є носієм історії України, команда, яка займається його відродженням, звернулася до фахівців зі складних рішень із гарантованим wow-ефектом — компанії Expolight.

Видовищніше, ніж фонтан Бурдж-Халіфа

Роботи з реконструкції Музею історії запорізького козацтва, що проводяться в рамках комплексної реновації Національного заповідника «Хортиця», ще продовжуються, а українська історія вже оживає суворо за розкадом у проєкціях Expolight. Прем’єра світлового шоу під назвою «Трансформація крізь історію» відбулася в серпні цього року, її було приурочено до Дня Незалежності України.

Головним референсом від замовника був музичний фонтан, розташований поряд із хмарочосом Бурдж-Халіфа в Дубаї — видовищна конструкція з висотою струменів, що сягають 150 м, у системі якої використовуються 6600 точкових і 25 кольорових прожекторів, а також газові форсунки та димогенератори, які створюють ефект вогню та диму. Складний мікс води, світла, музики, диму та вогню утворює виставу, від якої неможливо відірвати погляд і яка щодня збирає глядачів біля найвищої будівлі у світі. Саме такого ступеня привабливості заповідника «Хортиця» для туристів хотів досягти за допомогою світлового шоу замовник.

Завданням було створити одночасно інформаційну та розважальну іміджеву інсталяцію, яка завдяки своїй унікальності у світових масштабах стала б одним із нових візуальних символів Хортиці і магнітом для українських та іноземних туристів.

Щоб скерувати погляди на воду, на розлив Дніпра, який після заходу сонця зникає в темряві, компанія Expolight вирішила освітити два величезні пороги, щоб вони теж стали носіями історії

Локація вирішує

Планку було піднято досить високо, але в Expolight люблять подібні виклики, тим більше, що другим референсом був власний проєкт компанії — голографічна статуя Будди в нью-йоркському «Будда-барі», яку замовник запропонував повторити, але в образі козака. Від цієї ідеї Expolight швидко відмовилися: «Проаналізувавши масштаб простору — дніпровський розлив, ДніпроГЕС, ми зрозуміли, що яку скульптуру тут не встанови, вона не буде пропорційною місцевості», — розповідає керівник компанії Expolight Микола Каблука.

Рішення підказав ландшафт і панорамні види, що відкриваються з північної частини острова. Поруч із музеєм розташований штучний земляний пагорб — Курган Єдності, над яким майорить прапор України. Він був утворений під час будівництва музею в 1980-ті роки з ґрунту, що залишився після викопаного під будівлю котловану. Вже тоді проєктувальники оцінили видовий потенціал цієї ділянки: розмістивши пагорб на природній височині, вони додали ще біля десяти метрів висоти і збільшили тим самим радіус огляду, який склав понад десять кілометрів у всіх напрямках.

«Адже курган — це завжди про історію, про таємниці минулого, і логічним було за допомогою технологій, ЗD-мепінгу, ефектів колізії матеріалізувати те, що зберігає земля Хортиці»

Із пагорба видно греблю ДніпроГЕСу, панораму всього острова та широкого дніпровського русла. «У своїх проєктах ми завжди відштовхуємося від локації. Коли я вийшов на дах Музею історії запорізького козацтва, що є оглядовим майданчиком, а сам музей розташований на скелястому березі острова Хортиця, і побачив штучний пагорб, то мені спало на думку зробити так, щоб він розповідав історію.

Адже курган, нехай у цьому разі він і лише символ, бо був створений штучно, — це завжди про історію, про таємниці минулого, і логічним було за допомогою технологій, ЗD-мепінгу, ефектів колізії матеріалізувати те, що зберігає земля Хортиці», — розповідає Микола. Так Курган Єдності як домінанта простору з необхідним смисловим навантаженням та ідеальною геометрією на самому початку розроблення концепції перетворився на основний екран майбутньої інсталяції.

Микола Каблука: «Такого немає ніде у світі — жодної перманентної інсталяції із графікою, що малюється просто на небі»

Микола Каблука, засновник і головний світловий дизайнер компанії Expolight

Земля, вода і небо

Подальші міркування привели до ще однієї теми, яка допомогла створити багатовимірну структуру шоу та забезпечила його унікальність і масштабність: пагорб уособлює стихію землі, Дніпро — стихію води, а сакральність самого місця можна підкреслити проєкцією на небо.

«Щоб скерувати погляди на воду, на розлив Дніпра, який після заходу сонця зникає в темряві, ми вирішили висвітлити два величезні пороги — скельні виступи, сиві, потужні, вікові, щоб вони теж стали носіями історії», — продовжує розповідь Микола Каблука. Зробити відеопроєкцію в цьому випадку було технічно неможливо, тому виникла думка використати лазери та векторною графікою створити на кам’яних порогах анімацію, яка стане частиною шоу.

Поруч із Музеєм історії запорізького козацтва розташований штучний земляний пагорб — Курган Єдності, над яким майорить прапор України
Поруч із Музеєм історії запорізького козацтва розташований штучний земляний пагорб — Курган Єдності, над яким майорить прапор України

Наступний крок — проєкція відеографіки на небо — був із погляду реалізації дуже сміливою ідеєю. Але до брифу проєкту, нагадаємо, входила унікальність у світовому масштабі, а значить, виклик було прийнято без зайвих сумнівів. За словами Миколи Каблуки, «такого немає ніде у світі — жодної перманентної інсталяції з графікою, що малюється просто на небі».

Реалізувати задум вдалося завдяки розробленню Expolight суперпотужного лазера для проєкту Dnipro Light Flowers у Дніпрі, який світить у далечінь на десятки кілометрів. Експериментуючи тоді з лазером, Expolight взяли до уваги його можливості, щоб використовувати в майбутньому.

Пагорб уособлює стихію землі, Дніпро — стихію води, а сакральність самого місця пікреслили проєкцією на небо

Проаналізувавши ландшафт ділянки Хортиці поряд із музеєм, фахівці Expolight вирахували місце, де можна розташувати обладнання для створення проєкції на небо. Складність полягала в тому, що ефект порушується при віддаленні від точки лазера, але розташування оглядового майданчика на даху музею, його близькість до головного екрану — пагорба — трохи спростили завдання. Обладнання розташували біля підніжжя майданчика та запустили лазер над пагорбом у небо.

«Декораціями для шоу слугує сам ландшафт: острів, розлив, пороги, а всі елементи постановки зав’язані в єдину систему й підтримуються звуком», — розповідає Микола.

 

Шоу за розкладом

Ще одним важливим складником унікальності шоу є його перманентність — автоматичне увімкнення за розкладом, як і у випадку з музичним фонтаном Бурдж-Халіфа, але з іншими технологіями, які на постійній основі зазвичай не використовуються. Йдеться про 3D-мепінг у режимі щоденних трансляцій, який вимагає набагато серйознішого інженерного підходу, систем автоматизації та потужних серверів.

Саме таку інсталяцію Expolight розробили для Хортиці, і глядачі музичного фестивалю просто неба Zound 21, що проходив наприкінці серпня поряд із музеєм, на «Козацькому колі», стали її першою масовою фокус-групою. На оглядовому майданчику музею на світлове шоу «Трансформація крізь історію» одночасно може збиратися до 1000 глядачів. Розклад викладений на сайті музею й залежить від довжини світлового дня та карантинних реалій нашого часу.

«Декораціями для шоу служить сам ландшафт: острів, розлив, пороги, а всі елементи постановки пов’язані в єдину систему й підтримуються звуком», — розповідає Микола Каблука.

Персональна медіаісторія

Шоу на Хортиці має ще одну фішку — інтерактив. Прагнучи ввести в інсталяцію освітній момент, Expolight придумали зробити вебдодаток, який запускає коротке індивідуальне шоу на всі три носії. Відсканувавши на мобільний пристрій світловий QR-код, що з’являється, як тільки стемніє, на бетонному покритті оглядового майданчика, відвідувач потрапляє в додаток, де отримує запрошення запустити персональну медіаісторію та дізнатися корисну інформацію про Хортицю за чотирма категоріями: флора острова, його фауна, період козацтва та сучасність.

Відсканувавши на мобільний пристрій світловий QR-код, відвідувач потрапляє в додаток, де отримує запрошення запустити персональну медіаісторію й дізнатися корисну інформацію про Хортицю за чотирма категоріями: флора острова, його фауна, період козацтва і сучасність. Далі, зайшовши до категорії, відвідувач обирає з кількох опцій елемент, який йому цікавий, читає про нього й запускає 30-секундне шоу з трьома проєкціями та звуковим супроводом

Далі, зайшовши до категорії, відвідувач обирає з кількох опцій елемент, який йому цікавий, читає про нього й запускає 30-секундне шоу, яке містить всі три проєкції та звуковий супровід. Якщо ж QR-код відсканували й обрали медіаісторію для запуску одночасно кілька людей, програма автоматично створює чергу й повідомляє кожному глядачеві, скільки хвилин залишилося до початку його шоу, додатково попереджаючи вібро- та звуковим сигналом про старт. І світловий QR-код, і мобільний додаток — in-house розробки Expolight.

«Для нас завжди критично важливим в об’єкті є не просто естетика чи складні світлові технології, а посил, соціальний вплив. У цьому випадку нам вдалося додати ще й освітній момент, який краще засвоїться на тлі емоційного враження», — розповідає Микола Каблука.

Щоб досягти високого ступеня залучення та захопленості глядача, Expolight задіяли складні технологічні прийоми, кожен із яких по-своєму унікальний

Запорукою яскравих емоцій і видовищності, з якої ми розпочали цю розповідь, є імерсивність будь-якого шоу. Сучасному глядачеві недостатньо просто спостерігати за тим, що відбувається на сцені. Щоб його захопити, занурити в те, що відбувається, необхідно задіяти якомога більше візуальних і слухових рецепторів. Світлове шоу, створене Expolight, вражає глядача своїм масштабом і грою з природними стихіями. Під музичний супровід погляд глядача переходить із пагорба на скелясті пороги посеред Дніпра і в момент кульмінації шоу переноситься в небо.

Щоб досягти такого ступеня залученості та захоплення глядача, були задіяні складні технологічні прийоми, кожен із яких по-своєму унікальний. Це і проєкції на геооб’єкти, і векторна графіка на небі, і запуск індивідуального повномасштабного шоу з мобільного пристрою, і забезпечення роботи інсталяції в автоматичному режимі.

Приємно усвідомлювати, що локація світлового шоу, якому немає рівних у світі, — це Національний заповідник «Хортиця», а його творці — українська компанія Expolight, яка не втомлюється дивувати нас своїми проєктами.

 

Текст: Катерина Ошемкова