У річках по всьому світі виявили залишки лікарських препаратів: чому це небезпечно

/ Події /

Найчастіше у прісноводних водоймах трапляються сліди парацетамолу, ліків від епілепсії і діабету, а також нікотин і кофеїн.

Вчені взяли проби з 258 річок зі 104 країн світу – в половині з них виявили вміст фармацевтичних сполук. Про це йдеться у дослідженні, що опублікували в журналі PNAS.

Найбільш забруднені водні ділянки виявили у країнах, що мають низький і середній рівень доходу. Дослідники пов’язують цю ситуацію із поганою інфраструктурою для очищення стічних вод та фармацевтичними виробництвами поряд з водоймами.

Річка Цітарум. Біля неї розташовано понад п’ятсот фабрик, які зливають сюди стоки. Фото: scmp.com

Згідно з отриманими результатами, річки в Пакистані, Болівії та Ефіопії – одні з найбільш забруднених. Водночас найкращий стан у водойм в Ісландії, Норвегії та тропічних лісах Амазонки.

Найчастіше в річках світу можна виявити сліди парацетамолу, ліків від епілепсії і діабету, а також нікотин і кофеїн. На чверті ділянок, де проводили заміри, рівень фармацевтичних сполук перевищує встановлені норми. 

До прикладу, викиди лікарських засобів, що містять естроген, призводять до порушення репродуктивної функції у риб. Антидепресанти уповільнюють розвиток мешканців водойм. 

Крім того, залишки антибіотиків сприяють утворенню стійких до них бактерій. Як наслідок, ефективність сучасних антибактеріальних препаратів може сильно погіршитись.

Варто також зазначити, що річки є одним із головних джерел питної води для людини. Відповідно, від її якості залежить стан її здоров’я.

 

 

Читайте також

Екотерапія: канадські лікарі виписуватимуть для пацієнтів безкоштовні квитки в парки

Заради рідкісних видів птахів в Іспанії знесуть елітарне селище

Дизайнер пропонує створювати велосипеди із винних діжок