Шуляк стверджує, що під час розробки законопроєкту №5655 керувались досвідом Великої Британії

У Верховній Раді нині готуються до розгляду у другому читанні скандального законопроєкту № 5655. Хоча фахова спільнота неодноразово критикувала документ, його автори нині заявляють, що під час розробки вони орієнтувалися на систему містобудівного контролю Великої Британії. Зокрема, намагалися удосконолати її з урахуванням українських реалій.

Голова партії “Слуга народу”, заступниця голови комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк в колонці виданню Інтерфакс-Україна розповіла, що містобудівний контроль в Україні діятиме за прикладом британської моделі та навела кілька переваг перейняття такого досвіду.

Так, за її словами, законопроєкт № 5655, який готують до другого читання, запровадить змішану систему містобудівного контролю, яка діє у Великій Британії. Учасники будівельного ринку матимуть можливість обирати орган містобудівного контролю – представників органів місцевого самоврядування або ж представників приватних структур.

Фото: Unsplash/Tetiana Shevereva

“В Україні при профільному міністерстві також пропонується утворити консультативно-дорадчий орган — Містобудівну палату. Вона складатиметься з 25 членів — представників органів містобудівного контролю, будівельного ринку, експертних і  саморегулівних організацій тощо. Серед повноважень — розгляд справ і прийняття рішень про наявність або відсутність правопорушень, відповідальність за які встановлено Законом України “Про регулювання містобудівної діяльності””, – зазначає Шуляк.

Громадськість, за її словами, отримає розширені можливості для контролю забудови у громадах. Своєю чергою місцева влада отримає повноваження виносити приписи про демонтаж незаконної споруди навіть без рішення суду.

“Аналогічно це працює у Великобританії, як і в багатьох інших демократичних країнах із сильними та самостійними громадами. Незаконні будівництва мають бути відповідальністю місцевої влади перед власними громадами”, – зазначає Шуляк.

Правки до законопроєкту №5655 – що змінилося

Вона підкреслила, що з ухваленням законопроєкту № 5655 будівельна галузь буде однією з найбільш цифровізованих — максимально можлива кількість послуг надаватиметься онлайн. Електронна система автоматично блокуватиме надання дозвільних документів, якщо виявить порушення у проєктуванні чи в експертизі проєктної документації.

Зазначимо, що нещодавно фахова спільнота розкритикувала низку положень в законопроєкті та висловила побоювання щодо наслідків його ухвалення.

Докладніше про корупційні ризики та монополію йшлося в публікації: Корупційні ризики, захист прав забудовників і переваги для монополістів. Анна Кирій про законопроєкт №5655 

 

 

Читайте також:

№ 5655: яблуко розбрату між архітекторами та законотворцями. Частина 1

№ 5655: Частина 2. Не вір, не бійся, говори!

Чи почула влада архітекторів? Головне з пресконференції щодо скандального законопроєкту №5655