12-місячний період тестування ініціативи мав завершитися наприкінці вересня, однак вона вже отримала високу оцінку ефективності від учасників, пише The Mayor.
Mobility as a service – бізнес-модель, яка дозволяє громадянам пересуватися містом інтелектуально й екологічно, заощаджуючи час і гроші. Ініціативу створили з метою обмеження використання приватних автомобілів у центрі Турина. Автори проєкту порівнюють задум із Netflix, адже відтепер “міську мобільність можна придбати за одноразовою передоплатою” і обрати транспорт “на свій смак”.

Завдяки місячному абонементу учасники зможуть отримати доступ до всіх видів муніципального та комерційного транспорту, щоб пересуватись центром міста. Фото: Муніципалітет Турина
Це перший подібний проєкт в Італії. За його реалізацію взялась туринська місцева влада у співпраці з Міністерством екологічного переходу Італії.
У межах ініціативи серед містян обрали сотню охочих, які не мають власних автівок. Вони отримали “ваучери мобільності”, завдяки яким протягом року мали доступ до найрізноманітніших варіантів транспортування – велосипедів, скутерів, громадського транспорту й оренди авт. Ще близько тисячі учасників придбали цю послугу завдяки спеціальному додатку у смартфоні.
Проєкт розпочався у жовні 2021 року й триває вже майже рік. 81% користувачів відзначили ініціативу вдалою та оцінили її на 4,25 з 5. Найпопулярнішим транспортом серед учасників став громадський – йому відвели 85%. На другому та третьому місці стоять каршеринг (спільне використання авто – ред.) та скутери. Натомість оренда автомобілів поки залишилась поза увагою.

Найкомфортнішим засобом пересування учасники визнали громадський транспорт. Фото:
Mael Balland/Unsplash
За результатами тестування ініціативи, всі учасники зазначили, що відчули скорочення часу в дорозі щонайменше на п’ять хвилин. 10% опитуваних стверджують, що стали економити близько 15 хвилин.
Крім мобільності, ініціатива спрямована на покращення якості повітря в містах і активізацію використання громадського транспорту. На її реалізацію уряд Італії додатково виділив 3,3 мільйона євро з держбюджету, ще 1,3 мільйона надійшло від регіону П’ємонт.
Після досліджень Mobility as a service обіцяють адаптувати не тільки для місцевих жителів, а й для туристів. У повному масштабі його запуск планують до середини 2023 році.
Варто зазначити, що подібні ініціативи вже успішно впровадили в Гельсінкі (Whim) та Берліні (Jelbi).
Фото на головній – Ian Taylor/ Unsplash
Читайте також
Міста в Бельгії відмовляються від зимових ковзанок через енергетичну кризу
Львівська компанія генерує енергію з відходів від свого меблевого виробництва