В обхід питання естетичної цінності подібних інсталяцій, перш за все, потрібно враховувати аспекти безпеки, наголошують в організації.
“Зношені шини – це відходи, які належать до 4 класу небезпеки. Покришки виготовляють з суміші складних елементів з домішкою сірки, смоли та олії. Природне розкладання такої суміші триває 150-200 років і супроводжується викидом шкідливих для довкілля та людини шкідливих речовин”, – зауважують у Центрі управління відходами.

Інсталяції з використаних шин досі прикрашають дитячі майданчики й інші громадські простори. Фото: Вечірній Київ
За словами фахівців, старі покришки мають більше негативного впливу на навколишнє середовище, аніж вихлопні гази. Причина у тому, що шини містять понад 120 хімічних речовин, частина з яких є сильними канцерогенами.
“Особливо їхня діє посилюється у спекотний день, коли на шини потрапляють прямі сонячні промені”, – кажуть в організації.
Натомість їхня утилізація шляхом спалювання спричиняє ще більше викидів небезпечних речовин в атмосферу – повітря забруднюється бензопіреном, фураном, діоксинами та поліхлорованим біфенілом. При згорянні тонни таких покришок в повітря викидається близько 270 кг сажі і до 450 кг токсичних речовин.

Центр управління відходами утилізовує шини найбільш екологічним шляхом. Зображення: Центр управління відходами
Однак є й інші варіанти щодо утилізації використаних автомобільних покришок. У Центрі управління відходами використовують найбільш екологічний – метод піролізу – через нагрівання до 450°С в реакторі у безкисневій атмосфері.
У 2021 році таким чином київське підприємство утилізувало близько 12 тисяч шин. Ця послуга – платна. Для фізичних осіб за легкові – 40 грн/шт, вантажні 50 грн/шт. Для юридичних осіб – легкові – 48 грн/шт, вантажні – 60 грн/шт.
Їхню переробку здійснюють у пункті на вулиці Шутова, 16. Центр працює з понеділка по п’ятницю з 10:00 до 16:00.
Варто зазначити, що в Україні щороку стають непридатними 150 тисяч тонн покришок, лише до 8% з них йде на утилізацію. Решта потрапляють на звалища або стають матеріалом для “оздоблення” клумб, дворів, дитячих майданчиків і отруюють ґрунти та повітря.
Читайте також
У США завдяки 3D-друку розробили технологію створення “зелених фасадів”
У Варшаві планують впровадити рекуперацію тепла із каналізаційних систем