“Ціни на деревину зростають щодня”. Як війна в Україні вплинула на європейський ринок сировини

/ Події /

Україна була одним із головних постачальників деревинних матеріалів у Європу. У 2021 році постачання лісоматеріалів у західні країни зросло майже вдвічі, однак сьогодні там відчувають гострий дефіцит сировини, оскільки вторгнення росії призвело до зупинки експорту. 

Європейські архітектори та дизайнери повідомляють, що ціни на будматеріали, зокрема дубову та березову фанеру, за останні кілька місяців зросли майже вдвічі, пише Dezeen.

“Відчувається загальне занепокоєння щодо ланцюжків поставок. У нас є проєкти, на які закупити деревину буде коштувати набагато дорожче, ніж раніше”, – каже Шон Саткліфф, співзасновник британського виробника меблів Benchmark.

Benchmark у новій колекції меблів використав як матеріал американський дуб замість європейського. Фото: Dezeen

За його словами, березова фанера наразі “просто більше не доступна”. Найближчим часом така доля чекатиме й вироби з дуба, стверджує Сігне Біндслев Хенріксен – фахівчиня із данської студії дизайну Space Copenhagen.

“Сьогодні – це майже як золото. Нині компанії використовують залишки своїх запасів. Якщо постачальники та виробники поставлять товар прямо зараз, за кілька місяців він все одно зникне”, – каже вона.

Мередіт Боулз з Mole Architects зазначила, що ситуація з нестачею деревини вже вплинула на кілька проєктів архстудії через те, що підрядники відмовляються встановлювати заздалегідь фіксовану вартість, адже “ціни на деревину зростають щодня”.

Для того, щоби якось вийти із ситуації, спеціалісти намагаються знайти альтернативні джерела деревинній сировині, яка нині у дефіциті. Так, у проєкті для Milton Keynes District Council архстудія Mole Architects мала в останній момент замінити дерев’яну схему будівель на “старі добрі бетонні і цегляні блоки”. 

Mole Architects довелося прибрати дерев’яний каркас зі схеми проєкту Milton Keynes. Фото: Dezeen

Space Copenhagen в проєкті інтер’єрів, над яким працює спільно зі студією BIG у Нью-Йорку, замість європейського дуба використав американський. 

“Ми повинні були мати меблі, виготовлені з дуба данською компанією Dinesen, але їх найраніша поставка – наступного року. Оскільки нам потрібно завершити цей проєкт цьогоріч, нам це не підійшло”, – сказав співзасновник Біндслев Хенріксен. 

Низка архітектурних компаній також заявляє, що через дефіцит сировини проєкти відкладаються на невизначений термін або ж взагалі закриваються. 

“Деякі проєкти навіть не здійснюються, тому що ми не можемо отримати матеріали за тими цінами, що й раніше. У деяких випадках вартість виробництва столярних виробів зросла вдвічі, а це означає, що клієнтам доводиться відмовлятись від того, що вони хотіли зробити, або просто відкласти на невизначений термін. Не лише сировина, а й усі частини процесу стають дорожчими”, – каже засновник EBBA Architects Бенні Аллан.

EBBA Architects помітила скорочення великих проєктів, де задіяна робота столярів. Фото: Dezeen

Натомість, за словами очільника Out of the Valley Руперта МакКелві, який також заявляє про подібну ситуацію у своїй архстудії, збій з постачанням може мати і позитивний вплив, зокрема для запуску більш стійкого процесу відповідального споживання. 

“Такого роду глобальні проблеми підкреслюють обмеженість природних ресурсів. Світ просто не може втриматися, тому будь-яке уповільнення продуктивності, можливо, має і позитивний контекст”, – припускає він.

 

 

Читайте також

Українські та міжнародні архітектори й урбаністи обговорили, як відбудовувати зруйновані міста

“Крихка архітектура”. Виставка від проєкту Серія___ про типові українські “панельки”

Фінал “війни віскі”: Данія та Канада владнали суперечку за острів у Арктиці, яка тривала півстоліття