Casa Wabi — це художній центр, заснований мексиканським художником Боско Соді. Відомі архітектори, зокрема Тадао Андо, Альберто Калача, Альваро Сіза, Кенго Кума, Глорія Кабрал, Солано Бенітес та інші — створюють у Casa Wabi архітектуру й артоб’єкти за принципом «тут і зараз». Крім житлових резиденцій, у Casa Wabi є виставкова галерея, простори для майстер-класів, сади і тепер — курник.

Курник від Кенго Куми розташований на віддаленні від житлових резиденцій та здалеку нагадує садовий павільйон. Фото: Edmund Sumner

Комірчаста структура є стійкою до сильних вітрів, повітропроникна та створює прозору тінь. Фото: Edmund Sumner
Коли в kengo kuma & associates отримали таку екзотичну пропозицію від засновника фонду Боско Соді, то вирішили, що реалізація проєкту дозволить поглянути по-новому на проєктування комунального житла — як гуртожитку для нестандартних мешканців.
«Ми побачили можливість розробити проєкт павільйону-гуртожитку, проте зі специфічною функцією для його мешканців… наприклад, для комфортного висиджування курчат!» — повідомив партнер kengo kuma & associates Хав’єр Вільяр Руіс
Архітектори створили структуру, схожу на багатоярусний стелаж із багатошарової фанери, в центральній частині накритий навісом, і назвали її Casa Wabi Coop. Її зонування мало чим відрізняється від зонування людських гуртожитків. У внутрішньому «громадському просторі» встановлені годівниці, а комірки стелажу — це умовні індивідуальні спальні. Комірки для курчат відрізняються наявністю мілкої сітки, що робить їх більш захищеними, але теж повітропроникними.
Курям-несучкам необхідне сонячне світло. Комірчаста структура павільйону дозволяє сонцю протягом дня освітлювати всі його куточки, що також є важливим із погляду дезінфекції. Та водночас дах-пергола створює затінок у пік сонячної активності, простір, що продувається.
Обвуглена за традиційною японською технологією yakisugi деревина є стійкою до погодних умов і, що важливо, відлякує комах-паразитів.
На вході до курника створений простір-ізолятор, де ветеринар може оглядати птахів і за необхідності лишати їх у комірках, що зачиняються. Тут же співробітники складають зібрані яйця, перш ніж відправити їх на кухню Casa Wabi.

Місце, де встановлений курник, не огороджене: кури можуть безперешкодно гуляти територією Casa Wabi, збираючись у курнику в години годівлі та на нічліг. Фото: Edmund Sumner
Переважно підлога в курнику піщана, та одна з ділянок викладена глиняною цеглою, яку, як повідомили в kengo kuma & associates, обпекли в печі для кераміки, створеній у резиденції самим Альваро Сізо.
У конструкції Casa Wabi Coop досить мало деталей, що їх птахи можуть використовувати як сідало, і, на перший погляд, відсутні місця з м’яким сіном для гнізд. Не піддаючи сумнівам естетичні якості курника-вабі, було б украй цікаво дізнатися, наскільки архітектура Кенго Куми виявилася «плідною»: чи позначилося переселення курей у дизайнерський павільйон на їхній несучості?