“Щоб вигравати — перш за все треба грати” – Альберт Ейнштейн
Наразі вже не треба доводити потенціал, актуальність мислення та затребуваність ідей українських дизайнерів — це підтверджують міжнародні нагороди, успішна участь у міжнародних виставках. Сьогодні вже також очевидні комерційні перспективи нових виробників дизайнерських продуктів, брендів та бюро. Цю перспективу у розвитку креативних індустрій вбачають міжнародні інституції, і це нарешті усвідомлено і навіть задекларовано як частину економічної та експортної політики України. Втім, на жаль, в українських реаліях класична схема «ідея — товар — покупець» має проблеми всередині, тому спрацьовує не так часто, щоб говорити про успішний сталий розвиток сфери. Чому? Де саме і які «розриви» є у цьому ланцюгу і яких саме ланок не вистачає для того, щоб екосистема працювала без перебоїв? Чому до креативного продукту потрібен «особливий» підхід?
Саме цьому і було присвячено Міжнародну конференцію «Дні креативної економіки», яка відбулася у Львові 23—24 листопада. Темою цьогорічного заходу, організованого «Центром підтримки бізнесу» за підтримки ЄБРР і фінансованого у рамках ініціативи EU4Business Європейського Союзу, стала «Сила гравців: ланцюги вартості у креативних індустріях». До заходу, який складався з інтенсивної теоретично-практичної програми, були залучені реальні гравці на полі креативних індустрій, українських та міжнародних. Цей практичний досвід та успішні кейси спікерів конференції становили одну з цінностей реалізованої програми. «Найгарячіше» було на панельних дискусіях, зокрема тій, що присвячена темі предметного дизайну. Чотири учасники дискусії «Взаємодія вздовж ланцюга вартості на ринку промислового дизайну» спробували відтворити цю взаємодію: Адам Веслі-Свічинськи, AWS Design (Відень), Оксана Твердохлібова, керівник відділу продажів предметного дизайну в Sergey Makhno Architects (Київ), Сана Шевченко, директор Maїno Design Ukraine (Київ) та Галина Проскуріна, керівник проекту MZPA (Київ). Модератором дискусії була «активістка дизайну» та організатор участі дизайнерів та брендів на міжнародних виставках, креативний директор Maїno Design Ukraine Анастасія Білецька.
Але на початку трохи теорії. Є три основні фігуранти творчо-комерційного процесу: дизайнер, який пропонує ідею, виробник, що має її обрати, повірити в неї та почати «матеріалізувати», і споживач, від якого залежить, наскільки весь цей процес буде успішним. При детальному розгляді ланцюга стає очевидним, що трьох ланок недостатньо. Які ланки потрібно додати? Щоб зрозуміти це, ми спробували відтворити найпоказовіші та найважливіші моменти розмови у форматі реплік кожного з гравців.
В яку гру грають креативні підприємці?
«Біатлон»
Галина Проскуріна: залучати дизайнерів до розробки продуктів вкрай важливо. Але не з самого початку «великі» імена українського дизайну стали співпрацювати із молодою компанією. Ми починали поступово, шукали предмети на Behance, потім вже були колаборації з дизайнерами. Через рік після заснування ми стали учасниками Паризького тижня дизайну (проект Transformation 2017) із декількома предметами від різних дизайнерів. Згодом у нас з’явилася запрошена позиція — арт-дирекшн, і завдяки цьому ми створили цілу колекцію офісних меблів і почали працювати з Катериною Соколовою та Сергієм Готвянським.
Анастасія Білецька: Тож, ти вважаєш, що недостатньою ланкою компанії була позиція арт-директора?
Г. П.: Не тільки вона, але ця поява пришвидшила певні процеси розвитку, що закономірно. Ми розвиваємося та еволюціонуємо швидко, тому нам необхідно посилюватися в «тонких» місцях для того, щоб зростати. Треба бути максимально сильними і у виборі меблів, і у виробництві, і у налагодженні дилерської та представницької сітки на світовому ринку.
А. Б.: Я вважаю, що компанія МZPA дійсно розвивається за вектором логічної еволюції: спочатку була участь у Паризькому тижні дизайну, наступний крок — участь у виставці Maison&Objet. Як ти вважаєш, які слабкі ланки ланцюжка треба посилювати, щоб ефективно відпрацьовувати виставки?
Г. П.: Ми багато зусиль покладаємо на комунікацію із виданнями та потенційними замовниками. Щоб отримати від виставки ефект, треба підготуватися заздалегідь. Звичайно, є місце для щасливих несподіванок, але попри всі сюрпризи, необхідно проводити попередню підготовку: зокрема, ми запросили на виставку багато потенційних клієнтів та дилерів, з якими ведемо перемовини щодо співпраці, хочемо познайомитися особисто. Світовий нетворкінг — це складне завдання, але тим самим і цікаве. Завдяки присутності на світових виставках здобути довіру ринку набагато швидше і легше.

«Фігурне катання»
Анастасія Білецька: Адаме, розкажіть, будь ласка, про свій стиль гри. Яку саме ланку ви представляєте та яка ситуація із роботою у ланцюгах вартості в Австрії?
Адам Веслі-Свічинськи: Дякую за запитання. Цікаво знати, що наразі існує багато форм та моделей ланцюгів. Дійсно, великі компанії можуть мати всередині дві, три та більше ланок. Моя компанія невелика, і таких більшість у креативному секторі в Європі. Підозрюю, що в Україні також. Не треба забувати, що креативний бізнес є складовою частиною бізнесу взагалі, й певною мірою це взагалі ціла філософія, що передбачає можливість «доповнення» багатьох бізнесів своїм внеском. Ми працюємо з індустріальним дизайном — спортивне спорядження, побутові прилади, універсальний дизайн. І на розробку деяких продуктів витрачається багато часу — від двох аж до п’яти років. Наша команда із п’яти осіб забезпечує весь процес перетворення ідеї на рішення, і власне тестування та запуск у виробництво проходить вже із залученням спеціалістів компанії замовника.
А. Б.: Як ви шукаєте замовників? Чи довіряють великі компанії невеликим розробникам?
А. В.: Ми почали діяльність із колаборації з виробником спортивного та гірськолижного спорядження, бо, власне, я обожнюю гірські лижі, потім клієнти приходили за рекомендаціями, а потім вже саме портфоліо «продавало» нас наступним клієнтам. Нам багато не треба (сміється). Вже 18 років ми існуємо і за цей час напрацювали відносини із Bosch, Siemens, Ottobock, Swarovski, Tyrolia, Head, Fischer, Audi, Leica. Великі компанії довіряють перевіреним партнерам, розмір компаній не має значення, важливо, що ви могли гарантувати якісний результат від процесу, закріпленого за вашою ланкою.

«Сучасне п’ятиборство»
Іноді дизайнери та виробники поєднують в собі декілька функцій, і замість залучення підрядників і аутсорсингових компаній беруть на себе додаткове навантаження і розширюють власну команду. Яскравий приклад — Sergey Makhno Architects. На сьогодні компанія працює у трьох напрямах — дизайн інтер’єрів, архітектура та предметний дизайн. Компанія має власний відділ комплектації, відділ предметного дизайну, власне керамічне виробництво, відділ продажів предметного дизайну та PR-відділ.

Оксана Твердохлібова, керівник відділу продажів предметного дизайну в Sergey Makhno Architects (Київ)
Оксана Твердохлібова: На сьогодні наша компанія на 70 % самостійно забезпечує реалізацію своїх проектів. І якщо говорити про архітектуру та дизайн, де ми маємо надійних партнерів і підрядників, то в напрямі предметного дизайну ми постійно розширюємо свій функціонал. Минулого року створили та налагодили роботу керамічної майстерні та відділу продажів предметного дизайну. Багато уваги приділяємо промоушну як в Україні, так і за кордоном. Беремо участь у колективних виставках українського дизайну, міжнародних конкурсах, нас постійно публікують визнані світові та українські видання.
Анастасія Білецька: Чи ви орієнтуєтеся тільки на закордонні ринки? Адже відверто кажучи, Махно — це преміум-бренд.
О. Т.: Наш бренд подобається всюди, але не всім. Махно — міжнародний бренд із українською душею та нотками японської філософії. І для нас важливий кожен «наш» клієнт, географія тут не має значення. Кераміка, наприклад, представлена як у нідерландських та французьких галереях і шоурумах, так і в київських — GoodWine та «Всі. Свої | Дім та декор». Вона скрізь популярна. Освітлення є в Іспанії та Канаді, проекти робимо у Ізраїлі, Франції, Італії та Сумах. Якщо клієнт «наш» — ми його знайдемо і на Місяці та запропонуємо те, від чого він буде кайфувати.
Чи всі гравці присутні на «полі»?
«Фрістайл»
Сана Шевченко: У чому особливість креативних індустрій та відмінність від решти бізнесу? В тому, що всі ці матеріальні цінності мають додану / додаткову вартість, яка обумовлена вартістю ідеї, штучним виробництвом та ще кількома факторами. Чому ваш стілець коштує дорожче? Для вас, звісно, це очевидно. Але як зробити це очевидним для покупця? Адже сам предмет як функція — це 30—40 % його вартості.
Отже, цю додану вартість, що обумовлює вищу ціну предмету, треба обґрунтувати — передусім для споживача. Тому шлях товарів, які виробляються креативними індустріями, особливий на ринку. І в цьому неможливо нехтувати роллю PR та особливого маркетингу.
Власне, наша компанія Maїno Design Ukraine є однією із неочевидних, але необхідних ланок у ланцюгу. Крім дизайнерів та виробників, які вже достатньо розібралися зі своїм місцем та «обов’язками», залишається відкритим питання: хто все ж таки продає? Продають дилери, представники, виставки, ЗМІ. В часи, коли вже не працює планування та довгострокова несхибна стратегія, просто необхідні спеціалісти, здатні на швидке реагування та візіонерське бачення. У нас багато товарів, вже навіть бренди починають з’являтися, але що далі? Хто донесе інформацію до споживачів, по яких каналах, якими словами або діями? Ми говоримо зараз про взаємодію вздовж ланцюга, і перш за все моє побажання виробникам — побачити цей ланцюг та відверто відповісти собі: чи ресурси моєї компанії та кваліфікація спеціалістів здатні забезпечити весь шлях до перемоги? Чи маю я розподілити ризики та почати працювати із професіоналами в тих ланках, де не маю достатніх компетенцій? Болюче питання про роботу зі ЗМІ. Але вже третій рік ми «привчаємо» дизайнерів та виробників до формату роботи. Учасники проектів Paris Design Week та Maison&Objet за 4 місяці проходять «курс молодого бійця» та вже мають налагоджену схему, яку можуть використовувати для подальшої роботи.
Анастасія Білецька: Чи ти вважаєш, що PR — це головна запорука успіху?
С. Ш.: Ні, навпаки, я вважаю що перш за все це має бути якісний продукт, а потім підключається PR. Та на сьогодні саме поняття PR вже має модифікований вигляд і мені ближче медіакомунікація. Відповідаючи на питання, можу сказати, що результат нашої ланки забезпечують два основні процеси — дослідження та дію, тобто реалізацію, ми не користуємося універсальними засобами, а намагаємося обирати інструмент або засіб для конкретного випадку, а для цього необхідна велика попередня дослідницька робота. Ми виконуємо ії незалежно і постійно, вивчаємо тенденції та прогнозуємо подальші можливі сценарії. Для українських креативних бізнесів така ланка вже у найближчому майбутньому стане вкрай необхідною.
Отже, панельна дискусія на непросту тему «Взаємодія гравців ринку промислового дизайну вздовж ланцюга вартості» вийшла гарячою. Якщо підсумовувати, — від слова «підсумок», а не «сум», — хотілося би пришвидшити вихід українських креативних брендів на світовий ринок, який, власне, і навчить на практиці всіх тих «теоретично зрозумілих» речей, про які ми говоримо зараз. Вже у січні друга п’ятірка брендів стане учасниками виставки меблів та декору для дому Maison & Objet, а це значить для нас, що ще 5 брендів «вкусять» власний шматок світового пирога знань про вартість кожної ланки власних ланцюгів.
Ми щиро вдячні компанії PPV, Володимиру Воробею та Амалії Юсуфовій за вже традиційні Creative Economy Days, які ініціюють вкрай корисні дискусії та нетворкінг з європейськими колегами. Хочеться сподіватися, що спільними зусиллями ми зможемо посилити «слабкі» ланки креативного підприємництва та скласти «мапу» логічного розвитку з урахуванням персональних ринкових переваг для кожної окремої компанії, що бажає розвитку.
Текст: Анастасія Білецька