Яку роль у таких унікальних будівлях відіграє скління, як реалізувати щось подібне в умовах стандартизованого ринку й чи насправді така страшна стандартизація? Обговорюємо з архітектурним консультантом Reynaers Aluminium Дмитром Каладжиєвим.
Будь-яка архітектурна ідея — це ілюстрація бажаного повсякдення, такого, яким воно бачиться нам у цю мить. При цьому вона не має видимих обрисів на етапі формування й зародження. Ми можемо споглядати, як у різних куточках світу презентуються проєкти начебто зі спільною задумкою, проте з багатьма відмінностями в нюансах, манері та формі втілення.
Читайте також: Forster. Вдохновение, отлитое из стали
Так, наприклад, міланський проєкт Bosco Verticale від Стефано Боері, Джанандреа Барреки і Джованні ла Варри — це, по суті, два прямокутних хмарочоси з озелененими терасами. Конструкцію будівель складно назвати футуристичною чи принаймні наближеною до біоніки: візуально вони лише виконують роль своєрідного постаменту для дерев і кущів. Проте є альтернативні приклади, як-от виноробня Shilda в Кахетії, збудована за проєктом бюро X-Architecture. Вона немовби плавно виростає з-під землі, а ландшафт продовжується на похилому даху виноробні.

Розсувні системи додають особливої привабливості будинкам преміум-сегмента, розташованим у видових локаціях. Алюміній у системах Reynaers здатен витримувати велику вагу панорамних склопакетів, а інноваційні конструкції забезпечують комфорт використання
Обидва проєкти належать до зеленої архітектури, але підлаштовані під різні умови і, звісно, втілені в різних формах. Чи можна було гіпотетично зробити хмарочоси більш футуристичними, а виноробню — прямокутною? Можна. Але не зробили.
Сьогодні технології дозволяють архітекторам обирати зовнішній вигляд будівель, спираючись лише на персональне бачення: десь віддавати перевагу простішим, завчасно заготованим рішенням, бо ця простота не зіпсує фінального задуму, а десь усе‑таки використовувати індивідуально розроблені конструкції, адже стандарт — не панацея.
Ми ж і собі готові із цікавістю роздивитися будь-яку історію, викладену архітектурною мовою, якщо вона викладена структурно, доцільно й красномовно.
Сучасне розмаїття стилістичних і конструктивних варіацій комерційної й житлової архітектури позначилося на компаніях-виробниках. Це торкнулося зокрема ринку СПОК (світлопрозорих огороджувальних конструкцій).
Особлива увага сьогодні прикута до властивостей і можливостей алюмінієвих систем, які застосовують у склінні. Reynaers Aluminium — провідна європейська компанія, що спеціалізується на розробленні й виробництві профільних конструкцій з алюмінію. Маючи за плечима 57 років досвіду та безперервного технологічного розвитку із супутнім розширенням, сьогодні Reynaers можна дійсно назвати флагманом свого сегмента на ринку.
Компанія є не лише постачальником: із брендом тісно співпрацюють архітектори, будівники, інженери, інвестори тощо. Увесь доробок компанії вибудуваний на принципах енергоефективності й гарантованої якості — це, безумовно, той партнер, до якого хочеться звертатися знов і бути при цьому впевненим в естетичності, надійності та довговічності отриманого результату.
Сьогодні технології дозволяють архітекторам обирати зовнішній вигляд будівель, спираючись лише на персональне бачення
Алюмінієві системи бренду поділяються на велику кількість категорій, кожна з яких задовольняє ті чи інші потреби сучасної архітектури. Габаритні варіації кожної із систем дозволяють архітекторам і проєктувальникам застосовувати готові системні рішення навіть у найсміливіших проєктах.
Так, наприклад, двері серії Master Line 8, однієї з найпопулярніших і найбільш адаптивних систем своєї категорії, можуть бути навіть 1,7 м завширшки без шкоди для надійності та функціональності самої конструкції.

Більшість об’єктів ще на етапі проєктування модифікується під системні рішення: це значно спрощує реалізацію й скорочує її строки
Що ж до світлопрозорих фасадних рішень Reynaers, застосовуваних у житлових і комерційних будівлях, алюмінієві системи Curtain Wall 50 дають можливість створювати максимально безшовні панорамні фасади. Для цього використовуються спеціальні алюмінієві профілі з особливими несучими характеристиками: таким чином система може витримувати склопакети з великими площами й великою вагою. Для максимальної персоналізації використаних рішень у фасад також можуть бути інтегровані рухомі елементи з різними типами відкривання (прихованим, верхньопідвісним, паралельно-висувним тощо).
Читайте також: Антихрупкость. Reynaers о безопасном остеклении
«У приватних будинках частіше за все достатньо готових рішень навіть для найсучаснішого скління. Обмеження систем Reynaers зазвичай перевершують найсміливіші побажання замовників і архітекторів. До того ж ми спостерігаємо, що більшість об’єктів на етапі робочого проєктування спеціально модифікується для застосування системних рішень: це робиться, щоб спростити реалізацію і скоротити її строки.
Для будинків преміального сегмента, звісно, все ж іноді виникає потреба в спеціалізованих рішеннях, насамперед це стосується скління форматними надважкими склопакетами з великою панорамою. Наприклад, під час виготовлення розсувних систем зі стулками заввишки понад чотири метри ми звертаємося до розробника, бо потребуємо спеціальних доопрацювань, що забезпечать не меншу герметичність конструкції та надійність моторизації.
Поступово входить у моду гнуте форматне скло на фасаді, проте це все ще швидше разові випадки, аніж тенденція. У приватному будівництві унікальні інтерпретації скління переважно залежать від майстерності наших партнерів-переробників. Reynaers в Україні забезпечує безальтернативну підтримку для них у подібних ситуаціях», — ділиться Дмитро Каладжиєв, архітектурний консультант Reynaers.
Персоналізація в нюансах
Яким би широким і варіативним не був модельний ряд запропонованих систем скління, відповідні рішення деяких проєктів просто не «вміщаються» в рамки стандартної пропозиції. Авторський задум може бути сформульований на основі особистих уподобань замовника, а може бути вимушено включений до проєкту через обставини, що не залежать від архітектора. Так чи інакше, окрім широкого спектра стандартних рішень, Reynaers також періодично розробляє унікальні конструкції для індивідуальних проєктів.
«Індивідуальність в архітектурі часто починається з бажання замовника чимось вирізнитися, а також буває зумовлена об’єктивними обставинами, наприклад, незвичайними умовами для будівництва чи особливим режимом подальшої експлуатації будівлі. У цілому Reynaers не має окремої мети застосовувати спеціальні рішення в проєктах, бо ми насамперед системний постачальник із найбільшим на ринку вибором саме готових до використання систем.

Щоб не порушувати цілісний архітектурний ансамбль головної вулиці Києва, ЦУМ мав також відображати певний історизм, що балансував би з більш мінімалістичним трактуванням форми. Подібні ситуації нерідко спонукають архітекторів до унікальних конструктивних рішень
Однак у міру розвитку технологій вимоги, звичайно, ростуть, і ми готові їм відповідати завдяки сильному проєктному відділу інституту Reynaers Aluminium. Несистемні рішення складаються банально з нових, індивідуально замовлених артикулів профілів, ущільнювачів, з’єднань, порошкових покриттів тощо. Їхня кількість вираховується неодмінно із запасом, що зберігається на складах Reynaers як мінімум до моменту спливу гарантійного строку в 10 років або ж терміну розширеної гарантії, зафіксованого у спеціальному договорі», — розповідає Дмитро.
Можливості для індивідуального виготовлення та вузькоспеціалізованого тестування подібних систем — одна з основних переваг Reynaers як компанії, що має власне виробництво повного циклу, а також найбільший у Європі приватний тестовий центр Reynaers Aluminium. Тут усі реалізовані конструкції проходять випробування на предмет стійкості до вітрових навантажень, екстремальних перепадів температур, ударних імпульсів і зломів. Також компанія надає гарантії й можливості сервісного обслуговування, що особливо важливо для втілення унікальних рішень і в таких випадках вкотре підкреслює необхідність співпраці з досвідченими великими брендами.

Багатогранні еркери з алюмінієвими системами Reynaers були виконані на замовлення. Завдяки їм фасади ЦУМу вдалося зробити ще більш автентичними
«Близько 90 % проєктів скління розробляється на основі готових зразків, це економить насамперед час, що піде на будівництво. Проте одна з важливих переваг алюмінієвих профільних систем — це висока свобода індивідуальних рішень, яку ми частіше за все демонструємо в роботі на великих українських об’єктах. Одним із перших був київський ЦУМ, на якому переплетіння еркерів потрібно було виконати відповідно до стилістичних вимог будівлі.
Читайте також: ОКНА с видом: Reynaers в архитектуре индустрии путешествий
Іноді архітектурні спецрішення для наших систем стосуються дизайну: скажімо, фасадні кришки на вітражних стійках із виносом у 300 – 400 мм, тоді як готове рішення є лише на 200 мм. Також є приклади замовлень нестандартних порошкових покриттів для фарбування профілів по всій площі світлопрозорого фасаду, — ділиться Дмитро. — Зовсім нова для України ситуація — це, звісно, повністю унікальний фасад, архітектура якого створена без огляду на стандартизовані конструкції для скління. Для точного втілення таких проєктів необхідна повністю індивідуальна система».
Unit City B4
Бізнес-кампус В4 першого в Україні інноваційного парку Unit City — яскравий приклад унікального фасадного оформлення, що потребує індивідуального конструкторського підходу до систем скління. Семиповерхову будівлю динамічної ламаної форми планується ввести в експлуатацію вже цього року.

Проєкти, подібні до Unit City, — це лакмусовий папірець можливостей сучасної архітектури. За такими індивідуальними запитами великі бренди можуть відстежувати тенденції, що в майбутньому здатні стати повсякденними
Для складних фасадів із трикутними нахиленими площинами були використані алюмінієві фасадні системи Reynaers, розроблені й виготовлені спеціально під цей проєкт. Це не єдина будівля комплексу Unit City, до реалізації якого долучилися Reynaers: раніше завершений кампус В12 був оздоблений світлопрозорими системами CW-50, про які ми вже згадували.
Дмитро Каладжиєв: «Одна з переваг алюмінієвих профільних систем — це висока свобода індивідуальних рішень. Нерідко ми демонструємо її в роботі на великих українських об’єктах»
Unit City розташований у Києві. З архітектурного погляду це своєрідна антологія трактувань форми й сучасного стилю міських будівель. Подібні проєкти не назвеш простими в реалізації, та саме вони демонструють потенціал сучасності — як у плані ідей, так і в плані технологій. Ба більше, факт їхнього існування й збільшення кількості таких ініціатив неодмінно резонує з ринком, мотивує великі бренди до розроблення більш універсальних, гнучких і адаптивних рішень, зокрема й для скління.

«Я вважаю надзвичайно цінною участь у подібних проєктах. Можливість спостерігати за розвитком і становленням нових ідей в українській архітектурі, постійне підтримання контакту з нашими партнерами-підрядниками — це досвід і зв’язки, завдяки яким Reynaers отримує надважливу інформацію про зміни в потребах замовників і архітекторів.
Часто ці нові потреби лягають в основу нових модифікацій чи навіть цілих систем», — підсумовує Дмитро Каладжиєв, у такий спосіб підкреслюючи нерозривний зв’язок між запитом сучасної архітектури та подальшим вектором розвитку в таких великих флагманських компаніях, як Reynaers. Адже з попиту, як відомо, народжується пропозиція.
Текст: Дарина Карапетян