Reconstruction of Ukraine: у Мілані відбувся міжнародний форум, присвячений відбудові України. Як це було?

31 жовтня в Мілані на міжнародному форумі Reconstruction of Ukraine зібралися представники музеїв, архітектурних, інженерних і фінансових компаній, а також представники урядів Італії та України, щоб у форматі воркшопу обговорити питання повоєнної відбудови та подальшого розвитку українських міст. Захід був організований за участі Міністерства культури Італії, Triennale di Milano та Національного музею мистецтв ХХІ століття MAXXI. Як минув форум — переповідаємо найвизначніші моменти та спілкуємось із професіоналами з українського боку, котрі відвідали захід.

Подію було організовано з метою поставити реконструкцію та відновлення України на перший план, об’єднавши якомога більше підприємців і компаній з італійської та української сторін. Також був зроблений акцент на збереженні й відновленні культурної спадщини України, осередки якої зазнають руйнувань унаслідок російської агресії.

Відкриття офіційної частини конференції 31 жовтня. Виступає директор Triennale di Milano Стефано Боері. Фото – Gianluca Di Ioia

«Ми формуємо наші будівлі, а потім вони формують нас» – Вінстон Черчилль

Офіційну частину конференції відкрив виступ Стефано Боері, директора Triennale di Milano:

«Вінстон Черчилль під час бомбардувань Лондона в одному зі своїх виступів казав: «Ми формуємо наші будівлі, а потім вони формують нас». Сьогодні ми бачимо, з якою хоробрістю й відданістю українці відбудовують свою країну не лише фізично, а й духовно. В рамках нашої допомоги Україні ми ставимо собі за мету долучити найкращу італійську експертизу, що існує в галузі відбудови, і підкріпити цю співпрацю конкретними контрактами між адміністраціями, між представниками технічних професій, між громадянами цих двох країн.

Ми віримо, що вільні українські міста — це запорука вільного майбутнього в усій Європі».

Із цих слів директора Triennale di Milano розпочався захід.

Стефано Боері, директор Triennale di Milano. Фото – Gianluca Di Ioia

Слова Стефано Боері підтримав також Алессандро Джулі, директор Національного музею мистецтв ХХІ століття MAXXI:

«42 хвилини тому на Одещині було оголошено повітряну тривогу. Поки ми говоримо зараз, люди змушені ховатися в бомбосховищах. І це є конкретика. Конкретика масштабів проблеми, про яку ми з вами говоримо. Відбудова України — це наша місія. Після війни ми хочемо співпрацювати з Одесою: встановити зв’язки між нашими культурами, між нашими музеями, розширювати ці зв’язки. Руйнування, спричинені російськими бомбами та ракетами, не мають стати на заваді цьому».

Алессандро Джулі, директор Національного музею мистецтв ХХІ століття MAXXI. Фото – Gianluca Di Ioia

«42 хвилини тому на Одещині було оголошено повітряну тривогу. Поки ми говоримо зараз, люди змушені ховатися в бомбосховищах. І це є конкретика масштабів проблеми, про яку ми з вами говоримо» – Алессандро Джулі

Одним із ключових рішень італійської сторони, презентованих на форумі Reconstruction of Ukraine, було взяття патронажу над відбудовою Одеси, зокрема, для початку, Спасо-Преображенського кафедрального собору, що був пошкоджений внаслідок обстрілу в липні 2023 року.

Так нині виглядає зсередини Спасо-Преображенський кафедральний собор в Одесі. Собор був пошкоджений внаслідок обстрілу в липні 2023 року.

Після офіційного відкриття заходи в програмі форуму були розподілені за порядком відповідно до галузей, котрих стосувалися представлені проєкти й виступи: будівництво та інфраструктура, енергетика та довкілля, сільське господарство та продовольство, цифрові технології та послуги, громадське суспільство та НПО, інвестиції та фінансування.

Також на заході були присутні представники фундації Foster + Partners, які займаються створенням візії розвитку Харкова, і представники One Works Architects, які розробляють архітектурну стратегію розвитку Миколаєва. Вони презентували свої напрацювання, а представники Foster + Partners анонсували книжку про візію розвитку Харкова, створену спільно з харківськими спеціалістами та представниками громадськості — вона вийде вже незабаром.

Конференція, що відбулася, є лише першою в серії запланованих заходів

Навесні планується проведення другої зустрічі в Римі, а згодом заключна частина програми буде організована в Києві.

Фото - Gianluca Di Ioia

На форумі виступив міністр культури Італії Дженнаро Санджуліано. Аргументуючи важливість допомоги Україні у відновленні її міст і пам’яток архітектури, він звернувся до питання базових прав людини в цивілізованому світі:

«У дев’ятій статті Конституції Італії прописане наше право на культуру. І так само ми працюємо, щоб допомогти українцям зберегти їхню культуру, бо це також їхнє надбання, їхній спадок і символи, такі важливі для суспільства».

Міністр культури Італії Дженнаро Санджуліано. Фото – Gianluca Di Ioia

На Міланському форумі були присутні і представники українського уряду. Від України в онлайн-форматі виступили міністр закордонних справ Дмитро Кулеба та заступниця міністра інфраструктури Олександра Азархіна.

«Зараз, як і тоді, світло гуманізму постає з темряви війни» – Дмитро Кулеба

«За цей час відбулися важливі міжнародні конференції в Лугано, Парижі, Берліні, Лондоні та Римі. Одним із їхніх ключових результатів стало розроблення масштабної програми підтримки “Відродження”. Це давній період історії Європи, але паралелі напрошуються самі собою — адже як італійське Відродження народилося в роки лихоліття, воєн та спустошливих епідемій, так само майбутня, нова Україна та нова Європа постають нині з руїн війни на українській землі. Зараз, як і тоді, світло гуманізму постає з темряви війни.

Я вдячний за потужну підтримку Італії: політичну, фінансову, військову, гуманітарну. Італія також відіграє вагому роль у підготовці і втіленні повоєнної відбудови України. Стабільна та процвітаюча Україна буде надійним союзником і торговельним партнером для європейських країн, сприятиме економічному зростанню всієї нашої Європи», — зазначив у своєму виступі Дмитро Кулеба.

До конференції також долучився міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. Він не зміг бути присутнім, проте виступив по відеозв’язку. Фото – Gianluca Di Ioia

«Я вірю, що ми маємо змогу відбудувати дещо краще й досконаліше. В Україні ми вже координуємо між собою експертів різних галузей, архітекторів, діячів соціальної сфери — все задля того, щоб наша робота була максимально плідною та інклюзивною. Я вважаю, що саме в цьому аспекті відбудови України ми маємо великий потенціал для співпраці. Вже згадана відбудова Одеси — це, звісно ж, порятунок неабиякої культурної спадщини, а також це відновлення торгового потенціалу України як цікавого міжнародного партнера на економічній арені світу», — виступаючи наступною, додала Олександра Азархіна.

Так само по відеозв’язку на конференції виступила й заступниця міністра інфраструктури України Олександра Азархіна. Фото – Gianluca Di Ioia

Також від України на конференцію поїхали видавець і головний редактор PRAGMATIKA.MEDIA Костянтин Ковшевацький, засновник Goldakovskiy Group Architects Владислав Голдаковський, засновник і СЕО девелоперської компанії «Спільнота» Ігор Райков, співзасновник організації «Агенти змін» Максим Головко, а також засновник і СЕО проєктної компанії АІММ Максим Мятко.

Зліва направо – Ігор Райков, Максим Головко, Влад Голдаковський, Костянтин Ковшевацький, Максим Мятко

«Було зрозуміло, що присутність України на подібних міжнародних заходах має бути активною та змістовною. Ми обговорили з колегами, що саме ми б хотіли там представити, і вже із цією програмою вирушили на форум. Ми знали, що велика програма, яку підготувала трієнале, міститиме не лише зустріч у Мілані, а й також зустрічі в Римі і в Києві — вони відбудуться згодом. Тож ми хотіли обговорити наші наступні кроки й більш структуровано зрозуміти, якою має бути співпраця України та Італії в питаннях відбудови, як буде організована кооперація між українськими та італійськими архітекторами та й загалом яке місце займатиме Україна у власній відбудові.

Директор Triennale di Milano Стефано Боері також був присутній на воркшопі, організованому українською стороною після офіційної частини заходу. Фото – Gianluca Di Ioia

Ми запланували воркшоп, у рамках котрого мали би змогу обговорити ці питання комплексно й під різними кутами. Такі тандеми, як “архітектори — архітектори”, “девелопери — архітектори”, співпраця міжнародних фінансових донорів з архітекторами, взаємодія на культурному рівні, роль освітніх закладів у цій кооперації між країнами та підготовці відповідних кадрів — архітекторів та інженерів, що братимуть безпосередню участь у відбудові, про яку ми говоримо, — всі ці питання було важливо підняти.

Також ми представили свої проєкти. Я показав проєкт із поєднання архітектурних візій відбудови Маріуполя, також розповів про нашу роботу над містобудівним кодексом України, який я модерую і який має допомогти узгодити правову систему у сфері архітектури й містобудування із європейським підходом», — ділиться Влад Голдаковський.

На фото – в рамках воркшопу виступає засновник Goldakovskiy Group Architects Владислав Голдаковський. Фото – Gianluca Di Ioia

«Перед нами стояло завдання розповісти італійським архітекторам, дизайнерам та інженерам про ті виклики, з якими нині стикаються українські міста. Зокрема, задача полягала в тому, аби опис цих викликів врешті переріс у розроблення стратегії, як ці міста відбудувати, та при цьому не просто відтворити їхній попередній вигляд, а зробити їх кращими, вдосконалити структурно й візуально», — додає Максим Головко.

На фото – співзасновник організації «Агенти змін» Максим Головко. Фото – Gianluca Di Ioia

«Збоку може здатися, що подібні заходи, які проводяться ще під час війни, завчасно, робляться для обговорення проблеми в дуже абстрактній, віртуальній площині, та насправді це геть не так» – Ігор Райков

Про свої враження після відвідання форуму Reconstruction of Ukraine розповів також Ігор Райков: «Їдучи на захід, я ставив собі за мету зрозуміти, яким чином налагодити міжнародні зв’язки не лише на рівні “влада — влада”, а й також на рівні “бізнес — бізнес”. Завдяки нашій воркшоп-сесії, яку ми влаштували наприкінці, нам вдалося поспілкуватися вже більш безпосередньо з професіоналами, котрі долучилися до форуму, і встановити саме такі горизонтальні зв’язки. Воркшоп-сесія відбувалася в окремій конференц-залі, на неї були запрошені всі учасники заходу в цей день. Велика кількість прийшла послухати і познайомитись безпосередньо з нами, ознайомитись із нашими ідеями та проєктами, незважаючи на те, що це не було частиною офіційної програми.

Лише під час форуму, правду кажучи, я усвідомив, наскільки ґрунтовний підхід до питань відбудови України мають усі присутні. Збоку може здатися, що подібні заходи, які проводяться ще під час війни, завчасно, робляться для обговорення проблеми в дуже абстрактній, віртуальній площині, та насправді це геть не так. Кожен, хто брав участь у конференції зі сторони Італії, є глибоко зануреним у предмет дискусії. І всі ці люди вже зараз закладають підґрунтя для того, щоб, коли настане час, прийти до нас із готовим планом дій і допомагати нам експертизою, грошима, матеріалами — структурно, згідно з тими проєктами, які розробляються вже».

По центру – засновник і СЕО проєктної компанії АІММ Максим Мятко. Фото – Gianluca Di Ioia

«Ми маємо будувати нові сенси, що будуть дороговказами для України на її подальшому шляху» – Максим Мятко

Чималий акцент у програмі форуму був зроблений на важливості комплексного підходу та структурності в побудові подальших планів і розробленні проєктів. Тієї ж думки дотримується і Максим Мятко.

«Я вважаю, що цей захід для нас — не просто про відбудову, він про мрії нашої країни. Ми маємо не просто відтворити те, що було зруйновано, — ми маємо будувати нові сенси, що будуть дороговказами для України на її подальшому шляху, — вважає Максим. — І моя думка така, що не варто чекати закінчення війни: починати роботу в цьому напрямку варто вже зараз, вибудовувати зв’язки та розробляти план дій.

Ба більше, крім проблем у контексті будівництва й фізичної відбудови, є також питання психологічного стану українців, зокрема тих, які втратили житло. За яких умов це сталося? Через які ще випробування їм довелося пройти? Як ми можемо допомогти? Недостатньо просто дати людині дах над головою — їй потрібно дати надію, дати віру в те, що її життя триває і буде кращим. Питання навіть не в конкретній людині — ми маємо дати це відчуття надії та сенсу всьому суспільству. Дати відчуття, що ми не складаємо рук і працюємо над вирішенням проблем, із котрими нині стикається країна, і ці люди гідні того, і вони достатньо сильні, щоб долучатись і теж працювати на перемогу.

Я вважаю, ця конференція — гідний виклик нам не лише в побудові зв’язків архітектурних, а й також культурних та ідейних».

Зліва направо: Костянтин Ковшевацький, Максим Мятко, Влад Голдаковський, Максим Головко. Фото – Gianluca Di Ioia

«Нічого про Україну без України. Саме так цю думку ми тримали у фокусі уваги, коли формували пул українських архітекторів для візиту на форум Reconstruction of Ukraine. Досвід спеціалістів, які вже сьогодні стикаються з викликами, що зумовлюють необхідність реконструкції країни, мав бути — і в результаті був — корисним всім тим, хто відвідав нашу воркшоп-сесію. З огляду на те, що ми маємо плани щодо організації першої в Україні платформи для популяризації актуальної архітектурної думки та обміну досвідом між нашими та європейськими практиками, складно переоцінити напрацьовані в Мілані зв’язки», — підкреслив Костянтин Ковшевацький, видавець і головний редактор PRAGMATIKA.MEDIA.