Villa Apis. «Океанський лайнер» на зеленому пагорбі

Архітектор
Oleksienko Architects
Тип
приватний будинок
Статус
реалізовано
Рік
2021
Розмір
300 кв. м

Майстерня Наталії Олексієнко Oleksienko Architects спроєктувала сімейну резиденцію Villa Apis у столичному районі приватної житлової забудови, надихнувшись образом комфортабельного лайнера, що борознить безмежні простори океану. Зведений об’єкт архітектор порівнює з окремим всесвітом, що загубився серед зелені міських джунглів.

Ділянка, на якій побудована Villa Apis, знаходиться на крутому схилі пагорба, звідки відкривається чудовий краєвид на прилеглий парк. Коли архітектор Наталія Олексієнко вперше опинилася на його вершині, вона мимоволі піддалася магії відчуття, що в цьому мальовничому місці ніби поринаєш у море зелені, що розлилося до самісінького обрію. Саме це перше враження занурення в зелені крони вікових дерев і лягло в основу як архітектурної концепції, так і інтер’єрних рішень вілли. Вона задумана автором як сучасний комфортабельний океанський лайнер, що розсікає «зелене море» і надійно захищає своїх мешканців.

«Динамічна архітектура, нішевий дизайн, індивідуально створений ландшафт для прогулянок, предмети мистецтва та нестандартні інженерні рішення — ми поставили собі завдання поєднати в одному об’єкті силу живої природи та переваги існування в місті як формулу нової якості життя», — розповідає про проєкт його автор.

У процесі проєктування довелося врахувати найрізноманітніші чинники, головно — складну топографію місцевості. Складнощів додавав і той факт, що з південного боку розташовується протяжна сусідська ділянка, зате з північного відкривається чудовий краєвид на зелену гладінь листя. За словами Наталії, це не перший об’єкт, коли через якісь особливості ландшафту архітектори змушені орієнтувати будинок на північ.

Перепад висоти в 11 м по всій території майбутньої вілли вимагав від команди Oleksienko Architects не тільки складних архітектурних і конструкторських рішень, але й визначав характер планування. В’їзд на ділянку, наприклад, закладений у її верхній точці на рівні другого поверху. Таким чином, життя в будинку розгортається зверху вниз, ніби переносячи його мешканців із суєти та напруженого ритму міського життя в тихий розмірений простір, до індивідуальних потреб і вражень.

Особливість завдання полягала ще й у тому, що будинок слід було розташувати на ділянці так, щоб його не було видно з боку дороги. При цьому висота його мала становити максимум два поверхи, крім того, необхідно було додати окремий гараж, господарський блок, а також зону барбекю. А розміститися все це мало на площі лише 10 соток. Однак теоретичний мінус Наталія перетворила на вагомий плюс: обмежені розміри ділянки при закладеній кількості будівель дали імпульс розвитку задуманої від початку концепції лайнера.

Вітальня, кухня, їдальня, літня їдальня, лаунж-тераса, зона барбекю, ще одна так звана тиха тераса, водойма — створення таких особливих зон комфорту, що перетікають одна в одну, немов палуби корабля, значно підвищило якість самого проєкту. «Вілла спроєктована як самодостатня екосистема, побудована на гармонійному міксі вражень і функцій. Тут зручно жити, пізнавати, творити, «чилити» й при цьому почуватися захищеним і щасливим разом із рідними, друзями. Таким ми задумували життя на Villa Apis», — каже Наталія.

Для кожної «палуби» визначена своя функція, і це стосується не лише інтер’єру, а й усієї території вілли. За рахунок використання сходів і різноманітних переходів, що пов’язують між собою різні рівні, розгортаються численні сценарії пересування будинком і ділянкою. Завдяки такому рішенню виникає ілюзія інтригуючого променаду деками корабля. «Ефект прогулянки», що народився таким чином, замовники особливо оцінили в період локдауну. А посилюють його панорамні вікна, орієнтовані на наймальовничішу північну частину, які легко стирають кордон між зовнішнім і внутрішнім.

«Ми прагнули, щоб природа була тут усюди, — ділиться Наталія. — Можливість насолоджуватися найменшими змінами погоди та кольору навколишніх дерев, ландшафту, не полишаючи при цьому комфортних просторів, — одна з реалізованих нами ідей».

Перш ніж розпочати проєктування житлового об’єкта, Наталія ретельно вивчає спосіб життя своїх замовників. Довго розмовляє з ними, з’ясовуючи кожну дрібницю щоденного побуту, аж до нюансів, наприклад, о котрій годині хто прокидається, з яких конкретних етапів складається подальший день, які усталені ритуали передують відходу до сну. Також ретельно аналізує локацію. Нерідко виступає в ролі психолога, допомагаючи правильно розставити пріоритети.

Все це дає їй можливість із дрібних шматочків «мозаїки» складати психологічний портрет майбутнього житла, що відповідатиме правилам життя господарів. Villa Apis не стала винятком. У її назві, наприклад, зашифрована родова історія сімейства, яке тут проживає. Apis латиною означає «бджола». Головним же фокусом тут архітектор обрала зміну вражень.

 

Текст: Надія Богата

Фото: Андрій Авдєєнко, Іван Авдєєнко