«Слідуй за білим кроликом». Інтер’єр White Rabbit Surf Cafe від SOLOVEYDESIGN

Архітектор
SOLOVEYDESIGN
Тип
кав’ярня
Статус
реалізовано
Рік
2021
Розмір
65 м2

Нерідко проєкт того чи іншого інтер’єру — це все-таки компроміс. Гарантія його досягнення закладена в гармонії між запитом замовника і авторським поглядом дизайнера. Але що відбувається, коли, власне, цей самий дизайнер створює простір для себе?

Проєкт закладу White Rabbit Surf Cafe, розташованого в Хмельницькому, — саме про це. Це історія двох ідей, що були дбайливо виношені та реалізовані у стінах півсторічної споруди на березі Південного Бугу, а згодом взяли третє місце в одній із номінацій конкурсу «Інтер’єр року 2021».

У певному сенсі такі проєкти для себе самого — це про мистецтво автопортрета. Та одна справа, коли дизайнер оформлює власне житло, а зовсім інша — коли реалізовує давню мрію про відкриття закладу. Перше не є рідкістю. Часом такий проєкт навіть виходить із рук дизайнера одним із перших. Із бажанням відкрити кафе — все інакше. Це вже не «річ у собі», а місце, де відбувається постійний обмін ідеями й енергією — через стіни та всередині стін.

White Rabbit — це візуальна оповідь про мрії двох людей — дизайнерки Наталії Соловей та її чоловіка, підприємця Олега Солов’я. Основна спеціалізація Наталії — приватні інтер’єри. Однак уже багато років вона мріяла відкрити власний заклад із мінімалістичним дизайном — кав’ярню, яка стане промовистим авторським простором, що здатний об’єднувати людей.

Олег захоплювався SUP-серфінгом і вірив у те, що колись зможе популяризувати улюблений вид спорту в рідному місті. Так у Хмельницькому народився їхній спільний проєкт — унікальний заклад, поділений на дві зони. В одній — кав’ярня, а в іншій — магазин і прокат SUP-бордів.

«Завжди було бажання створити об’єкт без рамок і обмежень — без ТЗ, без прив’язки до чийогось бачення чи запиту. Показати, що рішення не завжди мають бути дорогими — навіть без космічних бюджетів можна створити щось класне та цікаве. Неважливо, де розташований об’єкт: у Києві чи в Хмельницькому. Головне — класна ідея та реалізація. І якщо вони є, такий камерний особистий проєкт зможе завоювати 3-є місце в конкурсі «Інтер’єр року» і стати номінантом в ART SPACE», — ділиться Наталія Соловей, дизайнерка та засновниця SOLOVEYDESIGN.

Заклад Олега й Наталії Соловей справді взяв третє місце в конкурсі «Інтер’єр року 2021» у номінації торгових приміщень. Проте історія самого проєкту починалася зовсім не з планів на премії. Локацією для White Rabbit стала одноповерхова будівля 1963 р., розташована в місті на березі річки Південний Буг. Вона знаходиться поряд зі стадіоном в Парку культури й відпочинку ім. Михайла Чекмана. Колись у цих стінах були роздягальні та душ для волейболістів.

«Коли я вперше зайшла в будинок, що простояв закинутим останні 20 років, у мене перехопило подих. Я не звернула увагу на плісняву на стінах, обсипану штукатурку та залишки радянської плитки. За всім цим я побачила красиву цегляну кладку і фантастичний вид на ріку. Щоправда, вид затуляла глуха стіна, у якій ми згодом установили велике вітражне вікно, — розповідає Наталія. — Я настільки чітко уявила, яким буде наш заклад, що вирішила не витрачати час на детальні креслення та візуалізації.

Щоб зануритися в роботу, нам вистачило одного скетчу, намальованого на аркуші паперу нашвидкуруч. Ретельно креслили лише електрику та меблі, які виготовляли на замовлення. Проте зрештою процес реалізації був майже повністю інтуїтивним — я лише звірялася з картинкою, котру мала в голові. Тим паче приємно, що результат вийшов на 100% таким, яким я його уявляла».

У «Листівнику» Михайла Шишкіна була думка про те, що будь-які слова — це лише поганий переклад із мови, якою все відбувається насправді. Якщо замислитися, саме з цієї причини якісне ТЗ завжди є детальним, дисертації готуються роками, а письменник розписує умовний пейзаж на кілька десятків сторінок. Позбавлена подробиць, думка однієї людини просто буде незрозуміла іншій, і розроблення дизайн-проєкту вибудовується за тими самими правилами.

Однак в ідейному діалозі із самим собою ці умовності відпадають через відсутність потреби в них — адже тут вистачає лише уявного скетчу, щоб його зафіксувати, усвідомити й розвинути в дещо більше й осяжне. Але що найсуттєвіше — результат роботи «для себе» гарантовано відображатиме вихідний задум у всіх його найдрібніших нюансах.

«Свій» мінімалізм

Стилістичне рішення White Rabbit Surf Cafe виглядає так, ніби у скандинавського стилю, лофту та mid-century сталася велика любов. Потрапляючи до приміщення закладу, ми бачимо на стінах оригінальну «голу» кладку півсторічної будівлі, пофарбовану в білий колір. Світлу гаму доповнено попелястими відтінками, фактурою світлого ясена й теракотовими акцентами, розосередженими в інтер’єрі у вигляді авторської кераміки, шкіряних деталей, текстильної оббивки дизайнерських крісел. Головний акцентний відтінок виділяється також на необробленому торці проходу між зонами кав’ярні та магазину — сама стіна, вкрита білою фарбою, має «серцевину» з червоної цегли.

До речі, щодо проходу між приміщеннями: його Олег і Наталія Соловей вибивали власноруч. Олег працював молотком, а Наталія вирішувала, які фрагменти стіни слід прибрати, а які лишити на місці — в підсумку прохід має неправильну, дещо грубувату форму, та доповнює загальну атмосферу закладу легкими нотками індустріальності. Її врівноважує затишний камін у залі, котрий розпалюють щодня в холодну пору року.

Інтер’єри наповнені простими формами та натуральними текстурами, проте не позбавлені яскравих рішень. Мінімалістичні стільці propro furniture, створені за дизайном Слави Балбека, білий кавовий столик від Staritska Maysternya, авторська кераміка Natura Ceramica — усе це українські бренди, які надають інтер’єру особливу атмосферу й відображають індивідуальний характер, дбайливо закладений до проєкту Наталією Соловей. Незважаючи на велику кількість стилістично ефектних елементів у закладі, загальна картинка вибудовується на ідеях мінімалізму. Персонального, затишного, в чомусь по-своєму «неканонічного», але тим і привабливого мінімалізму.

Точка коннекту

У White Rabbit Surf Cafe реалізовано вхід із боку стадіону та вихід на терасу. Тут і на прилеглій набережній у літню пору року збирається навіть більше гостей, аніж у самій кав’ярні. Щоб їх розмістити, із закладу щоденно виносять крісла-мішки та понад 30 шезлонгів. Регулярно проходять заходи, на яких збирається чи не половина міста — у певному сенсі проєкт Олега й Наталії Соловей став серцем Хмельницького.

«Ми сформували довкола White Rabbit активне ком’юніті, яке полюбляє SUP-бординг, йогу на воді, зустрічі сходу сонця, поетичні вечори, камерні концерти живої музики, виставки молодих художників. Звісно, ми планували, що заклад стане популярним — а інакше навіщо це все? Але такий масовий і теплий відгук став для нас приємною несподіванкою.

Наразі White Rabbit — це територія, де люди відкриваються та діляться тим, що люблять найбільше. За короткий час ми вплинули на культуру міського відпочинку в Хмельницькому та відкрили цю частину парку для багатьох людей, які раніше взагалі сюди не доходили», — ділиться Наталія Соловей.

 

Текст: Дарина Карапетян