Silver Wave. Рівновага стихій від LLUM architects
- Архітектор
- LLUM architects
- Тип
- квартира
- Статус
- реалізовано
- Рік
- 2020
- Розмір
- 90 м2
Природні матеріали, як-от камінь і дерево, настільки самодостатні в інтер’єрі, що не вимагають і навіть заперечують різноманітність палітри фактур і кольору, предметів і деталей.
У проєкті київських апартаментів від LLUM architects масштабне та неймовірно виразне мармурове панно підкорило собі весь простір: меблі, світло та матеріали, не претендуючи на першість, з’єдналися в єдину структуру та спрацювали як тло для шляхетного каменю. Весь інтер’єр — це історія про взаємодію людини та природної стихії — хвилюючої, величної, потужної, яка вражає своєю абсолютною і довговічною красою.
«Мармур завжди був норовливою принцесою всіх гірських порід, наполегливою у своєму опорі і в той же час податливою, що ніжно здається; ніби якась коштовність, він вимагав у поводженні з ним безмежної вірності та ласки», — так у книзі «Агонія та екстаз», присвяченій генію Мікеланджело Буонарроті, Ірвінг Стоун розповідає про культуру роботи з каррарським мармуром, найвідомішим і найціннішим у світі.
У далеку епоху італійці ніжно називали його carne, тобто «плоть». Венеція, Рим, Палермо… Здається, ці міста буквально виткані з carne. У фасадах величних палаццо — історія великих майстрів із Тоскани, важкий металевий звук каменоломень, контур альпійських схилів і подих холодної трамонтани.
У біографічному романі Стоуна Мікеланджело зізнається: «Мистецтво тримає мене у своїй владі постійно, не залишаючи ні на хвилину». Мармур же — матеріал, який тримає у владі будь-який простір і кожного глядача, що потрапив у нього. Мармур — могутній і ревнивий матеріал, який не визнає домінанти інших фактур або предметів поруч. Потрапляючи в інтер’єр, він одразу стає його головним героєм.
Дизайн-проєкт апартаментів українського бюро LLUM architects отримав ім’я Silver Wave за назвою різновиду мармуру, з якого виконане центральне панно у вітальні. Але із чого все починалося?
Повітря
Об’єкт знаходиться в новому житловому комплексі «Бульвар Фонтанів» у центрі Києва і є простором площею 90 кв. м. Спочатку планування квартири було стандартним і малопривабливим: невелика окрема кухня, затемнена заскленою лоджією, довгий коридор зі скошеним кутом, рівнозначні за обсягом вітальня та спальня.
Дизайнери відчули, що житлу не вистачає повітря. У процесі перепланування автори проєкту об’єднали вестибюль, кухню та вітальню в одну зону. Оскільки лоджія була єдиним літнім приміщенням, замовник не хотів її втрачати, тому було вирішено відокремити її від лівінгу розсувною світлопрозорою перегородкою.
Тепер, залежно від сезону чи настрою, можна «обрати» балкон або продовження кухні. Спальня стала меншою за площею, але в ній теж з’явилося достатньо повітря завдяки продуманій ергономіці та чистоті об’ємів. Тут вдалося створити містку систему зберігання та повноцінне робоче місце. Дизайнери організували у квартирі дві ванні кімнати: біля входу — компактний гостьовий санвузол, у майстер-зоні — простору та затишну ванну.
Камінь
Серцем інтер’єру стало величезне панно з мармуру Silver Wave. Особливість цього різновиду каменю — у кольоровості малюнка: чорні та сірі хвилі свідчать про домішки бітуму та графіту. Його природна текстура, мальовнича та динамічна, задає тон усьому простору.
«Структура натурального мармуру формується мільйони років і має неймовірну енергетику. Використовуючи камінь, ми можемо точно стверджувати, що його малюнок унікальний», — розповідає Антон Шургальський, автор проєкту, співзасновник і провідний архітектор майстерні LLUM architects.
Зберегти цілісність мармурового візерунка було основним бажанням замовника. Але пошук цільного каменю потрібних розмірів став справжнім викликом для дизайнерів студії. У всіх постачальників, відомих дизайнерам проєкту, найбільші сляби були на 10–20 см менше за потрібний розмір.
Залишався запасний варіант: застосувати розкладку «метеликом», проте подібна симетрія тоді порушила б ідею максимальної природності. Довгі пошуки дали свій результат. Коли знайшовся сляб усього на п’ять сантиметрів менший за проєктні розміри, — нехай під нього й довелося переробити частину готової перегородки — дизайнери були просто щасливі!
«Основним побажанням клієнта було використання максимально якісних і натуральних матеріалів. При цьому дизайн мав залишатися стриманим, без зайвого декору чи суто естетичних елементів», — ділиться Антон Шургальський. Яскраве виразне панно підкорило собі всі елементи інтер’єру.
Його глянець і холод урівноважений теплом і тактильністю деревини, його активний «орнамент» компенсують монохромні поверхні, а строгість і «дорослість» каменю підтримують лаконічні форми предметів. Візуальна історія будується на рівновазі та одночасно протиставленні дерева й мармуру різних порід в інших приміщеннях. У рамках тієї самої концепції для спальні підібраний динамічний американський горіх, для вітальні — спокійний тонований дуб.
Вогонь і вода
Характер центрального панно задає настрій окремим конструкціям і предметам простору. Архітектурною є в інтер’єрі зона TV. Архітектурні навіть диван, крісла й обідній стіл. Позбавлені дрібних деталей, здається, вони вилиті чи вирізані з одного однорідного матеріалу. Монолітними видаються журнальні столики-циліндри з гладкого блискучого металу, монолітним є куб витяжки з нержавіючої сталі.
Монолітна і вбудована шафа в майстер-спальні. Великий масштаб і монотонність, задані меблями, розбавлені графічністю деталей: темним обрамленням скляної перегородки між вітальнею та лоджією, зупиненим рухом «променів» світильника-звису.
Оздоблення та фасади корпусних меблів виконані з максимальною візуальною цілісністю, де шви на стику матеріалів і лінії відкривання утворюють ритмічні ряди в площинній композиції.
Об’єкти, поміщені в простір, мають ті самі властивості, що й шляхетний камінь: чистота ідеї, довговічність, позачасовість. Для меблювання приміщень були обрані моделі провідних виробників, співзвучних філософії інтер’єру: легендарні та відомі Poliform, Rolf Benz, Vitra.
Предмети мистецтва, підібрані для інтер’єру, поєднують у собі красу природних матеріалів та енергетику авторської ручної роботи. Це вироби від брендів «Восьма Комора» та GORN Ceramics.
З одного боку, цей проєкт про функціональність, мінімалізм та ергономіку, з іншого — про комунікацію людини та природи. Атмосфера простору побудована на правдивих, монументальних «полотнах» каменю, дерева, скла.
Вони народжують образи й почуття, подібні до тих, що виникають у спостерігача штилю чи шторму в океані, сутінок або грози, що здіймається над безкрайнім полем, лавини, що сходить із гір, — словом, людський жах, заціпеніння, захоплення стихією.
Фотограф: Євген Авраменко
Текст: Марія Голубка