Mureli House від Makhno Studio. Житловий простір як витвір сучасного українського мистецтва
- Архітектор
- Makhno Studio
- Тип
- приватний будинок
- Статус
- реалізовано
- Рік
- 2021
- Розмір
- 561 м2
«…Дрібні помаранчеві із червоним градієнтом, солодкі чи іноді кислі. Мурелі означає абрикоси. Таку назву ми дали проєктові сімейного будинку під Києвом, бо будівництво закінчили якраз улітку, а стилістично інтер’єр нам нагадує липневий теплий ранок, коли очі ще напівзакриті, але босоніж уже шукаєш дорогу на кухню, де відучора у вазі чекають мурелі». Так поетично в команді архітектурного бюро Makhno Studio описують концепцію інтер’єру Mureli House.
Тактильний і артистичний інтер’єр від студії Сергія Махна можна назвати абсолютно самодостатнім. В описі проєкту немає нічого про загальний контекст. Чому? Це той рідкісний випадок, коли контекст… не є важливим. У студії PRAGMATIKA.MEDIA пояснили: «Цей інтер’єр дійсно є унікальним і виразним. Ми не говоримо про екстер’єр або ландшафт, тому що ми його не розробляли. Будинок знаходиться в котеджному містечку з однотипною архітектурою. У цьому є також цікавинка, адже за класичним сімейним ззовні будиночком ми створили артовий інтер’єр».
Tone of voice задає хол із високими текстурованими стінами та панно із 600 керамічних тетраподів. Тактильну шорсткість поверхонь підкреслює спрямоване світло від п’яти округлих світильників «Хмара», що левітують під стелею. Сходи з гнутими поручнями ведуть на другий поверх, де розташовані житлові простори.
«Поручні з гнутого дерева були непростою задачею для майстрів. Але українські руки здатні на все, тому поручні в Mureli House виконані чітко за побажаннями дизайнерів, збережено кут нахилу кожної хвилі», — розповіли в студії.
Особливістю цього архітектурного каркасу були неправильні, радіусні стіни: «Стіни та стелі в домі Мурелі — округлі, як боки абрикосів. Це стало викликом для наших архітекторів і генеральних підрядників. Але вони створили стільки вузлів примикання, скільки було потрібно для ідеальної форми. Знайшли вихід і для того, щоб виконати тіньові шви на підлозі та стелі. Для фінального результату нам знадобилися лекала, за якими майстри вирізали гіпсокартон і монтували його. І в ці радіусні стіни вдалося ідеально вписати всі корпусні меблі. Такі креслення, які були під час роботи над цим проєктом, — у рамочку на стіну».
Простора їдальня готова приймати гостей, забезпечивши максимальний комфорт. М’які напівкрісла «Елефант» вишикувалися вздовж широкої полірованої стільниці з дубового слебу. Об’ємний плафон «Хмара» обіцяє атмосферу приватності, що якнайкраще пасує до дружньої бесіди.
Акцент кінозалу-вітальні з каміном і диваном — це, безумовно, мідні плафони світильників «Маківка». Їхня натуралістична форма й об’єм притягують погляд.
За прозорими герметичними дверима розташована кухня — справжня кулінарна майстерня, яка заохочує до експериментів. Утім, дизайн не поступається функціональністю. «4 монументальні куби з керамограніту — це чудовий спосіб відтворити текстуру каменю без власне натурального каменю, який був би менш функціональним і зірвав би спини майстрам. А під стелею — «Вулкани», авторські світильники Makhno», — пояснили ідею в студії.
Ще один знаковий простір — це крита тераса з дров’яним каміном за надійним склом. Над каміном — декор від керамічної майстерні студії. «Зовсім скоро ця фігура з’явиться біля нової колекції бренду Makhno Product», — обіцяють там.
Слід зазначити, що в проєкті Mureli House, напевне, ще з часів іншого проєкту студії — Shkrub House, — використано найбільшу кількість авторського предметного дизайну майстерні Сергія Махна. «Крім цього, 90% усіх меблів і матеріалів є українськими. «Це в стилі Махна», як кажуть наші замовники, або ж, як пояснюємо ми, — це сучасний український стиль», — зазначають проєктувальники.
Навіть рукомийники у всіх ванних кімнатах — це окремий витвір мистецтва від Сергія Махна. Це відносно нова гілка розвитку продакт-дизайну студії. Поки ще це кастомні версії, але згодом планується випустити колекцію для окремих продажів.
Незважаючи на високу концентрацію акцентних авторських об’єктів, вони не конфліктують один з одним і навіть не конкурують. Відсутність колірних контрастів не випадкова — загальна палітра зрівнює акторів, виводячи їх на сольні партії на запит глядача. Назва проєкту підсвідомо змушує шукати абрикосові ноти, але Сергій Махно не слідує спокусі прямих асоціацій, а забарвлює простори відтінками прозорого літнього світанку.
«Загальним кольором обраний бежевий за побажаннями замовників. Він несе за собою чистий візуально інтер’єр, разом із тим викликає цікавість до дрібних деталей. Нам вдалося створити досить мінімалістичний простір у цьому акцентному забарвленні. Інші кольори з’являються лише у двох кімнатах».
Виняток із правил, про який ідеться, — це особисті простори господині будинку: «Зі спальні, гардеробної та ванної кімнати господині дому можна легко зробити висновок, який же її улюблений колір. Під час роботи над цими зонами проєкту наші художники потопали в рожевій глазурі. Адже тут і авторська плитка, і світло в кожній зоні, і навіть рукомийник — усе нашого власного дизайну та виробництва. Рифлене скло душової кабіни підбирали до того моменту, доки градієнт не став ідеальним. Важливою є кожна деталь».
Інтер’єр Mureli House був завершений ще влітку 2021 року, за кілька місяців до повномасштабного вторгнення, коли повітря не було важким від горя й тривог. Сьогодні Mureli House «звучить» як передбачення світла та сили, потужного креативного потенціалу української душі.
Автор проєкту: Makhno Studio, Сергій Махно, Марина Гречко, Олександр Махно, Богдан Агафонов, Анастасія Толчинська, Олена Степура, Віктор Захарченко.
Світло, керамічний декор, плітка, рукомойніки: Makhno Studio.
Фото: Євгенія Авраменко.
Текст: Ірина Ісаченко.