Інтер’єр для Monpacie від Sanina Arch Club. Історія, прихована у стінах

Архітектор
Sanina Arch Club
Тип
шоурум
Статус
реалізовано
Рік
2023
Розмір
92 м2

Працюючи над архітектурними проєктами та дизайном просторів у Львові, завжди є імовірність втрапити в історичну пригоду. Від цієї долі годі втікати — це шарм давнього міста. В розповідь про інтер’єр, створений бюро Sanina Arch Club для крамниці Monpacie, проситься порівняння: місто Лева досі приховує (інколи буквально — у своїх стінах!) безліч секретів. Так само, як і в оригінальній коробочці з льодяниками-монпасьє багато цікавих смаків.

Нові інтер’єри народжуються у площині перетину трьох координат. Перша з них — саме місце, з його характером, історією, морфологічними особливостями. Друга — бачення цього простору і його функцій власником. Третя — глибоке осмислення і творча алхімія, які здійснюються архітекторами та дизайнерами із залученням попередніх компонентів.

Новий шоурум Monpacie, над інтер’єром якого працювали архітектори бюро Sanina Arch Club, розташований у житловому будинку XIX ст. на площі Кропивницького. Зовсім поряд — знана львівська пам’ятка, католицький собор святих Ольги та Ельжбети. Кутова будівля має цікаву історію: на початку минулого століття тут розміщувалося відділення компанії Royal Holland Lloyd, яка оперувала морськими перевезеннями між Європою та Південною Америкою. Надалі на першому поверсі десятиліттями працювали численні крамниці, останньою з них, уже в наші часи, була хлібна. Прозаїчна експлуатація та типові ремонти стерли риси індивідуальності простору, проте вже на етапі підготовчих робіт у архітектурних дизайнерів з’явилося відчуття певної таємниці, яку може зберігати старий будинок.

Керуючись інтуїцією, команда вирішила залучити до співпраці реставраторів, які виконали обстеження приміщення. Здогадки підтвердилися: в процесі зондування стелі фахівцями львівської реставраційної майстерні «Гарда» був виявлений фрагмент розписів ХІХ століття. Старовинну фреску авторства невідомого майстра вивільнили з-під шарів вапна та фарби радянських часів. На жаль, донині збереглася лише невелика частина розпису стелі площею близько шести квадратних метрів, розташована біля головного входу. Проте і вона могла б бути втрачена назавжди, якби розписи не виявили під час реконструкції.

Відкриття дало поштовх до глибшого осмислення проєкту, робота над яким вийшла за межі суто інтер’єрних рішень. «Вивчивши старі фото будівлі, ми зрозуміли, що, втілюючи проєкт, маємо повернути до життя оригінальні ідеї архітектора з ХІХ століття», — ділиться думками архітекторка Аліна Саніна. Командою були заплановані реставраційні роботи на фасаді будівлі.

Початковим завданням для команди Sanina Arch Club від замовника було передати філософію неквапливості, яку сповідує компанія. Створити простір, у якому хочеться перебувати довше та насолоджуватися творчим процесом. В асортименті Monpacie міріади різноколірних намистинок, фурнітури й аксесуарів для рукоділля. Зважаючи на це, інтер’єр нової крамниці не мав містити в собі інших, надмірно яскравих відволікаючих акцентів.

Меседж, закладений у перших скетчах, які створила для Monpacie Аліна Саніна: «Створити простір, де кожен зможе уповільнитися, сховатися від міської метушні та зануритися в себе». Новий шоурум став інклюзивним простором для творчості, в якому можна «медитувати» над рукоділлям під час майстер-класів, неспішно обирати матеріали для майбутніх виробів і комунікувати з майстрами.

У процесі реставрації фасаду архітекторами були відтворені аркові віконні прорізи, замуровані за радянських часів, та широкі дерев’яні підвіконня, у віконниці інсталювали зовнішнє освітлення. З тривіального приміщення простір перетворився на «шоурум із видом» — неоготичний костел святої Ельжбети розташований буквально навпроти крамниці, на іншому боці вулиці. Зона біля вікон для відвідувачів стала однією з улюблених, тут приємно затриматися з горнятком кави.

Приміщення крамниці складається з двох залів, в яких представлені матеріали, і окремої затишної кімнати зі зручним столом для проведення майстер-класів. Вивчаючи поведінку покупців, команда звернула увагу на те, наскільки важливо зберегти «повітряність» простору, адже під час вибору матеріалів, дрібних маніпуляцій із бісером або інструментами необхідна свобода рухів для рук майстрів. У частині залу біля головного входу, над якою розташована фреска, обладнана кавова зона, вона стала «теплим» акцентом уваги в приміщенні.

Кімнати з радіальним зонуванням ніби «перетікають» одна в одну та поєднуються в єдиний простір арками-переходами з гіпсовими заокругленнями. За задумом архітекторів, цей прийом м’яко балансує простір та акумулює енергію. Використані округлі форми делікатно перегукуються з характером і ритмом розписів, що були віднайдені реставраторами.

«Уповільнення, на яке ми полюємо, з’являється з деталей простору», — розповідає Аліна Саніна.

Колірна палітра нового приміщення складається з нейтральних відтінків сірого та бежевого, природних тонів дерева, каменю, теплого або темного металу, який використовується в меблевій фурнітурі й торговому обладнанні. В оздобленні стін приміщення також присутня червоняста цегляна кладка — фрагменти стін «розкрили», проявивши їхню первинну структуру. Таке тло найкращим чином відтіняє розмаїття представленого в шоурумі асортименту та наповнює простір теплою, земною енергією.

«Ми вкладаємо в проєкти частинку себе», — розповідає про своє ставлення Аліна Саніна. В зазначеному інтер’єрі цей підхід матеріалізувався не тільки через рівень інтерпретації ідей для комерційного приміщення, а й через допитливість, заглиблення в контекст, бажання повертати просторам їхню втрачену історію й автентику та знайомити з ними аудиторію. В цьому — особлива цінність.

Автор проєкту: архітектурне бюро Sanina Arch Club, Аліна Саніна

Реставратор: реставраційна майстерня «Гарда», Ірина Гірна

Фото: Михайло Лукашук

Текст: Міла Єрмакова-Феруз