Центр матері і дитини “Незламні матусі” у Львові
- Архітектор
- Sulyk Architects
- Тип
- житло
- Статус
- реалізовано
- Рік
- 2022
- Розмір
- 1300 м.кв.
Текст надано авторами проєкту
Архітектурне бюро Sulyk Architects розробило концепт тимчасового житла для внутрішньо переміщених осіб, які вимушено покинули або втратили свої домівки через військову агресію росії проти України. Помешкання в першу чергу отримають сім’ї з дітьми та вагітні.
Житло розташовано поруч з ревіталізованою лісопарковою зоною на вулиці Над Джерелом. На ділянці зведено два дзеркальних дерев’яних будинки, об’єднані спільним простором двору. Нижче за рельєфом простір між спорудами переходить в оновлений парк з дитячими та спортивними майданчиками, прогулянковими доріжками та озером.
Особливістю проєкту, окрім швидкості реалізації, є його архітектурне рішення, яке переосмислює вигляд типового тимчасового житла. Відходячи від поширених контейнерних конструкцій, розробники прагнули показати, яким чином тимчасове житло може бути частиною міської архітектури. Важливою також називають можливість зміни призначення з часом, яка передбачає використання будинків для потреб громади міста після забезпечення постійним житлом нинішніх мешканців.
Два будинки мають однакову планувальну структуру. Вони складаються з 17-х окремих модулів кожна, об’єднаних в один загальний двоповерховий об’єм, площею 650 м кв. У кожній споруді розміщено 13 кімнат для проживання від 26 до 52 осіб. Окрім того, передбачено спільний простір кухні-їдальні з двома окремими робочими кухонними зонами та відкритим об’ємом їдальні до висоти піддашшя.
На кожному поверсі розміщено блоки санвузлів та душевих. На другому поверсі в виступаючому заскленому об’ємі облаштовано простору кімнату для відпочинку, групових занять і дистанційної роботи. У торці споруди простір їдальні переходить у велику озеленену лоджію з виходом назовні.
Архітектурне рішення
Завдання, яке постало перед студією, вимагало чистих та лаконічних архітектурних рішень, які можна швидко та бюджетно втілити. Зовнішній об’єм будинків облицьовано світло-сірими хвилястими металевими листами. Розкриваючись на доволі відкритій місцевості, світлий колір фасаду м’яко сприймається на фоні неба та контрастно підкреслює зелень навколо.
Вхід до будинку виділяється односхилим трикутним виступом з суцільним заскленням в торці. Видовжені споруди розвернені торцевими фасадами до паркової зони. Тут зі світлого та холодного об’єму проявляється тепле оздоблення деревом. Лоджії, що розташовані в торцях будинку, завершені ритмічними дерев’яними колонами та обшиті напівпрозорим полікарбонатом.
Непрозорий матеріал обрано для відчуття більшого затишку та захищеності всередині лоджії, адже психологічне відчуття безпеки та приватності надзвичайно важливе для людей, які вимушено покинули свій дім. Власне, силует споруди у вигляді традиційного двосхилого даху також підсвідомо сприймається як базове уявлення про дім, особливо для дітей, що тут проживатимуть. Для збереження делікатності фасаду вузли примикання металевих листів до вікон та торців будинку виконані з тонкими гранями та незначним виступом за площину фасаду.
Віконні отвори першого та другого поверхів об’єднані вертикальними смугами по висоті будинку. Таким чином, видовжений в плані об’єм будівлі розділено ритмом вертикальних смуг. У площині фронтонів вертикальний ритм продовжується дерев’яними колонами, які ззовні вкриті листами полікарбонату.
Орієнтація металевих листів та дерев’яних елементів на фасаді підпорядкована вертикальному напрямку, на противагу видовженому горизонтальному об’єму будівлі, що врівноважує візуальне сприйняття обох будинків. Конструкції споруд – дерев’яний каркас з утепленням базальтовою та мінеральною ватою. Опираються будинки на металевий каркас ростверку. Їхній термін експлуатації: до 50 років.
Організатор: Львівська міська рада
Фінансування: Товариство Червоного Хреста України
Замовник: ЛКП “Рембуд”
Виконавець: ТОВ “Чорноморськ строй груп”
Архітектор: Sulyk Architects
Архітектор проєкту: Тарас Сулик
Ландшафт: Управління архітектури та урбаністики ЛМР