Пральня Delicáta від Fateeva Design: історія про грант, гротеск і стійкість духу

У Києві відкрилася пральня та хімчистка миттєвого формату Delicáta — проєкт підприємця Гліба Антонова, оформлений Оленою Фатєєвою, засновницею студії Fateeva Design. У стінах підвального приміщення, котрим від початку була пральня, панує мінімалізм, доповнений при цьому яскравими, майже театральними за характером елементами декору і вмеблювання. Та в цих самих стінах живе історія про виклики, кинуті авторці проєкту війною, про труднощі реалізації в період блекаутів і масованих обстрілів, а також про силу людського прагнення попри все втілити в життя задумане, хай яким складним може бути цей шлях. Як це було? Спілкуємося з Оленою та Глібом.

Передісторія

Проєкт пральні Delicáta був реалізований частково на грантові кошти, отримані Глібом Антоновим за програмою «Власна справа» від єРобота. Втім, сама ідея проєкту не була підв’язана під перспективу отримати грант і зародилася задовго до того, ще на старті повномасштабного вторгнення.

Олена Фатєєва, засновниця Fateeva Design, і Гліб Антонов, підприємець, власник пральні Delicáta. Фото: Павло Ботанов

«Я займаюся тим чи іншим бізнесом уже більше 15 років. Відтак у моїй голові постійно зріють бізнес-ідеї, і всі вони ґрунтуються насамперед на моїх власних потребах, проблемах і задачах. Невдовзі після початку повномасштабного вторгнення, коли минув перший шок від нової реальності, я взявся до роботи над, власне, ідеєю пральні миттєвого формату, бо саме її вважав найбільш реалістичною й перспективною. І не прогадав, — ділиться автор ідеї проєкту Delicáta і власник пральні Гліб Антонов. — Із 24 лютого 2022 року ринок послуг хімчистки в Києві зазнав змін. Багато мереж значно скоротили кількість пунктів прийому та підвищили ціни, аби втриматись на плаву, а деякі мережі закрилися взагалі. Стало очевидно, що галузь потребує змін і нового бачення. Та якщо відверто, зміни назріли ще в період розпалу COVID19. Люди почали надавати перевагу зручності, простоті та здоров’ю замість показної люксовості та гламуру.

Експрес-пральню та хімчистку Delicáta я зробив зокрема й для себе. Як клієнт я хочу мати доступний і швидкий інструмент для догляду за будь-якими своїми речами та домашнім текстилем. У хімчистці мені не потрібен персональний менеджер і ексклюзивний підхід. Мені потрібен якісний результат, доступні ціни та швидкість.

Головний вхід пральні Delicáta. Фото: Андрій Авдєєнко

«Експрес-пральню та хімчистку Delicáta я зробив зокрема й для себе. Як клієнт я хочу мати доступний і швидкий інструмент для догляду за будь-якими своїми речами та домашнім текстилем», — Гліб Антонов

Про грант від єРобота я дізнався від друга вже після того, як почав роботу над проєктом, тож витрати розраховував, від початку покладаючись на власні сили. Але приємно, що така можливість з’явилася і я зміг цими коштами закрити певну частину своїх витрат. Держава постаралася зробити процес отримання гранту максимально доступним, швидким і зрозумілим. Наскільки я знаю, Мінекономіки видало вже більше 6000 грантів “Власна справа” розміром від 50000 до 250000 грн».

Тандем

Коли втілення проєкту в життя з концепції перетворилося на чітку перспективу, Гліб уже знав, до кого звертатися за дизайн-проєктом. Не бувши близько знайомими, дизайнерка Олена Фатєєва та Гліб Антонов, втім, мали багато спільних знайомих, а свого часу, ще кілька років тому, Гліб орендував у ЖК Comfort Town квартиру, оформлену Оленою, — це був її проєкт «Код зелений». Бажання колись попрацювати саме з нею в Гліба зародилося ще тоді. І пральня Delicáta стала тим самим проєктом.

Олена Фатєєва, засновниця Fateeva Design, і Гліб Антонов, підприємець, власник пральні Delicáta. Фото: Павло Ботанов

Початок співпраці з Глібом Олена Фатєєва згадує так:

«Коли восени 2022 року до мене прийшов Гліб і сказав, що хоче найближчим часом запустити новий бізнес, я, мушу визнати, була вражена. Я декілька разів перепитала, чи він певен, що хоче саме зараз утілювати цю ідею. І його ствердна відповідь про те, що важливо саме зараз розвивати свіжі ініціативи і просувати бізнес навіть у складні часи, викликала в мене велику повагу. Я погодилась узяти в роботу цей проєкт без жодних вагань. Я вважаю, що кожна людина, котра лишається, має змогу робити щось корисне для нашої економіки, нашого суспільства, культури тощо. І кожне подібне рішення втілити свіжу бізнес-ідею, взятися за новий проєкт — це так чи інакше вклад у розвиток країни. А отже, це теж маленький крок до перемоги», — переконана дизайнерка.

На фото: світло Nowodvorski, плитка з текстурою тераццо PADUA GRIS від El Molino, плитка відтінку морської хвилі Ceramika Paradyz. Фото: Андрій Авдєєнко

«Гліб чітко уявляв майбутній проєкт. У нас був невеликий бюджет, але ми при цьому мали на меті створити сучасний інтер’єр: функціональний, лаконічний, не перевантажений деталями та візуальним шумом», — Олена Фатєєва

«Гліб мав чітке розуміння, чого він хоче і як саме уявляє цей проєкт. У нас був невеликий бюджет, але ми при цьому мали на меті створити сучасний інтер’єр: функціональний, лаконічний, не перевантажений деталями та візуальним шумом. У процесі розроблення дизайн-проєкту Delicáta у нас із Глібом було абсолютне порозуміння, що дуже сприяло комфортному для всіх перебігу спільної роботи. З його боку я відчувала велику довіру до себе як до дизайнера і так само з увагою ставилася до всіх його побажань і зауважень, — розповідає Олена про співпрацю з Глібом Антоновим. — Для мене це був перший досвід роботи з об’єктом, що має таку вузьку технічну спеціалізацію, тож взаємна підтримка та якісна комунікація між замовником і дизайнером у подібних умовах були особливо важливі. Це не було суцільним спонтанним потоком рішень: наша взаємодія була дуже структурною, але при цьому базувалася на тісній синергії ідей обох сторін».

Розроблення та реалізація

Початок роботи над проєктом Delicáta майже синхронно збігся із початком масованих обстрілів України восени 2022 року. Через блекаути, спричинені обстрілами, команда Fateeva Design не могла розробити дизайн-проєкт повноцінно — з усіма рендерами та деталізованими кресленнями. Олена зазначає, що частково проєкт доводилося буквально «малювати» на стінах локації майбутньої пральні, а через брак креслень деякі завдання дизайнерка мала доводити будівельникам особисто, фактично в усній формі.

На фото: світло Nowodvorski, плитка з текстурою тераццо PADUA GRIS від El Molino. Фото: Андрій Авдєєнко

Початок роботи над проєктом Delicáta майже синхронно збігся з початком масованих обстрілів України восени 2022 року

«Були моменти, коли банально підбір і закупівля матеріалу затримувались, бо через повітряні тривоги та обстріли я не могла потрапити в потрібний магазин. Усі закупівлі й комунікація з будівельниками відбувалися фактично між тривогами. Були випадки, коли окремі елементи вмеблювання ми купували вже “на фініші”, після завершення технічного етапу реалізації, і довозили їх “навздогін”, — згадує Олена Фатєєва. — Оскільки попереднє розроблення проєкту було дуже урізане через блекаути, ми не мали змоги підготувати достатньо візуалізуючого матеріалу, а можливості підбору матеріалів для реалізації були обмежені, ми мали певні складнощі з тим, щоб досягти консенсусу щодо фінального вигляду проєкту. Кольорову концепцію проєкту ми змінювали двічі».

З огляду на зумовлені специфікою проєкту бюджетні обмеження та складнощі в процесі закупівель через повітряні тривоги й обстріли, кольорову концепцію до затвердження змінювали двічі. Фото: Андрій Авдєєнко

Попереднє розроблення дизайн-проєкту Delicáta зайняло близько місяця, а подальша реалізація — приблизно три місяці. Потім ще півтора місяці пішло на вмеблювання і завезення всієї необхідної техніки, котрої було чимало. Кількість і специфіка останньої відіграли значну роль у розподіленні бюджету на проєкт. Так, більшість коштів було виділено саме на підготовку локації: налаштування і монтаж систем фільтрації, подачі та відведення води, закупівлю обладнання для пральні, «підгін» приміщення під наявні вимоги та стандарти — зокрема монтаж промислової витяжки, а також подіуму в зоні, де розташована пральна техніка. Оскільки Delicáta — це передусім пральня, і вже потім — дизайн-проєкт, звісно, пріоритетність у кошторисах мали саме технічні пункти. Естетичний бік проєкту мав набагато більш стислий бюджет. Втім, навіть у таких умовах Олені Фатєєвій вдалося створити інтер’єр з унікальним колоритом і власним характером.

Оскільки Delicáta — це передусім пральня, і вже потім — дизайн-проєкт, пріоритетність у кошторисах мали саме технічні пункти. Отже, естетичний бік проєкту мав більш стислий бюджет. Фото: Андрій Авдєєнко

«Ми мали справу з підвальним темним приміщенням. Аби впустити до інтер’єру принаймні якесь денне світло, всі глухі елементи вхідної групи замінили на склопакети», — Олена Фатєєва

«Авжеж, ми відштовхувались насамперед від наявних обмежень “на місці” та в бюджеті. Ми мали справу з підвальним темним приміщенням. Аби впустити до інтер’єру принаймні якесь денне світло, всі глухі елементи вхідної групи замінили на склопакети, — розповідає Олена. — Щодо візуальної концепції самого інтер’єру, багато уваги було приділено взаємодії текстур і матеріалів. Окремо хочу відзначити плитку з текстурою тераццо, що нею частково оздоблені в інтер’єрах стіни та подіум. Ми відбирали її таким чином, щоб її візуальний характер і гама відтінків відігравали роль своєрідного буферу між текстурою бетону в приміщенні та кольоровими рішеннями, доданими до проєкту.

На фото: світло Nowodvorski, плитка з текстурою тераццо PADUA GRIS від El Molino, плитка відтінку морської хвилі Ceramika Paradyz. Фото: Андрій Авдєєнко

Ми фокусувались на “рідних” текстурах, котрі вже мала обрана локація: зокрема, це були бетонні стіни і стеля. Щоб якось візуально їх пом’якшити, було вирішено залишити їхню оригінальну фактуру, проте пофарбувати їх у сірий колір теплішого відтінку. Також, аби наповнити холодну й відсторонену атмосферу підвалу затишком і теплом, ми вирішили працювати на контрасті. Бетон і решта “сірих” текстур не існують в інтер’єрі самі по собі — вони взаємодіють з оксамитовою оббивкою м’яких меблів, дзеркалами, глибокими відтінками зеленого та морської хвилі, золотими відблисками в елементах декору й освітлення і чорними акцентами, що додають інтер’єрам ефектного графічного об’єму.

На фото: світло Nowodvorski, плитка з текстурою тераццо PADUA GRIS від El Molino, техніка Miele. Фото: Андрій Авдєєнко

Врешті, відтіняючи проєкт таким майже театральним гротеском, ми не просто відтягли увагу від можливих недосконалостей реалізації, зумовлених воєнним часом і фінансовими обмеженнями, а наділили, здавалося б, непривітний і темний підвал унікальними рисами, що “запрошують” усередину і дарують відвідувачам відчуття затишку, комфорту».

На фото: світло Nowodvorski, плитка з текстурою тераццо PADUA GRIS від El Molino, плитка відтінку морської хвилі Ceramika Paradyz, диван JYSK. Фото: Андрій Авдєєнко

«Відтіняючи проєкт майже театральним гротеском, ми наділили підвальне приміщення пральні унікальними рисами, що “запрошують” усередину і дарують відвідувачам відчуття затишку, комфорту», — Олена Фатєєва

Втім, маючи дуже стислий бюджет, Олені з Глібом довелося йти на компроміси. Так, вони мусили віддавати перевагу більш доступним і бюджетним матеріалам, що могли вписатись одночасно і в візуальну концепцію проєкту, і в його бюджет. Обмеження коштів вплинуло, зокрема, і на вибір об’єктів умеблювання: ледь не все, що є в пральні з меблів, було придбано в JYSK. Сміючись, Олена пригадує, як для купівлі деяких предметів доводилося буквально щодня моніторити сайт, доки магазин не оголосить про потрібну знижку.

Плитка відтінку морської хвилі Ceramika Paradyz. Фото: Андрій Авдєєнко

Однак Олена Фатєєва також наголошує, що рішення про структуризацію бюджету та, як наслідок, “урізання” об’єму коштів, виділеного саме на дизайн і естетичну сторону проєкту, не було одностороннім.

«Збільшений бюджет завжди дозволить вам зробити картинку кращою. Проте проєкт Delicáta був для мене не так про сам по собі дизайн, як про його роль і доцільність у заданих часом і локацією обставинах», — Олена Фатєєва

«Розуміючи, в яких обставинах запускається цей бізнес, я намагалася максимально поставити себе на місце Гліба, приміряти на себе його позицію і точку зору. Таким чином у роботі я вже могла самостійно розуміти, де та межа, за котрою певні дизайнерські рішення будуть, якщо можна так сказати, надмірними для конкретного проєкту в практичній площині. Авжеж, збільшений бюджет завжди дозволить вам зробити картинку кращою, підібрати більш якісні матеріали, залучити до дизайн-проєкту брендові об’єкти декору чи вмеблювання. Проте для мене цей проєкт був саме про доцільність дизайнерських рішень у заданих обставинах. Дечим можна було “пожертвувати”, віддавши цю частку зекономлених коштів на більш пріоритетні витрати, — я це розуміла і дизайн-проєкт створювала, тримаючи ці моменти в голові. При цьому деякі рішення я вважала принциповими, як-от вищезгадані склопакети в оформленні вхідної групи. В такі моменти наполягала вже я, і ми з Глібом перерозподіляли бюджет, аби досягти консенсусу. Загалом так уся робота і проходила — в балансуванні між естетичною і практичною сторонами проєкту», — зазначає Олена.

Враження і перспективи

Проєкт пральні Delicáta мав непростий шлях до остаточного втілення. Втім, ці труднощі були виправдані: наразі бізнес розвивається, і Гліб Антонов уже будує плани щодо його розширення по Києву.

«Delicáta має бути в кожному районі міста. Цей бізнес створений для масштабування. Вже зараз до нас їдуть із Лівого берега, Подолу, Оболоні й питають, коли вже буде такий сервіс в інших частинах міста. І ми відповідаємо: вже дуже скоро», — ділиться Гліб.

На фото: світло Nowodvorski, плитка з текстурою тераццо PADUA GRIS від El Molino, плитка відтінку морської хвилі Ceramika Paradyz. Фото: Андрій Авдєєнко

Олена Фатєєва згадує про цей проєкт як про важкий, проте важливий і переламний досвід у власній дизайнерській практиці — як загалом, так і під час повномасштабної війни

«Від початку повномасштабного вторгнення я не могла малювати. Рука не підіймалася створити щось нове. Дизайн-проєкт Delicáta — перший, який я змогла розробити з 24 лютого 2022 року. Він допоміг мені подолати якийсь внутрішній творчий блок — і станом на зараз я вже знов працюю, малюю і створюю красу, — розповідає Олена. — Я запам’ятаю цей проєкт як емоційно найскладніший, зокрема через обставини, в яких він реалізовувався: через постійні сирени, відсутність світла, стислі терміни і загальне відчуття стресу й небезпеки, що нависала над містом. Втім, для мене дуже значним стимулом не здаватися був сам Гліб. Мене надихали його спокій, його цілеспрямованість і відсутність бодай найменших сумнівів щодо того, чи варто довести цю справу до кінця, хай яким складним був сам процес.

Олена Фатєєва, дизайнерка та засновниця студії Fateeva Design. Фото: Павло Ботанов

Для мене цей проєкт — навіть не стільки про дизайн, скільки про людську стійкість духу й наполегливість, про віру в майбутнє і жагу до життя, про взаємну підтримку і абсолютно вражаючий ентузіазм в умовах, коли його, здавалося б, нема звідки брати. Це також моя особиста історія: про творче натхнення і здатність його вкладати навіть у такі стресові проєкти, аби вони врешті втілювались, аби вони жили і дихали».

 

 

 

 

 

Теги
Fateeva Design