У світі є невелика кількість дизайнерів, чиї проєкти не просто викликають захоплення, вони буквально перетворюють кожного глядача на адепта дизайну, навіть якщо для останнього «дизайн» — просто сучасне модне слово. Безперечно, Паола Навоне належить до таких мисткинь. Її об’єкти можна розглядати з різних точок зору — критично або із захопленням. Кожний її проєкт, інтер’єр чи інсталяція, предмет меблів чи посуд, колекція текстилю чи аксесуарів заворожує невловною, але сильною емоцією радості. Емоцією авантюрної подорожі крізь континенти та часи.
Абсолютно все, що потрапляє у чуттєве поле зору невгамовної мандрівниці й дизайнерки, трансформується у дизайн-концепти. І неважливо, наскільки далекою є подорож — до Гонконгу чи Бразилії, до найближчого овочевого ринку або ж до супермаркету. Тому ідейна ініціаторка конференції PRO DECÒ 2021, історикиня та критикиня дизайну Лариса Цибіна назвала підхід Паоли Навоне «дизайн-спонжем» під час свого авторського курсу «Історія дизайну від 50‑тих років ХХ століття до наших днів». Особливістю творчого почерку Навоне є те, що вона не переобтяжує дизайн своїм мистецьким «я», не намагається перетворити проєкт на акт самовираження, а навпаки — на проявлення сутності задачі. Прості на перший погляд і надзвичайно складні у своїй суті творчі рішення дизайнерки завжди будуть корелювати із функцією та сенсами, відповідаючи технічному завданню бренда чи замовника. І тільки емоції радості, наповненості, легкості будуть говорити вам про авторство, яке читаєш і впізнаєш з першого погляду.
Я запитала у Паоли, чи можна вигадати свій рецепт, свою формулу вдалого проєкту? І вона відповіла: «Єдиним постійним «компонентом» є бажання дарувати радість людям. Готових дизайн-рецептів не існує, щоразу це індивідуальний процес».

Складна методика Паоли — це гібридність. Їй вдається поєднувати в одному інтер’єрі світи й речі, що народилися у різні епохи за різних обставин, у різних традиціях і стилях. Ці «монтажі» можна прослідкувати. Яскравий приклад — проєкт Colors, реалізований під час Міланського тижня дизайну у 2016 р. для компанії Barovier & Toso. Інтенсивні ритми кольорів-фарб, коштовне муранське скло Barovier & Toso й артефакти кочівників, «безкоштовне» мистецтво у дусі arte poverа — все ніби зшито однією ниткою.
«Для мене не існує окремих предметів в інтер’єрі. Всі вони пов’язані, перебувають у симбіозі, поєднаннях і діалогах між собою. Все як в кулінарії – інгредієнти поєднується для того, щоб створити страву», – Паола Навоне
У власному інтер’єрі Паоли у Мілані зібрані предмети, привезені з різних куточків світу, створені для різних компаній у різний час. Вітальня дуже екзотична, навіть казкова, але напрочуд гармонійна. Це наче лісова галявина, яку заповнила зграя дивакуватих гостей: дерева проросли посеред кімнати, червона рибка знайшла вільне тихе місце під самим дахом, родина яскраво-блакитної кераміки, бажаючи залишитися тут назавжди, взяла у полон стіну.
Паола Навоне відкриває новий ракурс сприйняття знайомих предметів, перевтілюючи, поєднуючи їх, вишукує таємні сенси. «Людству потрібні нові технології, нові ліки, але не нові моделі стільців. Краще подивитися на ті, що вже створені», — вважає дизайнерка. Паолу називають зачинателькою етнічної романтики в інтер’єрах. Ці її настрої ми знаходимо у каталогах європейських фабрик меблів і світла, брендів посуду й текстилю. Перелік компаній, які співпрацюють з нею протягом багатьох років, можна перераховувати без зупину. Серед них найгучніші трендсеттери та інфлюенсери: Gervasoni, Poliform, Kieffer by Rubelli, Mondo, Driade, Roche Bobois, Baxter, Falper, Ercol, Mamoli, Reichenbach, Linteloo, Letti & Co, Riva, Crate & Barrel, Serax, NLXL. У цьому списку є навіть Swatch. Як пристрасна прихильниця годинників цього бренда, Паола створила цілу колекцію дизайнів.
Я запитала у Паоли, що найсильніше надихає її у процесі творчості? І вона відповіла: «Творчість — це взаємодія із замовником. Це хімія, яка дійсно дає багато натхнення й енергії. Мене завжди цікавить, які інструменти допомагають людині відчувати щастя. Я люблю життя і люблю людей. Коли люди приходять до мене, я завжди хочу ознайомити їх із чимось новим, занурити їх у новий світ. Із замовником ми розмірковуємо як змусити його мозок мріяти у цьому просторі; як створити простір, немов кінострічку, саме для нього».
Текст Анастасія Білецька
/Материал опубликован на страницах #32 тома PRAGMATIKA.MEDIA/