Олександр Насіковський: «Межа між Києвом і передмістям скоро зітреться»

У селі Підгірці Київської області продовжується будівництво комплексу Park Lake City — першого проєкту девелоперської компанії DIM за межами столиці. Олександр Насіковський, засновник і керуючий партнер групи компаній DIM, ділиться особливостями та перевагами заміського проєкту, а також розповідає про експансію компанії-забудовника за межі Києва.

PRАGMATIKA.MEDIA: Вас знають як успішного забудовника, сфера інтересів якого зосереджена в Києві. Ви доволі несподівано вийшли за межі столиці з проєктом Park Lake City. Чому вирішили змінити вектор своєї діяльності, розширивши фокус на область?

Олександр Насіковський: Я трохи відкорегую ваше запитання: ми не змінили вектор діяльності, а розширили сферу своїх інтересів, диференціювали її. Було кілька причин нашого рішення вийти за межі міста.

Олександр Насіковський, засновник і керуючий партнер групи компаній DIM. Фото: Сергій Кадулін

По-перше, сценарій життя й роботи городян, що змінився. Формат, який вони обирають, вільніший графік роботи, фріланс, аутсорс або віддалена робота не вимагають від людей щоденної присутності в офісі. Достатньо великий сегмент потенційних покупців –- це представники IT-індустрії, які працюють на європейські й американські компанії, не виїжджаючи з країни.

Крім того, життя за містом дає певні переваги, серед яких сприятлива екологічна обстановка, розвинена інфраструктура у кроковій доступності, коли йдеться про комплексну забудову закритого типу, як у нашому проєкті Park Lake City, а також однорідне соціальне середовище. Люди, що живуть у таких комплексах, плюс-мінус належать до однієї соціальної групи, до того ж це можливість стати власником квартири, більшої за площею, ніж це можна собі дозволити в місті.

Новообухівський напрямок відомий розвиненою інфраструктурою: «Мануфактура», «МегаМаркет», ресторани, елітний кінний клуб Equides Club, клуб для занять дельтапланеризмом. Ви отримуєте всі плюси життя за містом у комплексі Park Lake City. І він розташований увага: найголовніше! лише за 17 хвилин від центру міста. Від окружної вас відокремлюють тільки два світлофори! Хочете, ми з вами проведемо експеримент і влаштуємо змагання, хто швидше доїде до, наприклад, Хрещатика?

Можливо, це прозвучить дивно від девелопера, але розвиток передмістя не проблема архітектури, а питання спілкування між людьми, антропології та політики. Ми історично прив’язані до природи, і в нас є бажання жити за межами міста. Однак у багатьох немає навичок. Жити у власному будинку — це взяти на себе багато обов’язків щодо підтримання його стану.

Ми даємо змогу реалізувати бажання жити за містом. У нас є квартири на першому поверсі з палісадниками, на верхніх поверхах — із терасами площею від 12 до 35 кв. м, вартість яких ми рахуємо із заниженим коефіцієнтом — 0,3%. Багато покупців уже придбали квартири й зробили їх дворівневими.

Розвиток передмістя — не проблема архітектури, а питання спілкування між людьми, антропології та політики

Р.М.: Які завдання ви ставили перед проєктною групою до початку роботи над Park Lake City?

О. Н.: Основних завдань було два. По-перше, вписати житловий комплекс Park Lake City в навколишній ландшафт. Поруч знаходяться пагорби, на території — велика водойма, і ми намагалися використати таку стратегічно вигідну локацію максимально ефективно.

По-друге — відобразити в архітектурному рішенні очікування покупців. Поясню. У тому ж напрямку по Новообухівській трасі (Дніпровське шосе) знаходяться вже готові котеджні селища бізнес-класу й такі, що будуються. Там розташовані популярні ресторани, торгові центри. Логічно, що архітектурне рішення, інфраструктура Park Lake City повинні відповідати запитам і способу життя покупців.

Сучасний вигляд комплексу є маркером його високого рівня. Ми маємо прості фасади. Знаєте, як то кажуть, простота — це лицьовий бік складності. Ми використовуємо хороші якісні матеріали для фасадів і для вхідних груп. Для нас цей проєкт став експериментом, стартапом. Ми вкладаємо в нього більше, ніж це заведено робити в заміському житлі.

Наприклад, у нашому комплексі — єдиному низькоповерховому заміському (де лише 4 поверхи) — є ліфти, причому також бізнес-класу. Ми плануємо, що ліфти будуть Schindler чи Kone. Розробили цікаве фасадне освітлення. Все це для того, щоб Park Lake City відповідав якості бізнес-класу.


Park Lake City охоплює територію в 15 га, на якій будуть розташовані 20 будинків і 15 таунхаусів

Р.М.: На які локальні та світові аналоги ви орієнтувалися в цьому проєкті?

О. Н.: Орієнтиром для нас служили насамперед світові аналоги. Комплекс Siedlung, побудований у 2012 р. на березі Боденського озера в австрійській комуні Лохау, складається із шести п’ятиповерхових будинків, збудованих так, щоб дати можливість бачити вражаючу акваторію якомога більшій кількості мешканців. На плані кожен будинок максимально відкритий у бік озера. В апартаментах кожного є балкони та видові майданчики.

Звичайно, орієнтиром для нас став житловий комплекс у Китаї «Містечко гори Хуаншань», він стоїть біля однойменного гірського пасма, поряд з озером Тайпін. На березі озера, на схилах гір, розташовані готелі та малоповерхові будинки. Їхні силуети повторюють лінію хребтів, що знаходяться неподалік. Уміння інтегрувати сучасні архітектурні об’єкти в середовище, урбаністичне чи природне, — те, що стало для нас своєрідним викликом, і те, чому ми ще вчимося.

Ви бачите з географії об’єктів, що привабливість заміської забудови є очевидною не тільки для мене, але й для девелоперів з Європи, азійського регіону. Приклади будівництва за містом є і в країнах Південної та Північної Америки, де нерухомість за містом часом дорожча, ніж у межах міста.

Житловий комплекс Siedlung. Фото: Eduard Hueber. Джерело фото: Baumschlager Eberle Architekten

Житловий комплекс «Містечко гори Хуаншань». Фото: Laurian Ghinitoiu. Джерело фото: archi.ru

Р.М.: Як ви гадаєте, в чому привабливість заміської забудови для мешканців Києва і для урбаністичної ситуації в місті в цілому?

О. Н.: Давайте визнаємо, що час стандартних пропозицій, коли клієнт купував просто квадратні метри, минув. Зараз, крім площі, людину цікавить інфраструктура, дизайн фасадів, вхідної групи, місць загального користування, місцезнаходження будинку, те, як житло відображає унікальні потреби та індивідуальний спосіб життя.

Хтось обирає насичене життя в центрі — це зазвичай клієнти, чиї діти вже виросли, або вони не планують найближчим часом заводити дітей. Таких клієнтів цікавить крокова доступність ресторанів, ділових центрів, магазинів, музеїв, галерей, клубів. І для таких людей ми маємо А136, А52. Є й інші, орієнтовані на життя біля природи, не скуті суворим робочим графіком. Для них важливий час, проведений із родиною, дітьми.

Вони розбираються в дорожній карті міста, і їх не лякають слова «Новообухівське шосе», тому що для них цей напрямок асоціюється з гарними ресторанами, свіжовідремонтованим дорожнім полотном, уже збудованими престижними котеджними селищами, привабливою екологічною ситуацією та можливістю жити на березі водойми.

Так, для багатьох думка, що рано-вранці у вихідний день вони вийдуть із дому і підуть із сином рибалити, є головним аргументом у прийнятті рішення про купівлю квартири в Park Lake City. Створення саме таких житлових комплексів дозволить розвантажити місто, децентралізувати його та дати мешканцям інший рівень життя.

Час стандартних пропозицій, коли клієнт купував просто квадратні метри, минув

ЖК Park Lake City. Створення таких житлових комплексів дозволить розвантажити місто, децентралізувати його та дати жителям інший рівень життя

Р.М.: Чи сильно відрізняються проєкти комплексної забудови в столиці та за її межами?

О. Н.: Вони відрізняються скоріше підготовчою роботою. Нам треба знайти привабливе з погляду розташування місце. Ми вивчаємо дорожні маршрути, кількість світлофорів, стан доріг, наявність розвиненої торгової, розважальної та ділової інфраструктури. Розглядаємо всі можливості щодо наземних комунікацій. Далі займаємося експертизою стану ґрунту, води, повітря.

На Park Lake City було здійснено вже два забори показників, зокрема з водойми, на березі якої знаходиться комплекс. Ми зберегли водні канали, які допомагають воді залишатися чистою. Крім того, за містом завжди більше простору, у якому можна реалізувати плани різного масштабу. Тут вони можуть бути більшими і в чисто кількісному відношенні, і в якісному, тут більше місця для реалізації найнесподіваніших архітектурних рішень, об’єктів, які реалізувати в Києві не було жодної можливості, як, наприклад, панорамні видові тераси та балкони.

За містом більше можливості створити житло з тим рівнем комфорту, який місто дати не може. Тут можна забути про вплив довкілля на архітектуру, інфраструктуру майбутнього комплексу. Тут велике поле, причому в прямому значенні цього слова, для позитивних експериментів і створення унікальних проєктів. У Києві дуже висока конкуренція, яка формує жорсткі правила ринку, що обмежують девелоперів. Сама територія сильно впливає на вибір висотності, класу, цінової політики. За містом можна самому створювати такі умови та визначати клас житла.

Олександр Насіковський, засновник і керуючий партнер групи компаній DIM

Р.М.: Наскільки, на вашу думку, будуть мати попит проєкти за межами Києва найближчими роками?

О. Н.: Генплан, розроблений на найближчі 20 років, передбачає горизонтальний розвиток міста. Ідеться про появу так званого Великого Києва, в якому, крім традиційно самого міста, будуть знаходитися Ірпінь, Боярка, Васильків, Обухів, Буча, Бровари, Бориспіль. Межа між Києвом і найближчими до нього територіями буде не такою очевидною. А якщо вона зітреться, то не буде й різниці між якістю, яку пропонують девелопери у Києві та за містом.

Ми прагнемо створювати не просто житлові комплекси, а згуртоване ком’юніті, в якому буде сильним поняття колективної відповідальності

Р.М.: Як локація за містом допоможе вирішити питання соціальної роз’єднаності та замкнутості, яку ми спостерігаємо в місті?

О. Н.: За містом особисті зв’язки між людьми сильніші. Ми прагнемо створювати не просто житлові комплекси, а згуртоване ком’юніті, в якому поняття колективної відповідальності є більш сильним. Тут житимуть люди, які часто об’єднані віковими та соціальними групами, стилем життя: вони підтримують тренд екологічності. Їм близькі активний відпочинок і саме життя за містом. Навколо в цілому не так багато людей, як у величезному місті, де окремий ЖК губиться в загальній урбаністичній картині. Тут простіше вибудовувати зв’язки із сусідами.

ЖК Park Lake City

Р.М.: Запитувати про плани найчастіше безглуздо, але все-таки ризикнемо. Ваш вихід за межі міста, схоже, не є випадковим. Яких ще проєктів, що знаходитимуться за межами Києва, від вас варто чекати?

О. Н.: Думаю, ви вже зрозуміли з моїх слів, що йдеться про цікавий експеримент, який відобразив соціальні, екологічні умови, що змінилися. Жителі Києва, особливо ті, кому трохи більше 30, змінили вектор своєї зацікавленості та від трудоголіків перейшли на рівень людей, які бажають більше проводити час із родиною та дітьми. Вони хочуть жити в екологічно безпечних районах.

Жителі нашого комплексу Park Lake City за бажання можуть доїхати за 17 хвилин до окружної дороги, від якої їх відокремлюють два світлофори. Ті, кому не треба їхати до Києва, закривають усі свої потреби в межах комплексу: у нас буде спортивне містечко, бігові доріжки, дитячий садок, школа до 5 класу, поряд є супермаркети, розважальні центри, ресторани. Змінюються люди — змінюємось і ми. Готовність до змін, ситуативна гнучкість — це головний чинник успіху в нинішній ситуації.

 

Розмовляла: Ірина Белан