Цьогоріч Україна, хоч і не на повну потужність, але вперше доєдналася до переліку країн, у яких проходить одна з найпрестижніших подій у сфері дизайну — Design Week. Цей культурний захід відбувається щорічно в найбільших столицях світу, як-от Мілан, Париж, Лондон, Дубай і багатьох інших, та охоплює майже два десятки дизайн-сфер: одяг, меблі, архітектуру, графіку, предметний дизайн тощо.
На жаль, через повномасштабну війну Київ цього року не був в змозі провести повноцінний захід, але ідею підтримали швейцарські колеги з Zurich Design Weeks, які зголосилися прийняти Київський тиждень дизайну у своєму місті. Внаслідок міжнародної колаборації подію вдалося реалізувати в безпрецедентному форматі — одночасно на дві країни, охопивши різні культурні локації Цюриха й Києва.
Так, локаціями першого KDW в Цюриху став Музей дизайну Museum für Gestaltung Zürich, центр культури Kulturhaus HELFEREI, галерея-ательє Thomas Kurer Galerie, шоурум MY BENІ, а в Києві — MacPaw Space, дизайнерський концепт-стор Vozianov Studio, а також галерея сучасного мистецтва The Naked Room.
Організаторами Kyiv Design Week виступила асоціація Design4Ukraine — українське професійне громадське об’єднання, метою якого є формування цілісного суспільства та просування культури дизайну.
«Завданням першого KDW було якомога екологічніше включити українську креативну спільноту з власним щорічним дизайн-фестивалем — Design Week — до всесвітньої мережі культурних подій»

Анастасія Білецька, кураторка Kyiv Design Week у межах Zurich Design Weeks 2023 та амбасадорка Design4Ukraine у Швейцарії. фОТО: Salvatore Vinci
«Завданням першого KDW було якомога екологічніше включити українську креативну спільноту з власним щорічним дизайн-фестивалем — Design Week — до всесвітньої мережі культурних подій. Основним довгостроковим завданням проєкту стало створення основи для подальшого розвитку KDW як події, що сприятиме економічному процвітанню індустрії та утвердженню Києва як значущої точки на мапі Європи для професійної аудиторії. Я вважаю, що Київ має стати новим destination для культурного туризму в Україні, що продовжує демонструвати себе як мультикультурну, креативну та розвинену країну», — вважає Анастасія Білецька, кураторка Kyiv Design Week.
Проведення події стало можливим завдяки підтримці уряду Німеччини в межах проєкту TIPSTER: «Trade, Intellectual Properties Support, and Technical Regulation», який реалізується ГО «Фонд підтримки реформ в Україні», а також у рамках проєкту міжнародної співпраці ReACT4UA («Застосування та імплементація Угоди про асоціацію між ЄС та Україною у сфері торгівлі»), виконавцем якого є німецька федеральна компанія Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Цей проєкт спрямований на підвищення конкурентоспроможності та стійкості українських малих і середніх підприємств, особливо з огляду на потенційний вступ України до ЄС. Партнером Kyiv Design Week виступила програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України».

Чому ж саме Швейцарія і що спільного між нею та Україною? На думку Анастасії Білецької, сьогодні шукати щось спільне — звична справа. І мотив цього — це, насамперед, знаходити спільну мову задля ефективного діалогу: культурного, економічного, стратегічного. Проте Анастасія наголошує, що, окрім спільного, не варто забувати і про те, що в кожної країни своя унікальна історія та свій неповторний національний код.
«Зі Швейцарією ми маємо багато спільного в народних ремеслах, зокрема у вишивці, побутовій кераміці, музичних інструментах, як-от, наприклад, українська трембіта подібна до старовинного духового музичного інструмента, що також поширений в Альпах. Він, до речі, є одним із національних символів Швейцарії. Тобто загалом схоже побутове життя, яким жили люди до модерну. Індустріальна ж ера принесла на наші території різний ритм перетворень. Не треба забувати, що швейцарські землі не знали воєн протягом більше ніж 800 років, а територія України не мала жодного мирного століття на прогнозований розвиток. Тому і дизайн, як явище, на території України — це унікальна глава європейської історії, насамперед історія визволення мислення та свободи дій після 1991 року. Те стрімке зростання, яке показала українська дизайн-спільнота за 30 років, спровоковане отриманням бажаної свободи в її широкому сенсі, передусім можливістю бути позначеним як автор, а не анонімний виконавець від системи», — вважає Анастасія.

Аніта Сімеон Луц (Anita Simeon Lutz), шеф-редакторка Das Ideale Heim, співзасновниця та куратор Off Spaces на Zurich Design Weeks. Фото: Salvatore Vinci
Переважна більшість подій Kyiv Design Week 2023 пройшла в Цюриху, де впродовж майже трьох тижнів відбувалися виставки, дискусії, презентації, лекції, покази документальних фільмів, перформанси та багато інших івентів, спрямованих на популяризацію українського дизайну в Європі. Так, основним атракційним майданчиком події стала інтерактивна виставка Design Zentrale × Zurich Design Weeks, яка пройшла з 31 серпня по 19 вересня в цюрихському Museum für Gestaltung. У її рамках відбувся цикл лекцій Crossing Kyiv Talks із європейськими спікерами та представниками української мистецької сцени. Зокрема, засновниця й головна редакторка NO MAD Paper Домінік Куроянагі представила редакційний проєкт Crossing Kyiv, присвячений Києву і його сучасній культурі. Спеціальною гостею івенту стала Вікторія Якуша, українська багатопрофільна дизайнерка й архітекторка, яка наразі живе на два міста — між Києвом і Брюсселем.
Також креативна директорка заснованої в Україні, а нині міжнародної компанії MacPaw Альона Корольова презентувала новий базовий шрифт Fixel, розроблений у співпраці з відомою українською студією шрифтів AlfaBravo.
«Приводів для особливої гордості за успіхи учасників у межах проєкту було декілька. Один із них — це презентація на локації Museum für Gestaltung Zürich шрифту Fixel від MacPaw. Вибір і затвердження цього місця для експозиції насправді були завданням із зірочкою, адже існують певні обмеження та непроста процедура узгодження. Швейцарський музей дизайну є домівкою для вічних і цінних концепцій, і бути представленим там з українським шрифтом — це стати в один ряд із легендарною HELVETICA. The mission has been successfully completed, що і було нашою амбітною метою», — ділиться Анастасія Білецька.

Велику зацікавленість аудиторії викликав показ документальних фільмів «Колір фасаду: синій» та «Шепіт кроків» на локації Kulturhaus HELFEREI. Фото: Michael Calabro
Окрім цього, велику зацікавленість аудиторії викликала VR-екскурсія архітектурними й історичними пам’ятками бруталізму Києва «Прогулянка Києвом. Архітектура бруталізму» від Save Kyiv Modernism та Aspichi, а також показ документальних фільмів «Колір фасаду: синій» та «Шепіт кроків» на локації Kulturhaus HELFEREI.
Документальний фільм «Колір фасаду: синій» розповів глядачеві історію будівлі «НЛО» («Тарілка»), побудованої 1971 року архітекторами Флоріаном Юр’євим і Левом Новіковим, її сучасну історію про проєкт ревіталізації від автора та команди сучасних архітекторів і боротьбу за існування з недобросовісними та жадібними забудовниками.
Документальна стрічка «Шепіт кроків» ознайомила аудиторію із життям і творчістю українського мистецького дуету Ади Рибачук та Володимира Мельниченка, які прославилися створенням монументально-декоративних споруд у Києві 1960–1980-х років. Головний витвір їхнього мистецького тандему — Стіну пам’яті на Байковому кладовищі — радянська влада знищила після 13 років щоденної тяжкої праці авторів.

Музей дизайну Museum für Gestaltung Zürich в Цюриху став однією з ключових локацій першого KDW. Фото: Salvatore Vinci
В останній тиждень події, з 12 по 19 вересня, на локації Thomas Kurer Galerie в партнерстві з Програмою USAID «Конкурентоспроможна економіка України» пройшла виставка Crossroads of Time. Кураторка виставки Анастасія Білецька зібрала в одній концепції традиційні українські ремесла та цифрові продукти, мистецтво, промисловий і колекційний дизайн, палітру кольорів, концептуальну моду та графічний дизайн.
Одними з учасників Crossroads of Time стали UFEG (Ukrainian Fashion Education Group), які представили проєкт Roots of the Future, що досліджує злиття моди й технологій, переосмислює структуру традиційного українського одягу та демонструє його розквіт, дбаючи про природу через біодизайн.
Продовжила трендову тему біодизайну художниця Діана Біліченко, яка представила авторські об’єкти біоарту Kyiv. Rhizome, а компанія S.Lab та українська студія кераміки Natura Ceramica презентували колекцію декору déco mycø, натхненням для якої став новий біоматеріал із міцелію та конопель, створений у київській лабораторії S.Lab за кураторства Сани Моро.
Підтримав «розповідь про культуру України» і український бренд TheO Wallpaper, представивши палітру кольорів фарб для інтер’єрів Kyiv colors, які є відображенням кольорів різних архітектурних об’єктів української столиці. А творчий дует дизайнерів Катерини і Валерія Кузнєцових презентував колекцію функціонального мистецтва під назвою «Мандрівники» / Lights «Wanderers».
SOLOMIA Reshetylivka Craft Studio вражала аудиторію гобеленом «МетаПростір», який майстри з Решетилівки зробили у співавторстві зі школою UFEG спеціально для Kyiv Design Week. У рамках експозиції автори розповіли про історію ткацтва в Україні та показали збережені техніки плетіння, що зараз набувають нового розвитку й відтворення в поєднанні з новітніми цифровими можливостями.
За словами кураторки, особливу увагу аудиторії привернула українська годинникова компанія ZAVOD, яка розповіла історії двох культових годинникових моделей — RIDER1991 та REAL TIME.
«Дизайн-спільнота в Україні точно знає, що ці годинники — інвестиція. І хто, як не швейцарці, зможуть дати їм об’єктивну експертну оцінку? Ми розказали про історії створення цих моделей та їхні концепти, і публіка, м’яко кажучи, була в шоці, чому ми досі не зробили музей українського дизайну і не помістили туди ці речі. Довго пояснювати, чому. Все попереду!» — ділиться Анастасія.

Також не можна оминути увагою спеціальний проєкт кураторки Ольги Протасової — Kyiv Posters, що містить серію постерів, присвячених Києву. Їх дизайнери й ілюстратори — Юрко Гуцуляк, Марі Кінович, Микола Коваленко, Олександра Корчевська-Цехош, Артем Гусєв, Даша Степічева, Антон Фірсік, OdesaCityLetters, Катя Яцушек, Олег Федунчак, Ольга Протасова та Вікторія й Віталіна Лопухіни — створили постери спеціально до Kyiv Design Week у рамках Zurich Design Weeks.
«Усі зразки Kyiv Posters, які було створено та надруковано спеціально в рамках події, після завершення було передано до колекції Музею дизайну в Цюриху. Це створює не тільки вагомий рядок у професійній біографії та визнанні кожного дизайнера проєкту, але й має велике значення для українського дизайну загалом. Дотепер у музеях по всьому світу є колекції радянських плакатів, з яких влада радянських часів дуже ретельно прибирала імена авторів, позбавляючи їх права на авторство — і на суб’єктність у професійному світовому середовищі», — зазначає кураторка Kyiv Design Week.

Спеціальною гостею події Crossing Kyiv Talks стала Вікторія Якуша, українська багатопрофільна дизайнерка й архітекторка. Фото: Salvatore Vinci
Анастасія також розповіла про запланований другий етап співпраці з Музеєм дизайну в Цюриху — проєкт із перегляду архівної колекції, яка налічує більше ніж 2000 постерів, із метою віднайти й відновити імена українських авторів.
«Починати вписувати українські імена в історію світового дизайну — важлива місія для нас. На неї з ентузіазмом відреагували представники Музею дизайну в Цюриху, тому що культура “зберігати” у них має дууже глибоке коріння. Важливе спільне, що нас об’єднує, — це бачення необхідності постійних діалогів задля побудови безпечного та щасливого майбутнього, як би ідеалістично це не звучало. Ми багато чим дивуємо і захоплюємо швейцарців, вони хочуть у нас вчитися, і так само багато чого можуть навчити нас. Обмін різностями, постійний діалог, спільне моделювання зі швейцарською дизайн-спільнотою — це моя особиста мета, в якій вбачаю багато цінного необхідного досвіду, який нам збереже час на тестування та впровадження змін», — зауважує Анастасія.
Декілька подій у рамках Kyiv Design Week відбулися і в Києві. Зокрема, з 14 по 15 вересня пройшла подія Kyiv: City of Changes, у рамках якої були презентовані «Історії успіху сучасних українських креативних бізнесів». Її учасниками стали такі компанії, як Expolight, Superhumans, Save Kyiv Modernism + Aspichi, MacPaw, AlfaBravo та інші.
15 вересня за підтримки Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» відвідувачі заходу мали змогу ознайомитись із презентацією «Дизайн змін для креативної економіки», під час якої було представлене бачення спільнотворення майбутньої екосистеми креативних індустрій.
Завершальною подією київського культурного марафону, за підтримки посольства Швейцарії в Україні, стала презентація першого видання Crossing Kyiv Paper, розробленого спільно з NO MAD Paper та Design4Ukraine. На події, яка відбулась 19 вересня в столичному арт-просторі The Naked Room, був особисто присутній пан Фелікс Бауманн, посол Швейцарії в Україні та Республіці Молдова.
Загалом учасниками першого KDW стали: Projector Institute, MacPaw, Save Kyiv Modernism та Aspichi, українська дизайнерка інтер’єрів і діджейка Йова Ягер, проєкт Crossing Kyiv (видавництва NO MAD Paper), UFEG (Ukrainian Fashion Education Group), годинникова компанія ZAVOD, TheO Wallpaper, меблева компанія DONNA Factory, художниця Діана Біліченко, S.Lab + Natura Ceramica (кураторка проєкту — Сана Моро), творчий дует дизайнерів Катерини і Валерія Кузнєцових decorkuznezov, SOLOMIA Reshetylivka Craft Studio, Odesa City Letters, спецпроєкт Kyiv Posters (кураторка проєкту — Ольга Протасова). Спеціальні гості подій у Києві — Кирило Ткачов, засновник і артдиректор шрифтової студії AlfaBravo, Kabluka Light & Digital Sculptures (KLDS), Superhumans, Юлія Двораковська (CEO інжинірингової компанії CBM Forum), Підрозділ розвитку та інновацій озброєння НАСВ та Віталій Кирилів, співзасновник Hochu Rayu. Design bureau.

Олександр Трегуб — український дизайнер, CEO і співзасновник Projector Creative & Tech Online Institute. Фото: Валентин Кузан
«Якщо говорити мовою цифр, то більше130 000 000 — потенційне охоплення аудиторії по всьому світу, яка дізналася про Kyiv Design Week 2023 та учасників цьогорічного заходу впродовж вересня. Непогано, чи не так? — ділиться Анастасія. — Надалі ми плануємо розвивати мережу подій, які будуть нарощувати “мускулатуру” сучасним видом культурних взаємодій. Design4Ukraine — це про дизайн змін. Ми всі відчуваємо, що так, як було раніше, вже не треба. Дуже хочеться об’єднуватися з кураторами та організаторами задля створення нового горизонту сфери, в якій не буде конкуренції, бо в кожного є своє місце й особливе завдання. Kyiv Design Week — це формотворча подія, тож залежно від запиту та готовності учасників ми зможемо організувати формати, які будуть відповідати запитам і місії — змінювати на краще сферу, а як наслідок — і життя людей», — підсумовує Анастасія.