Нотр-Дам-де-Парі: історія символу французької столиці

Собор Паризької Богоматері пережив не одну революцію, дві світові війни і масштабну пожежу. Ймовірно, велична споруда зберіглася до сьогодні завдяки Віктору Гюго, який і прославив собор. Саме після публікації всесвітньо відомого роману розпочалася масштабна реконструкція храму, перетворивши його на головний архітектурний шедевр французької готики. Розповідаємо про історію Нотр-Дам-де-Парі та чому він так сильно приваблює парижан та мільйони туристів вже не одне століття.

Історія собору Паризької Богоматері

Як інші величні готичні собори, французький Нотр-Дам-де-Парі був довгобудом. Він зводився майже 200 років і був збудований на місці базиліки Святого Стефана — першої християнської церкви в Парижі. Перший камінь було закладено в 1163 році, а основні роботи завершено лише 1345 року.

Протягом наступних кількох століть вигляд собору змінювався під впливом історичних подій. Так, у 1548 р. в ході вуличних заворушень гугенотів були пошкоджені деякі скульптури, барельєфи та частини фасаду Нотр-Дам-де-Парі. Під час правління Людовіка XIV та Людовіка XV французький собор Паризької Богоматері зазнав серйозних змін у рамках масштабної спроби модернізації соборів по всій Європі.

Гобелен із зображенням відновлення зв’язків між французьким “королем-сонцем” Людовіком XIV та Швейцарією, Нотр-Дам-де-Парі, 1663 рік. Ілюстрація: Getty Images

Нотр-Дам-де-Парі у 1750 році. Фото: Getty Images

У 1793 році під час Французької революції у рамках дехристиянізації готичний собор був ще раз перероблений. У цей час багато реліквій і скарбів собору було знищено, пошкоджено або вкрадено, серед них — 28 статуй біблійних царів, розташованих на західному фасаді, які були обезголовлені. Важливим поворотом долі Нотр-Дам-де-Парі стала публікація в 1831 році однойменного роману Віктора Гюго, який значною мірою сприяв популяризації руху за збереження та реставрацію готичних пам’яток загалом і собору Паризької Богоматері зокрема.

Одна з перших фото Собору Паризької Богоматері на початку XIX століття. Фото: з відкритих джерел

Масштабна реставрація собору під керівництвом Ежена Віолле-ле-Дюка розпочалася 1845 року і тривала чверть століття. Окрім відновлення, вона передбачала більш розкішне декорування фасаду, повернення готичного шпилю і додавання кількох скульптур химер.

Кафедральний собор у Парижі, XIX століття. Фото: з відкритих джерел

Друга світова війна завдала собору значної шкоди. Декілька вітражів на нижньому ярусі були вибиті. Після війни вони були замінені на нові, із сучасним геометричним малюнком замість біблійних сцен. У 1991 році було розпочато масштабну програму з відновлення Нотр-Дам-де-Парі, яка мала тривати десять років, але на момент великої пожежі 2019 року все ще не була завершена.

Монументальність і стиль Нотр-Дам-де-Парі

Собор Паризької Богоматері, або Нотр-Дам-де-Парі — типовий зразок готичної архітектури, але він має і деякі риси романського стилю: подвійні бічні нефи і верхні галереї. Висота Нотр-Дам-де-Парі становить 35 м, а дзвіниці сягають 69 м. Головними творцями собору вважаються два архітектори: Жан де Шель і П’єр де Монтрей.

Фото: Hannah Reding/Unsplash

З інженерного погляду собор Паризької Богоматері — одна з перших будівель, де були використані арочні контрфорси. Спочатку Нотр-Дам проєктувався без них, але під час будівництва тонкі стіни ставали все вищими, і, щоб їх зміцнити, архітектори застосували систему арочних контрфорсів.

Багато в чому завдяки інженерній конструкції Нотр-Дам-де-Парі здається таким естетично привабливим — масивні деталі тут урівноважені тонкими й ажурними елементами. Щоб прикрасити колони й опори, винесені за межі собору, зовні було розміщено багато скульптур. Частина з них є додатковими опорами й елементами водовідведення, як, наприклад, горгульї та химери, призначені для стоку води.

Що всередині собору

Практично кожна ділянка фасаду собору завдяки своєму скульптурному оформленню є витвором мистецтва, як і вітражі високих стрілчастих вікон Нотр-Дам-де-Парі. Портали святої Анни, Страшного Суду та Богоматері прикрашені великою кількістю унікальних скульптурних композицій.

Фото: Jianxiang Wu/Unsplash

Також тут зберігаються такі християнські реліквії, як терновий вінець та частина Хреста, з якого зняли Ісуса; найбільший орган, що має 111 регістрів та близько 8000 труб; картини і скульптури різних художників; панікадило собору, виконане зі срібленої бронзи за проєктом Віолле-ле-Дюка.

Пожежа в Нотр-Дам-де-Парі

15 квітня 2019 року в Нотр-Дам-де-Парі сталася найбільша в історії собору пожежа. В результаті обвалився 96-метровий шпиль, було знищено унікальний дерев’яний каркас даху. Каркас собору та реліквії вціліли. Вікна й вітражі довелося терміново вийняти, а картини відправити до Лувру. На елементах і деталях, що збереглися, осів товстий шар свинцевого пилу, оскільки покрівля була зі свинцю.

Пожежа в Соборі Паризької Богоматері в квітні 2019 року. Фото: Reuters

Відтоді був розроблений масштабний проєкт реставрації, спрямований на відновлення оригінального дизайну Нотр-Дам-де-Парі, незважаючи на численні пропозиції відомих архітектурних бюро та окремих архітекторів щодо нового прочитання готичного собору.

Пожежа в Нотр-Дамі. Фото: AFP

Спочатку президент Франції Еммануель Макрон припускав, що підтримає сучасний проєкт, але перемогло бажання не затягувати та не ускладнювати реконструкцію. Відновити Нотр-Дам-де-Парі сьогодні допомагає весь світ. Три вікна-розетки на фасадах відновлюються на місці. Всі вікна планують знову встановити навесні 2023 року.

Коли Нотр-Дам-де-Парі відкриється для туристів

Відкриття французького собору Паризької Богоматері для відвідувачів після реставрації відбудеться 2024 року, коли Париж прийматиме Олімпійські ігри. Про це в січні 2023 року заявив президент Франції Еммануель Макрон після спільного відвідування собору з прем’єр-міністром Японії Фуміо Кісідою. Зараз масштабне відновлення Нотр-Дам-де-Парі має перейти у фінальну стадію.

Цікаві факти про собор

  • Собор Нотр-Дам-де-Парі може вмістити до 9000 осіб, зокрема 1500 — на галереях.
  • Шпиль висотою 96 м був виготовлений з дуба і обшитий свинцем.
  • Зараз у французькому соборі Паризької Богоматері 110 засклених вітражами вікон. Але лише три — оригінальні та старовинні. Головний вітраж — «троянда» над головним входом із зображенням Богоматері з немовлям у центрі — створений у 1230 році.

Вітражі Нотр-Даму. Фото: з відкритих джерел

  • У соборі 10 дзвонів різних розмірів. Найбільший із них, «Еммануїл», важить понад 13 тонн. Його було відлито 1686 року з міді із середньовічного дзвона, замовниками виступили король Людовік XIV та королева Марія-Тереза. Звуки «Еммануїла» звучать лише у дні великих урочистостей (зокрема, на Великдень) та з нагоди особливих випадків (перемог у Першій та Другій світових війнах, падіння Берлінської стіни, обрання та смерті Пап Римських та у 2020 році — в річницю пожежі).
  • Пожежа почалася в найстарішій частині Нотр-Дам-де-Парі — східній апсиді. Саме там розташовувалися скульптури 12 апостолів і чотирьох крилатих істот. У рамках попередньої реставрації їх було знято та вивезено, тож під час пожежі скульптури були в безпеці.
  • Лише за перші кілька днів після пожежі з усього світу на відновлення французького собору Паризької Богоматері було пожертвувано понад 900 млн євро.

 

 

Читайте також:

Дискримінація модернізму як спосіб знищення пам’яті

Храми мистецтв: історія розвитку українських оперних театрів

Андріївська церква – перлина київського бароко