Історія собору Паризької Богоматері
Як інші величні готичні собори, французький Нотр-Дам-де-Парі був довгобудом. Він зводився майже 200 років і був збудований на місці базиліки Святого Стефана — першої християнської церкви в Парижі. Перший камінь було закладено в 1163 році, а основні роботи завершено лише 1345 року.
Протягом наступних кількох століть вигляд собору змінювався під впливом історичних подій. Так, у 1548 р. в ході вуличних заворушень гугенотів були пошкоджені деякі скульптури, барельєфи та частини фасаду Нотр-Дам-де-Парі. Під час правління Людовіка XIV та Людовіка XV французький собор Паризької Богоматері зазнав серйозних змін у рамках масштабної спроби модернізації соборів по всій Європі.

Гобелен із зображенням відновлення зв’язків між французьким “королем-сонцем” Людовіком XIV та Швейцарією, Нотр-Дам-де-Парі, 1663 рік. Ілюстрація: Getty Images
У 1793 році під час Французької революції у рамках дехристиянізації готичний собор був ще раз перероблений. У цей час багато реліквій і скарбів собору було знищено, пошкоджено або вкрадено, серед них — 28 статуй біблійних царів, розташованих на західному фасаді, які були обезголовлені. Важливим поворотом долі Нотр-Дам-де-Парі стала публікація в 1831 році однойменного роману Віктора Гюго, який значною мірою сприяв популяризації руху за збереження та реставрацію готичних пам’яток загалом і собору Паризької Богоматері зокрема.
Масштабна реставрація собору під керівництвом Ежена Віолле-ле-Дюка розпочалася 1845 року і тривала чверть століття. Окрім відновлення, вона передбачала більш розкішне декорування фасаду, повернення готичного шпилю і додавання кількох скульптур химер.
Друга світова війна завдала собору значної шкоди. Декілька вітражів на нижньому ярусі були вибиті. Після війни вони були замінені на нові, із сучасним геометричним малюнком замість біблійних сцен. У 1991 році було розпочато масштабну програму з відновлення Нотр-Дам-де-Парі, яка мала тривати десять років, але на момент великої пожежі 2019 року все ще не була завершена.
Монументальність і стиль Нотр-Дам-де-Парі
Собор Паризької Богоматері, або Нотр-Дам-де-Парі — типовий зразок готичної архітектури, але він має і деякі риси романського стилю: подвійні бічні нефи і верхні галереї. Висота Нотр-Дам-де-Парі становить 35 м, а дзвіниці сягають 69 м. Головними творцями собору вважаються два архітектори: Жан де Шель і П’єр де Монтрей.
З інженерного погляду собор Паризької Богоматері — одна з перших будівель, де були використані арочні контрфорси. Спочатку Нотр-Дам проєктувався без них, але під час будівництва тонкі стіни ставали все вищими, і, щоб їх зміцнити, архітектори застосували систему арочних контрфорсів.
Багато в чому завдяки інженерній конструкції Нотр-Дам-де-Парі здається таким естетично привабливим — масивні деталі тут урівноважені тонкими й ажурними елементами. Щоб прикрасити колони й опори, винесені за межі собору, зовні було розміщено багато скульптур. Частина з них є додатковими опорами й елементами водовідведення, як, наприклад, горгульї та химери, призначені для стоку води.
Що всередині собору
Практично кожна ділянка фасаду собору завдяки своєму скульптурному оформленню є витвором мистецтва, як і вітражі високих стрілчастих вікон Нотр-Дам-де-Парі. Портали святої Анни, Страшного Суду та Богоматері прикрашені великою кількістю унікальних скульптурних композицій.
Також тут зберігаються такі християнські реліквії, як терновий вінець та частина Хреста, з якого зняли Ісуса; найбільший орган, що має 111 регістрів та близько 8000 труб; картини і скульптури різних художників; панікадило собору, виконане зі срібленої бронзи за проєктом Віолле-ле-Дюка.
Пожежа в Нотр-Дам-де-Парі
15 квітня 2019 року в Нотр-Дам-де-Парі сталася найбільша в історії собору пожежа. В результаті обвалився 96-метровий шпиль, було знищено унікальний дерев’яний каркас даху. Каркас собору та реліквії вціліли. Вікна й вітражі довелося терміново вийняти, а картини відправити до Лувру. На елементах і деталях, що збереглися, осів товстий шар свинцевого пилу, оскільки покрівля була зі свинцю.
Відтоді був розроблений масштабний проєкт реставрації, спрямований на відновлення оригінального дизайну Нотр-Дам-де-Парі, незважаючи на численні пропозиції відомих архітектурних бюро та окремих архітекторів щодо нового прочитання готичного собору.
Спочатку президент Франції Еммануель Макрон припускав, що підтримає сучасний проєкт, але перемогло бажання не затягувати та не ускладнювати реконструкцію. Відновити Нотр-Дам-де-Парі сьогодні допомагає весь світ. Три вікна-розетки на фасадах відновлюються на місці. Всі вікна планують знову встановити навесні 2023 року.
Коли Нотр-Дам-де-Парі відкриється для туристів
Відкриття французького собору Паризької Богоматері для відвідувачів після реставрації відбудеться 2024 року, коли Париж прийматиме Олімпійські ігри. Про це в січні 2023 року заявив президент Франції Еммануель Макрон після спільного відвідування собору з прем’єр-міністром Японії Фуміо Кісідою. Зараз масштабне відновлення Нотр-Дам-де-Парі має перейти у фінальну стадію.

Цікаві факти про собор
- Собор Нотр-Дам-де-Парі може вмістити до 9000 осіб, зокрема 1500 — на галереях.
- Шпиль висотою 96 м був виготовлений з дуба і обшитий свинцем.
- Зараз у французькому соборі Паризької Богоматері 110 засклених вітражами вікон. Але лише три — оригінальні та старовинні. Головний вітраж — «троянда» над головним входом із зображенням Богоматері з немовлям у центрі — створений у 1230 році.
- У соборі 10 дзвонів різних розмірів. Найбільший із них, «Еммануїл», важить понад 13 тонн. Його було відлито 1686 року з міді із середньовічного дзвона, замовниками виступили король Людовік XIV та королева Марія-Тереза. Звуки «Еммануїла» звучать лише у дні великих урочистостей (зокрема, на Великдень) та з нагоди особливих випадків (перемог у Першій та Другій світових війнах, падіння Берлінської стіни, обрання та смерті Пап Римських та у 2020 році — в річницю пожежі).
- Пожежа почалася в найстарішій частині Нотр-Дам-де-Парі — східній апсиді. Саме там розташовувалися скульптури 12 апостолів і чотирьох крилатих істот. У рамках попередньої реставрації їх було знято та вивезено, тож під час пожежі скульптури були в безпеці.
- Лише за перші кілька днів після пожежі з усього світу на відновлення французького собору Паризької Богоматері було пожертвувано понад 900 млн євро.
Читайте також:
Храми мистецтв: історія розвитку українських оперних театрів