Заміський будинок родини Терещенків на Сумщині. Втрачена пам’ятка

У колаборації з Агенцією медійного росту "АБО" та в рамках проєкту "Свій дім" публікуємо історії, розказані українцями про будинки, втрачені внаслідок російської агресії. Сьогодні розповідаємо про заміський будинок родини підприємців-цукрозаводчиків Терещенків, що розташований на Сумщині.

Культурна пам’ятка з квітня 2022 року перебуває під постійними обстрілами армії рф. Адже звідси до російського кордону лише два кілометри.

Найбільших руйнувань будівля 1912 року зазнала під час атаки 4 липня. Тоді прилетіло щонайменше 20 ворожих снарядів. Пів будинку залишилося без даху та частково без стін. Уламками також понівечило фасад, а вікна та двері повилітали.

Колаж наданий платформою «Свій дім»

Колаж наданий платформою «Свій дім»

Але найстрашніше, що того дня у підвалі будинку ховалися люди. Це були підопічні Атинського психоневрологічного інтернату, який останні пів століття розміщується у заміському домі Терещенків.

“Тоді ми пережили найважчий обстріл. Із перших вибухів перевели підопічних у безпечне місце. Утім, обстріли були настільки щільними, що один підопічний був поранений. Разом із черговими працівниками ми в підвалі перечекали обстріл”, — розповіла інспектор з трудотерапії закладу, місцева жителька Ольга Рибалко.

Колаж наданий платформою «Свій дім»

Колаж наданий платформою «Свій дім»

Ворожі снаряди фактично зруйнували клуб і бібліотеку інтернату. А от гвинтові дерев’яні сходи, які колись вели в бальну залу заміського будинку Терещенків, майже не постраждали. Попри солідний вік, вони встояли під вагою цегли й іншого будівельного сміття. Не зазнав руйнувань і старовинний цегляний паркан.

Після липневого обстрілу пацієнтів інтернату евакуювали у безпечне місце. Тож наразі будівля стоїть порожня, але обстріли не припиняються.

Один з останніх зафіксували 24 січня 2023 року. Вибухи пошкодили їдальню та господарчу споруду на території Атинського психоневрологічного інтернату.

Колаж наданий платформою «Свій дім»

Колаж наданий платформою «Свій дім»

“За останні три роки ми відремонтували наші кімнати, службові приміщення, придбали сільгосптехніку. У кімнатах відпочинку наші підопічні мали все необхідне. Ми мали багато планів і мріяли втілити їх у життя”, — згадує директор інтернату Олег Терещенко.

З Атинського нині виїхали також фактично всі місцеві жителі.

Колаж наданий платформою «Свій дім»

Колаж наданий платформою «Свій дім»

 

Цю історію “Свій дім” зробив у партнерстві зі спільнотою Білопілля.City.

На платформі “Свій дімможна поділитися власними спогадами про зруйновану оселю або заклад, в якому працювали.

Читайте також