Забудова історичного центру Одеси? Що відомо про новий історико-архітектурний опорний план міста

В Одесі проаналізували новий історико-архітектурний опорний план міста та виявили у ньому понад сотню помилок. Зважаючи на це, низка міських громадських організацій провела пресконференцію, метою якої було попередити руйнування архітектурних будівель міста.

Про основні недоліки нового історико-архітектурного опорного плану міста розповіла в ефірі телеканалу Перший міський членкиня асоціації архітекторів Одеси Марія Янушкевич.

Марія Янушкевич в ефірі Першого міського. Фото: Перший міський

Історико-архітектурний опорний план – головний документ містобудування для історичних міст. Він встановлює перелік охоронних зон навколо архітектурних пам’яток та допустимі обмеження під час будівництва у цих зонах і прилеглих до них районах.

За словами архітекторки, у новому плані є і позитивні зміни, однак вони здебільшого приховують конкретні недоліки. Зокрема, вона виділила чотири “підводні айсберги” документа.

Першою проблемою експертка вважає виключення території порту та морського вокзалу із центрального історичного ареалу міста. Проєктна організація не додала цієї території у список охоронних зон, обґрунтувавши це тим, що тут не збереглось значної кількості історичних будівель, які підлягають охороні.

Таке рішення дозволятиме забудовникам використовувати цю зону у своїх інтересах. До слова, вони можуть зловживати й тим, що морський вокзал не занесений до історичних пам’яток архітектури.

Територію центрального історичного ареалу скоротили. Фіолетовим кольором позначені його межі за нормами опорного плану 2008 року, червоним – оновленого. Фото: Перший міський

Другим значним недоліком є недосконале встановлення меж центрального історичного ареалу та ареалу Французького бульвару. Вони мають різні типи будівель. Перший розташований у центрі міста, що передбачає поквартальний тип будівництва. Останній – містить паркові зони й історичні маєтки.

Відповідно до цього, всі садиби у центральній історичній зоні забудовники можуть зруйнувати без великих зусиль. Так, до прикладу, було із Дачею Маразлі.

Марія Янушкевич також зауважила, що ареал Французького бульвару потрібно продовжити до Лідерсівського бульвару. Окрім того, архітектурним пам’яткам на території центрального історичного бульвару потрібно надати статус, який передбачає їхнє включення до ареалу Французького бульвару.

Межі двох історичних ареалів встановили неправильно. Фото: Перший міський

Третім “підводним айсбергом” є те, що із нового опорного плану виключили поняття “комплексна охоронна зона”. Водночас розробники пропонують нове поняття – “охоронна зона окремих будівель”. Така прогалина може посприяти тому, що між цими охоронними зонами розростуться нові точкові забудови.

Оновлена карта охоронних зон. Відповідно до неї, між архітектурними пам’ятками можуть облаштувати точкові забудови. Фото: Перший міський

Остання проблема пов’язана із територією парку Ювілейний. Її поділили на дві частини: одна із них – паркова охоронна зона, де можуть спокійно відпочивати містяни, а іншу – до охоронної зони не віднесли. Фактично і тут відкриються нові можливості для зведення низки житлових комплексів.

Частину неіснуючого юридично парку Ювілейний включили до охоронних зон, а частину – залишили поза ними. Фото: Перший міський

Варто зазначити, що проєктну організацію, яка мала оновити історико-архітектурний план міста, визначали за допомогою платформи Prozorro. Перший тендер на його коригування виграв національний університет “Львівська політехніка”, але підсумки торгів раптово анулювали.

Під час проведення другого тендеру ціну різко знизили, дискваліфікували декількох учасників, внаслідок чого конкурс виграв Всеукраїнський науково-методичний та дослідно-інформаційний центр архітектурної спадщини.

До слова, кінцевий варіант оновленого плану Одеси представили у жовтні 2021 року. Перед тим проєктна організація розробляла документ понад рік, а за основу взяли чинний історико-архітектурний опорний план Одеси від 2008 року.

 

Читайте також

Більша частина українців вважають ліс місцем відпочинку, а не природною зоною – опитування WWF

Демонтаж 19-го павільйону ВДНГ: Архітектурна палата НСАУ виявила низку порушень

На місці Печерського торгового центру у Києві зведуть чергову новобудову