За принципами Ізраїлю. У Львові затвердили нові будівельні норми

/ Події /

У Львові затвердили нові принципи будівництва житла, що містять стандарти посиленої безпеки. Їх сформували на основі ізраїльського досвіду. 

Про це повідомили у Львівській міській раді. 

Відтепер, за новими стандартами, усі багатоквартирні будинки, навчальні заклади й інші установи облаштовуватимуть підземним паркінгом з подвійним призначенням. 

Частина кожного з цих приміщень має бути адаптована для комфортного перебування. Зокрема, мова йде про забезпечення можливості обігріву, встановлення санвузлів, розкладних крісел, місця для зберігання харчів та резервуарів для води.

Один із львівських підземних паркінгів, що вже відповідає оновленим будівельним нормам. Фото: Роман Кайман
Один із львівських підземних паркінгів, що вже відповідає оновленим будівельним нормам. Фото: Роман Кайман

“Підземні паркінги та інші підземні приміщення рекомендується адаптувати для укриття населення в разі виникнення надзвичайних ситуацій. Забудовники мають передбачити щонайменше два виходи з укриття у протилежні сторони будівлі”, – зазначає головний архітектор Львова Антон Коломєйцев.

Нові стандарти для укриття. Скриншот: Львівська міська рада

Також вимоги передбачають посилення безпекових заходів щодо облаштування житлових приміщень. Відтепер у кожній квартирі споруджатимуть армовані кімнати, як це роблять в Ізраїлі. Їхня мінімальна площа складатиме 9 квадратних метрів. 

“Це не додаткова кімната, а одна з житлових. Її стіни і перекриття мають бути з армованого бетону. Товщина зовнішніх стін – 25 сантиметрів, а внутрішніх – 20. Усі кімнати складаються в єдиний стояк. 70% стін такої кімнати знаходяться на фундаментах”, – пояснює Антон Коломєйцев виданню Твоє Місто.

Безпекові стандарти щодо облаштування житлових приміщень. Скриншот: Львівська міська рада

Щодо вікон і дверей у цій кімнаті, то тут мають бути спеціальні металеві віконниці.

“Така кімната витримає ударну хвилю під час атаки. Ми задаємо мінімальний стандарт безпеки. Можна використовувати різні рішення. Може бути не тільки армований бетон. Цей стандарт може бути забезпечений іншим способом архітектурного планування чи конструктивним рішенням. Що стосується вікон, вони мають бути з протипожежним захистом, двері також”, – каже архітектор.

Такий вигляд мають вікна в ізраїльських армованих кімнатах. Фото: detaly.co.il

За його словами, такі приміщення не вбережуть від прямого потрапляння снаряду в будинок, однак захистять від ударної хвилі й уламків, а також хімічної загрози.

“Якщо є можливість спуститись в укриття – це треба робити. Якщо буде пряме попадання в будинок, то перебування в підземному укритті дасть можливість врятувати життя. Якщо йдеться про загрозу посеред ночі чи таку, про яку не було попередження, то сім’я може спати в такій кімнаті і бути у безпеці. Це значно безпечніше, ніж ховатися у ванній”, – розповідає він.

У стінах армованої кімнати можна захиститись від хімічної загрози. Фото: lost-fortresses.livejournal.com

Варто зазначити, що укріплені таким чином житлові приміщення використовують в Ізраїлі. Там їх називають мамади і розташовують або в окремій квартирі, або на кожному поверсі багатоквартирних будинків для користування кількох сімей.

Мамад на території промислового комплексу в Ізраїлі. Фото: AFP, Birdinflight

Мамади можуть вберегти від уламків ракет і снарядів, хімічної атаки, а також землетрусів. До слова, в Ізраїлі без наявності мамада міська влада не дає дозволу на будівництво споруди.

 

 

Читайте також

Архітектурна палата НСАУ запрошує фахівців приєднатись до розроблення концепції відновлення України

Design4Ukraine пропонує нову концепцію візуальної ідентичності України

Росіяни знищили будівлю однієї з найстаріших гімназій в Україні