З Києва таємно вивезли 50 картин для виставки українського модернізма в Мадриді

/ Арт /

У мадридському Національному музеї Тіссена-Борнеміси відкрили виставку "У центрі бурі: модернізм в Україні, 1900–1930-х років", яка представляє українське авангардне мистецтво початку XX століття.

Як пише CNN, 51 українська картина таємно покинула Київ всього за кілька годин до масованого російського ракетного обстрілу столиці.

Роботи надали Національний художній музей та інші музеї України. Вони були упаковані та вивезені з Києва 15 листопада.

Прямуючи на захід, вантажівки з колекцією проїжджали повз зони потужних ракетних обстрілів, Львів зокрема, і згодом дісталися польського кордону.  Врешті, конвой із творами мистецтва прибув до Мадрида 20 листопада та попрямував до музею Тіссена.

Жінка розглядає одну з робіт на виставці “У центрі бурі” в Національному музеї Тіссена-Борнеміси 28 листопада 2022 року в Мадриді. Фото: Carlos Lujan/Europa Press/Getty Images

“З кожним днем ​​стає все зрозуміліше, що війна путіна проти України полягає не лише в крадіжці території, але й у контролі наративу нації та її культурної спадщини”, – заявила член правління музею Франческа Тіссен-Борнеміса.

Саме вона заснувала Museums for Ukraine ще у ​​березні, невдовзі після вторгнення росії в Україну.

“Мета цієї виставки – відновити історію модернізму в Україні. Оскільки ми спостерігаємо, як історія повторюється, ця виставка є потужним нагадуванням про те, наскільки ми близькі до чергової катастрофи”, – каже Франческа.

Ця виставка є найповнішим на сьогодні оглядом українського авангардного мистецтва у великому європейському музеї

Виставка “У центрі бурі. Модернізм в Україні 1900–1930-х років” представляє новаторське мистецтво, створене в Україні в перші десятиліття ХХ століття, й демонструє різноманітні напрямки від фігуративізму до футуризму та конструктивізму.

Крім 51 картини, експозиція включає ще близько 18 робіт – від колажів до театральних ескізів, зокрема з числа приватних колекціонерів.

«Портрет Оксани Павленко» (1926-27) Василя Седляра, ліворуч, і «Композиція» (1919-20) Вадима Меллера в Музеї Тіссена-Борнеміси. Фото: Emilio Parra Doiztua/The New York Times

В експозиції представлені твори майстрів українського модернізму, таких як Олександр Богомазов, Василь Єрмілов, Борис Косарев, Вадим Меллер, Віктор Пальмов та Анатоль Петрицький. Також представлені роботи Казимира Малевича та Еля Лисицького – авангардистів світового рівня, які творили в Україні та залишили вагомий слід у розвитку вітчизняного мистецтва.

Виставка буде проходити в Мадриді до 30 квітня. Після цього вона вирушить в Музей Людвіга в Кельні, Німеччина.

 

 

 

Читайте також:

Розстріляні дороговкази та зрешечені авто. У Кельні триває виставка про війну в Україні

У Буенос-Айресі відкрилася виставка, де можна доторкнутися до грудей на картинах

Виставка українських митців в Парижі на International Biennial of Crafts and Creation Revelations