Вітражі корпусів КНУ імені Т. Шевченка. Втрачена пам’ятка

У колаборації з Агенцією медійного росту "АБО" та в рамках проєкту "Свій дім" публікуємо історії, розказані українцями про будинки, втрачені внаслідок російської агресії. Сьогодні розповідаємо про вітражі корпусів Київського національного університету імені Т. Шевченка.

За десять годин до Нового року, 31 грудня 2022 року, російська федерація завдала чергового удару по Києву. Цього разу ворожа ракета пошкодила будівлі Виставкового кампусу Київського національного університету імені Т. Шевченка. Без вікон та дверей залишилися 9 корпусів, спорткомплекс, фізико-математичний ліцей та деякі гуртожитки.

Колаж наданий платформою “Свій дім”

Колаж наданий платформою “Свій дім”

“Уламок ракети впав перед спортивним комплексом, у корти. Завдяки цьому наші корпуси, як колодязь, закрили житлові масиви. Тож, на щастя, люди не постраждали”, — розповіла платформі “Свій дім” проректорка зі зв’язків з громадськістю КНУ Олена Добржанська.

Найбільших руйнувань зазнав спорткомплекс, його скляний фасад. А у будівлях Інституту біології та медицини і географічного факультету потрощило вітражі. Перші створені 1986 року, другі — 2005-го. “Хоча вітражі розташовані всередині корпусів, але вибухова хвиля дісталася й до них. У географів залишився абсолютно цілим лише один, решта — дуже побиті”.

Колаж наданий платформою “Свій дім”

Колаж наданий платформою “Свій дім”

Зараз університет разом з фахівцями намагається з’ясувати, чи є розбиті вітражі культурною спадщиною, чи це просто красиве та дороге оздоблення. “Беззаперечно, це історія університету, Києва, але наскільки це є культурна спадщина для України? Якщо так, то тоді абсолютно інші механізми включаються, що з цим далі робити: реставрувати, реконструювати або відтворювати”, — сказала Олена Добржанська.

Проректорка також зазначила, що автори обох вітражів наразі невідомі:
“Пройшла інформація, що відома авторка роботи 1986 року. На сьогодні ми не можемо це підтвердити, що є людина, яка має інтелектуальне право на відповідне творіння. Але ми цим займаємося, досліджуємо. У географів також невідомо, хто є автором”.

Колаж наданий платформою “Свій дім”

Колаж наданий платформою “Свій дім”

Щоб зберегти уламки вітражів для майбутнього відновлення, кольорове скло зібрали у коробки та мішки. На біофаці вже почали збирати гроші на реставрацію. Географи теж займаються цим питанням.

У 2022 році росіяни ще тричі завдавали ушкоджень корпусам КНУ:
– 1 березня постраждали Інститут міжнародних відносин та Інститут публічного управління та державної служби.
– 16 березня — факультет інформаційних технологій.
– 10 жовтня — Червоний корпус, бібліотека ім. М. Максимовича, Інститут філології, хімічний факультет, ботанічний сад.

Колаж наданий платформою “Свій дім”

Колаж наданий платформою “Свій дім”

У колаборації з Агенцією медійного росту “АБО” та в рамках проєкту “Свій дім” публікуємо історії, розказані українцями про будинки, втрачені внаслідок російської агресії.

На платформі “Свій дім” можна поділитися власними спогадами про зруйновану оселю або заклад, в якому працювали. Для цього є зручна анкета.

 

 

Читайте по темі

Харківський національний університет будівництва та архітектури. Втрачена пам’ятка

Бахмутська школа мистецтв. Втрачена пам’ятка

Будинок з годинником, Маріуполь. Втрачена пам’ятка