Відбулися громадські обговорення проєкту реставрації історичної будівлі на Рейтарській

Проєкт реставрації на Рейтарській, який наразі здійснює девелоперська компанія НЕСТ, перебуває під пильним наглядом громадськості ще з травня цього року. Саме тоді стало відомо про початок знесення 130-річного дворового флігеля, який є частиною основної будівлі на Рейтарській, 37. Але завдяки розголосу в ЗМІ та втручанню активістів роботи призупинили. Демонтаж на об’єкті поновили 18 липня.

З огляду на ситуацію, 27 липня в Києві відбулися публічні громадські обговорення проєкту, назва якого за офіційною документацією — «Реставрація головного фасаду з пристосуванням існуючої будівлі до сучасних умов, зі знесенням дворових будівель та будівництвом нового об’єму у дворовому просторі будинку по вул. Рейтарській, 37 у Шевченківському районі м. Києва».

Захід відбувся в приміщенні ГО «Українське товариство охорони пам’яток історії та культури» за участі представників компанії-забудовника НЕСТ, голови КМЦ «УТОПІК» Анатолія Фролова, громадського активіста та пам’яткоохоронця Дмитра Перова, історика та києвознавця Михайла Кальницького, урбаністів і архітекторів, зокрема заслуженого архітектора-реставратора Юрія Лосицького, представників громадськості та ЗМІ.

Громадські обговорення проєкту реставрації історичної будівлі на Рейтарській, 37

За словами генерального директора компанії НЕСТ Еміля Соловйова, проєкт передбачає реставрацію головного фасаду будівлі з подальшим пристосуванням наявної споруди під сучасний бізнес-центр REITER HALL:

«Цьому об’єктові буде надане друге життя, він отримає набагато більшу цінність, ніж він має сьогодні, — каже Соловйов. — Ми працюємо виключно в межах законодавства. Проєкт отримав усю необхідну дозвільну документацію, зокрема від Мінкульту та Департаменту охорони культурної спадщини Києва. До розроблення проєкту ми залучили компетентних партнерів. Проєкт розроблений у колаборації майстерні А. Пашенько, який відомий делікатним ставленням до збереження історичних будівель, та шведського архітектурного бюро Semrén & Månsson, яке створює сучасні проєкти згідно зі скандинавськими підходами. REITER HALL — якраз приклад такого підходу».

Візуалізації проєкту реконструкції будівлі на Рейтарській, 37. Візуалізації надані компанією НЕСТ

Керівник проєкту Олександр Трифонов стверджує: «Проєкт був придбаний у австрійської групи компаній УНІКА у 2021 році. На дату придбання проєктна документація була погоджена у встановленому законодавством України порядку, а дозвіл на виконання будівельних робіт був отриманий ще у 2012 році. Перед придбанням проєкту був проведений комплексний дью-ділідженс проєкту відомими міжнародними юридичними компаніями Wolf Theiss і Asters, які підтвердили законність прав власності на об’єкти нерухомості та відповідність проєктної документації чинному законодавству України. На момент купівлі об’єкта попереднім власником було виконано демонтаж флігеля 37-Б та ним же розпочато демонтаж флігеля 37-А’ (37-A штрих)».

На підставі договору купівлі-продажу майновий комплекс будівель загальною площею 3690,5 кв. м, розташований за адресою: м. Київ, вул. Рейтарська, 37, складається з будинків (літ. А, А’) та флігеля (літ. Б). Останній був демонтований у 2015 році як аварійний у рамках реалізації проєкту.

Візуалізації проєкту реконструкції будівлі на Рейтарській, 37. Візуалізації надані компанією НЕСТ

Станом на сьогодні на будівельному майданчику проводяться підготовчі роботи: здійснюється моніторинг прилеглої забудови, уточнюються геологічні та геодезичні вишукування, продовжуються демонтажні роботи флігеля 37А’.

Однак громадський активіст і пам’яткоохоронець Дмитро Перов зауважив, що фасадний будинок і дворовий флігель і досі становлять цілісну Г-подібну у плані споруду, під час руйнування якої може втратитися її первинне об’ємно-просторове рішення. «Будинок у поточній конфігурації має бути збережений як цінний приклад історичної забудови Києва. До 2011 року дворовий об’єм також мав охоронний статус, втім, згодом втратив його, зокрема й за рахунок зміни нумерації бічного об’єму будівлі».

Візуалізації проєкту реконструкції будівлі на Рейтарській, 37. Візуалізації надані компанією НЕСТ

Це підтвердив історик і києвознавець Михайло Кальницький: «На сьогодні в реєстрі пам’яток будівля на Рейтарській значиться і як пам’ятка архітектури, і як пам’ятка історії. Але це стосується лише фасадної будівлі на Рейтарській, 37».

Окрім цього, хвилю занепокоєння громадськості викликала низка питань, на які забудовник наразі не зміг дати документально підтвердженої відповіді. Серед них — відсутність облікової картки з переліком предметів охорони, а саме конкретним списком наявних історичних об’єктів/елементів пам’ятки, які забудовник зобов’язується зберігати (не змінювати) в рамках проєкту реставрації.

Також постало питання щодо експлуатації першого поверху майбутнього бізнес-центру, де забудовник передбачає організацію громадського простору, який міститиме заклади громадського харчування. До них висуваються зовсім інші вимоги щодо кількості паркомісць, аніж до житлової та офісної забудови.

Під час дискусії багато питань було присвячено будівництву підземного паркінгу під об’ємом історичної будівлі, а також відсутності документації щодо пожежної безпеки, а саме схеми проїзду пожежних автомобілів. За словами забудовників, під’їзд спецтранспорту має здійснюватися з боку вул. Ярославів Вал.

До обговорення долучилась також і представниця мешканців суміжного з будівництвом житлового будинку за адресою Рейтарська, 35. Вона висловила занепокоєння з приводу того, що будівництво може негативно вплинути на технічний стан навколишніх споруд, зокрема й самого житлового будинку. За її словами, з мешканцями будинку не проводили ознайомчі заходи з приводу майбутньої забудови.

За фактом умисного пошкодження дворового об’єму пам’ятки проти компанії НЕСТ було відкрите кримінальне провадження. Фото: Дмитро Перов

Наразі поліцією відкрите кримінальне провадження за частиною першою статті 298 Кримінального кодексу (незаконне проведення пошукових робіт на об’єкті археологічної спадщини та знищення, руйнування чи пошкодження об’єктів культурної спадщини).

Представники компанії НЕСТ на захист своєї позиції пообіцяли надати забраклу документацію.

Ми зі свого боку будемо й надалі слідкувати за розвитком подій навколо об’єкта.

 

 

Читайте також:

На Рейтарській продовжили розбирати памʼятку історії попри кримінальне провадження

На Рейтарській під виглядом реставрації зносять історичну памʼятку

У центрі столиці пропонують створити суцільну пішохідну зону – петиція