Верховний Суд повернув садибу Терещенків у власність Києва

Велика Палата Верховного Суду України 12 вересня повернула будинок Терещенків на бульварі Шевченка територіальній громаді Києва. ВС скасував рішення судів першої інстанції й апеляції та задовольнив вимогу прокурора.

“Мабуть, ми вперше за довгі роки відчули що є справедливий Суд і є надія на верховенство права у нашій державі!” — каже депутатка Київради Олена Терещенко. Олена була присутня на фінальному засіданні і вважає, що рішення Верховного Суду “є ключовим у подальшій боротьбі за порятунок та збереження культурної спадщини”, пише Суспільне.

Як пише Верховний Суд, у 2007 році садибу, площа якої становить понад 1000 квадратних метрів, передали приватному товариству – ПАТ «Центрелеватормлинбуд» – за інвестиційним договором, у тому числі з умовою провести реставрацію пам’ятки. Проте весь цей час будівля перебуває у занедбаному стані та руйнується.

Судді Великої Палати Верховного Суду оголошують рішення щодо садиби Терещенків. Olena Terestchenko/Facebook

У червні 2021 року прокуратура звернулась до суду з вимогою повернути будівлю у комунальну власність.

Садиба Терещенків є пам’яткою архітектури місцевого значення. Вона побудована у 1874-1875 роках за проєктом архітектора В. Краузе у стилі неоготика.

Автором проєкту називають архітектора Краузе, але краєзнавець Михайло Кальницький вважає, що це не так — це могло бути лише прізвище кресляра, а насправді архітектором був Володимир Якунін, бо він підписав проєкт як відповідальний будівельник.

Будівля взята на облік рішенням Київради в 1986 році. У 1998 році взято на облік також флігель як щойно виявлений об’єкт культурної спадщини.

 

 

Читайте також:

Суд повернув у власність держави палац Терещенків на Житомирщині

Нащадки Терещенків планують звести музей авіабудування у родинному палаці XIX ст. на Житомирщині

Верховний Суд підтвердив незаконність передачі палацу Терещенків у власність УПЦ МП