Верховна Рада зареєструвала законопроєкт про заборону російського шрифту “Іжиця”

Депутати Верховної Ради зареєстрували законопроєкт №9606, який забороняє використання шрифту "Іжиця", розроблений російською дизайнеркою Світланою Єрмолаєвою 1988 року.

Відповідний документ зареєстровано на сайті парламенту. Тексту проєкту поки немає.

Співавторами проєкту постанови є депутати  Ірина Констанкевич (“За майбутнє”), Микола Княжицький (фракція “Європейська солідарність”), Микита Потураєв (“Слуга народу”).

Шрифт використовують для оформлення почесних грамот та інших офіційних документів ВР, зазначила співавторка ініціативи та заступниця голови комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенія Кравчук з партії “Слуга Народу” в коментарі для “Інтерфакс-Україна”.

Шрифт “Іжиця” розробила російська дизайнерка Світлана Єрмолаєва 1988 року, і насправді його широко використовують у тих країнах, де поширена кирилиця. Цей шрифт нібито створений на основі давньослов’янського, але зараз він безпосередньо асоціюється з “рускім міром” і має певне смислове навантаження. Тому однозначно необхідно такі шрифти забувати і переходити до використання українських символів“, – сказала Кравчук.

Фото: Богдан Гдаль/Twitter

Водночас є український шрифт Volja, який вже використовують у відзнаках Головнокомандувача Збройних сил України. У законопроєкті пропонують парламенту в оформленні своїх грамот перейти на Volja. Його створила Марчела Можина у 2022 році на основі літерації українського графіка Ніла Хасевича (1905-1952). Ним оформляли плакати, журнали, газети для українського визвольного руху середини ХХ століття.

Український дизайнер шрифтів Богдан Гдаль своєю чергою зазначає, що закон має регулювати лише використання шрифтів в роботі самого парламенту. Тобто, наприклад, “Іжицею” не будуть оформлені лише, до прикладу, грамоти самої ВР, але на загальнодержавному рівні це не міняє зовсім нічого. І незрозуміло, чому для цього потрібні не внутрішні директиви Апарату ВР, а цілий закон.

“Скажу чесно, я знав про підготовку цього законопроєкту. Але сподіваюся принаймні на те, що або в процесі його розгляду його формулювання розширяться до загальнодержавної заборони. Або ж це буде початком, щоб згодом з’явився інший законопроєкт, який унеможливить використання Іжиці глобально. Бо бачити її на вивісці “Офіс Президента України” чи на бойових прапорах Збройних Сил, або на всіх прикордонних постах на в’їзді в країну якось не дуже комфортно”, – наголосив дизайнер.

 

 

Читайте також:

Бельгієць 30 років збирав колекцію шрифтів світу – окремий розділ присвячений українським дизайнерам

Для станцій метро “Звіринецька” та “Площа Українських Героїв” обрали фінальні шрифти

balbek bureau розробили нові літери для станції метро “Київська” у Харкові