Верховний Суд скасував рішення щодо правомірності позбавлення садиби Родіна статусу пам’ятки

/ Архітектура /

Судді стали на бік захисників історичної споруди. 

Про це повідомляє громадська організація “Мапа Реновації”. 

“Після півріччя тиші — проміжна перемога по справі Будинку Родіна! Майже півтора роки пройшло з того моменту як ми долучилися до судової справи по будинку на Гончара, 71. На жаль, апеляцію було програно. Але завдяки вашій підтримці та донатам ми змогли подати касаційну скаргу до Верховного суду… 

Вчора судді частково задовольнили нашу касаційну скаргу і скасували скандальне рішення Шостого апеляційного адміністративного суду. Нагадаємо, Шостий апеляційний суд своїм рішенням підтверджував правомірність позбавлення будівлі статусу пам’ятки”, – йдеться в публікації.

Активісти пояснюють, що таке рішення Верховного Суду є важливим, адже воно закріплює право директора департаменту при КМДА підписувати накази на присвоєння будівлям охоронних статусів (щойно виявлених об’єктів культурної спадщини). 

Раніше ТОВ “АРІКС” – компанія-власниця будинку, на місці якого SAGA Development мала звести багатоповерхівку – у межах позовних вимог стверджувало, що наказ про присвоєння статусу є неправомірним, оскільки голова Департаменту охорони культурної спадщини Києва не мав прав його підписувати. Тоді Шостий апеляційний адміністративний суд прийняв нові доводи позивача.

Нині ж у своїй постанові Верховний Суд вказав на хибність такої позиції та зазначив, що “Департамент, як структурний підрозділ, створений з метою реалізації функцій Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у сфері охорони культурної спадщини, наділений повноваженням щодо прийняття рішення про занесення об’єктів культурної спадщини до Переліку об’єктів культурної спадщини”.

Джерело фото: Renovationmap.org

Нагадаємо, садиба Родіна отримала статус щойно виявленого об’єкта культурної спадщини у 2020 році. Компанія-власник споруди оскаржила це рішення в Окружному адміністративному суді міста Києва. У 2021 році Шостий апеляційний адміністративний суд своїм рішенням позбавив будівлю статусу щойно виявленого об’єкта культурної спадщини. Тоді “Мапа Реновації” подала касаційну скаргу у Верховний Суд.

Після проміжної перемоги справу направили на новий розгляд до апеляційної інстанції. 

Будинок Родіна був зведений 1882 року за проєктом архітектора Володимира Ніколаєва у стилях історизм з елементами неоренесансу та модерн-класицизм. До 2014 року там діяв найменший театр столиці – “Вільна сцена” Київського академічного театру драми і комедії на Лівому березі – та були облаштовані офісні приміщення.

 

Фото на головній: Анна Ха / Мапа Реновації

 

 

Читайте також

“Шанси є, якщо боротись”. Суд таки не дозволив будувати ТРЦ на Поштовій площі

Суд не задовольнив позов архітектора “Квітів України” Миколи Левчука

На Львівщині завершують реставрацію пам‘ятки архітектури національного значення