“Велике прибирання”. Як у Кракові борються з незаконною зовнішньою рекламою

У 2020 році в польському Кракові ухвалили постанову, яка спрямована на суттєве зменшення носіїв зовнішньої реклами. Тоді міська влада запровадила перехідний період для підприємців, аби ті могли привести до ладу вивіски, які не відповідають вимогам.

Цей перехідний період закінчився 1 липня – тепер за рекламоносії, які порушують норми, будуть штрафувати. Окрім того, у Кракові розпочалося “велике прибирання”. Громіздкі щити та банери, що висять над парканами, знімають, щоби “очистити” міське середовище та відкрити нові види, які затуляла реклама, пише White Mad.

Ухвалений план ландшафтного розвитку передбачає низку обмежень для зовнішніх носіїв реклами. Так, площа банерів та рекламних щитів не може перевищувати 12 м² та 18 м² відповідно. Водночас вивіски, зовнішні плакати, брандмауери, світлові установки, перетяжки, навіси, що встановленні окремо або розміщені на фасадах будівель, не повинні перевищувати площу у 5 м².

Більшість незаконних рекламних щитів зникли до 1 липня. фото: ŁADny Kraków

На час виконання будівельних робіт, відповідно до постанови, банери можуть висіти не довше, ніж 12 місяців, але не частіше, ніж кожні 7 років. Їх можна розміщувати лише на першому поверсі та дотримуватись певних правил розташування, зокрема, не закривати вікна, двері та архітектурні деталі.

Також постанова регулює підсвічування рекламних щитів, відстань між ними і будівлею, розміщення (на автобусних зупинках чи в підземних переходах), відстань окремих рекламних щитів від перехресть тощо.

Міські простори Кракова до впровадження адміністративної відповідальності за незаконне розміщення зовнішньої реклами. Фото: White Mad

Міські простори Кракова після впровадження адміністративної відповідальності за незаконне розміщення зовнішньої реклами. Фото: White Mad

Дотримання цих правил контролює Департамент архітектури Університету Миколая Коперника та ZDMK. Для цього на базі університету навіть створили дві кафедри, які займаються лише цим завданням. 

Аби реклама у Кракові вважалась законною, її потрібно затвердити у відділі Архітектури та урбаністики та отримати на неї дозвіл в Управлінні міських доріг.

“Однозначної відповіді на те, яка реклама є законною, немає. Чим менше реклама втручається в ландшафт і чим далі вона знаходиться від центру, тим більше шансів, що вона законна”, —  наголошує Міхал Пицлік, речник Управління міських доріг Кракова.

 

 

Читайте також

“Місто живих стін”: Київ впроваджує стратегію вертикального озеленення

У Німеччині облаштовують стіни з рослин, аби зменшити впливи міських шумів

У Польщі будуть використовувати воду з басейнів для чистки вулиць