У закинутому будинку на Рівненщині виявили оригінали гравюр члена ОУН-УПА Ніла Хасевича 

/ Арт /

Малюнки були у сумці, яку заховали у згорток соломи. 

Про історію дивовижної знахідки розповідає Суспільне. Напередодні в одній із хатин села Розваж, що на Рівненщині, на гравюри випадково натрапив історик і мистецтвознавець Микола Бендюк разом зі своїм другом. 

Будинок, на горищі якого виявили оригінали гравюр Ніла Хасевича. Фото: Суспільне

Так, під час прибирання горища було виявлено невелику сумку, загорнуту в солому. У ній лежали понад пів сотні малюнків художника і члена ОУН-УПА Ніла Хасевича, які датують 1949 роком. 

“Стовідсотково гарантую, що їх робили з оригінального кліше Хасевича. Настільки тонка робота, що я, поки не потримав ці гравюри, не розумів, наскільки сильним гравером був Ніл Хасевич. Коли розглядаєш, то бачиш найтонші рисочки, які він робив”, – зауважує Бендюк.

Малюнки члена ОУН-УПА були у сумці, яку заховали у згорток соломи. Фото: Суспільне

Історик Микола Бендюк, який виявив гравюри, зауважує про виключну майстерність Хасевича. Фото: Суспільне

Будинок, який напередодні придбав мистецтвознавець, належав бійцю Української повстанської армії Степану Домащуку. Він поширював гравюри Хасевича “За Українську самостійну соборну державу”, утім, частину з них заховав. 

“Останній керівник СБ ОУН Острозького району був арештований і розстріляний НКВС у 1950 році і на той час вже було небезпечно розповсюджувати ці агітки. Тож Домащук заховав їх під стріхою”, – пояснює Бендюк.

Нині виявлені зображення передали на реставрацію. Опісля – їх доправлять до українських музеїв. Фото: Суспільне

Нині знайдені витвори мистецтва перебувають на реставрації – майстри намагаються відновити пошкоджені грибком втрати. Після того гравюри передадуть українським музеям. 

“Така ідея у нас виникла з Олександром Гребенюком. Автентичні гравюри, які в інтернеті дуже дорого коштують, ми по одній роздамо всім державним музеям, в їхні колекції, щоб вони мали у себе оригінали”, – розповідає історик. 

Фото: Суспільне

До слова, митець Ніл Хасевич був членом ОУН-УПА та засновником підпільної школи художників-графіків. Саме його називають творцем візуального образу українського підпілля. Хасевич створював сатиричні ілюстрації та карикатури, оформляв листівки. Загинув митець 1952 року у селі Сухівці під час бою з НКВС-никами.

 

 

Читайте також

На давньому козацькому цвинтарі в Одесі влаштовують толоки, щоб створити там туристичну локацію

На військкоматі у російському місті помітили український герб, однак прибрати його не можуть

Будівлю столичного спорткомплексу “Авангард” прибрали від завалів