У Тернополі реконструюють Пантенон Героїв. Який вигляд він матиме: візуалізації

На Микулинецькому кладовищі у Тернополі розпочали облаштовувати Пантеон Героїв. Він буде присвячений всім українським захисникам, які загинули під час війни.

До розробки проєктної пропозиції Пантеону Героїв долучилась тернополянка і подруга загиблого воїна Віталія Дереха Дарця Веретюк. Вона поділась процесом розроблення пантеону та переосмисленням того, який вигляд можуть мати місця пам’яті загблих героїв. За словами Дарці, вона вважала перший варіант ідеологічно застарілим і почала вивчати приклади багатьох світових пантеонів, аби зрозуміти, яким слід зробити його на Микулинецькому кладовищі. За головну ідею взяті козацькі хрести, які будуть унифіковані.

Візуалізації: Анастасія Джула

Не можна порівнювати значимість життів розміром могильних плит

“Всі вони віддали за ту мету найбільше, чим володіли у житті — своє власне життя. Не можна порівнювати значимість життів розміром могильних плит. Абсолютно некоректно і абсурдно стверджувати “той більше життя поклав, а той менше”. Життя це дискретна величина у своєму філософському значенні, вона неподільна на коефіцієнти значимості у персональному сенсі, незалежно від вкладу у військовій справі”, – зазначила Дарця.

Візуалізації: Анастасія Джула

Головним референсом до форми пам’ятних хрестів було обрано поховання на горі Маківка. Це пам’ятне і найзнаковіше місце боїв Українських Січових Стрільців із військами російської імперії у травні 1915. За часи радянської влади поховання зруйнували. Воно було відновлене вже за Незалежності у 1999 році.

Візуалізації: Анастасія Джула

За основу матеріалу пам’ятників обрали струсівський камінь теплого і світлого відтінку. Як пояснює Дарця, матеріал довговічний. “Камінь органічно, невідворотно і неоднорідно старіє, сірішає від часу, темнішає в западинах, вигорає на сонці, може порости мохом, якшо раз на рік не змести з нього щіткою порохи. Він взаємодіє із плином віків, як і тіло людини”, – пояснює вона.

Також хочуть, аби біля кожної могили ріс ялівець. Ідея запозичена із військових поховань орлят на Личаківському цвинтарі у Львові. Пантеон розташований на схилі і дощі будуть його сунути вниз, тож кущовий ялівець, маючи свою висоту, буде візуально приховувати перепади висот і “сходовість”.

Візуалізації: Анастасія Джула

Візуалізації: Анастасія Джула

Поховання включатиме інформаційне табло, великий сенсорний екран на головній алеї, де можна більше дізнатись про цивільне та військове життя людей, що віддали своє життя за українську державність, почитати біографії бійців, які тут поховані від 2014. На самих же пам’ятниках, окрім імен та дат, будуть QR-коди, аби можна було відкрити цю інформацію у себе на пристрої.

Візуалізації: Анастасія Джула

У Пантеоні буде стела архистратига Михаїла на верхівці меморіального пагорба із занесеним, готовим до вирішального бою мечем. Михаїл — верховний командувач (власне архістратиг) Божого війська супроти нечистих сил, яких перемагає в битві, символ українського війська та його покровитель. У рендері ще не промальовано, але є попереднє узгодження із скульпторами та автором малюнку-прототипу Юрієм Журавлем.

Візуалізації: Анастасія Джула

Візуалізації: Анастасія Джула

“Вигляд проєкту дає мені відчуття, що там не буде згорблювати від безпросвітної скорботи, а навпаки — вирівнюватиме спину, нестиме думку про їх подвиг, шану і розуміння до їх відповідального вибору, даватиме силу та рішучість наступним поколінням. Це буде місце вшановування їх пам’яті, наближення до історії країни, краю і персональної історії кожного з воїнів”, – підсумовує Дарця Веретюк.

Читайте також:

На кладовище в Івано-Франківську планують закупити електросамокати та велосипеди

Стало відомо, коли в Києві відкриють національне військове кладовище

 

На давньому козацькому цвинтарі в Одесі влаштовують толоки, щоб створити там туристичну локацію